K

Teğmen
03 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 14 (Bu ay: 0)
Gönderileri

4 sene önce çok severek aldığım, bayılarak kullandığım lg 24mp68vq-p monitörüm çok talihsiz bir şekilde bugün kaza sonucu çatladı. Dışarıdan hiçbir şey görünmüyor, belli olmuyor ama fişe takıp çalıştırınca avuç içi büyüklüğünde taş atılmış gibi bir çatlak var. Zamanınında 800 liraya almıştım şimdi minicik telefonlara 1000 lira ekran ücreti çıkarıyorlar, birkaç yetkili servisle görüşeceğim ama çok para isterler diye düşünüyorum ekranı değiştirmek için. İlk sorum bu, sizce tamir edilebilir mi? Düşmedi sadece o kısımın üzerine bir ağırlık bindi çok kısa bir süre de olsa monitör çatladı işte.

Çok uzak kaldım bu işlerden şimdi bakıyorum monitör fiyatları uçmuş, şaka gibi ücretler istiyorlar. Bütçem maksimum 1500 +/- 100 TL ne alayım, ne önerirsiniz, almışken öncekinden geniş, 27" olsun istiyorum. Bir de nereden alayım, vatanın internet sitesindekiler fena görünmedi, bu aralıkta 10 tane monitör var, seçim yapamadım.

Edge'deki yer imleri, favoriler ve şifreleri nasıl yedekleyebilirim format atacağım

Bu parçalarda karar kıldım, daha üzerine çıkamam zaten 2500 civarı düşünüyordum. HDD, SDD mevcut. 450w corsair vs psu'yu da kullanacağım, araştırdım yeterli olur gibi görünüyor. Bir de ekran kartının DVI-I girişi olmadığından (monitörüm eski, VGA) dönüştürücü ile kullanacağım. Ne düşünüyorsunuz fiyatına göre nasıl sistem?

Dönüştürücü de bu:http://urun.n11.com/kablolar/hdmi-to-vga-kablo-cevirici-donusturucu-goruntu-P52882002 inşallah sorunsuz çalışır.
Şu an "Bilgisayar bileşenlerinde sepette %10 indirim!" kampanyası var. Ekran kartı alacaktım ama bilgisayar toplasam daha uygun olacak galiba.

mevcut HDD ve SSDmi kullanacağım. Monitör, klavye, maus bunları da şimdilik değiştirmeyeceğim. Hatta şu anki kasada Corsair 450w psu var, o yeterli olursa onu da kullanabilirim.

Yani bana hepsiburadadan birbiriyle uyumlu ve önümüzdeki 6-7 sene (şu anki bilgisayarımı bu kadar süredir kullanıyorum) idare edecek ve sürekli güncellemenin mümkün olacağı bir sistem önerebilir misiniz?

Anakart, işlemci, ekran kartı, kasa (psu'lu veya psu'suz), ram

Ek olarak şu an 500gb hdd ve 120 ssd kullanıyorum her ikisi de yetmiyor. Bu yüzden fiyatına göre bütçemi aşmazsam 500gb (ya da 480gb en yakın ne olursa) bir SSD de alabilirim.

Gün içerisinde kampanya bitmeden bir pc toplamak istiyorum, bugüne kadar hiç bilgisayar toplamadım yardıma ihtiyacım var, yorum yapacak herkese çok teşekkür ederim.
Bugün 3 senedir kullandığım HD 7770 bozuldu, o kadar zamandır bir kez bile donmayan bilgisayar son 3-4 saattir kaç kere dondu sayamadım. Resmen bu kadarcık bir zaman diliminde ekran kartı öldü. Neyseki onboard'dan kullanabiliyorum şimdilik bilgisayarı. Yıllardır ekran kartlarından çok uzak olduğum için pek bir fikrim yoktu, biraz bakındım bu RX 460 dışındaki diğer alt seviye kartların hepsi 7770'den bile kötü ve üstelik daha pahalı. Şaka gibi ben taa 2013'te 240 liraya almıştım şimdi 400 liraya satılan kartları hd 7770 ile karşılaştırıyorum altında kalıyorlar. Bir tek bu RX 460 onun üzerinde çıktı en ucuzların arasında ki o da 500 lira yine pahalı benim için. Ama şu an için yeni bilgisayar alacak durumum da olmadığı için mecburen ekran kartı alacağım. Hani ileride yeni parçalar alırsam (işlemci, anakart, ram vs.) uyumlu kullanabileceğim bir kart arıyorum. Biraz araştırdım i3 540 ucu ucuna kaldırır diyorlar genelde. PSU da 450w bu arada, ama hd 7770 ile rx 460ın güç kullanımı aynı, o konuda bir sorun yaşamayacağım gibi görünüyor.

