Yarbay
07 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
35 üye
Görüntülenme
Toplam: 45 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Başlıkta belirttiğim gibi.
Burada çoğu kişi farkında olarak ya da olmayarak bu durumdan muzdarip. Bu yüzden böyle bir konuyla bu durumun farkında olanlara yol göstermek, farkında olmayanların da fark etmesine vesile olabilirim diye düşündüm. Yazı yazmakta pek iyi değilim, genelde anlatmak istediklerimi tam olarak ifade edemem, bazen yanlış ifade ederim, bazen de o an aklıma gelmeyen şey sonradan aklıma gelir. Sorulan sorulara cevap verme konusunda daha iyiyim, o yüzden anlamadığınız yerler olursa sorun cevaplarım.

Öncelikle asıl sorunu fark etmek gerekiyor. Ben kimsenin bilgisayarda fazla zaman geçirmeyi sorun ettiğini sanmıyorum. Gerçek sorun bu değil yani. Bir yazılım uzmanı, ben günde 16 saat bilgisayar başındayım, bağımlı mıyım acaba demez, adamın işi bu çünkü. Asıl sorun, yapmak istediğiniz şeyleri yapamamak, bunun yerinde bilgisayarda vakit geçirmek. İlk başlarda muhtemelen bilgisayarda vakit geçirmeye tamamen boş zamanınızı değerlendirmek için başladınız. Sonradan fark ettiniz ki üşengeçlik seviyesiniz fazlasıyla artmış, yapmak istediğiniz şeyleri yapamamaya başladınız ve bunun sorumlusu bilgisayarda vakit geçirmek olabilir diye düşündünüz. Evet, benim geçtiğim evreler bunlardı. Muhtemelen bu yazıyı okuyan birçok kişide de benzer şekilde oldu. Benim gibi bir sonuca varırken 100 kere düşünen biriyseniz, sorun gerçekten bilgisayar mı değil mi diye de 100 kere düşünüp en son bir sonuca varamadınız muhtemelen. Dışarıdan bakan birinden yardım almasaydım, ben varamazdım çünkü. Bu yazıyı yazma amacım da sizin de dışarıdan bakabilmenizi sağlamak.

Yapman gerekenleri ya da yapmak istediklerini yapamamak, üşengeçlik adını verdiğimiz şeydir. İkilemde kalınan konu da, "Ben üşengeç olduğum için mi bilgisayarda vakit geçiriyorum, yoksa bilgisayar yüzünden mi üşengecim" şeklinde oluyor. İlkinin de biraz payı olsa da, burada asıl cevap 2.'sidir. Bunun en büyük sebebi de, tamamen kolaya kaçmanızdır. Bilgisayarda okuduğunuz hikayeler, izlediğiniz videolar vs. beyninizde onları yapmasanız da yapmışsınız gibi bir algı oluşturur. Uyuşturucuların verdiği mutluluğa benzetilebilir. Mutlu etme yöntemleri farklı olsa da, devamı aynıdır: Aynı doz yetmemeye başlar, dozu arttırırsınız ve olur da kullanmazsanız çok ciddi rahatsızlık verir.

Bilgisayarın sizi üşengeçleştirdiğini görmenin en güzel yolu; hayatınızda bilgisayar fazla yokken ne kadar üşengeç olduğunuz ve hayatınızda ciddi yer edindikten sonra ne kadar üşengeç olduğunuzu karşılaştırmaktır. Mesela ilkokuldayken bilgisayarda çok az vakit geçirirdim, internet zaten nadir vardı. Okulda ödev verildiğinde yapardım, dışarı top oynamaya çıkardım, yapmak istediğim ya da yapmam gereken bir şey olduğunda yapardım. Lisede durum değişmeye başladı ve gittikçe daha da battı.

"Bunların zaten farkındayım, bırakmak istiyorum ama yapamıyorum". Bunu diyorsanız ya da bu yazdıklarımdan sonra durumun farkına vardıysanız, bu durumun maalesef kolay bir çözümü yok. Tamamen kesip atmak zorundasınız. Bu aşamada karşınıza çıkacak 2 tane yanılgı da var, onlarla nasıl başa çıkılacağına dair birkaç yöntem söyleyeceğim ancak en son yapmanız gereken yine kendinizi zorlamak olacak.

