Haber Editörü
06 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme
Toplam: 298 (Bu ay: 0)
GönderileriUluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hava taşımacılığında dünya genelinde yeni bir dönemin başlayacağını duyurdu. Çok yakında dijital seyahat kartı uygulaması hayata geçecek.Dijital seyahat kartı ile ülkeler, yolcuların Covid-19 test ve aşı bilgilerini görebilecek. IATA Travel Pass ismindeki mobil uygulama iOS ve Android marketlerde ücretsiz olarak yayınlanacak. Uygulamanın denemelerine Singapur’da başlandı. Birkaç hafta içerisinde kullanıma açılacak.Ayrıca Bkz.Epic Games'in bu haftaki ücretsiz oyunu erişime açıldıIATA'nın seyahat kartı uygulaması tıpkı ülkemizdeki HES kodu sistemi gibi olacak. Riskli yolcuların uçağa binişine izin verilmeyecek. Modüler yapıda geliştirilen sistemin HES kodu benzeri yerel çözümlerle uyumlu olacağı ifade ediliyor.

Uluslararası seyahat için her ülkede farklı kriterler uygulanıyor. Bazı ülkeler bu kriterleri sık sık değiştiriyor. Bu durum yolcularda kafa karışıklığına neden oluyor. IATA'nın seyahat kartı uygulaması sayesinde yolcular, seyahat etmek istediği ülkeye girebilmek için gerekli şartları taşıyıp taşımadığını kolaylıkla kontrol edebilecek.Singapore Airlines havayolu şirketi, dijital seyahat kartı denemelerine başlayan ilk havayolu şirketi oldu. Etihad, Emirates, Qatar Airways, Air New Zealand ve birkaç havayolu şirketinde daha denemelere başlandı. IATA Havalimanları ve Dış İlişkiler Bölge Müdürü Vinoop Goel, uygulamanın tüm fonksiyonları aktif bir şekilde önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kullanıma sunulacağını açıkladı.
Kaynak:https://www.bbc.com/news/business-56165563Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) geliştirdiği insansız helikopter T629’un ilk fotoğrafları ortaya çıktı. Görüntüleri ortaya çıkan ürün, ilk prototip mockup tasarımlarından biri.T629, elektrikli motora ve o tonom uçuş özelliklerine sahip olacak.Ayrıca Bkz.Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini tamamladıT629, helikopter şeklindeki tasarımı sayesinde Aksungur, Bayraktar TB-2 gibi insansız hava araçlarına göre dikey iniş ve kalkış avantajıyla öne çıkacak. Örneğin şehir içerisinde her yere inip kendiliğinden kalkabilecek. Ayrıca kabin kısmı bataryalarla doldurulduğu ve boyutları daha büyük olduğu için daha uzun menzil sunması bekleniyor.TUSAŞ, yerli ATAK helikopterler ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne büyük güç kattı. ATAK Faz-2'nin teslimatına başlandı. ATAK ve AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı'ndan elde edilen deneyimle T629 helikopterleri geliştiriliyor. T629, sınıfında dünyadaki ilk ürünlerden biri olacak. Önümüzdeki günlerde tanıtımının yapılması bekleniyor.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
İnsansız elektrikli helikopter T629
İnsansız elektrikli helikopter T629
İnsansız elektrikli helikopter T629
İnsansız elektrikli helikopter T629
ASELSAN, 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Finansal açıdan olumlu bir seneyi geride bıraktı. Cirosu geçen yıla göre yüzde 24 büyüyerek 16 milyar TL’yi aştı. Net kar, geçen yıla göre yüzde 33 artış göstererek 4,5 milyar TL’ye ulaştı. Konsolide net satışları ise yüzde 24 yükselerek 16 milyar TL’yi aştı. Şirket tarihinin en yüksek satış ve karlılığı elde edildi.Şirketin FAVÖK’ü (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı) yüzde 38 arttı ve 4 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK marjı yüzde 24,4’e çıktı.Ayrıca Bkz.Elon Musk, Dogecoin'in ateşini harladı: Değeri yüzde 25 yükseldiASELSAN, 2020 yılında sağlık sektörüne yönelik projeleriyle Covid-19’un olumsuz etkilerini fırsata çevirdi. Savunma sanayide teslimatlar yapıldı ve yeni sözleşmeler imzalandı. ASELSAN, 2020 yılı içinde 6 yeni ülkeyle 446 milyon dolar tutarında yeni sözleşme imzaladı. İhracatta 1 milyar dolarlık sipariş eşiği aşıldı. Toplam sipariş miktarı ise 9,5 milyar dolara ulaştı.2020’de AR-GE çalışmalarına 3,3 milyar TL harcama yapıldı. Şirketin yıl sonu nakit mevcudu 4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsan-tum-zamanlarin-en-yuksek-satis-ve-karliligina-ulasti/2154640Bitcoin’deki değer kaybı nedeniyle ‘dünyanın en zengini’ unvanını kaybeden Elon Musk bugünkü Tweet’leriyle Dogecoin’i ateşledi. Elon Musk’ın Twitter biyografisine Dogecoin’le ilgili bir slogan ekledi.Ayrıca Bkz.Jack Dorsey’in Square firması 170 milyon dolarlık Bitcoin aldıElon Musk bugüne kadar Dogecoin’i desteklemiş ve Dogecoin’e ciddi yatırım yapmıştı. Dogecoin hakkındaki paylaşımlarıyla değerini iyice yükseltti. Bugünkü tweetinde de Ay’a iniş yapan Dogecoin resmi paylaştı. Bu paylaşımıyla Ay’a sembolik olarak Dogecoin gönderebileceğinin sinyalini verdi. “Gerçekten, gerçek Ay’a…” dedi.


