Yüzbaşı
07 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 32 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Yaklaşık 4-5 yıllık bilgisayarımın ekran kartını ve 1,5 yıl önce değiştirmiş ve Rami arttırmıştım. Şu anda işlemciyi de değiştirmek istiyorum. Ancak donanım konusunda çok bilgisizim ve bu süreçte Amd(Ryzen) işlemciler f/p olarak piyasaya hakim gibi. İntel amd takıntım olmadığı için alabileceğim en iyi performansa bakıyorum sadece. Sanırım işlemci ile anakartı da değiştirmem gerekecek.

Bu iki parça için 2.000 TL bütçe ayırabilirim. Aklımda Ryzen 3600 işlemcisi var.
İsteğim bu değişiklikten sonra yine bilgisayarımı 4-5 yıl sorunsuz kullanmam.
Bilgisayar oyun, office ve internet amaçlı kullanılmakta ve oyunlarda grafik ve fps takıntım olmadığı için oyunları yüksek grafiklerde oynama isteğim yok.

Bu koşullarda hangi işlemci ve anakartı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
İşlemci: i5 6500
Anakart: Msi h110m pro vd
Ram: 2x8 gb 2400mhz
Ekran Kartı: Msi r9 380 4gb
Güç kaynağı: 600w (zalman z3 ile birlikte geldi)
Hdd+sdd: 240gb ssd+1tb hdd

Bu şekildeki sistemin ekran kartını değiştirmek istiyorum. işlemci ve ana kart eski olduğu için internette yaptığım araştırmalarda darboğaz yapabileceklerini gördüm. Acaba gtx 1060, gtx 1070 veya gtx 1660 ekran kartlarından hangisi benim için daha uygun olur.

- Sistem full hd ekran ile kullanılıyor. 2k veya 4k gibi çözünürlüklere çok uzun süre geçmeyeceğim.
- Overclock ile işim olmaz. sistem nasıl ise o şekilde kullanırım.
- yakın zamanda(1 yıllık süreçte) anakart veya işlemciyi güncelleme imkanım yok.
- sürekli amd ekran kartları kullandım ve oyunların bazılarında sinir bozucu sıkıntılar yaşadım. bir kere de nvdia kullanıp denemek istiyorum.
- ultra ayarlarda oyun oynama takıntım hiç olmadı. iş güçten dolayı da oyunlara çok süre ayıramıyorum. sadece ayırdığım sürede sorunsuz bir şekilde oyun oynamak istiyorum.

Tavsiyeler ve yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Resimdeki sistemi yaklaşık 3 yıldır kullanmaktayım. Ekran olarak ise Dell full Hd basit bir ekran kullanıyorum. Ekranı değiştirip 4k yapmak gibi bir arzum yok. Oyunlarda çok yüksek grafik takıntım da yok. Oyunları orta ayarlarda hatta bazılarını düşük de olsa oynayabileyim yeterli. Bu yüzden ram ve ekran kartını güncellemek istiyorum.

Ram olarak tek soket 8 gb ram almayı düşünüyorum ama piyasada çok farklı isimlerde ram ler var. hangisi uygundur bilemedim. Tabii bir de diğer ram ve anakartla uyum sorunu olur mu bu konuda da hiç bilgim yok.

Ekran kartı olarak 1500-1700 civarı bir şey verebilirim. bu yüzden 1050 almayı düşünüyorum. Eski kartıma göre verdiğim paranın karşılığını verir mi acaba? Ayrıca OC yapmak konusunda ne bilgim ne de isteğim var. Düz bir kullanıcı olarak neler önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler.
Kardeşime laptop almamız gerekiyor. Öncelikle laptop hiçbir zaman oyun oynamak için kullanılmayacak. bu yüzden ekran kartının iyi olmasına gerek yok. Bütçemiz 2500 TL. civarında.
Laptopta Ssd olması tercihimiz. i5 işlemci fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyorum.

