Çavuş
12 Haziran 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 31 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar herkese iyi günler.
Uzunca zamandır yurtdışından alışveriş yapmakta olan ve neredeyse hemen her platformdan alışveriş yapan bir arkadaşınız olarak, hem mevcut durumu anlatmak hem de bundan sonra sipariş verecek arkadaşların dikkat etmesi gereken noktalar konusunda uyarmak amacı ile konuyu bu konuyu açıyorum.
Dediğim gibi bilinen bütün platformlardan alışverişim oldu. Bugüne kadar da Aliexpress'in gelmeyen bir iki takipsiz kargosu dışında problem yaşamadım. Kafamın en rahat olduğu siparişler ise diğerlerine göre belirsizlik hemen hemen hiç olmadığından AMAZON siparişleri idi. Zira eninde sonunda ürün elimize ulaşıyordu ve biz belki bir form doldurup imzalamak dışında hiçbir işle uğraşmıyorduk.
Gerçi son dönemde tüm yurtdışı paketlerin sunum ücreti vs. diye zorlukları olması sebebiyle aliexpress'den bir miktar uzaklaşmıştım. Çok ihtiyaç olmaz ise almamaya çalışıyordum. Büyük ihtiyaçlarımı AMAZON'dan alır rahat ederim diye düşünüyordum. Ta ki geçtiğimiz CUMA gününe kadar....

Evet, 19 Temmuz Cuma günü AMAZON İSPANYA'dan vermiş olduğum (kendime değil bir arkadaşımın oğluna aldım) bir ASUS Notebook ile ilgili olarak PTS ve i PARCEL'in takip sitelerinde şu ibareyi görünce bir terslik olduğunu anladım. Gümrük Tarafından El Konuldu.

Cuma günü olduğu için pazartesi konu ile ilgili görüşürüm diye üstelemedim ve bugün PTS'yi aradım. Sonuç daha da ürkütücü idi. Görüştüğüm arkadaş takip numarasından baktı ve (Çok fazla siparişim olması sebebiyle ve fiyatın çok düşük olması) gümrük memurunun ticari faaliyetten ve düşük vergi göstermekten şüphelenmesi sebebiyle el konulduğunu söyledi.

İlginç olan benim son 6 ay içerisinde TC Kimlik Numaram ile kayda girebilecek (AMAZON'dan) sadece 2 siparişimin olması. Ancak bu siparişlerden birisi masaüstü sistem olduğundan ve parçaların aynı sipariş olsa da ayrı ayrı 4 kargo ile geldiğini belirteyim.

İşin özü AMAZON'dan sipariş ettiğim kargo ilginç bir gerekçe ile gümrükte kaldı/EL KONULDU.

Mevzuatı güzelce okuyup tarafıma herhangi bir tebligat yapılmadığı takdirde ilgili merciilere şikayette bulunacağım. Ama neticede elde edeceğim çok da fazla birşey yok.

Sipariş veren arkadaşların aynı ay içerisinde birden fazla sipariş verme konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ederim.

Bu arada ayrı 2 Amazon siparişimi de iptal etmek zorunda kaldım. Hayırlısı olsun.
Kopma garantilidir. Kopmazsanız iade alınır.

http://www.youtube.com/watch?v=uTsgCkf7mCc

Öldüm gülmekten.

Dipnot: Daha evvel gönderildiyse özür.
GELİŞME (1): 01.10.2009 tarihi ve Nihat Bey'in aracılığı ile cihazın bordunun değiştirildiğini ve kargolanacağı Celsa Elektronik tarafından tarafıma bildirilmiştir. Gelişmeler olduğunda buraya yazılacaktır. Saygılar

GELİŞME (2): Arkadaşlar tekrar merhaba.
Cihaz sonunda elime ulaştı. Board un değiştirildiği ve 7 saat kadar test edildiği notu kutuya iliştirilmiş. İlgileri için teşekkürler. Keşke bu ilgiyi daha evvel göstermiş olsalardı da bunca vakit ve nakit kaybını yaşamasaydık.
Nihat Bey'e de ilgilendiği için ayrıca teşekkür ediyorum.

Yaklaşık 30 dakika kadar cihazı çalıştırdım. Herhangi bir problem gözükmüyor..


Merhaba arkadaşlar.

