Editör
06 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme
Toplam: 379 (Bu ay: 14)
GönderileriOntario Menkul Kıymetler Komisyonu’nun (OSC) Bitcoin (BTC) ETF’sine onay vermesinden iki ay sonra, bu sefer de tarihteki ilk Ethereum ETF’ine onay verdi. Toronto merkezli varlık yönetim şirketi Purpose Investments’in yaptığı basın açıklamasında söz konusu gelişme duyuruldu. Yapılan açıklamada dünyada ilk defa, bir Ethereum ETF’sinin Kanada düzenleyicisinden onay aldığı duyuruldu. Böylelikle Ethereum, ETF onayı alan ikinci kripto para olarak tarihte yerini aldı.Konuyla alakalı Purpose Investments’in CEO’su Som Seif şu açıklamalarda bulundu:

“Bitcoin, ilk büyük kripto para birimi olduğu için büyük ilgi görürken, Ethereum ekosisteminin temsil ettiği şey, bugün toplumdaki en heyecan verici yeni teknoloji vizyonlarından birisidir.”Ayrıca Bkz.Ethereum (ETH) 2 bin 547 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdıEvolve ETFs’in CEO’su Raj Lala ise yaşanan gelişmeleri şu şekilde yorumladı yorumladı:“Bitcoin'e benzer şekilde, yatırımcılar artık bankaları veya aracı kurumları aracılığıyla hisse satın almak kadar basit bir şekilde Ethereum ticareti yapabilecekler. Ethereum, düzenlenmiş bir ETF yapısı aracılığıyla günlük likidite, şeffaflık ve güvenlik sunacaktır.”Şubat ayındaki inanılmaz başlangıcından sonra Purpose Investments’in Bitcoin ETF’i bu ayın başlarında 1 milyar dolar değeri geçmiş durumda. Bu da yaşanan gelişmelerin yatırımcılar tarafından oldukça olumlu karşılandığının bir göstergesi olarak görülebilir.

 
Kaynak:https://www.coindesk.com/purpose-investments-gets-approval-to-launch-first-ether-etf-in-canadaEn popüler ikinci kripto para Ethereum günün ilk saatlerine hızlı bir giriş yaptı. Berlin hard fork’unun gerçekleşmesiyle birlikte Ethereum da yükselişe geçti ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İlerleyen saatlerde yeniden 2.400 dolar seviyesine düştü. Ağdaki bazı önemli sorunların çözülmesiyle birlikte, Ethereum, tarihte ilk kez 2.500 dolara yükselerek kendi rekorunu tazeledi. Ethereum yaklaşık 2 ay önce tarihinde ilk kez 2.000 dolar seviyesine ulaşmıştı. Ünlü analist Lark Davis son gelişmeler ışığında şu yorumda bulundu:"Ethereum’u bu seviyelerde görmek harika olsada hala önceki değerini üçe katlayan Bitcoin’in gerisinde kalıyor. Bana göre değerinin çok altında fiyatlanıyor."Ayrıca Bkz.TCMB kripto para ile ödemeyi neden yasakladığını açıkladıGünün geç saatlerinde yaşanan bu artış, Rotshchild Investment’ın Grayscale fonu aracılığıyla Ethereum’a 4.75 milyon dolarlık yatırım yapma kararı nedeniyle gerçekleşmiş olabilir. Çok kısa bir süre önce 2.547 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kaydeden Ethereum, haberimizin hazırlandığı an itibariyle 2.410 dolar seviyesinde işlem görüyordu.