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Masaüstü pc de oyun oynarken veya müzik dinlerken kullanmak üzere kulaküstü bir kulaklık almak istiyorum. Oyunları amatörce zevk için oynayan ve müzikle arası pek olmayan biri olduğum için kulaklığa 80 lira civarı ödeme yapabilirim.

Ayrıca bimeks de biparam olduğu için kulaklığı bimeksten almak zorundayım. Zaten biparam olmasa kulaklık alacağımı da sanmıyorum.

http://www.bimeks.com.tr/urun/147455/steelseries-3h-v2-kulaklik.aspx

Bimeks sitesinde inceledeğim kulaklıklardan bana uygun olarak bunu beğendim. Sizin görüşleriniz nedir?

Başka bir öneriniz var mı?
Yaklaşık 5 yıldır kullandığım HD570 ekran kartlı laptopun ömrü bitmeye başladığı için iyi bir oyun pc si toplamaya karar verdim. Hazır dolarda bir miktar düşmüşken siparişi vermek istiyorum.

şu an da elimde Dell e2214h monitörü olduğu için sadece kasa toplayacağım. Oyunlarda çok fazla grafik takıntım olmadığı için topladığım pc'yi 7 yıl civarı kullanmayı düşünüyorum. OC ile hiçbir bilgim olmadığı için hiçbir zaman yapmayacağım.

Bazı sorularım olacak tam olarak bilgim olmayan. Bir de

1. Bendeki monitörün hdmi girişi yok, anakartı doğru mu seçmişim bağlantısı için?

2. Ekran kartı olarak Gt960x 4gb alsam pc'nin ömrü çok değişir mi ve çok fazla fps farkı var mıdır r9 380 ile? Gt 960 ile r9 380 arasında gidip geliyorum.

3. Kasa ve güç kaynağı Z3 plus güç kaynaklı versiyonu sistem için yeterli midir? yoksa Dark n10 + corsair 650watt +80 ile değiştirmem gerekir mi? Bu değiştirmeyi mecbursam yapmak istiyorum çünkü yaklaşık 100 tl fiyat artmakta.

Kız kardeşim için telefon almayı düşünüyorum. Telefon genel olarak sosyal medya, internet ve müzik dinlemek için kullanılacak. oyun oldukça az oynanacak ve telefonu yormayacak oyunlar bunlar da.

Kendimce 2 seçeneğe kadar indirdim tercihimi ama karar veremedim.

İlk olarak LG G Flex 2 16 gb var hepsiburada'da. 1160 tl ve distürbütör garantili.

ve birçok yerde 1000-1100 arası bulunabilen Sony C4 var aklımda.

Hangisini niçin tercih etmeliyim?
Televizyon daha çok sd-hd kanalları izlemek, hdd den film ve dizi izlemek için kullanılacak.

Ayrıca ps3 için de yoğun olmamakla birlikte kullanılacak.

hangisini tercih etmeliyim ve niçin?

şimdiden teşekkürler.
ikisi arasında kararsızım. Telefonda çok fazla oyun oynayan biri değilim. Benim için amaç en az 3 yıl gitmesi telefonun. 2001 den bu yana 14 yılda 4 telefon kullanmıs biri olarak 1-2 yılda bir telefon değiştirmem. M8 aklıma daha çok yatıyor ama yine de Z3C boyut olarak küçük olduğu için çok daha kibar duruyor. Ayrıca M9 çıkmak üzereyken M8 almak mantıklı olur mu bilmiyorum. Ancak M9 un çıkacağı rakamlara da çıkamam.

Kısacası 3-5 yıl arası gidecek stabil ve dayanıklı bir telefon olarak hangisi avantajlıdır sizce?
Kız kardeşim kullanacağı için çok süper olmasına gerek yok. Dokunmatik olmalı ve dokunmatiği sorun çıkarmamalı. Bütçe olarak en fazla 500 e çıkabilirim. bu arada çok iyi telefon yok ama yine de alabileceğimin en iyisini istiyorum.

Öneriler için şimdiden teşekkürler.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 9 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 344
İkinci El Bölümü Mesajları: 5
Konularının görüntülenme sayısı: 22.281 (Bu ay: 177)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.