Yazıma başlamadan önce belirtmek istediğim bu yazıyı yazmaktaki amacım kesinlikle firmadan hak aramak değil. Zira ilgili firmanın "hak teslim etme" özelliği, niteliği olmadığı gibi niyeti de yok.

Bu yazıyı ilgili firmadan alışveriş yapmak isteyen arkadaşların alışveriş yapmadan önce backraundlarında bulundurmaları gerektiğini düşünerek ilgili firma ile hoş olmayan bir deneyim yaşamış olan bir müşteri ve DH forumu üyesi olarak yazıyorum.
Olay ile ilgili olarak tamamen objektif olacağım ve herhangi bir ekleme çıkarma yapmayacağım.
İlgili firma ile yaptığım tüm telefon görüşmelerinde kesinlikle kırıcı konuşma, hakaret etme, dayılık vs. gibi eylemlerde bulunmadım.
Allah var, onlarda bu eylemlerin tamamında bulunmadılar. Sadece ukalaca, aşağılarca konuştular. Kendilerine saygılarımı sunuyorum.

Gelelim olaya:
Yeni evlenen bir arkadaşım benden bir receiver tavsiyesi istedi. Ben de o güne kadar herhangi bir deneyimim olmadığı halde sırf bu forumlarda gördüğüm için dreambox almasını tavsiye ettim. Arkadaş hepsisat.com (Celsa Elektronik) isimli firmadan 1 adet dreambox sipariş etmiş. Cihaz geldikten sonra da cihazın arayüzünü vs. beğenmedi ve geri iade etmek istediğini söyledi. Ben de kendisinden bu cihazı onun aldığı fiyattan aldım ve "sen kendine başka cihaz sipariş et" dedim.
Demez olaydım. Arkadaş Seul Marka bir receiver aldı, şimdilerde yavaşlığından şikayetçi ama firma ile muhatap olmak zorunda kalmadığı için ne kadar şanslı olduğunu bilmiyor.

Benim cihazıma gelince. Cihazın açılması bir dert oldu. Cihaz bazen 10 bazen 15 resetten (kablo çıkar tak) sonra lütfen açılıyor açıldıktan sonra da kilitleniyordu. Yazılımdan olabilir düşüncesi ve Az çok bilgisayar kullanmayı bildiğimiz için hemen sağını solun kurcalamaya başladık. (bilmiyorduk yasakmış kurcalamak). Kurcalamak derken yaptığım tek iş Nihat Bey'in burada vermiş olduğu Gemini imajı yüklemek oldu. cihaz 2 gün kadar çalıştı ve göçtü. Cihaza hiç ışık gelmiyordu. Neden oldu, sebebini bilmiyorum ama Celsa'dan telefonda konuştuğum Beyefendi "atıyorsunuz bilmediğiniz imajları kafanıza göre sonra time bomb yiyor, hayret bişey" gibi bir ifade kullandı. (kesinlikle abartmıyorum aynen bu şekilde.)
Kaldı ki Gemini 4.20 üstünün time bomblu olduğunu biliyordum. Ancak uzunca zamandır Nihat Bey burada paylaşım yaptığı için problem olsa şimdiye kokusu çıkardı diyerek yükledim. Halen de ilgili imajda herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorum.
Sonra cihazı kargo ile ilgili Firmaya gönderdim. 10 TL kargo ücreti gidiş + 8 TL kargo ücreti geliş = 18 TL ödedim. Sonuç: cihaza farklı bir image yüklenmiş ve çalışır vaziyette geldi. İmajın açılış resminde bir Türk Bayrağı üzerinde şiir vardı.
Problem düzelmiş miydi? HAYIR. Cihaz açılmakta nazlanıyor bazen açılıyor bazen açılmıyor ve sıklıkla kilitleniyordu. Hatta ekran da görüntüler birbirine giriyor ve cihaz kumandadan işlemiyordu. Sonra da fişten çekip epey beklersem ve epey deneme yaparsam rica minnet açılıyordu.
Telefon ile Celsa daki arkadaşı aradım. O gün ne hikmetse başlarda nazik davrandı. Durumu anlattım bana Gemini 4.20 image yüklememi tavsiye etti. Ben de kendisine Cihazın donanımsal bir arızası olabileceğini belirttim ve gerekirse üste bir miktar para verebileceğimi ve bir üst model alabileceğimi söyledim. Sinirlendi arkadaş terslemeye başladı. Efendim hasta doktorun ayağına gelmeden ilaç istiyormuş vs. gibi şaheser cümleler sarfetti. (İnanın tek kelime kötü laf etmedim). Pekala dedim 4.20 Gemini kurup tekrar deneyeceğim dedim. Telefonu kapattım.
4.20'yi kurdum cihazda aynı problemler devam etti. (ha bu arada aklınıza gelebilecek her image denendi 4.20 üstü Geminiler hariç). Tekrar telefon açtım ve cihazın açılmadığını (cihaz açılmaya açılıyor ama rs232 ile yüklenirse ondan sonra maksimum 2-3 dakika çalışıyor ve herşey başa dönüyor)
Telefon açtım durumu anlattım ve değişim istedim. Kendisi bana her zamanki gibi gönderin kontrol edelim türünden laflar etti. (bla bla bla). Ayrıca aynen şu şekilde konuştu "ayrıntılı olarak arızanızı yazın kardeşim değilse teknik servisteki arkadaş image yükler geri gönderir. Cihazı burada 2 gün birde biz çalıştıralım görelim dedi". Evet aynen bu şekilde.