Bu paylaşımla kalmadı Twitter biyografisine “Doge all day, Doge all night” yazdı. Bir Twitter kullanıcısı Elon Musk’a, “Dogecoin’i neden bu kadar çok seviyorsun?” diye sordu. Musk yanıt olarak, “Köpekleri ve Dogecoin capslerini seviyorum” yanıtını verdi.

Elon Musk’ın Dogecoin’in fitilini ateşlemesiyle değeri 0,3800 TL’den 0,4410 TL’ye kadar yükseldi. 24 saat önce 0,3100 TL seviyelerindeydi. Şu anda diğer koinlerde hacim düşerken Dogecoin hacmi artıyor. Yatırımcılar diğer altcoinlerden Dogecoin’e geçiyor.

Covid-19 aşı çalışmaları Aralık ayından beri pek çok ülkede devam ediyor. Türkiye'de 6,23 milyon kişi aşı oldu. İsrail'de ve Cebelitarık'ta nüfusun neredeyse tamamı aşılandı. Peki bugüne kadar hangi ülkede kaç doz aşı uygulandı? Türkiye kaçıncı sırada?Türkiye uygulanan toplam doz miktarı bakımından dünyada 6. sırada, Avrupa'da ise 2. sırada yer alıyor. Avrupa Birliği üyesi tüm ülkeleri geride bıraktı.Türkiye'de 1. doz uygulanan kişi sayısı 6.230.245, 2. doz uygulanan kişi sayısı ise 1.217.267 olarak açıklandı. Güncel rakamları https://covid19asi.saglik.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.Kaç doz aşı uygulandı?Ülke Toplam Doz Aşı Türü
1. ABD 64,8 milyon Pfizer/BioNTech, Moderna
2. Çin 40,52 mlyon Sinopharm, Sinovac
3. Birleşik Kralllık 18,35 milyon Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech
4. Hindistan 11,42 milyon Covaxin, Oxford/AstraZeneca
5. İsrail 7,54 milyon Pfizer/BioNTech, Moderna
6. Türkiye 7.447.512 Sinovac
7. Brezilya 7,03 milyon Sinovac, Oxford/AstraZeneca
8. Birleşik Arap E. 5,56 milyon Oxford, Pfizer/BioNTech, Sinopharm, Sputnik V
9. Almanya 5,22 milyon Moderna, Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech
10. Rusya 3,90 milyon Sputnik-V / EpivacCorona
11. Fransa 3.,73 milyon Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca,
12. İtalya 3,61 milyon Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca,
13. İspanya 3,09 milyon Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca
14. Şili 2,99 milyon Pfizer/BioNTech, Sinovac
15. Polonya 2,76 milyon Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca


*Çin en son 9 Şubat'ta, Rusya 10 Şubat'ta, Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık ise 21 Şubat'ta güncelleme yaptı. Diğer ülkelerin verileri güncel.Ayrıca Bkz.Koronavirüs Güney Afrika varyantı Pfizer/BioNTech antikorlarını azaltabilirNüfusun ne kadarı aşılandı?Şu ana kadar dünya nüfusunun yüzde 2.,72'si aşılandı. Türkiye'de ise nüfusun yüzde 8,11'i aşılandı. İsrail yüzde 87,06 aşılama oranıyla neredeyse nüfusun tamamını aşılamış oldu.