Karşınıza çıkacak ilk yanılgı bilgisayarsız kaldığınız zaman, "şu an boşum zaten, ha bilgisayarda vaktimi geçirmişim ha boş oturmuşum ne fark eder?" şeklinde, beyninizin kendi kendini kandırması diyebileceğimiz argümanı üretmesi olacaktır. Bunun sadece o boş olduğunuz anla sınırlı kalmayacağını hepimiz biliyoruz. Bu aşamayı geçmek gerçekten zor. Özellikle benim gibi bir karar verirken 100 kez düşünen biriyseniz. Buna karşı en iyi yöntem bence, gerçekten sağlıklı düşünerek bu sonuca vardığınızı kendi kendinize söylemeniz, hatta bir kağıda yazmanız olacaktır. Bir nevi en baştan "İleride düşüneceklerim geçersizdir." diye bir ifade vermek. Yine de zor olacak, o zaman hatalı sonuca varmışım şu anki doğru diye beyniniz diretecek.

İkinci yanılgı da "Günde 2 saat girerim daha girmem. Fazla girmezsem zararı olmaz." düşüncesidir. Valla bunu yapabiliyorsanız yapın tabi ama ben şimdiye kadar günde 5 sigara içicem, haftada bir bira içicem, son bir kez kullanıp eroini bir daha kullanmıycam gibi şeyler deyip de başarılı olanını görmedim. Bilgisayarda da farklı değil. Hali hazırda bağımlıysanız azaltmak işe yaramaz. Alkol bağımlısı biri önce alkolü tamamen kesmeli, ondan sonra az kullanacaksa kullanmalıdır. Bilgisayarda da durum aynı. Önce bağımlılıktan kurtulun, sonra 2 saat kullanacaksanız kullanın. Üstte de yazdığım gibi, bunun sadece 2 saatle sınırlı kalmayacağını hepimiz biliyoruz.

Bilgisayarda vakit geçirmeyi bırakınca aslında her şeye yetecek kadar zamanınız ve enerjiniz olduğunu, istediğiniz şeyleri yapabileceğinizi, yapmanız gerekenleri de yapabileceğinizi fark edeceksiniz. Sonuç yazmayı da hiç beceremem bu arada, burada bitiriyorum o yüzden.
Ekşi'deki şu abimizin yazdıklarını okuyun. Çok uzun özet yok mu diyenler için, hayır özet yok.

https://eksisozluk.com/biri/skeptico

Mesela başlangıç için şu yazısı iyidir.

https://eksisozluk.com/entry/52991211
0'ın Resmi Gazete'ye inanmayan dayı, 100'ün Albert Einstein olduğu bir skalada sizce ana bacı edebiyatı yapanlar kaçta olur? Ben karar vermekte epey zorlandım ama 15 diyorum.
Yıllardır süregelen defansif takımlarla dalga geçme, aşağılama, küçümsemelere karşı defansif takımlara olan desteğimizi göstermek adına bu konuyu açıyorum. Futbolda gol dediğin maçı kazanmak için atılır. Kazanmana yetenden fazlası israftır, gereksizdir.

Üyeler

1- Hz Carrier
2- Fenerist_
3- BurayaNerdenÜyeOluyoruz
4- Bulshizza
5- Sir Alex Ferguson
6- Andres Escobar (Mourinho'nun fedaisi)
7- Reverse-Flash
8- Shepherd.
9- maşık (Mourinho'nun torunu)
10- Inter Milan
11- Bill Shankly
12- Samir Handanovic
13- El Fuego
14- Danny Santos
15- Anche
16- eeTavus
17- hasanatom
18- Gin And Juice (Sir Aykut Kocaman fedaisi)
19- PERENAL.
20- Cad Bane
21- Acun_Ilıcalı
22- Lord Joker
23- zorradam
24- Cane®
25- All Nightmare
26- abc123xyz
27- AvrupadaBirCevelan
28- Noel Gallagher
29- ank_yer_6
30- berkay007jb
31- Menemenci Kenpachi
32- Stephen Curry
Başlığı anlamayanlar için edit: Kız kardeşimin lez sevgilisiyle seviştim.

