C

Yarbay
09 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
13 üye
Görüntülenme
Toplam: 2036 (Bu ay: 11)
Gönderileri

Şu Desantis tam adam ya, niye bizde böyle delikanlı bir adam yok? Niye yok??? Aa doğru, Tayyip Bey anında fetöcü diye içeri tıkar olsaydı. Nasıl bir ülkede olduğumuzu unutmuşum. Eh tabi, Tayyip Bey ilaç baronlarına bir şey diyemezse kimse diyemiyor haliyle.


https://www.aier.org/article/youtube-censors-florida-governor-desantis-and-his-science-advisors/

Öyle depo olarak kullancam 500 gb, çökerse çöksün. Çöp olana kadar işimi görsün. Az mı çok mu? Yalnız dün 26 ydı bugün 2200 olmuş, %1 i hasarlı diyor programda. İdare eder mi?


Mesajda da şöyle diyor: Disk sağlıklı ama 2246 kötü sektör var (34° C / 93° F)

Selamlar, öncelikle geliştirenlere teşekkür ederiz. Zaten geliştirilme amacı belli: Eğitimde tahtalarda vs kullanmak, kamu kurumlarında ofis işleri için kullanmak. O yüzden fazla beklenti içine girmeyin. Bu iş için yeterli. En az debian stable kadar iyi diyebilirim. Ne demek istiyorum?


Backports ve deneysel depo(unstable gibi) çok sınırlı


Deneysel ve backports diye depolar yapmışlar ama pek bir şey eklenmemiş. Bu depolarda hiçbir şey yok desem yeridir. Dişe değer bir şey yok. Kernel 5.10 var. Libreoffice 7.1 var. Bir de lutris son sürüm var. Wine 6.0 bile yok. Mesa 20 bile yok. Vulkan güncel versiyon bile yok. Biraz eski kalıyor haliyle. Oysa mesela debianda stable den unstable a geçince, bi update diyorsun 5 GB birden paket indiriyor. Burada öyle bir şey olmuyor, 3-5 paket anca. Yani sadece debian stable kadar iyi demek isterken bunu kastetmiştim. Ama insanlar zaten kurumsal amaçlar dışında kullanmadığı için böyle yapmış olabilirler. Yani onlar da haklı kendince. Niye uğraşsınlar ki?


Kısmen eski oyunlar vs. oynanabiliyor


Yani benim gibi age of falan seviyorsanız oynarsınız tabi. Ben lol oynadım mesela, gayet iyiydi. Yalnız mesanın eski kalmasından mı ne biraz kasma oldu ama nadiren.


Reklamın iyisi kötüsü olmaz


İyi kötü bir linux sistemleri tanıtmada etkisi olmuştur ama. Onu yadsıyamayız. Yani Türkçe bilgi kaynağı sunuyorlar. Ofis öğretiyorlar. Türkçe olarak linux rehberleri falan var. Bu da bir şey. Ne demiş Armstrong, one small step for a man, one big leap for mankind. Veya olmayabilir de.


Türkçe destek ve yardımsever forumlar


Bu da yeni başlayanlar için güzel bir olay. Türkçe kaynak malum çok sınırlı.


Amaç belli: minimalist ve eğitim için yeterli ihtiyaçları karşılaması


Evet, beğenmeyen başka arayışlara girebilir.

Hatırlıyorum da, ilk tr sunucuları açıldığında herkes isyan ediyordu, kimse geçmek istemiyordu. Tabi bu 6-7 sene öncenin olayları herhalde. Şimdi durum nedir? Türk oyuncuları westtekilerle boy ölçüşebilir mi? Tr serveri noob serveri mi hala yoksa?

Bu cidden önemli bir mesele. Millet öğretmenliğe abanıyor, haliyle sonra da bazıları iş bulamayabiliyor. Bunalıma giriyor. Türkçe öğretmeni mesela, ne yapabilir? Başka bir iş yapamaz ki... Matematik, İngilizce olsa neyse. Yazık oluyor bu insanlara. Benim bir arkadaşım var böyle durumuna çok üzülüyorum atanamıyor, iş de bulamıyor. Devlet 2k liraya sözleşmeli çalıştırıyor. Bu adam 4 sene okumuş ne 2k lirası? Madem atandırtmayacaktın niye fakültelere ara vermiyorsun?