Kaynak:https://ourworldindata.org/covid-vaccinationsTürkiye’de yenilenebilir enerjinin payı artmaya devam ediyor. Rüzgar enerjisinde 2021’e rekor başlangıç yapıldı.Ocak 2021’de Türkiye’de 27.046 GWh elektrik üretildi. Üretilen elektriğin yüzde 10,7’si rüzgar enerjisi santrallerinden karşılandı. Rüzgardan elektrik üretimi, tarihte ilk defa aylık bazda yüzde 10'u geçtiAyrıca Bkz.Elektrikli Hyundai Ioniq 5 tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleriYukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzere Ocak ayında üretilen elektriğin yüzde 34,7’si kömürden yüzde 30,8’i doğal gazdan, yüzde 15,9’u hidrolik santrallerden yüzde 10.7’si rüzgardan elde edildi. Kalan yüzdelik dilimleri ise jeotermal, güneş ve biyokütle kaynakları oluşturuyor. Ocak’ta üretilen elektriğin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanma oranı yüzde 49,5 oldu.Kurulu güç bakımından toplam 96 bin 271 MW’a ulaşıldı. Geçen ay 380 MW’lik kapasite artışı gerçekleşti. Rüzgarda kurulu toplam güç 9 bin 7 megavat olarak kayıtlara geçti. Yani toplam kurulu gücün yüzde 9,4’ünü rüzgar enerjisi oluşturuyor.
Turkcell’in finansal işlem uygulaması Paycell’e kripto paralar eklendi. Eklenen kripto para birimleri arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Steallar Lumens (XLM) kripto para birimleri yer alıyor. Kripto para alım satımı için Paycell mobil uygulamasını güncellemeniz ve hesabınıza TC kimlik bilginizi eklemeniz yeterli.Ayrıca Bkz.Çiftlik Bank hikayesi dizi oluyor; ilk detaylar belli olduPaycell’de 7/24 kripto para alım satım işlemi yapabilirsiniz. Açıklama kısmında belirtilene göre satın aldığınız kripto paralar Coinbase tarafından sigortalı cüzdanda saklanacak. Güvenli ve hızlı bir şekilde işlem yapılabiliyor.

Paycell, fatura ile ödeme imkanı sunuyor. Turkcell faturanıza yansıtarak kripto para alımı yapabilirsiniz. Kripto para sayfasının özellikleri, kripto para borsalarına göre henüz sınırlı durumda. Örneğin kripto paralardaki iniş ve çıkışları gösteren grafikler bulunmuyor. Alış, satış emri verilemiyor. Bu özellikle ilerleyen günlerde eklenebilir.

