Yarbay
13 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 236 (Bu ay: 5)
Gönderileri

https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t5-v19-2/

https://www.hepsiburada.com/acer-nitro-5-intel-core-i7-10750h-16gb-512-gb-ssd-rtx-2060-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-nh-q7qey-002-p-HBV0000118VW6?wt_cp=asus.site.kategori-bilgisayar.comp&utm_term=kategori-bilgisayar&utm_campaign=comp&utm_source=coop&utm_medium=asus&utm_content=site&magaza=BOZDAN%20Teknoloji

Selamlar. İki cihazın özellikler benzer. Pek kasa kalitesi gibi noktalara takılmam.

Monster'in listede olmasının iki nedeni var, Her ne kadar pek tabi parçalar gelip montaj yapılıp marka basılda da, Kullanım esnekliği, servisin üst seviye kalitesi ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmasını ve aynı zamanda bu oluşumun yerli bir marka adı altında toplanması. Yerli kelimesi kısmına takılıp '' nesi yerli toplama '' argümanı yapacaklar bir zahmet konudan uzak durup faydasız girişimler yapmasın ricamdır. Nitekim, belli başlı bir kaç marka dışında bilinen hangi marka çoğu parçasını kendisi yapıyor? Neyse.

Diğeri aynı kateorideki Acer. köklü marka olsa da Monster'in saydığım avantajları çekici.

Fikriniz ne olur ? Monster firması hala eskisi gibi aynı müşteri politikasına devam ediyor mu ?

Daha once Abra v15 deneyimim oldu. Servis hızına ve alakasına ağzım açık kaldı diyebilirim. Sorgu sual yok. İade ise iade. Değişim ise değişim. Mağaza veya net ayrımı yok. İçini aç sök tak, temizle kapat. Garanti gibi durumu etkilemiyor.  

75Hz panelim var. Farenin akıcılığını görsel olarak gayet iyi görüyorum.

Geçende M618 kablosuz fare aldım. Atlamalı hareket ediyor. Az da olsa minimal atlamalar yapıyor. Ucuzluğuna verip iade ettim. Logi Mx master 3 aldım. Oda ona benzer atlamalı hareket etmekte. Onun kadar olmasa da var. Kablolu standart bir fare süper akıcı hareket ederken bu sorun ne ola ki?

Bunu anca bu kadar sade anlatabilirim. Ne video, ne de fotoğraflamam mümkün.

İlgili fareler bunlar:

https://www.vatanbilgisayar.com/logitech-mx-vertical-advanced-ergonomic-mouse.html

https://www.vatanbilgisayar.com/logitech-mx-master-3-wireless-mouse-graphite.html

Sabırlı okuyanlar için başlayayım. 25 yıldır Geleneksel fare alışkanlığımız var. Son 15 senedir de 3d modelleme ve grafik alanında yoğun kullanım söz konusu. Bu süreçte kaliteli üst düzey fareler kullandım. E biraz bilek ağrıları başladı artık. Geçen sene Mx vertical alıp denemiştim. Ergonomi ve tutuş harika olsa da ciddi bir handikap'ı vardı. Şu;

Günlük işlerde anlaşılmasa da, bizim gibi mm lik hassas çizimler ile uğraşan kişilerde geleneksel farelerin yoğun kullanıldığı Orbit, Pan ve sol sağ click tuşları masaya doğrudan 90' derece baskı uygulandığında kayma gibi bir sorun olmazdı. Vertical fare de bu durum değişmişti. Basım açısı sola doğru olduğundan her hassas işlemde fare sola doğru ufak atılımlar yapmakta ve doğal olarak imleç hareket etmekte ve bu da çizim sırasında verimliliği düşürmekteydi. Bu bizim camiada hiç istenilmeyen bir durum. 3. Gün sonunda iade etmiştim....

Bilek ağrılarım yine başladı. Bu sefer tekrar araştırmaya başladım. Aklımda pek yokken Mx serisin Master 3 faresi gözüme ilişti. Neredeyse dikey fare kadar açısı olup aslında geleneksel fare idi. İncelemelere bakınca da ergonomisi ve ağrılara etki olduğunuda gördüm. Tabi bu zayıf bir teori. kişiye göre doğrudan değişken. Fakat görsel olarak bunu destekler nitelikte...

Kafamdaki deli soru ise şu;

Öncelikli olarak Mx vertical istiyorum. Tekrar neden düşünüyorsun derseniz; 25 yıllık geleneksel kas hafızasını yeniden zorlamayla programlayıp sola atılımlı kuvveti baş parmağım ile baskılayabilir, ya da kontrolümü geliştirebilir miyim emin değilim.

Yoksa, hiç maceraya girmeyip Master 3 ile Vertical'in yarısı kadar da olsa ergonomi ile yoluma devam edeyim mi?

Hiç oyun oynamadığım için darboğaz olursa ne olur gibi bir pratik bilgim yok. Meraktan Death Stranding denedim. Süper akıcı idi. FPS filan ölçmedim. Küçük hesaplara takıntılı değilim.

AOC 32'' 2K 75 Hz panelim var. DP port ile bağlı. İşim gereği GPU destekli programlar kullanıyorum. Bu işlemci mevcut. Upgrade pahalı. Ekran kartım ile bir sıkıntı yaşatır mı? Arada kasmalar oluyor programı kullanırken. Zaten programların çok verimli olduğu söylenemez. Fakat, bu kasmalar R7 1. nesil olan CPU için mi konusulabilir emin değilim. Teorik fikir sonrası 3 / 5 bin TL'lik upgrade ler de göze alınacak bir konuda değil. Mevcut işlemciyi 3,8 Ghz' de overclock lu olarak 3 senedir aktif kullanıyorum. Ana kart Asus x370 prime.

