Yüzbaşı
01 Ağustos 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 75 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar konu ciddi , eğer bu salgın büyürse başımıza ne gibi fırsatçılıklar çıkacağının göstergesidir. Tepkimizi gösterip buna mahal vermememiz lazım.

Konuya gelince malum virüsün ülkemizde de peydah olduğu ortaya çıkınca dün gece birkaç tane el dezenfektanı alayım dedim.
Eklediğim resimde de gördüğünüz gibi dün gece 4 tanesini 117 TL'ye aldığım (ki bu fiyat bile pahalı) ürünün , ertesi gün tanesinin 498 TL'ye çıktığını gördüm. Resmen ayıp , biz nasıl bu hale geldik , salgın yayılmasın diye elinden geldiğince ücretsiz bile dağıtılması gereken bir üründen vole vurma peşindeler resmen. En azından öne çıkaralım ki insanlar bilinçlenip bu tür satıcıların bu işten nemalanmasını önleyelim. Bu arada ürünü göndereceklerini de sanmıyorum.
Arkadaşlar öncelikle konuyu bilerek buraya açtım , çünkü oto ses sistemleri kısmında teknik bilgi pek yeterli değil ki zaten sorum tavsiye değil tamamen teknik bilgi.

Daha önce de tweeter bağlantısında ohm dengesi ne yönde etkileneceği ile ilgili bir konu açmıştım sağolsun birkaç arkadaş bana yardımcı oldu ama ben elimdeki malzemeyi değerlendirmek adına birkaç işlem yaptım şimdi ise size bir danışayım istiyorum.

Aracımın orjinal kapı hoparlörlerinin sesinden pek memnun değildim ve oem diye tabir edilen kesme biçme yapmadan monte edilen küçük amfilerden aldım. 4 ohm'da 50 rms civarı benim için yeterli bir güce sahip bir amfi. Sonra önlerde bulunan tweeterların ses karakterinden memnun olmadığımdan tweeterları değiştirdim. Elimde piooneer tss15 modeli vardı ve asıl sorun burda başlıyor. Söktüğüm tweeterlar 8 ohm fakat benim taktıklarım 3 ohm. Aracın orjinal bağlantı şeklinin paralel olduğunu düşünüyorum ki tweeterlar seri bağlanmıyor diye biliyorum. Ayrıca kapıdaki hoparlörlerde 4 ohm.

bu durumda orjinal tweeterlarla bile amfi 2,66 ohm direçle karşı karşıya kalıyordu, (bu fabrikasyon bir hata bile olabilir ki amfi takmasam dahi orjinal ana ünite de 4 ohm destekliyor)

benim taktığım tweeterlarla bu direç 1,71 ohm'a kadar düştü (doğru hesapladığımı umuyorum)

Amfinin 4 ohm desteklediğini düşünürsek nerden baksam tutarsızım.

işin ilginç kısmı seste herhangi bir problem yok gayet güzel çalıyor ki bazen sese yüklenirim de.

Bu durumda sizce ne yapmalıyım? Acaba paralel bağlantıda tweeterların kondansatör ile bağlandığından ötürü ohm dengesini etkilememe gibi bir durumu mu var? Sesten ne kadar memnun olsamda cihazlara zarar vermemek adına herşeyi kuralına göre yapmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim tweeterları değiştirmeli miyim , yoksa böyle yola devam mı edeyim.
Arkadaşlar cahilliğimi mazur görün. Bir hevesle xbox one s aldım , oldukça da memnunum. microsoft store dan birkaç oyun indireyim diyorum ama şöyle bir sorun var evdeki internet hızım berbat , acaba kendi microsoft hesabımdan başka bir yerden oyunu indirip , taşınabilir diske de dosyayı atıp evde xbox'a kurma gibi bir olasılık var mı?