Turkcell, Ramazan ayına özel Salla Kazan kampanyası başlattı. Müşteriler Ramazan boyunca Salla Kazan’da kazandıklarının ikiye katlayarak başkalarına ücretsiz hediye edebiliyor. İki kat hediye kampanyası bugün itibariyle başladı.Geçen sene Ramazan’da da benzer kampanya yapılmıştı ancak bu sene ilk defa paylaşılan hediyeyi ikiye katlama ve hediyesini paylaşan müşterilere ek sallama hakkı tanınıyor.Turkcell’in Dijital Operatör mobil uygulamasından Salla Kazan’a erişebilirsiniz. Her Cuma bir sallama hakkı tanınıyor. Salladığınız zaman GB, dakika, SMS hediye ediliyor.Ayrıca Bkz.Türk Telekom'dan Ramazan'a özel herkese 10 GB hediye internetTürk Telekom 10 GB hediye ediyorTürk Telekom, Sil Süpür’de Ramazan boyunca tüm müşterilere en az 10 GB internet hediye edeceğini duyurdu. Vodafone henüz Ramazan’a özel hediye internet kampanyası başlatmadı.
Dün akşam Resmi Gazete’de yayınlanan TCMB’nin kripto varlık yönetmeliğiyle eş zamanlı olarak başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto para piyasasında küçük çaplı bir fiyat düzeltmesine gidildi. Bir çok kripto para değer kaybederken yabancı haber kaynakları bu düzeltmenin gerekçesi olarak TCMB’nin kripto para hamlesini gösterdi.Ayrıca Bkz.Kripto para ile ödemelere yasak geldiGünün ilk saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlanan kripto para yönetmeliğinin toplumun çok büyük bir kesiminin tepkisini toplaması sonucunda TCMB sabah saatlerinde açıklamada bulunmuş ve “Kripto varlıklar merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstergesi, anonim yapıları sebebiyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi” gibi sebepleri göstererek kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasının yasaklandığını açıklamıştı. Bu gelişmelerden sonra kripto para borsasında yaşanan gerileme yabancı basında gözlerin Türkiye’ye çevrilmesine neden oldu.Decrypt haberinde “Türkiye kripto ödemeleri yasaklarken, Bitcoin düşüyor” başlığı altında bu gerilemenin sebebi olarak Türkiye'nin aldığı kararı gösterdi. Haberde, “Türkiye, doğrudan veya dolaylı olarak ödeme amacıyla kripto para kullanımı yasakladı. Karar açıklandıktan kısa bir süre sonra Bitcoin %2’lik değer kaybetti” ifadesine yer verildi.Türkiye kripto paralarda 4. sıradaTürkiye’nin en çok kripto para kullanan ülkeler sıralamasında 4. sırada bulunduğunu belirtelim. Aynı zamanda Chainalysis’in Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 154 ülke arasında 29. sırada yer alan Türkiye için Chainalysis’in raporunda şu ifadelere yer verildi:“Türk Lirası son yıllarda son derece dalgalı bir seyir izledi ve bazılarının tasarruflarının bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden oldu” Yapılan açıklamalardan sonra kripto para piyasasının ne yönde hareket edeceği ve kararın nasıl tepkilere yol açacağı ise merak konusu.

 
Kaynak:https://decrypt.co/66732/bitcoin-dips-as-turkey-bans-crypto-paymentsBugün Resmi Gazete’de yayımlanan yasal düzenlemeyle Türkiye’de kripto para ile herhangi bir ürünün veya hizmetin alım ve satımı yasaklandı. Kripto paralar hiçbir şekilde ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Bu karar kripto para borsalarındaki alım satımları kapsamıyor. Mal ve hizmet alım-satımını kapsıyor.Dünyada kripto para ile ödemeler giderek yaygınlaşıyor. Dünya devi dijital ödeme platformu PayPal, kripto para ile ödeme seçeneği kullanıma sunuldu. Tesla, kripto para ile satışa yeşil ışık yaktı. Türkiye’de ise yasak geldi.Ayrıca Bkz.Kripto para ile ödemelere yasak geldiKripto parayla ödemeyi yasaklayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, neden böyle bir karar alındığı hakkında açıklama yayınladı. TCMB, kripto para ile ödemelerin ciddi risk barındırdığını ve mağduriyet yaratma ihtimalinin bulunduğu gerekçesiyle bu kararın alındığını ifade etti.TCMB’nin açıklaması:“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur.Kamuoyunun bilgisine sunulur.”