Fikirleriniz neler?

Bir türlü düzgün baskı alamadım.

Kendi kendine bozulup duruyor. Raftlı basımda güzel basıyor da, skirt ile yapınca durum bu. Evelsi güne kadar düzgün alıyordu.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/99/ae/c6/99aec64b8aaa954ecf5e845f83e11271.jpeg&t=0&width=480&text=1

Autohome yapınca, step motorlar bir kez tık deyip duruyor. Autohoming de takılı kalıyor.

Exrruder ayarı için ona bağlı 3 civatayı gevşetip, kayışı çıkartıp düzeltip takmıştım. Y eksen profilleride vidalarını gevşetip sıkmışım. Yerine iyice oturması amacı ile.

Sonra, bu problem oldu. 1 saatir uğraşıyorum. Nerede hata yaptım acaba?

Yaklaşık 6 aya yakındır kullanıyorum. Tam tarihi hatırlamıyorum.

İlk zamanlar voov vaaw bu ne güzel alet dedim. ( 80386'lardan beri donanımların içindeyim. ) Bu sadece bu modeme bir şans vereyim idi. Elimdeki cihaz arızalanmıştı.

Neyse, Yazılımını çok sevdim. Hızı daiyi idi. Hatta ilk günler baya da övmüşlüğüm oldu. Ara ara saçmaladığı da oldu.

Gelelim sorunlara;

Garip bir şekilde, internet bağlantısını ethernete dağıtmayı kesiyor, Kablosuzlar çalışıyor. Yaz ayından beri güncel sürüm çıkmadı. Veya düzeltilmedi. Alpha veya Geliştirici son sürümlerini deneyerek bu sorunu aşsam da, bu sefer tam tersini yaptı. Wifi üzerinden internet bağlantısını kesip sadece ethernet' e verdi.

İşin asıl garibi, bu problemi düzeltmek için giriştiğim yöntemler; Hard reset, diğer güncellemeleri deneme, gibi yöntemler işe yaramadı. Kabaca 24 saat sonra hep kendi kendisine düzeldi. Gerçekten garip!

Sinyal iletimi zayıfladı. arada bir oda olan diğer odama wifi sinyalini iletmede kesiklik, sinyal üzerinde paket verinin azalması gibi sorunlar başladı.

Nitekim, basit bir whatsapp görüntülü aramada High power 300mbit usb alıcı ile PC' üzerinden internet felç'e uğradı.

Bu süreç içinde modemin internet PPPoE bağlantısı hatrı sayılır şekile geç bağlanmaya başladı. Ve akabinde zamansız kopmalar başladı.

Hattımda sorun yok. Arşivde duran 5 ayrı eski püskü modem ile denedim üşenmedim. Sorun yok idi.

Sanırım adı bilinen malum markaların üst modelleri ile yola devam edeceğim.

Bilgilendirme amaçlı yazdım. Herkesin yaşayabileceği sorunlar olmayabilir. Her marka da da sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların kronik mi veya seri ye özgü mü olduğunu araştıracak vaktim yok. Deneyimlerimi aktardım.

2.el bu modeli alacağım. 2 / 3 aylıkmış. 1600 TL' ye kadar bıraktı. Yanında iki adet flament verilecekmiş. Videolarına fotoğraflarına baktım. Gayet temiz duruyor. Dikkat etmem gereken noktalar nelerdir? Fiyatı sizce nasıl ? Sessiz anakartmıs. Fakat, anakarttan melodik sesler geliyordu :D

20 senedir profesyönel 3d modelleme adına mimarı alanda çalışıyorum. İhtiyacım olacak zımbırtıları modelleme konusunda sıkıntım yok. Merak üzerine değil, hobi ve biraz da gereklilik açısında alacağım.

Elimde P40lite var. Huawei Saatim var. Huawei adına çıkan son haberlerde midem iyice bulandı bu markaya. Çin merkezli firmalara ait ne var sa satıp kurtuluyorum. Neyse, Ya samsung s20fe ya da yerli markamız olan GM20pro'ya geçeceğim. Kesinlikle ikisini kıyaslamıyorum yanlış anlaşılmasın. Ara cihaz kullanmayı pek istemiyorum. KAfamda BB keyone var. Zamanından beri gözdemdi. Ya da yerli Marka, veya alabileceğim üst limitim olan S20fe. Tabi arada 4 bin TL fark var S20fe ile. Benim gibi sıradan kullanıcıya S20fe + ne kazandırır az cok biliyorum da deyecek şeyler gibi görmüyorum. ( sıradan kullanıcı için )

GM20pro tavsiye eder misiniz son tahlilde? Güncelleme kasıntılı değilim. Oyun oynamam. Ortalama kullanıcıyım. P40lite kullandığımdan anlaşıldığı üzere hemen hemen her cihazı kullanabilirim.

1 gün önce Galaxy buds+ aldım.

Arama geldiğinde çift dokunuş ile cevaplama bazen yapmamakta. Bazen geç yapmakta. Bazen hemen yapmakta.

iki farklı telefonda aynı problemi gördüm. bu sorunu fark eden var mı ?

Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 11 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 6 gün
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.392
İkinci El Bölümü Mesajları: 7
Konularının görüntülenme sayısı: 392.313 (Bu ay: 3.149)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 934 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.