Sanırım en uygun seçeneğim bu. Başka öneriniz varsa lütfen buyurun, yarın içinde karar verip gidip almayı düşünüyorum.
8 çipli yüksek yoğunluklu 4gb ram'leri çalıştırmayan eski anakarta sahip (mesela gigabyte H55) arkadaşların dikkatine, bu 16 çipli ram'i nihayet buldum, birkaç hafta önce satın aldım ve problemsiz kullanıyorum. Arayan varsa buradan alabilir. İkinci el forumunda 4-5 sene kullanılmış ram'lere 75 lira vermeyin.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/kingston-4gb-ddr3-1333mhz-masaustu-pc-ram-kutulu-220316284
Merhaba, anakartım ve işlemcim eski olduğu için en fazla DDR3 1333 MHZ 4GB ve double sided Ram'leri destekliyor. Yani Ram'in arkasında ve önünde 8'er tane çip olması gerekiyor. Şu Ram'i bulabildim en uygun olarak ama çipleri çift taraflı mı tek taraflı mı bilmiyorum, sitesinde de göremedim. Kullanan varsa kontrol edip bakabilir mi rica etsem?

http://www.hepsiburada.com/hi-level-8gb-2x4gb-1333mhz-ddr3-sogutuculu-ram-hlv-pc10600d3dk-8g-p-BD750722
Merhaba, Sandisk 120 GB SSD'yi aldım ve bilgisayara takıp çalıştırdım. BIOS ekranından AHCI mode u da buldum. Yalnız bunu aktif etmem HDD'deki işletim sistemini etkiler mi? Henüz SSD'ye Windows'u kurmadım ama AHCI'ı etkinleştirdikten sonra HDD'deki sistemi açarken sorun yaşar mıyım? BIOS açık bekliyorum birisi yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
Merhaba, SSD almayı düşünüyorum da şimdi alıp taktıktan sonra sanırım BIOS'tan yapmam gereken bir işlem var (AHCI) daha sonra buna işletim sistemini kurup öyle bırakacağım. HDD'deki işletim sistemi öyle kalır mı ben ona da format atana kadar? Kalmasını istiyorum zaten dosyaları yedekleyene kadar, yani iki işletim sistemini de ayrı ayrı çalıştırabilir miyim (aynı anda değil tabii ki). Bir de elimde orijinal Windows Home Premium anahtarı var, aynı anda iki kere aktif edemem herhalde. Bu yüzden SSD'ye işletim sistemi yüklerken anahtar girmeyeceğim (daha sonra aktif et gibi bir seçenek vardı diye hatırlıyorum, uzun zamandır da format atmadım), HDD ile işim bittikten sonra ona format atıp ondan sonra SSD'ye orijinal numarayı girsem sıkıntı yaşar mıyım?
Merhabalar, altı senedir kullandığım masaüstü bir bilgisayarım var. Bir süre daha değiştirme imkanım yok maalesef. Ancak bazı oyunlarda (özellikle Rome II TW) düşük ayarlarda çalıştırsam bile yükleme ekranları çok uzun sürüyor. Fazla kasmıyor ama oyun yüklenene, açılana kadar baya bekliyorum ki online oynarken sıkıntı oluyor.

Sistemim

Intel Core i3 540

Gigabyte GA-H55M-S2H

Ramler 2 tane DDR3 2 gb, cpu-z'de şu şekilde yazıyor: DRAM frequency 666.7 (neticede 1333MHZ oluyor galiba?)

Radeon HD 7770 1GB

Şu an için aklıma yeni 8gb tek bir tane ram alıp 10 gb ram kullanmak geldi. Fiyatı 100-150 lira arasında değişiyor yanlış bakmadıysam. Öğrenmek istediğim, yükleme sürelerinde, bilgisayarın açılış kapanışında belirgin bir gelişme olur mu? Aldığıma değer mi, en azından beni bir süre daha idare etsin istiyorum. Ve nereden, hangi marka-modeli almalıyım, onlarca çeşit var.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 187
İkinci El Bölümü Mesajları: 12
Konularının görüntülenme sayısı: 6.258 (Bu ay: 324)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 37 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Finans Forumları
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.