Dediğim gibi cahillik işte belki çok basit bir soru ama acemiyiz işte idare edin :)
Arkadaşlar merhaba , bende dün bir xbox one s alarak aranıza katıldım. Xbox almamdaki asıl amaç kinect oyunlarını da oynamaktı ancak one s'te kinect cihazı adaptör yardımıyla çalışıyormuş. Biraz araştırdım oldukça yüksek fiyatlar. Aliexpreste bir adaptör buldum ama yanlış bir cihaz almak istemiyorum linkini aşağıya koyuyorum. Acaba bu adaptör işimi görür mü yardımcı olursanız çok sevinirim.

https://tr.aliexpress.com/item/YENI-S-CAK-SAT-I-in-Kinect-2-0-Sens-r-USB-3-0-Adapt-r/32908748382.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.7cf52e0eOaxfep
Selamlar ,

Daha önce ts s20 kullanmış biri olarak yeni nesil cihazlarda aynı tadı arayıp bir türlü bulamayanlardanım. Araç konusunda ise hep orjinalliği bozmadan geliştirmeler yapmayı seven biriyim. Birkaç ölçme biçme işinden sonra tss20leri dıştan görünmeyecek şekilde seat leon mk3'ün ön direklerindeki tweeter bölümüne sığdırabileceğimi düşünüyorum.

Buraya kadar ok ancak tweeterı almaya karar verdiğimde ise piyasada orjinalinden çok sahtesinin gezdiğini anladım. Made in japan olup sahte olanlar mı dersiniz , hologramlı olup faturasızlar mı . Hatta aliexpreste bile sahte tss20 var ve arkasında nal gibi made in japan yazıyor. Bunu gördükten sonra yeni nesil made in japan olanlar baha kesin sahtedir gibi gelmeye başladı ki zaten bende bu ürünün sahtesini yapmaya kalksam tutup made in vietnam yazmam japan yazarım.

şimdi; sorun tahmin ettiğiniz gibi bu ürünü orjinal olarak nerden almalıyım. İllaki made in japan olacak diye de bir kaide yok , önemli olan ürünün gerçekten orjinal olması.

* önereceğiniz bir satıcı var mı?
* hologramlı ürünler orjinal midir? ya da hologramlı + made in vietnam mı yoksa japan mı olmalı (bir yerde japan olanlar sahte suan vietnam yazıp hologramı olanlar orjinal diye okudum)
* yeni nesil olanlardan alıp memnun olan var mı? (ilk defa tss20 dinleyenler değil de eski nesil tss20 dinleyip yenisi ile kıyaslayabilirseniz çok daha iyi olur)

şimdiden çok teşekkür ederim...
Merhaba arkadaşlar , forumu oldukça kurcaladım ama net bir cevap bulamadım. En yalın hali ile sorum şu; Bir tweeter'ı (kondanstör ile) bir hoparlörün üzerine paralel olarak bağlarsak bu bağlantı ohm dengesini nasıl etkiler. yani 4 ohm bir hoparlör ve 4 ohm bir tweeter arada crossover devresi olmadan sadece tweeter'ın artı kutbunda bir kondansatör ile paralel bağlanırsa ohm 2 'ye düşer mi yoksa düşmez mi? Bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Arkadaşlar 12 Eylül 2018 tarihinde d&r ın internet sitesinden sipariş ettiğim plak bugün halen ''siparişiniz hazırlanıyor'' şeklinde duruyor. Müşteri hizmetleri telefonları açmıyor. Site üzerinden defalarca mesaj attım hiçbir dönüş sağlanmadı. Bugün twitter üzerinden şikayet yazdım ona da cevap yok. Firma aşırı ciddiyetsiz hale gelmiş durumda. Bence stoksuz ürün satışı yapıyorlar ama sipariş verildiğinde ilk önce onay süreci başlıyor , sipariş onaylandı uyarısı geldikten sonra , hazırlanma sürecine geçiyorlar , hadi stoğu olmayan ürünü sattıklarını geçtim, eğer ellerinde yoksa neden onay veriliyor. Siz siz olun alışveriş yapmayın.

