Binbaşı
14 Aralık 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
14 üye
Görüntülenme
Toplam: 87 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Merhaba, herkese iyi günler. İsmim Egehan. Şu anda İzmir'de yaşayan bir doktora öğrencisiyim.

Her gün ev-kampüs arası git gel toplam 62km yol yapıyorum. Haftasonları da İzmir-Balıkesir arası git gel 300km yol yapıyorum. Yani; 1 ayda ortalama 1600 ile 2400 km arası yol gidiyorum.

Şu anda 2001 model bir Polo 1.4 16V LPG'li araca sahibim, aracım 133.000km'de. Aracımdan çok memnunum ama artık yaşlandı ve ben de model yükseltmek istiyorum.

Bu yüzden Clio 3'lere bakıyorum, özellikle 2008-2012 model arasına param yetiyor gibi. (70.000-85.000TL arasında bulabiliyorum)

Anlayamadığım ilk nokta şu: bu Clio 3'lerde 1.5 dci motor seçmeme rağmen beygirlerde farklı farklı seçenekler çıkıyor.

60hp, 75hp, 85hp gibi seçenekler var. (Belki arabanın paketi/donanımı ile alakalıdır bunlar, ama ben bilmiyorum)

Bu nasıl oluyor? Ve bunların içinde en sorunsuz, en stabil ve en uzun ömürlü olan seçenek hangisi?

Clio 3'lerde paket sıralaması nasıl gidiyor? Yani en boş donanım ile en full olanı hangisi? Sizin öneriniz hangisini almam yönünde olur?

Şu anki aracımdan bu clio 3'e geçmek mantıklı olur mu? Kendi aracımı satıp, üzerine ortalama 25.000TL gibi bir para koymalıyım;

en azından 2010 model bir clio 3 istiyorum. Aradığım km aralığı da 80.000 ile 130.000km arası. Bu kilometreler problem çıkarır mı sizce?

Bu Clio'da aradığım şeyler: sorunsuz, stabil çalışan, bakımları aksatılmadığı takdirde dert açmayacak olan, gerek uzun yol (haftasonları) gerek ise ev-kampüs arası beni yolda bırakmayacak olması.

Bu konuda bilgi paylaşımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum :)

(Sürüş stilimle ilgili ek bilgi vereyim: hız yapmam, uzun yolda 110-120 km/s hızları geçmem, şehir içinde çok sakinimdir ki fren bile hiç kullanmadığım olur, aracı fevri kullanmam, ani hareketlerden kaçınırım, bakımlarını zamanında ve kaliteli ekipman kullanarak yapmak isterim)

Herkese merhaba 😊

Geçen haftalarda bi konu acmistim. Emektar saatim Seiko SNZH55J1 malesef 1 günde 1 saat ileri gidiyordu. Mekanizma bakimi yapildi, demanyetizasyon islemi de yapildi ve su an saatim duzeldi. Ama sanki hâlâ tam istedigim gibi degil.

Durum şu: deneylerime göre saatim 1 günde 44 saniye ileri gidiyor. Şu an tam 1 gün denemiş oldum, bi 6-7 gün daha kolumdan hic cikarmadan test etmeyi planliyorum.

Şayet yine 44 saniye ileri giderse, bu değer bu mekanizma icin normal midir?
Yoksa ince bi ayar yapilarak bu sapma düzeltilebilir mi?

İnternette biraz gezdim, bazi kisilerin saatleri en azindan günde +2 saniye bile oluyormus. Hatta saati 1 ayda 4 saniye sapan birisinin yazisini okudum.

Bendeki mekanizmaya son bi ince ayar yaptirsam, bu değerleri elde edebilir miyim sizce?

Herkese merhaba. Yaklaşık 6-7 sene önce satın almış olduğum saatim 1 senedir evde yatıyordu, şimdi yeniden aktif olarak kullanmak istiyorum fakat saat oldukça çizik durumda.
Hem camı, hem de krom kasasında kılcal çizikler mevcut. Özellikle camında 1-2 adet hafif derin sayılabilecek çizik de var.

Saatim Seiko SNZH55J1 otomatik bir saat, cam tipini bilmiyorum fakat bu saati yeniden canlandırıp parlatmak istiyorum.

