Yarbay
25 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme
Toplam: 199 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Marka: Hewlett- Packard Company

Model: Pavilion Gaming 15-DK1008NT

Ekran boyutu: 15.6 "

Çözünürlük: 1920 x 1080 pixel

İşlemci: Intel Core i5- 10300H

Ekran kartı: Intel UHD + Nvidia GTX1650 Ti

Ram: 8GB DDR4 3200Mhz

Hard Disk: 512 GB M2 SSD

İşletim sistemi: FreeDOS

USB Sayısı: 3 adet Type A tam boy , 1 adet Type C formunda toplam 4 adet

Optik sürücü: Bulunmamaktadır.

Arkadaşlar tecrübelerimi aktaracağım ürün 1U5S5EA olarak geçiyor. 10 gün kadar oldu alalı. İlk günden orijinal MS Windows 10 ve MS Office 2010 Ev ve İş uygulamalarımı yükleyip aktivasyonlarını yaptım.

KASA

Kasası plastik ancak leğen plastiği değil çok açık ara farkla kaliteli bir plastik olduğu belli. Belki kaliteli plastiğin ortalamasının düştüğü tek yer ekran çerçevesi onun dışında şirketlerin gözdesi Lenovo Thinkpad'lerin kasası kadar kaliteli diyebilirim.

Gaming serisi olduğu için incisi boncuğu çokmuş :) Hoparlörlerin deseni gerçekten mükemmel, arada parmağımla sürtesim geliyor  Klavyesi pozitif enerji veren güzel bir yeşil ton ışık veriyor.

Alt kasa da sadece 1 tane kapak var. Cihazın garantisi bittiğinde işlemci macunu sürme ya da i7 ye upgrade etmesi çok kolay olacak şekilde tasarlanmış. Belki garantisinin dolmasını beklemeden RAM ve Intel Wi-Fi 6E AX210 wifi kartımın montajını yapmak için açabilirim. Ayrıca HP çağrı merkezini aradım RAM yükseltme işlemi cihaza zarar vermemek suretiyle yapılırsa garantiden çıkmadığını belirttiler. Siz yine de teyit edin sorumluluk kabul etmiyorum :)

EKRAN

Ekran MAT olarak tercih edilmiş. Parlak ekranlara oranla renk canlılığında önemsiz bir miktarda düşüklük var ama en azından pc kullanırken kendinizi ya da evin penceresini görmüyorsunuz. Gözlerim çok rahatladı eski Asus X550JX laptopuma kıyasla. Panel 40Hz ve 60Hz de çalışabiliyor. Günümüzde 144Hz hızlı paneller mevcut ancak bu cihazda tercih edilmemiş. Ben bir eksisini görmedim, hatta pilde photoshop çalışırken, film izlerken 40Hz ye alıyorum batarya çok daha iyi gidiyor gibi geldi bana.

KLAVYE

Klavye chicklet tarzda. Tuş aralıkları ve büyüklüğü tam yerinde.. 2 kademeli ışık mevcut, film seyredince ya da ışıksız ortamda oyun oynarken, rapor hazırlarken, photoshop yaparken gözünüzü almıyor. İstenirse komple de kapanabiliyor. Tek eksi diyebileceğim noktası sanki şeffaf tasarlanmış ama üstüne çıkartma yapıştırmışlar gibi durması. Çizilmeye müsait gibi durduğu için harici klavye ile kullanıyorum ama kendi klavyesine ihtiyaç duyduğumda Samsung Gear S3 saatime aldığım çelik kordon beni korkutuyor bu sebeple saati çıkartıyorum. Kıl, takıntılı garip bir adamımdır, o çizik beni gelip bulacak bir gün eminim  

TOUCHPAD

Touchpad'in büyüklüğü mükemmel. Yalnız kullandıkları boyadan ötürü kayganlığı düşük seviyede. Algılaması ve zoom özellikleri çok iyi.. Sağ tarafından aşağa yukarı scroll yapabiliyorsunuz.

WEBCAM

Webcam her webcamde olduğu gibi iyi ışıklandırılmış ortamda güzelce çekiyor. Az ışıklı ortamlarda ise greenlenmeye rastlamadım. EBA , Zoom , Skype gibi uygulamalarda sorun çıkartmayacaktır.

BATARYA

Bataryasını oyunda test etmedim çünkü bataryanın aşırı hızlı boşalması ısıya sebebiyet veriyor bu da hem bataryaya hemde cihazın içindeki ek bileşenlere zararlı. Bu sebeple biraz photoshop çalıştım, film izledim , nette takıldım ortalama 6.5 - 7 saati görüyor diyebiliriz (Dengeli modda).

Şarj adaptörü bir gaming serisi notebooka göre gayet kibar geldi ve ilginç bir şekilde hafif. Bir önceki Asus X550JX deki resmen eşek ölüsüymüş tabiri caizse :)

BAĞLANTI

Cihazda 3 USB 3.0 - 1 USB Type C - Bluetooth - Wi-Fi - Ethernet - HDMI - Hafıza kartı okuyucu var.

