Yarbay
23 Eylül 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
163 üye
Görüntülenme
Toplam: 67 (Bu ay: 0)
Gönderileri
100-150 liraya kadar, USB ve SD karttan çalabilen, özellikle radyosu düzgün çekebilen birşey almak istiyorum.
Çok yüksek veya çok kaliteli ses aramıyorum.
Mümkünse sade görünümlü, pavyon gibi ışıklar saçmayan ve çok karmaşık olmayan bir şey.

İlgileneceklere şimdiden teşekkürler...
Çeşitli konulardaki forumlarda arasıra sapık tipler türüyor, konularla ilgisi olmayan biçimde ve hakaret ve dalga geçer tarzda mesajlar yazıyorlar.
Şikayet edildiğinde sadece şikayet edilen mesajları siliniyor, ancak sapık sapıklığına gene devam ediyor.
Aslında bu tür bir şikayet görüldüğünde o kişinin diğer mesajlarına da bakılmalı ve bu tür davranışları alışkanlık haline getirdiği görülürse tümden hesabı silinmeli.
Bu konuda yöneticilerin çok baştansavmacı veya müsamahalı davrandığını düşünüyorum.
Eğer amaçları forum kullanıcı sayısını eksiltmemek ise orası başka tabii. Bu durumda da düzgün kullanıcılar forumdan uzaklaşıyorlar. Bu gidişle yakında forum bu serseri tayfasına kalacak.
2007 sonrası yerli olarak imal edilen AL serisi klimalarda yaşanan sorunların kart arızası ve uyumsuzluğu olduğu anlaşıldı.

İki tip arıza sözkonusu:

1- Klima ilk çalıştırmada veya dinlenme sonrası tekrar çalışacağı zaman doğrudan defrosta giriyor, ve yarım saat gibi uzun bir süre bu işlemi yapıyor, bu arada içerisi de buz kesiyor.

2- Klima dış ünitesi komple buz kaplansa bile hiç defrost yapmıyor, ve tabii bu şekilde de ısıtma işlevini yerine getiremiyor.

Konu hakkında bilgisi olmayan sıradan kullanıcı genellikle durumu anlayamadığı için "klima ile ısınma bu kadar oluyormuş" deyip başının çaresine bakıyor; ya da servis çağırdığında kendisine verilen "bunların ısıtması bu kadardır, gayet normal..." şeklindeki cevaplarla işin ucunu bırakıyor.

Bendeki iki klimada her iki arıza da yaşandı.
Tabii servislerin bu türden saçma cevaplarını boşverip "kardeşim, bu makina doğru dürüst ısıtmada çalışmak zorunda, bırakın bu saçmalıkları..." tarzındaki tutumum sonucu bayağı bir mecelleştik ve DD merkez ile de birçok kavgalı görüşmeler sonucunda iş meydana çıktı.

Önceleri "anlamsız defrosta dönme" olayı için üç defa kartta lehim tamiratı yapıldı, bir defa kart aynısıyla değiştirildi, birkaç defa sensör değiştirildi; ama sonuçta normal çalışma düzeni sağlanamadı.
Klimaları çoğunlukla kışın ısıtmada kullandığım, ve soğutma modunda da sorun çıkmadığı için, bu servis operasyonları iki yılı aşkın sürdü.

Artık bu kış garantinin sonuna da yaklaşıldığı için "ya bu klimalar bu defa olacak, ya da sökün götürün, (ayıplı mal) gerekçesiyle yasal işlem başlatacağım" deyince sonunda "bu makinaların kartlarında hep bu sorunlar çıkıyor zaten" deyip başka serinin kartını taktılar ve alet kendine geldi, yani normal çalışma düzenine girdi.

Bu klimada değişik tip kartın sorunsuz çalıştığı görülünce, diğer hiç defrost yapmayan klimaya da bu tipten kart takıp denemek düşünüldü, ve bununki de değişince o zamana kadar hiç defrost yapmamış olan klima da normal çalışmaya başladı.


Her iki klimayı da bu uygulama sonrasında zorlayıp tekrar arıza yapacağı durumları yaratmaya çalıştım, ama makinalar hiçbir sorun yaratmadan gerekli şekilde çalışıyorlar.

Bu sürede değişik servisler yaklaşık 20 defa gelip müdahalede bulundu.
Her gelen değişik servis ilk ağızda "bunlar yazlık klimadır, zorlanınca donar, ısıtmaz" diyerek konuyu kapatmaya çalıştılar; hatta birisini fazla ukalalık yapmaya çalıştığı için de kovdum.

*Konuyla ilgilenecek servisler için not:
Sözügeçen değişik kart flap kontrolüne tam hakim değil.
Aşağı-yukarı yönlendirici flap klima kapandığında kapalı konuma geçmiyor, hep açık kalıyor, yazılım böyle çalıştırıyor.
Sağ-sol flaplar her açılış ve kapanışta ayarlanmış olan pozisyonu bırakıp, deneme üflemelerinde her defasında hafif sola bakıyor, deneme bitip fan asıl hıza geçtiğinde ayarlanmış olan pozisyona geçiyor.
Bunlarla boşuna uğraşmayın.