Kaynak:https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2021/DUY2021-17Kripto paralarla yaygınlaşan blockchain teknolojisi popülerlik kazanmaya başladı. Blockchain teknolojisi, gelir formüllerinin yanı sıra ulaşım, sağlık, bilim, mühendislik gibi pek çok alanda kullanılabiliyor.Ayrıca Bkz.Nihat Hatipoğlu: “Kripto para haramdır diyemiyorum”Yerli otomobil TOGG’un blockchain teknolojisi üzerine inşa edileceği daha önceden açıklanmıştı. Şimdi de TOGG tarafından yayınlanan iş ilanıyla hangi blockchain teknolojileri ve ağ yapılarının kullanılacağı ortaya çıktı. İş ilanında “Blockchain Developer” pozisyonu için çalışan aranıyor ve Ethereum, IOTA, Hyperledger Fabric ya da Corda konusunda bilgili olması isteniyor.

Blockchain teknolojisi sayesinde TOGG araçların birbiri ile veri transferi, diğer marka araçlarla veri transferi ve şarj istasyonlarıyla veri transferi işlemleri daha güvenli ve açık bir şekilde yapılabilecek. Mercedes-Benz, Volkswagen, Volvo, Ford, Tesla ve daha pek çok otomobil devi blockchain teknolojisi kullanıyor.
Kaynak:https://www.kariyer.net/is-ilani/turkiye-nin-otomobili-girisim-grubu-sanayi-ve-tica-blockchain-developer-2705538ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, 14 Nisan itibariyle NASDAQ’ta doğrudan listeleme yöntemiyle işlem görmeye başladı. 24 saatlik işlem hacmi yaklaşık 3.2 milyar dolar olan Coinbase böylelikle hisseleri halka açık olarak işlem gören ilk kripto para borsası olarak tarihe geçti.Coinbase hisselerinin kripto para borsası ile çok yakından bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin ve Ethereum da halka arz sonrası yükselişe geçti ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu gelişmelerin üzerine yaklaşık 4.000 BTC’lik rezerve sahip olan Galaxy Digital Holdings’in CEO’su Mike Novogratz, Coinbase’in listelenmesi ile “kurum ve kuruluşların bu yerlere akın edeceğine inandığını” ifade etti. Ayrıca Bkz.Coinbase çalışanlarına binlerce dolarlık hisse dağıtacakBrian Armstrong’un CEO’su olduğu Coinbase, Nasdaq’da 381 dolarlık açılış fiyatı ile başladı ve yaklaşık 100 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Şirketin hisseleri (COIN), 250 dolarlık referans fiyatından %52 daha yüksek bir başlangıç fiyatıyla işleme açıldı.Coinbase’in halka arzına ilişkin ilginin artmasıyla şirketin hisse başı değeri ilk işlem gününde 430 dolara kadar yükseldi. Bu, Coinbase’in piyasa değerinin 112 milyar dolara ulaşması anlamına geliyor.CoinShares Strateji Direktörü Meltem Demirors, kripto para birimlerinin fiyatları ile paralel olarak dalgalanmaya maruz kaldıklarını şu şekilde ifade etti: “Tarihsel olarak baktığımızda,  özellikle Bitcoin, geçen 2-3 yıllık dönemde  inanılmaz büyüme ve genişlemeden sonra %30 - %40 düzeyinde, hatta bazen daha da büyük düzeltmeler gördüğümüz döngülerden geçti.Coinbase değerlemesi oldukça dikkat çekiyor!Coinbase, bu yıl kripto para piyasasında kaydedilen yükseliş trendini oldukça iyi değerlendirdi ve yaklaşık 1.8 milyar dolarlık gelir elde etti. Şirketin tek başına bu yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir, 2020'nin tamamından daha fazla bir seviyeye ulaşmış durumda.Coinbase bu nedenle Binance, Kraken ve Gemini gibi diğer kripto para borsalarının pazar payı almak adına daha düşük işlem ücretleri sunması ve fiyatları aşağıya çekmeleri gibi bir riskle de karşı karşıya.Bununla birlikte Coinbase’in NASDAQ’ta işlem gören hisseleri, ilk işlem gününü açılış fiyatının %14 altında 328,28 dolar seviyesinde kapattı. 
