G

Binbaşı
04 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 25 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Arkadaşlar merhaba.Sizlere dünyanın en güçlü 10 köpeği içinde sayılan Rottweiler ve Alabai ırkını anlatacağım.Bahçemizde bekçilik amaçlı 10 yıl Rottweiler cinsi köpeği besledim,o ölünce şu anda 2 yaşında olan Orta Asya Türk çoban köpeği Alabai ırkını beslemeye başladım.Bekçi köpeği beslemek isteyenlere faydası olur diye anlatmak istedim.Beslediğim iki köpek türüde son derece sahibine bağlı,ev halkını koşulsuz sahiplenen,koruma içgüdüleri en üst seviyede olan,koruduğu alan içindeki hiçbir yabancı canlıya tahammülü olmayan,antrenmanı seven ırklardır.Rottweiler cinsi köpeğim son derece kolay eğitilebilen bir ırktı ancak şu anda beslediğim Alabai ırkının tıpkı kangallar gibi özgün karakterli ve eğitimi kolay olmayan bir yapısı var.Aslında Alabai ırkını anlatırken bir nevi Sivas Kangallar'ından da bahsetmiş olacağımı bilmenizi isterim.Çünkü Alabailer ve Kangallar neredeyse aynı karaktere sahipler.Rottweiler tam bir komut köpeği,ancak alabai için aynı şeyi söyleyemem.Alabai daha ağır başlı nerede ne yapması gerektiğini bilen,çocuklarla arası rota göre daha iyi olan bir ırk.Rottweiler ırkını ömründe hiç köpek bakmamış bir insan sahiplenebilir ancak Alabai ırkı için aynısını söyleyemem.Çok sert ve ev halkından birinin kesinlikle kontrolü elinde tutması gereken bir köpek.90-100 kg arası gelen bir köpeğin sinirlendiği anlarda kontrolü elinde tutmasını bilen,tecrübeli bir sahibe ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim, özellikle de dışarıda gezdirirken.Rottweiler ırkı ufak bir bahçede beslenebilir ancak Alabailer için geniş bahçelere ihtiyaç vardır.Alabailer'in günlük hareket ve besin ihtiyaçları karşılanmazsa çeşitli eklem problemleri görünmeye başlar.Alabai ırkı günde 1.5-2 kilo arası yemek yer.Son derece obur bir ırktır,aynı şey Rottlar içinde geçerlidir ancak rottlar günde 700 gram civarı öğün alırlar.Yavruyken iki köpeğimi de gerekli vitaminler,besin ve kalsium oranlarını eksiksiz alsınlar diye kaliteli kuru mama ile besledim,ancak yetişkinlik döneminde kuru mamayı gün aşırı vermeye başladım.Kuru mama haricindeki günlerde sakatat ve kemiği pirinçle kaynatıp veriyorum.Tavuk ve balıkta verdiğim oluyor.Haftanın belli günleri yemek haricinde yoğurt verilmeli.iki köpeğin önünden ense ve çene kasları gelişsin diye büyük baş hayvan kemiği eksik edilmemeli.Gün içinde o kemikle uğraşmalı.En az haftada bir tüyleri taranmalı.İki köpek ırkıda daha yavruyken dışarıda gezdirilmeli.Eğer yavruyken çevreyle sosyalleşmeyi öğrenmezlerse emin olun yetişkinliklerinde hayat sahiplerine zulüm gelecektir.Olur olmaz sertlik gösterme eğiliminde olacakları için çevredekilere karşı sahiplerinin iki kat dikkatli olması gerekecektir.Ancak bu anlattığım köpeğinizi insanlara her dakika sevdirtin anlamına gelmiyor.Eğer ki köpeğim iyi bir bekçi köpeği olsun diyorsanız yavruluğun da yabancılara fazla sevdirtmeyin.Konu komşu gelipte köpeğinizi 'ay ne tatlı şeymiş bu' deyip yoğurmasın.Yoksa Golden Retriever cinsinden bir farkları kalmaz.İki köpeği güç olarak kıyaslarsak,Rottweiler bir makineli tüfek ise Alabai'ler tabiri caizse tanktır.Alabailerin cidagoları(omuz yüksekliği) 80-90 cm arası ağırlıkları ise 80-110 kg arası gelir.Rotweilerların cidagoları 60-65 cm arası ağırlıkları 40-60 kg arası gelir.Hangi köpeğini daha çok sevdin dersen inanın ayırt edemem.Hayvan sevgisi böyle birşey olsa gerek.Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Sorusu olan arkadaşlar varsa seve seve cevap veririm.Son olarak iki köpeğiminde resimlerini paylaşıyorum.Saygılar.
Rottweiler Kral 62 cm 55 kg;