Kız kardeşimle genel olarak aram iyidir. Çok fazla baskı yapmam ya da yasak da koymam. Bu yüzden herhalde aileme söyleyememesine rağmen bir gün gelip bana önemli bir şey söyleyeceğini, lezbiyen olduğunu ve sevgilisi olduğunu söyledi. Ben de bir şey demedim sadece sevgilisiyle tanıştırmasını istedim. Bir kafede oturduk tanıştık. Otururken sevgilisinin bana olan bakışları dikkatimi çekmişti ama herhalde ben yanlış anlıyorum dedim. O gün pek bir şey olmadı.

Geçen gün kardeşim okuldayken, benim de dersim yoktu o yüzden evde oturuyordum. Zil çalınca şaşırdım, o saatlerde genelde kimse gelmezdi. Gittim kapıyı açtım bu kardeşimin sevgilisi vardı. Girebilir miyim dedi tabi ama kardeşim okulda dedim. Olsun ben zaten seninle konuşmak istiyorum dedi. Oturduk bu anlatmaya başladı. Biselsüel olduğunu, benden çok etkilendiğini falan söyledi. Ben de 1 hafta önce sevgilimden ayrıldım, 2 haftadır da hiç seks yapmadım. Beynim her ne kadar geri çekse de beni hormonlarım tam tersi yönde çalışıyordu. Sonra zaten kız direkt üstüme atladı, ben de tutamadım kendimi. Şu anda olayın pişmanlığını yaşıyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum. Kız kardeşime anlatsam mı her şeyi, bu olay hiç olmamış gibi mi davransam ya da bu kızla gizlice sevişmeye devam mı etsem kararsızım. Siz olsanız ne yapardınız?
Bugün herifin tekinin bir kadını taciz ettiğini duydum. Sinirden duvarı yumrukladım. O kim ki bir kadını taciz ediyor? Hangi kadın olduğunu bilmiyorum, aslında ne olmuş onu da bilmiyorum ama bunlar harekete geçmemek için sebep değil. Bu ülkede kadınlar öldürülüyor, tacize ve tecavüze uğruyor ve siz hâlâ "Acaba tacize uğradı mı?" diyorsunuz. Sizin gibiler yüzünden tacizciler ve tecavüzcüler dışarıda kol geziyor. Ben duyarlı bir erkek olarak bu ifşa çalışmalarına destek vereceğim. İnşallah bir yerde de karşıma çıkar da bir güzel döverim elemanı.
Bugün öğleden sonra sokakta hatunla yürüyelim dedik hava alalım falan. Karşıdan bir eleman dik dik bakıyor bana dikine dikine yürüyor elinin arkasında bir şey saklıyor. Hatunun eski aşığı mıymış neymiş. Taş attı ayagıma biz bir anda olayın şoku ile ne olduğunu anlamadık sonra çocuk koşarak geldi. Napıyon lan dedim dememle birlikte sol elmacık kemiğime taşla vurdu şerefsiz. Kalktığım gibi girdim elemana benim hatun bağırmaya başladı dükkandan esnaf geldi. Tanıdık esnaf vardı bizim orda Allah'tan o da geldi daldık elemana. Ortalık birbirine girdi, millet ayırmaya calıstı birkaç tane de onlara asıldık ama kusura bakmazlar artık inşallah. Sevgilim de numarasını falan silmiş şimdilik ucuz atlattın suratımdaki yara hala acıyor ama seni bir daha görmez miyim o zaman suratında kaldırım taşını nasıl parçalıyorum.
Hakkında
Hakkımda:
69b2da4446652fc29c6c61c87f5925709.gifd41caed1e7df2ba75226646b6b5ab2aab.gif92d0d17445bbecd15454dcd6fefa6db85.gifa35fc1dfe5411c700213cf106bc8575f1.gif
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Mobil cihaz
iPhone
Operatör
Turkcell
Oyun Platformu
PC
Notebook
Lenovo
LOL
Akali
Dünyadan Futbol
Manchester United FC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 13.990
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 158.804 (Bu ay: 549)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.418 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.