Yarbay
06 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 58 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Hep birlikte Kuzey Işıkları’nı izlemeye ne dersiniz?

2013-2019 yılları arasında yedi yıl üst üste Kuzey Işıkları’nı izlemek için izlanda, Norveç ve İsveç’e yaptığım gezilerde çektiğim fotoğraflar ve edindiğim bilgilerden oluşan kitabım “Yeşil Bazen Pembe: Kuzey Işıkları’na Yolculuk” çıktı.

Türkiye ve dünyada benzeri olmayan kitapta Kuzey Işıkları hakkında temel bilgileri bulabilirsiniz.

Kuzey Işıkları nerede, nasıl izlenir ve fotoğrafı nasıl çekilir,
Kuzey Kutbu’nda ne yenir-giyilir, hangi aktiviteler yapılır,
Buz pistine dönmüş yollarda araç nasıl kullanılır gibi merak edilen soruların pratik yanıtlarını da kitapta bulabilirsiniz.

Ayrıca Kuzey Işıkları’nı izlemek için en iyi yerleri harita koordinatlarına kadar kitapta yer almaktadır.

Kitabımı ekitap formatında aşağıdaki bağlantılardan edinebilirsiniz.

Google Play Books
https://play.google.com/store/books/details/Yi%C4%9Fit_Y%C3%BCksel_Ye%C5%9Fil_Bazen_Pembe?id=Gp_iDwAAQBAJ

Kobo
https://www.kobo.com/tr/tr/ebook/yesil-bazen-pembe

Idefix
https://www.idefix.com/ekitap/yesil-bazen-pembe

D&R
https://www.dr.com.tr/ekitap/yesil-bazen-pembe

Keyifli okumalar dilerim.

Instagram’dan takip etmek için:
https://www.linkedin.com/slink?code=dUn2SfW

Teşekkürler

14 Nisan pazar günü özel bir turla Çernobil'i ziyaret ettim.

Ziyaret boyunca yasak bölge olarak adlandırılan patlayan 4. rektörün 10 ve 30km çapındaki iki kontrol bölgesinden özel izinle geçerek bölgede farklı noktaları ziyaret ettik.

Mayıs 1986 doğumlu birisi olarak benim için tam bir zaman tüneli oldu.

Ayrıca COD4 ve Stalker oynamış birisi olarak da gördüğüm her şey tüylerimi diken diken etti.

Geziden birkaç fotoğraf


Terkedilmiş bir kreşten manzara


Patlayan 4. reaktöre 500 metre mesafedeyim. Avrupa Birliği ülkeleri sızdıran eski koruma sandığının yenisini yaptılar. Muazzam bir emek ve yapı. 100 yıl kadar daha reaktör güvende ancak daha sonra bunun daha büyüğünü yapmaları gerekecek. Burada yaptığım ölçümde radyasyon seviyesi 0,007 mSv yani Ankara veya İstanbul'da bazı AVM'lere girseniz benzer ölçüm alırsınız.


Meşhur Pripyat şehrinin giriş tabelası


Viran şehir Pripyat. Binaların içine girmek tehlikeli ve yasak. Keşke girebilseydim demedim değil.Çoğunuzun bildiği dönmedolap ve çarpışan otolar


Çernobil'de halkın kendi imkanlarıyla yaptırdığı anıt. Olaya ilk müdahale eden kahraman itfaiyecileri betimliyor.


İşte size bir hotspot. 100msv ölçüm gösteriyor. Uranyumdan zehirlenmiş bir alan.


Pripyat'ta terkedilmiş market. İnsanlar bir zamanlar burada kuyruk oluyordu. Bu arada Pripyat sovyet tarihinin en gösterişli kenti.


Pripyat meydan. Sol tarafta meşhur yüzme havuzu var.


Reaktörün kantininde yediğimiz öğle yemeği. Evet patlayan reaktöre 1km uzakta yemek yemek. Bu kantin 700 kişiye yemek çıkarıyor. Bölgede çalışan proje uzmanları ve askerler için.