Bunlarda defrost önceki komple Çinli Chigo imalatı olan seriler (zaten hep onlar beterine DD almaya devam ettik, harika klimalar) kadar hassas değil, daha geç başlıyor ve 7-8 dakika kadar sürüyor.
Defrostun daha geç başlaması, bu işi başlatan sensörün iç ünitede olup gerekli komutu delta t farkından algılaması nedeniyle. Herhalde eritmenin daha uzun sürmesi de dışardaki buzun güçlenmesinden olmalı.

Edit: Gramer
Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına aybaşında yeniden zam yapıldı.
Dikkat edilirse, zam oranı elektrikte %8 civarı, doğalgazda ise %18 gibi.
Elektrik üretiminin %40'ı doğalgazla olduğu için, elektrik zammının da doğalgaz fiyatındaki artışla ilgili/orantılı olduğu kolayca anlaşılabilir.

Doğalgaz fiyatı, diğer petrol ürünlerinden farklı olarak yüksek vergiler içermiyor, hatta birkaç aydır maliyetinin altında fiyatlandırılıyordu.
İdare gaz kullananların tepkisini çekmemek için, aradaki farkı gaz kullansın-kullanmasın 74 milyon kişiye paylaştırmayı uygun gördü, işlerine öyle gelmiştir, öyle yapmışlar.

Halbuki petrol türevlerinde durum tam tersine:
Değişik petrol ürünleri maliyetinin 2 ila 3 katına satılıyor, aradaki fark tamamen vergi.

Gelmek istediğim nokta şurası:
Bundan sonra da doğalgaz fiyatı, elektriğe ve kömüre oranla çok daha fazla artacaktır.
Üstelik bu ürün, bir tarafta Rusya gibi bölgede neredeyse tekel konumundaki bir üreticiden, diğer yanda İran gibi ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir ülkeden; az miktarda da Azerbaycan'dan geliyor.
Yani pek güvenilecek kaynaklar değil.
Rezervler de azalıyor, yeni depoların keşfedilip kullanıma açılmasının maliyeti de her geçen gün artıyor.

Petrol türevlerinde idareye baskı yapılarak alınan yüksek oranlı vergilerden bir kısmı indirtilerek satış fiyatının düşürülebileceği sözkonusu olabilir belki.
Ama doğalgazda böyle bir durum yok, tam tersine zaman zaman destek bile vardı.

Bu durumda, özellikle ısınma için doğalgaza dayalı sistemleri kurduracakların tekrar iyice düşünmeleri gerekiyor.
Temel yıkama özellikleri iyi olan, sorunsuz çalışabilecek ekonomik bir bulaşık makinası arıyorum.

Aşağıdakiler arasından hangisi bu açıdan iyidir:

Profilo BM 2020EA

http://www.profilo.com.tr/beyaz-e%C5%9Fya/bula%C5%9F%C4%B1k-makineleri/bula%C5%9F%C4%B1k-makineleri/BM2020EA.html?source=browse

Beko D2 2001

http://www.beko.com.tr/urun_detay.aspx?kat=581&urn=1878&lang=tr-TR

Altus AL 434

http://www.beyazesyam.com/Altus-AL-434-4-Programli-Bulasik-Makinasi-2-YIL-ALTUS-GARANTiLi-_981.html?ref=akakce&v=1.32.1#0

Ya da "hiçbiri işe yaramaz, biraz daha ekleyip şunu alın" diye ne tavsiye edersiniz?
20 yaşındaki AEG LV 34 galiba geberiyor.

Bugün çamaşır konup yıkamaya başladığında abuksabuk hareketlere başladı: Birden sıkmaya geçiyor (ama pompa suyu boşaltmadan), durdurup az ileri C'ye veya D'ye alıyoruz, tambur döneyim-dönmeyeyim gibi kararsız duruyor, biraz sola-sağa dönüyor, tekrar yüksek devir...

Velhasıl kafası karışık.

Bunlar eski sistem mekanik kontrollü, elektronik değil.

Program tamburunda anormallik görünmüyor, tahminim motorun içindeki sargılardan birbirine atlama var.

Ve gene tahminim, motor yenilenecek, ki değmez.Fikriniz nedir?

600-800-1000 d/dk, 5-6 kg., sağlam/ucuz ve yerli malı olarak ne bakalım?
4000 liraya kadar, özellikle içi temiz olan bir araba arıyorum.
Marka önemli değil, geçerli vizesi olsun yeter.
LPG'li olması tercih nedenidir.
Halen yürürlükteki uygulamaya göre, "fenni muayene"ye girmeden önce tüm araçlar br yerlerde "emisyon ölçümü" yaptırıp "eksoz pulu" alıyor (ki genellikle bu iş para verilince öylesine oluyor).
LPG'li araçlar ayrıca MMO işyerlerinden "sızdırmazlık belgesi" almak durumundalar.