Alabai Reis 84 cm 90 kg;

http://youtu.be/uXkHHkDd5hQ
http://youtu.be/oWiajBL7P8I
Maserati gibi bir firmanın small overlap testine girmemiş olması ilginç doğrusu.Iıhs sitesinden çarpışma sonuçlarına baktığımda small overlap hariç hepsine girmiş,small overlap haricinde aldığı sonuçlar good olmuş.Benim anlamadığım bu small overlap testinin neden bazı araçlara uygulandığı,bazı araçlara uygulanmadığı?Dürüst olarak korkmadan bu teste giren firmalar gözümde daha bir büyüdü.
Arkadaşlar merhaba,geçen hafta hastası olduğum yeni cc 1.4 tsi 160 beygir 7ileri dsg ye kapora yatırdım.Bu arac benim ilk vw deneyimim olacak eğer kısmet olursa.Su anda opel vectra c kasam ve mitsubishi l200 pickupım var ve iki aracıda sorunsuz bir şekilde kullandım,beni hiç sıkıntıya sokmadılar.Vw imajıda benim için son derece olumluydu ancak biraz araştırma yapınca tsi motorların özellikle 1.4 tsi 160 ve 180 lik motorların yağ eksilttiğini,7 ileri dsg kuru tip şanzımanın da düşük süratler de sangırtı sesi çıkardığını ve 1 den 2. vitese gecerken titreme yaptığını(birçoğunun kavraması ve mekatronik denen şeyleri garantiden değişiyor) bizzat forumlarda vw sahipleri söylüyorlar ve sayıları hiçte küçümsenemeyecek kadar fazla.Şimdi bu konuda tecrübeli vw sahibi arkadaşlardan öğrenmek istediğim 2012 modellerde kullanılan dsg 7 ileri kuru tip şanzımanlarda bahsetmiş olduğum sorunlar giderildi mi yoksa bu sanzımanlar aynen hiç bir şey yokmuş gibi üretilmeye devam mı ediyor?Birde bu tsi motorlar hakikaten devamlı motor kaputunu açıp kontrol edeceğimiz kadar yağ eksiltiyormu?Bu soruları satış danışmanlarına veyahutta servis müdürlerine sorsam biliyorumki yoğurdum ekşi demeyecekler,o yüzden sizlere sormakta uygun buldum.Her nekadar cc ye hasta olsam da böyle sorunlarla karşılaşacaksam kaporamı geri alırım.
Arkadaşlar gecen gün polisin biri kırmızı ışıkta beklerken koşa koşa yanıma geldi,ehliyeti ruhsatı istedi,sonra sağa çektik,'camların filmli dedi, sana ceza keseceğim',hava yağmurlu ve karanlık olduğu için camlarımı filmli sanmıs,bende' camlarım filmli değil in bak 'dedim,indi baktı, camlarımın filmli olmadığını görünce pickup olan aracımın arkasında bulunan kabin kanunsuz dedi,ruhsata işli olduğunu söyledim, yangın tüpü ve ilk yardım çantası sordu,onuda gösterdim,ordanda bir şey bulamadı en sonunda sis farımın camı çatlamıştı ordan' cezayı keseceğim' dedi,tabi bende çıldırdım bağıra çağıra' benden beş kuruş rüşvet alamazsın hiç ceza kesmek için aranma, kes kafana göre cezayı' dedim kıpkırmızı oldu yinede 66 lira cezayı kesti 20 ceza puanımda gitti.Bunun gibi polisler yüzünden polisleri sevemez oldum.Hiç hazmedemedim bu cezayı bu tip polislerden emniyetin arınması lazım.
Arkadaşlar aracıma 2 takım hertz esk 165 veya infinity ref 6520 yada sadece 1 takım hsk 165 almayı düşünüyorum.Bunları hangi anfiyle kullanmalıyım?Jbl anfileri için hangi satıcıya sorsam elektrik kaçırıp kolanlara zarar veriyor diyorlar ama bana pek inandırıcı gelmiyor. Bu anfiyi kullanan veya bilgisi olan varmı aranızda?.Fiyat performans açısından bana mantıklı geliyor. Doğubankta bu iki anfide piyasadan çok daha uygun fiyata satılıyor özellikle kicker zx650.4.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.280
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 18.257 (Bu ay: 127)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 549 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.