Camındaki ve kasasındaki çiziklerden nasıl kurtulabilirim? Hangi malzemeleri kullanıp hangi işlemlerden geçirmem gerek?
YouTube'da cam çiziklerini 1000-1500-2000 su zımparaları ve bir pasta yardımı ile giderip camı yeniden parlattıklarını gördüm, acaba ben de bunu uygulasam sonuç alır mıyım?

Bu işi kendim yapmak istiyorum, hem öğrenirken hem de uygulayabileyim.

Bilgisi olan arkadaşlarımız yardım ederse çok sevinirim :)

Herkese merhaba.
Yaklaşık 6-7 sene önce satın aldığım Seiko SNZH55J1 model otomatik saatim ortalama 1-2 senedir evde yatıyordu. Evde yatmaya başlamadan önce saatin günde 3-5 dakika ileri gittiğini fark etmiştim.

Şimdi saati yeniden kullanmaya başladım. Şu an baktım ki 1 günde tam 58 dakika ileri gidiyor.
Saati açıp kalibrasyon yapmaya çalıştım, ayar pimini eksi yönde en sona kadar ilerlettim fakat işe yaramadı gibi. Şu an hesaplamalarıma göre yine 1 günde 47 dakika ileri gitmiş olacak gibi görünüyor.

Sizce bu saat için başka ne yapmalıyım, eskiden gayet iyi çalışırdı ve 1 günde 3-5 saniye sapıtırdı sadece. Şimdi bu 40-50 dakikalar çok fazla, bu nasıl duzeltilir?

(Seiko 7S36C mekanizmaya sahip Seiko 5 diver SNZH55J1)

Herkese merhaba.
Severek bindigim ve gozum gibi baktigim 2001 model VW Polo hatchback aracimin direksiyonu ile ilgili asagidaki sorunu yasiyorum, 2 aydir cozum bulamadim. Size danismak istedim:

Direksiyon araba dururken cevirirken mis gibi, sorunsuz. Hic titresim falan yok. Ama yola ciktigimda tekerlekler donmeye basladigi zaman direksiyon sadece dönerken kafa salliyor, kesik kesik titreyerek dönüyor. Şerit degistirirken hissediyorum mesela, direksiyon kendini toplarken de saga kesik kesik ve titreyerek dönüyor.
Düz giderken sorun yok ama direksiyon dönmeye basladiginda ufak ufak titreyerek dönmek istiyor mesela.

Lastikleri ön arka yaptim duzelmedi,
Balans ayarlarini yaptirdim duzelmedi,
Ön diskleri tornalattim düzelmedi,
Direksiyon hidrolik yağını değistirdim düzelmedi,
3 Ayrı rotcuya kontrol ettirdim sorun bulamadi. (Birisi “belki amortisor ust bilyalari yapiyodur ama bilmiyorum” dedi)

Bi gun arabanin on tekerleklerini kriko ile havaya kaldirdim, direksiyonu test ettim. Arabayi calistirdim; Tekerlekler donmuyorken (bos vitesteyken) direksiyon mis gibi sorunsuz dönüyordu. Vitese takip ön tekerlekleri havada döndürmeye baslayinca direksiyon da kesik kesik ve kademeli titreyerek dönmeye basladi, ama yolda hissettigim kadar fazla bi titreme degildi bu. Ama tekerlekler havada donmeye baslayinca direksiyonu cevirirken de belli bi fark olustu. Bu testin sonucunda ne yorum yapabiliriz bilmiyorum.

Araba dururken ve tekerlekler donmuyorken direksiyon harika. Ama araba yola cikinca ve tekerlekler donmeye baslayinca direksiyon kesik kesik titreyerek dönüyor veya kendini topluyor.

2 aydir cozemedim ve yardimlarinizi bekliyorum. Bu konu canımı cok sıkıyor.

EDIT: Bahsettiğim sorunun videolarını konuya ekledim.