Turkcell hisselerinin büyük çoğunluğu Türkiye Varlık Fonu'na ait. Devlete bağlı bir şirketin kripto paralara yönelik böyle bir adım atması, Türkiye’deki kripto para yatırımcıları tarafından olumlu bir hamle olarak karşılandı. Paycell altyapısı ile kripto para altyapısı birleşirse Türkiye'deki pek çok şirkette kripto parayla ödeme yapılabilir olacak. Bu doğrultuda ilk adım atıldı.
Uygur Türklerine baskıcı politikalar uygulayan Çin’e teknoloji dünyasındaki yaptırımlar çoğalıyor. ABD’nin ardından Japonya menşeili teknoloji firmaları da Çinli şirketlerle iş anlaşmalarını gözden geçirme kararı aldı.Aralarında Sony, Toshiba, Hitachi’nin bulunduğu Japonya menşeili 12 şirket, Çinli iş ortaklarının Müslüman Uygur Türklerini zorla çalıştırdığının tespiti üzerine birlikte çalışma kararını askıya aldı.Toshiba’dan yapılan açıklamada, birlikte çalıştıkları Çinli firma hakkında ortaya atılan Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı iddiasının farkında olduklarını, bu iddiaları henüz doğrulatamadıklarını ancak yıl sonuna kadar sözleşmeyi durdurma kararı aldıklarını açıkladı.Hükümet yaptırım uygulamadığı için Japon firmalar üzerindeki baskı arttıABD ve İngiltere’nin Çin’den gelen pamuk ve Sincan bölgesinden gelen diğer ürünlere ithalat kısıtlaması getirdi. Bu kararın ardından diğer ülkelerde Çin’in insan haklarını ihlal eden hareketlerine yönelik yaptırım uygulaması için baskı artıyor. Japon hükümeti, Çin’i kışkırtmak istemediği için henüz ciddi bir yaptırım kararı almadı. Bu durum Japon firmaların üzerindeki baskıyı artırdı ve Japon firmaları kendi başına bir adım atma kararı aldı.
Kaynak:https://www.opindia.com/2021/02/12-japan-companies-snub-china-forcible-employment-uyghur-muslims/
Kaynak:https://tr.euronews.com/2021/02/22/japonya-daki-dev-firmalardan-uygur-tepkisi-cin-ile-is-yapmay-b-rak-yorlar
Kaynak:https://www.japantimes.co.jp/news/2021/02/22/business/corporate-business/uighurs-japan-companies/Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları gökyüzünde uçmaya devam ediyor. Bayraktar TB2 bugüne kadar toplam 300 bin uçuş saatini geride bıraktı. Bayraktar TB2, Türkiye’nin gökyüzünde en uzun süre görev yapan yerli hava aracı olma özelliği taşıyor.Bayraktar TB2, 2014’ten beri görev alıyor. Şu anda aktif durumda 160 adet Bayraktar TB2 mevcut. Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Ukrayna ve Katar, Baykar'dan satın aldığı Bayraktar TB2’leri kullanıyor.[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=c1Z7X2izaPk&]Bayraktar TB2 bugüne kadar insani yardım görevlerinde, gözetleme çalışmalarında, orman yangınlarını önlemede, göçmenlerin kurtarılmasında ve askeri operasyonlarda kullanıldı.Ayrıca Bkz.SARSILMAZ üretimi SAR 240 PMT 7.62 projesi ile dışa bağımlılık sona eriyorAzerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki Ermenistan’a yönelik operasyonunda Bayraktar TB2’yi kullanarak birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birliği imha etti.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Pençe, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı operasyonlarında etkin rol üstlendi. Doğu Akdeniz’de görev yapan Fatih ve Yavuz sondaj gemilerine destek görevi gerçekleştirdi. Bayraktar TB2, uluslararası bir belgesele konu oldu. Netflix'in Casusluk Sanatı ismindeki belgeselinin "Gözetim Teknolojileri ve Gökteki Göz" ismindeki ilk bölümünde Bayraktar TB2'ye yer verildi..Bayraktar TB2 özellikleriBayraktar TB2, 27 saat boyunca havada kalabiliyor. 27030 feet irtifada uçuş gerçekleştiriyor. Operasyonlarda ise 18000 feet yükseklikte uçuyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle tamamen otonom taksi, kalkış, normal seyir ve iniş kabiliyetine sahip.Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına sahip. Faydalı yük kapasitesi 150 kg, maksimum kalkış ağırlığı ise 650 kg. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, sürekli havadan gözetleme, hedef tespiti ve imha imkânı sağlıyor.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Sosyal medyadaki yalan bilgiler, çığ etkisiyle büyüyerek ciddi krizlere yol açabiliyor. Yalan bilgiden beslenen kişi ve kurumlar, dezenformasyon üreterek algı oyunları yapıyor. Bu nedenle pek çok paylaşıma şüpheyle yaklaşıyoruz. Devlet, şüpheli paylaşımların doğruluğunu teyit eden bir platform kuruyor. Platformun ismi, “Doğru mu?”.Ayrıca Bkz.Bitcoin kullanımında lider Nijerya, Türkiye dördüncü“Doğru mu?” platformu tıpkı Teyit.org gibi paylaşımların doğruluğunu inceleyecek. Teyit.org, Facebook’tan maddi destek aldığı için tarafsızlığı tartışılıyor. Teyit.org, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Kulübü hakkındaki tweet'inin yanlış bilgi olduğunu tespit etmişti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bu gelişmenin ardından kendi doğrulama platformunu oluşturmaya karar vermiş.

Doğru mu? platformuna sosyal medyada gördüğünüz şüpheli bilgi, haber, video, fotoğraf ve ses dosyalarını göndererek doğruluğunun teyit edilmesini isteyebilirsiniz. Talebiniz incelemeye alınırsa paylaşımın doğru olup olmadığı hakkında tarafınıza bilgi verilecek. Yapılan değerlendirmeler, uygulamanın ana sayfasından herkese duyurulacak.Uygulama iOS ve Android işletim sistemleri için yayınlanacak. Şu anda test aşamasında olan uygulamanın yayın tarihi açıklanmadı.


Hakkında
Konum: Kocaeli
Forum İmzası:
Forum İkinci El İmzası:
Hakkımda:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 sa. önce
Mesaj Sayısı: 5.947
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 12.023
İkinci El Bölümü Mesajları: 65
Konularının görüntülenme sayısı: 2.343.814 (Bu ay: 202.116)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 23.263 (Bu hafta: 303)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.