Cihazda Realtek Wi-Fi kablosuz bağdaştırıcı var ama Intel Wi-Fi 6E AX210 takacağım için sorun etmedim. Intel'in kartları daha iyi çekiyor ya da bana öyle geliyor bilmiyorum :)

Ivırı zıvırı geçip şimdi bu bebeği aldıran özelliklere yoğunlaşalım;

İŞLEMCİ

Cihazda Intel tarafından üretilmiş bir i5-10300H işlemci bulunmakta. İşlemcide, 4 çekirdek 4 de HT sanal çekirdeğiyle birlikte 8 işlem birimi var. Normalde 2.5Ghz de çalışıyor ancak performans isteyen uygulamalar olursa 4.5 Ghz e kadar turbo boost teknolojisi olduğu için overclock çekebiliyor kendine. Daha fazla teknik detay için;

https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/products/processors/core/i5-processors/i5-10300h.html

EKRAN KARTI

Cihazda biri Intel UHD öteki Nvidia GTX 1650 Ti olmak üzere 2 tane ekran kartı var. Bu ikili AMD işlemcili laptoplar gibi APU ile birleşip Crossfire yapamıyor. Nvidia kontrol paneli üzerinden (driverı yükleyince geliyor) hangi uygulamanın hangi kart ile çalışacağını seçebiliyorsunuz.

Nvidia 1650 Ti da 4GB lik bir paylaşımsız hafıza mevcut. Nvidia Stüdyo driverı ile de kullandım ki zaten GeForce Experience uygulaması üzerinden yine oyun mu yoksa Adobe uygulamaları için optimize mi istiyorsunuz ona göre sürücü seçimi yapılabiliyor.

Genel olarak olumlu yanları;

Kaliteli plastik kasa

Mat ekran (parlama sıfır)

Sessiz soğutma sistemi

Yüksek ses çıkışı

Genel olarak olumsuz yanları;

Klavye tuşları biraz daha kaliteli yapılabilirdi.

Fotoğraflarla ve testlerle en kısa sürede güncelleyeceğim konuyu.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/0a/5b/31/0a5b31e2a8f4d0c0b9a2510c06213498.jpeg&t=0&width=480&text=1

Arkadaşlar selam,

Ram siparişi vereceğim ama hangisi daha doğru bir tercih olur bilemedim.

32GB 2400mhz mi almalıyım yoksa 16GB 3200mhz mi (2 side tek modül) ?

Mhz ler kafamı karıştırdı. Oyun oynamıyorum gibi bir şey photoshop ve render ağırlıklı kullanıyorum.

İşlemci i5-10300H

Aynı arabayı yemeden içmeden Almanya'da alsam 31 asgari ücret yapıyor.

145 ay Almanya'da asgari ücretle çalışsam hem arabayı hem de küçükte olsa ev bile alabiliyorum. Üstelik çalışma koşulları da daha insancıl.. Avrupadaki insanların neden yaşam süresi uzun belli oluyor.. Türkiye de hem bu araba hemde hemen hemen aynı m2 de evi 407 asgari ücrete tekabül ediyor.. üstelik yeni %60 lık elektirikli araba ötv si dahil değil bu sayılara..

https://tranio.com.tr/germany/adt/1857586/

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-son-on-gun-dap-izmir-hazir-tapu-firsat-a-blok-27-kat-full-deniz-890938305/detay

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/aa/cc/5c/aacc5c1ee9775beab210641f1b32ec4c.jpeg&t=0&width=480&text=1

Arkadaşlar bunlar tam ahlak yoksunu, niye bir Türk firması bir kerede çıkarcı olmaz tamam kazansın elbet ticarethane ama bu kadarına da pes...

22.09.2020 tarihinde galaxy s10 plus cihaz sipariş verdim, süper fırsat süper kampanya yazıyordu fiyatı 5.399 TL , fırsatın bitmesine kalan 5 gün kalmıştı.

Neyse cihaz geldi, 2 sonra faturayı bastırmak için üyeliğime girdim pdf olarak da indiririm dedim bir baktım kampanyanın bitmesine 2 gün var yazmışlar fiyatı da 5.299 TL ' ye düşürmüşler.

Kampanya bitmeden fiyatı düşürerek tüketiciyi yanıltıyorlar.. o gün alanlar enayi oldu , şimdi iade edeyim dedim, kullanmış olduğunuz için iade etmezsiniz dediler, oysa tüketici hakları da mevcut 14 gün çamaşır, , sağlık , kitap , dvd gibi ürünler hariç iade hakkımız var..

Yabancı firma Amazon koşulsuz iade sunarken kafalarına göre yasaları çiğniyorlar..

Amazon'dan daha önce M11 almıştık teyzeme beğenmedi iade edip M30s almıştık.

Gayet güler yüzlü yapıcı hizmet sunuyorlar ama hepsiburada şımarık bir çocuk gibi , çok yüz verdik ciddi bir şamarı hak ediyorlar tüketici tarafında diye düşünüyorum.