Konuyu yazarken tekrar baktım halen satışta aynı plak

Öne çıkarırsanız sevinirim belki burdan bir muhattap buluruz , dh firma yetkilisi vardı galiba.
Edit: Selamlar, konuyu açtığım günden sonra yabancılar subesine sikayette bulunduk ve dün aksam saat 17 sularinda 6-7 kişilik bir ekip eve baskın düzenledi. Tam 10 mülteci gözaltına alındı. Can sıkıcı durumdandan biri bezden yapılmış bir Türk bayrağının nargile kül temizlik bezi olarak kullanıldığı tespit edildi ve kullanan seref yoksunu operasyonu yapan polis memurlarının birinden cok temiz bir dayak yedi (asagiya iki kişi destek vererek indirdi siz düşünün) memur komiseri tarafindan azarlandi tabi zor sakinlestirdik. Akabinde belediyeden gelen bir ekip daireyi mühürledi. Ayrıca evi kiraya veren emlakçıya da islem yapılacakmış. En azından göz dağı olmuş oldu. Böyle bir müdehale beklemiyordum gercekten apartman sakinleri olarak çok memnun olduk. Bundan sonraki gelismeleri yine yazacağım. Ama şu Türk bayragiyla nargile temizleme olayı gercekten beni çileden çıkardı polis arkadaşın eline sağlık. Benzer durumlarda mutlaka aynı seyi yapıp hakkınızı arayın sustukca tepemize çıkacaklar çünkü. Konu aşağıdadır...

İyi günler arkadaşlar. Uzun zamandır dh üyesiyim ve ilk defa bu bölümde bir konu açıyorum.
Bu konunun sebebi de aslında gerçekten ne yapmam gerektiğini bilmemem.

Lafı çok uzatmadan konuya gireyim. Oturduğum apartman toplam 14 daire ve bu dairelerden birinde tam 20 kişilik bir suriyeli grup genç erkek kalıyor. Takdir edersiniz ki tamamı aile olarak yaşanılan bir apartmanda bu şekilde kimin girip çıktığı belli olamayan bir daire haliyle rahatsızlık veriyor. Dün karşı komşum aşırı gürültü şikayeti ile saat 01:30 sularında 155'i arayarak şikayette bulunuyor. Şikayet üzerine 2 kişilik asayiş ekibi daireye kontrole geliyor. İşte standart uyarılar sırasında bende yukarı yanlarına çıkıyorum , daha önce o dairenin kapısı açık görmediğimden , ilk defa gördüğüm manzara karşısında gerçekten çok şaşırdım. Dairenin bütün odaları koğuş şeklinde düzenlenmiş ranzalarla döşenmiş içlerinde Türkçe bilen 2 veya 3 kişi var ve en ilginci hemen hemen hepsinin ne pasaportu ne de ikametgah izni var yani kaçak yollarla buraya gelmişler. Gelen ekipteki polislere neden işlem yapmıyorsunuz diye sorduğumda bunlara yabancı sube bakıyor biz bişey yapamıyoruz dediler. Şunu merakediyorum herhangi bir avrupa ülkesinde pasaportsuz olarak devriye polisine yakalansam acaba nasıl bir süreç başlardı. Neyse malum sebeplerle çokta fazla deşmeye gerek yok ülkenin hali ortada. Peki durum buyken sizce ne yapmalıyız. ev sahibine ulaşılamıyor , evi kiraya veren emlakçı hırsızlık mı yaptılar , birine mi sarktılar misafirleri gelemez mi ben 3 kişiye verdim kiraya diyor. Asayiş ekibi biz bişey yapamayız gidin mülteci bürosuna şikayet edin diyor. Muhtemelen şikayet etsek gelip kontrol ettiklerinde asıl kiracılar dairede olacak ve zaten onların ikamet izni vardır diye düşünüyorum. Apartmanda herkes tedirgin ve her an bir kıvılcımla büyük olaylar patlayabilir. Benzer durumları yaşayanlar oldu mu acaba nasıl bir yol izlediniz , su konuyu kavga dövüş etmeden halletme yolu var mı sizce. Açıköası önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.
Elime lg'nin g5 modeli için ürettiği b&o 32bit dac'ı geçti. Genelde mobil cihazlar için üretilmiş olsa da pc ile harici olarakta kullanılabiliyor. Konu ise ses sistemim ile sıklıkla cd , plak dinlerim ve şu sıralar rutraker üzerinden indirdiğim dsd ve yuksek kaliteli flac parçaları pc üzerinden bluetooth ile ampliye göndererek dinliyorum. Bu dacı kullanarak daha yüksek kalite elde etmem mümkün olur mu? Dac c type usb ile pcye bağlanıyor ve dac üzerinden 3,5 mm jack ile çıkış alınıyor. Düşündüren konu bu çıkış sonuçta kulaklık çıkışı , bir 3,5 mm to rca çevirici kablo ile ampliye bağlanır bağlanmasına ama bu bağlantı sağlıklı olur mu ve bluetooth bağlantısı ile arasında kalite farkı olur mu?