Direksiyon toplarken takılma kesik kesik titreme videosu

Çakıllı ve hafif bozuk yolda direksiyonun kendini sağa sola kuvvetli vurması, takılarak titremesi, kontrol zorluğu

Herkese merhaba.
Severek bindigim ve gozum gibi baktigim 2001 model VW Polo hatchback aracimin direksiyonu ile ilgili asagidaki sorunu yasiyorum, 2 aydir cozum bulamadim. Size danismak istedim:

Direksiyon araba dururken cevirirken mis gibi, sorunsuz. Hic titresim falan yok. Ama yola ciktigimda tekerlekler donmeye basladigi zaman direksiyon sadece dönerken kafa salliyor, kesik kesik titreyerek dönüyor. Şerit degistirirken hissediyorum mesela, direksiyon kendini toplarken de saga kesik kesik ve titreyerek dönüyor.
Düz giderken sorun yok ama direksiyon dönmeye basladiginda ufak ufak titreyerek dönmek istiyor mesela.

Lastikleri ön arka yaptim duzelmedi,
Balans ayarlarini yaptirdim duzelmedi,
Ön diskleri tornalattim düzelmedi,
Direksiyon hidrolik yağını değistirdim düzelmedi,
3 Ayrı rotcuya kontrol ettirdim sorun bulamadi. (Birisi “belki amortisor ust bilyalari yapiyodur ama bilmiyorum” dedi)

Bi gun arabanin on tekerleklerini kriko ile havaya kaldirdim, direksiyonu test ettim. Arabayi calistirdim; Tekerlekler donmuyorken (bos vitesteyken) direksiyon mis gibi sorunsuz dönüyordu. Vitese takip ön tekerlekleri havada döndürmeye baslayinca direksiyon da kesik kesik ve kademeli titreyerek dönmeye basladi, ama yolda hissettigim kadar fazla bi titreme degildi bu. Ama tekerlekler havada donmeye baslayinca direksiyonu cevirirken de belli bi fark olustu. Bu testin sonucunda ne yorum yapabiliriz bilmiyorum.

Araba dururken ve tekerlekler donmuyorken direksiyon harika. Ama araba yola cikinca ve tekerlekler donmeye baslayinca direksiyon kesik kesik titreyerek dönüyor veya kendini topluyor.

2 aydir cozemedim ve yardimlarinizi bekliyorum. Bu konu canımı cok sıkıyor.

EDIT: Bahsettiğim sorunun videolarını konuya ekledim.

Direksiyon toplarken takılma kesik kesik titreme videosu

Çakıllı ve hafif bozuk yolda direksiyonun kendini sağa sola kuvvetli vurması, takılarak titremesi, kontrol zorluğu

Herkese merhaba.
Polo 2001 6n2 1.4 16V 75hp bir aracım var.
Aracımda 1-2 haftadır sorun yaşıyorum. 2 hafta önce başka bir sebeple rot ayarı yapıldı, balanslara en son taa 6 ay önce bakılmıştı, ama şimdi bir kaç gündür garip bir sorun mevcut.

Direksiyonum 80km/s hızdan itibaren titremeye başlıyor, yolda rahatsız ediyor ve konforu çok düşürdü.
Buna ek olarak, dönüşlerde direksiyon kendini toplarken de titriyor. Yani lineer bir şekilde toplamıyor kendini, sağa sola kafa sallaya sallaya topluyor direksiyon. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum.

(Bunlara ek olarak frenlerimde bi tık titreme mevcut, hatta frene basmadığım zaman düşük hızlarda viyk viyk viyk ötüyor. Bu iki olay bağlantılı mı bilmiyorum ama yine de yazayım dedim.)

Sizce durum nedir?
Herkese merhaba.

Aracim 2001 model Volkswagen Polo 6n2 kasa, durbun gogus model.

Gecen hafta arabayi bi arkadasima vermistim. Olmayacak bi yerde ariza yapmis. Arabayi bi 300-500 metre cekmek zorunda kalmislar. Normalde çeki demirim vardi ama bulamamislar. Çekme halatini, arabanin altina eğilip sağ salincağa baglamak zorunda kalmislar ve bu sekilde cekmisler arabayi. (Sağ salincak = yolcu koltugunun alt kısmı)

Bu duruma cok kizdim ve sonucunda da su an aracimda bi sorun mevcut.

Önceden direksiyonum harikaydi. Pamuk gibiydi ve hissiyati mükemmeldi.