Kaynak:https://www.fxstreet.com/cryptocurrencies/news/coinbase-closes-14-below-opening-price-after-explosive-debut-valuation-over-100-billion-202104150224Her yıl Ramazan ayında seyircilerinden sorular alıp cevaplayan ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, kendisine yöneltilen bir soru üzerine kripto paralar üzerinde açıklamalarda bulundu.Ayrıca Bkz.Bitcoin (BTC) nedir, nasıl alınır? Bitcoin ile ilgili tüm detaylarSeyircisinden gelen, “Kripto parayla hacca ve umreye gitmek haram mı?” sorusuna Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu “Uzak durulmasını tavsiye ediyorum. Çünkü olmayan bir para var ortada. Ama haramdır da demiyorum” yanıtını verdi.Nihat Hatipoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:“Kripto para konusunda doğrusu çok gönülden caizdir diyemiyorum. Borsada bir değer var, görüyorsunuz ele dokunur, fabrika var. Borsada bir sakınca yok ama kripto para, Bitcoin benzeri şeyler konusunda gönülden bir şey diyemiyorum. En azından uzak durulması konusunda kanaatim var. Çünkü olmayan bir para ortalıkta, mal var ortada, her şey internet üzerinden oynamaya devam ediyor.”Yerli dijital içerik platformu BluTV, koronavirüs nedeniyle kapanmaların başlaması nedeniyle önümüzdeki 3 gün boyunca ücretsiz olarak hizmet vereceğini duyurdu. 16-17-18 Nisan tarihlerinde kredi kartı bilgileri vermeden BluTV’yi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.BluTV’de çok sayıda popüler dizi ve film bulunuyor. Ayrıca canlı TV bölümüne S Sport kanalları da eklendi. Dizi ve filmlerin yanı sıra Premier Lig, Bundesliga ve F1’i canlı olarak seyredebilirsiniz.Ayrıca Bkz.Hızlı ve Öfkeli 9'dan yeni bir fragman paylaşıldıÜcretsiz olarak seyredebilmek için kupon kodu sayfasına “blutvizliyorum” kodunu yazabilirsiniz. İndirim kodu 16 Nisan Cuma günü saat 09.00’dan 18 Nisan Pazar saat 23.59’a kadar geçerli olacak.BluTV ücretsiz olarak nasıl izlenir?
Amazon.com.tr’de geçen aydan itibaren gıda ve süpermarket ürünü satışına başladı. Pek çok üründe marketlere göre avantajlı fiyatlar mevcut. Fiyat indirimlerinin yanı sıra şimdi de Ramazan’a özel indirim kodu kampanyası başladı.Ayrıca Bkz.Türk Telekom'dan Ramazan'a özel herkese 10 GB hediye internetAmazon’un gıda kategorisinde satıcının Amazon.com.tr olduğu ürünlerde geçerli 100 TL ve üzerine 20 TL anında indirim kodu RAMAZAN1.

İndirim kodunuzu siparişin son aşamasındaki indirim kodu alanına girebilirsiniz. Kampanya 18 Nisan’da sona erecek. Kampanya mevcut ve yeni ayrımı olmaksızın tüm müşterileri kapsıyor.Kampanya sayfasıİndrim kodu geçeri tüm ürünler


Hakkında
Konum: Kocaeli
Forum İmzası:
Forum İkinci El İmzası:
Hakkımda:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 26 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 18 sa. önce
Mesaj Sayısı: 6.096
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 12.175
İkinci El Bölümü Mesajları: 65
Konularının görüntülenme sayısı: 2.343.814 (Bu ay: 215.598)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 25.237 (Bu hafta: 260)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.