Hayır kampanya süresi bitse sonra tekrar kampanyaya girse cihaz anlarım derim hani dolar biraz düştü merkez bankasının hamlesiyle hakkıma razı olayım derdim ama empati kurun bu düpedüz adam kandırma, ilk fiyatın geçerlilik süresi dolmadan düşürüyorlar sonra birde artist artist yazmışlar fiyat ithalatçı firma tarafından belirlenir diye..

Samsung Türkiye'nin online mağazasına baktım orda fiyat 5799,00 TL görünüyor.. Birde müşteriyi salak yerine koyuyorlar böyle..

Yasal hakkım saklı ama isterse Amazon'da isterse 2 kat pahalı olsun dürüst esnafa kazandıracağım.. Hiper süper ultra indirip deyip tüketiciyi kandırmıyorlar en azından

https://www.sikayetvar.com/hepsiburada/hepsiburada-super-fiyat-super-teklif-kampanyasi-tam-bir-yaniltma

Dostalar az önce kuşum Pastel'i bahçedeki gülün altına gömdüm.

Hokkabaz sevimli tontişim , çok üzüldüm hala gozlerimden yaşlar akıyor. Elimizden gelen herşeyi yaptık.

Insan alışınca çok üzülüyor, akrabalarımın ölümünde bile boyle ağlamadım, çekirdek ailemizin bir üyesi gibi olmuştu.

Boşluk oluştu evde , herkes suskun matem havası var.

Umarım ahirette karşılaşırız ama umarım şikayetçi olmaz valla elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Çok üzgünüm semsert olmuştu onu öyle görmek gerçekten tarif edilemeyecek bir acı..

Evcil hayvan artık sahiplenmeme kararı aldım...
Bazen diyorum ki çek kapıyı çık git Suriye'ye; hem patates var,

hem suriyeli yok,

yeni yapılanma olacak, illa ki bir yerden başlarım neticede bir Türk dünyaya bedel derler.

Deniz hasreti çekmem, akdenize kıyısı olan bir ülkeymiş,

Petrol var, petrol bitse bile Türkiye'den daha fazla güneş enerjisi konusunda verimli bir coğrafyada.

Tarihine baktım anadolu kadar köklü bir geçmişi de var.

Baktım yapamıyorum en kötü Türkiye'ye mülteci olarak geri dönerim. Hoş gerçi okumuş,ingilizce bilen, İslam'ı kendi içinde ılımlı yaşayan, hoşgörülü ve cüzdanı çok şükür az biraz dolu bir adamım, avrupada farklı bir ülkeye iltica etsem de geri çevireceklerini sanmıyorum.

Kararsızım, hayata da 1 defa geliyoruz , hızlı karar almak için dh konu dışı joker hakkımı kullanmak istiyorum.
Arkadaşlar aracıma mikrofon takmak istiyorum. Mikrofon var iç aydınlatma ile ön cam arasında kalan delikli plastik parçayı söküp mikrofonu yerleştirdim ama diğer ucundaki yeşil soketi nasıl takacağım ya da o tavan lambasını nasıl sökebilirim. arkasındaki diğer 2 plastik parçayı da söktüm ama lambaları sökemedim elimde kalmasın diye zorlamadım. Desteğinizi rica ediyorum :)

Mikrofon;
https://tech2.guru/shop/vauxhall-parts.html?mode=list
Merhaba arkadaşlar, kardeşim şu an amerikada ve hediye istedim istediğin telefonu seç dedi.. ama kendisi getirmeyecek kargoyla gönderecek. gümrükte sorun olur mu ?

faturasını istemiyorum hediye paketi yapıp gönderiyim dedi olur mu ?
Cihazında lte bağlantısı göremeyen arkadaşlar aşağıdaki uygulamayı kursun...

Sonra aç kapa yapın cihazı.. Ek olarak sim kartınızın uyumlu olduğunu varsayıyorum

Denenen cihazlar LG G3 - Optimus G Pro

Farklı cihazlar olursa listeye ekleyeceğim.

https://drive.google.com/file/d/0BxNJRlzllLvSSllOT0Jtd3VYWkU/view?usp=sharing
Merhaba arkadaşlar,

Bir tane playstation alacağım ancak dark escape 3D ya da 4D oyunu 3 de mi var 4 te mi ? ek olarak bana güzel bir silah controller lazım.. bu alemde yeniyim ve bu oyunu oynamayı çok istiyorum ateri salonlarına akıttığım paayı hazır bizimkiler 3d tv de almışken (LG 49UF8507 4K UHD +3D) playstationa aktarayım diyorum..

yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Asus X550JX-XX171D
Otomobil
Opel Corsa
Mobil cihaz
Samsung Galaxy S10 Plus
Operatör
Turkcell
Oyun Platformu
Sony PS4 Pro
TV
Samsung 49KU7500
Ses Sistemi
Samsung HT-J4550
Fotoğraf Ekipmanları
Canon EOS 250D
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 8 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 gün
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 7.857
İkinci El Bölümü Mesajları: 13
Konularının görüntülenme sayısı: 267.028 (Bu ay: 1.494)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 7.451 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.