Onbaşı
05 Aralık 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 0 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Selam,

Emektar Xpertvision X800 GTO'm maalesef hakkın rahmetine kavuştu ve firmayı aradığımda geri götürdüğüm zaman muadili bir kart ile değişim yapabileceklerini söylediler. Fakat ben donanım piyasasından bir süredir uzağım ve şu anda X800 GTO dengi kart nedir bir fikrim yok. Gittiğim zaman da elime uyduruk bir kart tutuşturulmasını istemiyorum. Bu konuda fikir verebilirseniz sevinirim.
Öncelikle merhabalar,

Kısa süre önce 2. el olarak aldığım sistem şu şekilde:

Intel Dual Core @ 2.6 Ghz
Xpertvision X800 GTO (PCIE)
Asus TA230 kasa - 300 watt
Asus P5L-MX anakart

Sorunum ise, ekran kartım aşırı derecede ısınıyor ve makina kilitleniyor, görüntü bozuluyor. Masaüstünde iken bir sorunu yok fakat herhangi bir oyunu 10dk civarı oynadıktan sonra ilk önce fps düşüşü, hemen peşinden kilitlenme olayı. Normal çalışırken cpu 45C, anakart 40C civarı. Şu an elimde ekran kartımın ısısını ölçebileceğim bir yazılım vs olmadığından net bir değer veremeyeceğim fakat kilitlenmenin hemen ardından kasayı açıp ekran kartına baktığımda cayır cayır yandığını görüyorum. Öyle ki elle temas 5-10 dakika soğuyana kadar hemen hemen imkansız. (Sadece GPU değil, tüm PCB cayır cayır yanmakta) Bu arada ekran kartımın fanı çalışıyor. Ayrıca kasanın havalandırması için de 12cm fan var arka tarafta. Ekran kartı hariç tüm bileşenlerin sıcaklığı gayet normal.

Acaba sorunum güç yetersizliğinden mi kaynaklanmaktadır yoksa kasa içi havalandırma yetersizliğinden mi? (Kasa kapağı açıkken de durum aynı. Sadece kiltilenme süresi 10 değil de 20dk oluyor kapak açık iken :) ) Ekran kartının fanını kaliteli bir fanla değiştirmeyi de düşündüm fakat ısınma şeklinden yola çıkarak bunun kalıcı bir çözüm olmayacağını düşünmekteyim.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 68
İkinci El Bölümü Mesajları: 51
Konularının görüntülenme sayısı: 9.919 (Bu ay: 44)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.