Sovyetlerin inşaa ettiği 2 balistik füze tespit radarından kalan teki. Diğerini 89da dağıldığında imha ediyorlar. Çernobil'de kazı ve yıkım yapmak yasak. O yüzden bunu yıkamamışlar ve herkes tarafından ifşa olmuş. Burası tamamen gizli bir üs. Soğuk savaş zamanı ABD'den atılan füzeleri 30dk öncesine kadar tespit etmeye yarıyor ancak hem ABD füze atmadı hem de sistem Kuzey ışıkları yüzünden verimli çalışmamış. Yine de devasa bir yapı.


Belki de bir çocuğun sahip olduğu tek şey. Genel olarak bir hüzün hakim. Gerçekten çok acı bir olay.

Sorularınız olursa fırsat buldukça yanıtlarım.
Sağa dönüşlerde sağa dönüş için ışık varsa kati surette bekliyorum ve beklemek lazım buna lafım yok.

Ancak sağa döndükten sonra yayaların geçişi için ışık olduğunda ve etrafta hiçbir yaya yokken bekleyen arkadaşlar bana tam olarak ne beklediklerini açıklayabilirler mi? Sevimli hayalet casper mı geçecek?

Sağa dönüşlerde yayaya yol ver kuralı var. Yani ışık olmasa bile geçiş hakkı yayadadır. Bizim ülkemizde uyulmayan kural budur. Ancak bu denklemden yayayı çıkarırsanız yol sizindir.

not: memlekette dert kalmadı sabah sabah buna sarayım dedim.

Aracı 280kmde teslim aldım. Her türlü şartta denedim. Otoban, offroad, ekonomik mod vs.

Sonuçta karma olarak azami tüketim fotoğraftaki gibi. (klima sürekli açıktı)

Dikkatli kullanılırsa karma 6lt'ye çok rahat inilir. Motor çok yeni belki onun da etkisi vardır.


Citroen Xantia Activa'da ki sisteme çok benziyor. Bu aynı zamanda zıplayabiliyorda :)

Keşke bu sistemler maliyetli olmaktan çıkıp bir standart haline gelebilseymiş. Malesef günümüzde arabaları daha hızlı ve daha ekonomik hale getiriyorlar ama yol tutuşu ve konfor anlamında bence çok radikal bir ilerleme kaydetmiyorlar.
ABD'de faaliyet gösteren Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü, Fiat 500X'i yılın en güvenli aracı seçti.

Fiat'ın crossover sınıfındaki temsilcisi Fiat 500X, ABD'de faaliyet gösteren Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yılın en güvenli aracı seçildi.

Fiat açıklamasına göre, Fiat 500X, IIHS tarafından yapılan çarpışma ve güvenlik testlerinde en yüksek skor olan "Top Safety Pick+" derecesi elde etti. Testlerden en yüksek sonucu alan otomobil, ABD'de"yılın en güvenli aracı olarak belirlendi.

Bünyesinde 70'ten fazla güvenlik özelliği barındıran Fiat 500X, Türkiye'de standart olarak sunulan ESP, TCS ve 6 hava yastığı gibi özelliklere ek, isteğe bağlı tercih edilebilen çarpışma önleme sistemi, şerit takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi üst düzey teknolojiler ile sınıfında öne çıkıyor.

Çarpışma Önleme Sistemi, tampon altına yerleştirilmiş bir radar sistemi ile 7 kilometre ve 200 kilometre hızları arasında önde seyreden araçlar ile arada bulunan mesafeyi ve hız farkını kontrol ederek, çarpışma riskini anında tespit edebiliyor.

Sistem, böyle bir risk durumunda öncelikle sürücüyü işitsel ve görsel sinyaller ile uyarıyor. Eğer sürücü bu uyarılara tepki vermezse çarpışmayı engellemek veya muhtemel bir çarpışmada hasarı en aza indirmek için sistem otomatik olarak frene basıyor.

http://www.ntv.com.tr/otomobil/fiat-500x-abdde-yilin-en-guvenli-araci-secildi,HLLqswPLCUyGBfuTNB5Bbw

Sıralı tam liste
http://www.iihs.org/iihs/news/desktopnews/small-overlap-crash-protection-front-crash-prevention-key-to-2016-awards-48-models-earn-top-safety-pick-award-13-earn-top-safety-pick

Not: IIHS Euro NCAP'e benzemez. Öttürür.