Simdi ise direksiyon ozellikle saga donuslerde cok hissiz davraniyor. Sanki ben biraksam kendi de saga donecek gibi. Tabi arabada su an saga cekme problemi de mevcut.

Mesela 80km/s hizda giderken sola cevirdigimde en azindan direksiyon bana biraz kuvvet uyguluyor ve sola donecegimi hissediyorum, ama saga cevirirken direksiyon resmen bombos geliyor elime. Yine dönüyor evet ama araba havada gidiyor artik sanki. Cok kuvvetsiz ve kolayca dönüveriyor. Arabayi düz yolda tutamiyorum zaten resmen. Güvensizlik oluştu.

Rot-balansciya gittim. Biraz duzeltme yapmaya calisti. Ayarlari yerine getirdi. Ama nafile. Sorun yine devam ediyor.

Arabayi sağ salincaga halat baglayip cektikleri icin neye zarar vermis olabileceklerini dusunuyorum? Sanirim neye zarar geldiyse direksiyon saga donuslerde bu yuzden bozuldu, guvensizlesti.

Yorumunuz nedir?
Herkese merhaba.

Aracim 2001 model Polo 6n2 kasa, durbun gogus model.

Gecen hafta arabayi bi arkadasima vermistim. Olmayacak bi yerde ariza yapmis. Arabayi bi 300-500 metre cekmek zorunda kalmislar. Normalde çeki demirim vardi ama bulamamislar. Çekme halatini, arabanin altina eğilip sağ salincağa baglamak zorunda kalmislar ve bu sekilde cekmisler arabayi.

Bu duruma cok kizdim ve sonucunda da su an aracimda bi sorun mevcut.

Önceden direksiyonum harikaydi. Pamuk gibiydi ve hissiyati mükemmeldi.

Simdi ise direksiyon ozellikle saga donuslerde cok hissiz davraniyor. Sanki ben biraksam kendi de saga donecek gibi. Tabi arabada su an saga cekme problemi de mevcut.

Mesela 80km/s hizda giderken sola cevirdigimde en azindan direksiyon bana biraz kuvvet uyguluyor, ama saga cevirirken direksiyon resmen bombos geliyor elime. Cok kuvvetsiz ve kolayca dönüveriyor. Arabayi düz yolda tutamiyorum zaten resmen. Güvensizlik oluştu.

Rot-balansciya gittim. Biraz duzeltme yapmaya calisti. Ayarlari yerine getirdi. Ama nafile. Sorun yine devam ediyor.

Arabayi sağ salincaga halat baglayip cektikleri icin neye zarar vermis olabileceklerini dusunuyorum? Sanirim neye zarar geldiyse direksiyon saga donuslerde bu yuzden bozuldu, guvensizlesti.

Yorumunuz nedir?
Herkese merhaba.
Önümüzdeki aydan itibaren her 2-3 haftada bir haftasonları için Balıkesir'in Sındırgı ilçesine gitmem gerekecek. Muhtemelen perşembe akşamından çıkıp Pazar gece İzmir'e geri döneceğim.

Kullanacağım yolun hangisi olduğunu tam bilmiyorum. İzmir'de genelde lastiklerimiz 4 mevsimlik olduğu için ve şehir dışına çok çıkmadığımız için, Sındırgı'ya gidiş yolu hakkında bilgisi olan var ise önceden yorum almak istedim.
2001 model bir VW Polo araca sahibim. Genelde kendi arabamla gideceğim, sizce bu gideceğim yol düzgün müdür veya bi sorunu var mıdır?
Navigasyondan baktığımda Manisa'dan sonra Sındırgı'ya giderken çok virajlı yerler gördüm, ama ayrıntısını bulamadım. Bu yollar buz falan tutuyor mu, tehlikeli mi mesela?

Sındırgı'yı bilen birileri varsa bu konular hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.
Hakkında
Meslek: Öğrenci
Forum İmzası:
Biyomedikal Mühendisi
Sistem ve Tercihleri
Mobil cihaz
Apple
Oyun Platformu
PS3
PSN ID
DorumEge
Game Center
egehandorum
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.189
İkinci El Bölümü Mesajları: 41
Konularının görüntülenme sayısı: 451.280 (Bu ay: 8.438)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 232 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.