Aslında TÜVTÜRK istasyonları bu işleri halen yapılandan çok daha iyi ve ciddi olarak yapabilecek durumda.

Eskiden fenni muayene işi devlet kuruluşu tarafından yapıldığı, hiçbir ciddiyeti olmadığı olmadığı için; LPG kontrolünün "ciddi olarak" yapılabilmesi gerekçesiyle MMO'ya verilmesi sözkonusuydu.
Ama şu anki durumda, gördüğüm değişik TÜVTÜRK istasyonlarının teknik kapasitesi ve ciddiyeti, diğer adıgeçen kuruluşlardan çok daha iyi.

Eğer tüm işlemler tek yerde olursa, vize zamanı oraya-buraya koşup kuyruklara girmekten, ve haybeden paralar da vermekten kurtuluruz.

Bu konuda bir kampanya açalım diye düşünüyorum.
Öncelikle forum yöneticilerinden bir hareket bekliyorum.
LG-Beko 7580 D almak istemiştim, siparişte o göründüğü halde yerine 7580 DD geldi.
Anlaşıldığına göre (servis te aynı şeyi söyledi) modeli revize etmişler ve artık bu kodla satılacakmış.

Aleti, Yenifoça'daki L şeklinde 23,5 M2 alan, 2.65 tavanı olan, kuzeybatı ve kuzeydoğuya bakan 5 adet 65x85 pencere ve 1 adet 90x180 kapısı olan; triplexin zeminindeki salon+mutfak şeklindeki mekana taktık. Pencereler basit ahşap tip. Zemin fayans, üzeri kısmen halı kaplı. Duvarlar 18.5 blok tuğla, normal sıvalı.

Burada daha önce 2003'te alınmış 13 bin btu ısı veren bir C sınıfı Airfel çalışıyordu, ve dışarısı 0C olduğunda içeriyi hiç durmadan çalışarak 19-20C yapabiliyordu (tabii birkaç saatte bir defrosta girerek; 5.8 A ortalama akımla).

Mekanın ısı kayıp hesapları 11-13 bin btu arası çıkıyor. (inşaat malzemesini tam bilemediğimiz için ortalama değerleri alıyoruz)

İlk izlenim:
Montaj sabah 11 gibi yapıldı, gündüz dışarısı 10-11 C idi, 24C ye set edip 5 dakika çalıştırdık, ve sonra hızlı ısıtmaya çevirdik, azami 5.5A akım çekiyor.
Fanı 2. hıza alıp ölçüm yaptılar, içerisi 20C civarıyken ağız çıkışı 55C; tüketimi 0,17 ve 3,5 A arası değişiyor, yani katalog değerlerine uyuyor.

28 Ocak 2011
Şimdi ilk soğuk havada tekrar değerleri ölçüyorum:
Bu sabah dışarısı 3C, oda sıcaklığı 14C iken hızlı ısıtmayla çalıştırdım, 25 dakika içinde içerisi 22C oldu, bu esnada çektiği akım ort. 6.5A idi. Sonra 2. kademe hızda bırakıp 26C'ye set ettim, ortalama 3.5A çekerek içeriyi 23C'de tutuyor.

Gece 23 te tekrar baktım, arada yağmur yağarken dış sıcaklık bir ara 5C'ye çıkmıştı, 1 saat önce yağış kesildi, dışarısı 2C, alet 26C'ye set edilmiş durumda, hiç dur-kalk yapmadan çalışıyor, hiç defrosta girmedi, içerisi 23-24C, fan 2. hızda, çektiği akım 3.3-3.7A arasında geziniyor, ortalama 3.5A diyebiliriz; yani 770W.

Aynı binada orta kattaki 12 bin btu DD Blueline sabit hızlı A sınıfı alet bu gece 1 defa defrost yaparak 15 dakika durma dışında devamlı 2. fan hızında çalışıyor; aynı ısı kayıp değerlerine sahip odayı 23C yapıyor. Bunu ölçmüyorum ama nominal tüketimi 1095W görünüyor.
Hakkında
Konum: İzmir,Foça
Forum İmzası:
Profili gizli olan özel mesaj atmasın.
Forum İkinci El İmzası:
Referans:turkom,nosferatu,nikneyime,redno,alpi80,msakdogan,mkoyuncu,trust_company...
Hakkımda:
4a73f041704bf73a94c7b6db566e5f214.jpg
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Otomobil
Renault
Mobil cihaz
Samsung
Operatör
Vodafone
ISS
TTNET
Oyun Platformu
PC
TV
Panasonic
Klima
Klima
Ses Sistemi
Logitech
Notebook
Lenovo
Fotoğraf Ekipmanları
Casio
İşlemci
AMD
Anakart
MSI
Sabit Disk
Samsung
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 3.699
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.811
İkinci El Bölümü Mesajları: 43
Konularının görüntülenme sayısı: 20.542 (Bu ay: 312)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 17 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.