Tekrar kargoladım ürünü ama tam bir sayfa problemin ne olduğunu anlatarak. Neyse yaklaşık 3-4 gün kargo geldi gelmedi telefonları geçti. Sonunda kargonun eline geçtiği gün aramızda aynen şu şekilde konuşma geçti.
Yetkili Beyefendi- "cihazınız elimizde tamir edildi bu gün kargoluyoruz"
ben - "problemi neymiş öğrenebilir miyim?"
Yetkili Beyefendi- "hatalı yazılım!!!!! " o an için Allah var aklımdan en galizinden küfürler savurmak geçti ama kendimi tuttum ve Söz konusu arkadaşı ve ilgilileri Allah'a havale ederek. "iyi günler beyefendi" dedim ve kapattım.

Cihaz geldi tahmin edin ne oldu. Herşey olduğu gibi cihaz aynı açılmıyor. RS232 ile yazılım atıp yazılım attıktan sonra 5-10 dakika beklersem açılıyor ve en çok 2-3 dakika çalışıyor.
Ama bu sefer bu forumdaki arkadaşlarımın tercihlerini gözden geçirmeleri için deneyimlerimi paylaşmak üzere cihazın falsolarını resimledim. Hepsini de post'a ekleyeceğim. Artık Celsa Elektronik bu falsolu topu çıkartır mı? çıkartmaz mı? bilmiyorum.
İnanın bu yazıyı yazarken benim mağduriyetim giderilsin diye bir düşüncem yok. Çünkü SATICININ BU KARAKTERDE OLMADIĞINA ARTIK İNANDIM. Amacım arkadaşlar mağdur olmasın.

Şimdi bana katılan olacaktır. Olmayacaktır. Mutlaka çünkü bu satıcı bu forumu takip ediyor, bu forumda iyi niyetli olduğuna inandığım Nihat Bey de bu adamların arkadaşı ama ben olayların sizlerin gözünde canlanmasını istedim. Çok uzattı isem hepinizden özür diliyorum.

Bu arada firmanın internet sitesinden toplam kendi adıma 3 adet daha dreambox almıştım. Aynı tarihlerde onlarda bir problem yok. Kargolama hızı müthiş (gerçekten) ama cihazda probleminiz varsa bir çuval inciriniz gitti açık söyleyeyim.

İlgili Firmanın yetkilisi burayı okuyacak olur ise kendisini şunu diyeceğim. O kadar iyi niyetli aramalarıma rağmen çocuk gibi davranmanız ve hakkımı gaspetmeniz ( 4 adet ekstra kargo ücreti ve bozuk bir receiver) sebebiyle ilgili firmadaki ilgili kişileri Allah'a havale ediyorum.
Ve şunu öğrenmek istiyorum. Hani dediniz ya "HATALI YAZILIM!!!!" bu konuyu buradaki arkadaşlara izah edebilir mi?

Hepinizin başını ağrıttım özür diliyorum.

Resimlere bakarak cihazın nasın çalıştığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.Hakkında
Konum: Bolu
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 12 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 77
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 135
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 9.163 (Bu ay: 172)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 7 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.