Mesela benim bi lise fizik kitabım vardı, çok güzel anlatıyordu, izafiyeti ve hızlı cisimlerin içindeyken zamanın yavaş geçtiğini. Kaybettim anasını satıyım o kitabı ya. Çok güzel anlatıyordu ayrıntılı vs. Bunların bir de formülleri vardı hızlı gidince cisim bir de uzuyormuş falan. Ne kadar uzadığı bile hesaplanabiliyormuş.

Bugün bir araştırma okuyordum, bebek şempanzelerle ilgili. Bir grup şempanzeye sadece yemek su ve fiziksel ihtiyaçları karşılanmış ama yapayalnız bırakılmışlar. Diğer grubu ise bundan ayrı, insanlar dokunmuş sevmişler, ve diğer şempanzelerle sosyalleşmelerine imkan tanımışlar. Bir süre sonra hepsi aynı ortama salınmış. Yalnız bırakılan grup, bir süre sonra alışsa da diğerleri gibi normal olamamışlar hiçbir zaman davranış olarak. Sosyal olarak geri kalmışlar. Hayatları boyunca düzelememişler.Yani insanlarla karşılaştırılabilir hayvanlar oldukları için. İnsanlar da böyle. Bu durumdan kurtulmak neredeyse imkansız ne yazık ki.

Harbi yok ya, kurunun yanında yaş da yanar diye İngilizcede böyle oturaklı sağlam deyim arıyorum, yok. Mal mal örnekler var alakasız,

throw the baby out with the bathwater bu ne saçma tabir equ ya. Oysa kurunun yanında yaş da yanar böyle tam oturaklı, uyaklı, hem halk dilinde hem de entellektüel dilde kullanılan anlaşılan bir şey. Bir de yaran atasözleri var, ayranı yok içmeye atla gider s.maya  

Ne tür oyunlar oynuyorsunuz ve oynadınız Linux sistemlerinde? Ben Gta 5, Doom eternal, Gta eskileri, Age of Empires vs, Skyrim, Warband falan pek çok oyun oynadım. Gayet güzeldi. Xonotic falan vardı aslında fena değil o da.

Arch bazlı artix kullanıyordum ama, insanların öyle bi tarafları kalkık ki sormayın, artık bunaldım. Ayda yılda bir forumuna gireyim soru sorayım dedim, kaba kaba cevaplar. Archta da öyle zaten. Bi de bağış yaptım bunlara, ama haketmiyorlar. Kardeşim insanlardan nefret ediyorsan niye insanların hayrına iş yapıyorsun? Yapma. Sana silah zoruyla mı OS yaptırıyorlar?


PopOS ubuntu nun saçmalıklarına son veren ubuntu bazlı bir şeymiş. Denedim, güzel. Tam geçiş yapacağım. Başlarım systemd freesine de, archına da. Sanki adamlar dünyayı kurtarmış. Wiki fetişistliği var adamlarda. Wiki her zaman işe yaramıyor. Anlatıyorsun anlamıyorlar. Wikiye açıklayıcı güzel bir şey yazdım. Tartışmasız, çok iyi ve açıklayıcıydı. Adamlar anlatamamış, ben yapayım dedim. Adam gelmiş silmiş. Al sok bir yerine. Yani insanların faydası olsun diye yazdım 2 satır şey onda gözleri kalmış. Archçılar saçmaladı iyice kısacası.


Ama debian da cezbediyor. Direk debiana da kayabilirim.

Hakkında
Konum: İstanbul
Meslek: Öğrenci
Forum İmzası:
GM 9 PRO kullanıcısı ||NVIDIA GTX 1080 TI 12GB 256 Bit||INTEL i5 3570 || 12 GB 1666 MHz RAM || Gigabyte anakart ||

Kobo aura one h20 ve kindle paperwhite 3 kullanıcısı
Hakkımda:
23560d28cd3eaec086a69269552e948b7.jpg23560d28cd3eaec086a69269552e948b7.jpg23560d28cd3eaec086a69269552e948b7.jpg23560d28cd3eaec086a69269552e948b7.jpg
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 8 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: dün
Mesaj Sayısı: 4.562
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 16.219
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 950.287 (Bu ay: 19.380)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 14.511 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.