Dac'ın genel bilgileri aşağıdaki linkte var.
http://www.lg.com/tr/lg-friends/lg-AFD-1200
İyi günler , yakın zamanda Hotpoint Ariston RDPD 107617 kurutmalı çamaşır makinesi aldım. Dün servis kurulum için geldi rutin işlemlerden sonra kireç önleyici filtre ve makine temizleme deterjanı içeren bir paketi almamın gerektiğini ve eğer almazsam makinemin kireçle ilgili sorunlarda garanti dışı kalacağını belirtti. Satmaya çalıştığı ürünlerin toplam fiyatı 180 TL. Duruma tabiki itiraz ettim , almak istmedim. Bu sefer tehditvari bir şekilde arıza olursa sorumluluk kabul etmeyiz , şu kapıdan çıkarsam bir daha geri dönüşü yok gibi kurumsallık dışı sözlerle ikna edilmeye çalışıldım. Buna ragmen istemediğimi söyledim ardından servis yetkilisi diye kendini tanıtan bir şahıs tarafından arandım ve makineneiz yeni bizim verdiğimiz deterjanla yıkamazsanız cihazınız kullanıma hazır hale gelmez suan yağlı v.s. gibi saçma sapan bilgilerle kafa karıştırmaya çalışıldı yine kabul etmedim ve telefondaki şahıs o zaman bende cihazınızı kireç ile ilgili problemlerden ötürü garanti dışı bırakıyorum gibi hüküm verircesine bir uslupla karşılık vererek telefonu kapattı. Ardından müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım ve rahatsız olduğumu ilettim. Asıl şok olduğum konu müşteri hizmetlerinin de o filtreyi taktırmadığım için kireç probleminden ötürü cihazın garanti dışı kalabileceğini söylemesi oldu. Diğer problemler kapsar ancak kireçlenmede garanti dışıdır dendi ve şikayet kaydım oluşturuldu. Oysa ki ne cihazı aldığım internet sitesindeki açıklamada ne de kullanma klavuzu ve garanti belgesinde böyle bir ibare kesinlikle bulunmamakta.

konuyu paylaşmamdaki amaç; aynı durumu yaşayan oldu mu ? nasıl çözümlendi ? ve bu saatten sonra sizce ne yapmam gerektiği konusunda bilgi alış verişi yapmaktır. Yardımlarınızı bekliyorum , şimdiden teşekkür ederim.
Hakkında
Forum İmzası:
Stereo Amplifier: TEAC A-R600 - Speaker: JAMO S606 -
CDP: YAMAHA CDX-396 - Turntable: Lenco L90
Blueray & Medya Player: PHILIPS BDP7300
Rca interconnect: monster interlink 400 mkii
Speaker cable: Ttaf silverline series 93011
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 12 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 955
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 60.673 (Bu ay: 3.542)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 965 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.