Eğlenceli bir video olmuş. Eski araçların daha çok toleransı var ama modern araçlar sanırım affetmez.
http://www.businessinsider.com/r-das-auto-no-more-volkswagen-plans-image-offensive-2015-12

Yaşanan emisyon skandallarının ardından 10 yıldır kullanmakta olduğu Das Auto sloganını değiştirme kararı almış. Anlaşılan maziyi hatırlatacak şeylerden kurtulmak istiyorlar.

Sizce yeni slogan ne olabilir?
Pentaxforums'da bir üyenin dikkati sonucu ortaya çıkan bir hata forum ahalisi olarak Sigma'ya iletildi ve beklediğimizden hızlı bir şekilde Sigma konu ile ilgili aksiyon aldı.

https://www.sigma-photo.co.jp/english/new/new_topic.php?id=491

Sorun bahsi geçen lenste özellikle 17-24mm aralığında SR açık iken fotolar blurlu SR kapalı iken daha net çıkması. Lensin focal uzunluğu ile SR açık iken SRnin ölçtüğü uzunluk birbirinden farklı olduğuna dair bazı ölçümlerde var. Kısacası lenste 17-24mm aralığında SR işe yaramıyor.

Sonuç olarak Sigma lensteki bu hatayı firmware güncellemesi ile düzelteceğini açıklamış. Sigma dock'u olanlar bunu evlerinden de yapabilir. Olmayanlar için en yakın yetkili satıcı ile temasa geçin denmiş. Fotopro'ya mail attım. Konu ile ilgili geri dönüşlerini bekliyorum.
Sabah trafiğe yeşil ışık yanarken bir baktım adam karşıdan karşıya geçiyor orta şeritten geliyorum adam dondu kaldı bir ileri gidiyor bir geri gidiyor en sonunda olduğu yerde durmaya karar verdi de solundan geçmeyi başarabildim.

Öyle bir an ki bu yayalar yüzünden ya hayatım kararacak ya da hayatıma devam edeceğim. Hiç mi acımıyorsun beni geçtim kendine varsa evde ailene?

Bıktım artık. Bu hadi neyse kırmızı ışık vakası, alt geçit çıkışlarında geçeni mi istersin, rampada geçeni mi istersin.

Keşke arabayı durdurup ana avrat sövseydim hatta gidip eşek sudan gelinceye kadar dövseydim. Ondan da anlamaz ama en azından ben kendimi rahatlatırdım.

Öz eleştiri: Hızım limitlerin üstündeydi. Rampa çıktığım için ve yeşil ışık 7 saniye kaldığını görünce bastım gaza önümde boş diye. Ancak bilen bilir Konya yolu Gölbaşı istikametine doğru Dikmen kavşağında hafif sağ dönüyorsunuz ve tam olarak yaya geçidinin sol tarafını göremiyorsunuz. Döndüğünüz zaman tam görünüyor. Hele sağınızda kamyon veya otobüs varsa o bile meçhul. Benden hatırlatma aman o noktada dikkatli olunuz. Gerçi Türkiye'nin %100'ünde dikkatli olmak lazım ya neyse. Zaten pamuk ipliğine bağlı yaşıyoruz...
Hakkında
Konum: Ankara
Forum İmzası:
308 GP Yarışı, 91 Zafer, 155 Podyum, 68 PP, 77 EHT, 7 Şampiyonluk, Tek Kral Michael Schumacher

Novitec Bravo 1.4 T-Jet 170PS Sport

Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Mesaj Sayısı: 9.547
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 10.745
İkinci El Bölümü Mesajları: 215
Konularının görüntülenme sayısı: 400.530 (Bu ay: 1.352)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.442 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.