Yüzbaşı
20 Mayıs 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 172 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Herkese Merhaba.

5900X ile kullandığım Asus CH8 Hero'da bildiğiniz gibi 8+4 pin CPU güç girişi var.

Normalde işlemcinin düzgün çalışması için 8 Pin güç girişini takmak zaten zorunlu.

Fakat yanındaki ekstra 4 pin güç girişini kullanmasam sıkıntı olur mu?

Şu nedenle soruyorum pcyi temizlemek için söktüm fakat kullandığım güç kaynağımın kabloları çok kalın.

Ve anakartın üst köşesinden tekrar geçirmek zor iş.

Corsair kalın kablo kullanıyor sleeve'le filanda uğraşmak istemiyorum.

Biliyorum ki 8 pin güç kablosu her hattan 12V ve 300 küsür watt'a kadar işlemciyi besliyor.

Diğer 4 pini kullanmak şart mı ?

Zaten overclock yapmıyorum sadece PBO açık auto olarak.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/54/b7/b5/54b7b5c3b279a5b48068e7c5f161ec43.png&t=0&width=480&text=1

Anakart Manualinde de zorunluluktan bahsetmiyor.


Yabancı forumlara da baktım Redditte, Anandtech'te, Overclocknet'te Toms'ta da

LN2 gibi extrem overclock işlemlerinde kullanılması gerektiği,

normal overclock ve normal kullanımlarda ekstra 4 pine ihtiyaç duyulmadığı söylenmiş.


Fikri olan varsa belirtebilirse sevinirim.

Herkese merhaba. 5900X işlemci ile Asus CH8 anakart kullanıyorum.


Bios güncellemesinden sonra BIOS ayarları içerisinde farkettim ki yeni ekran kartları ve işlemciler ile gelen Smart Access Memory özelliği eklenmiş 6000 Serisi Radeonlar ile

kullanmak için. Kullandığım anakartta şu an 3202 BIOS AGESA V2 PI 1.2.0.0 mevcut.


Her ne kadar SAM özelliği Radeon 6000 serisi 5000 işlemciler için duyrulmuş olsa da

yeni BIOSlarla başka ekran kartları ile de kullanılabiliyor.


Kendi BIOS güncellemem sonrasında aşağıdaki menüden girerek aktif ettim.

4G Decoding ayarını ENABLE ve Re-Size Bar seçeneğini Auto yapmak gerekmekte.

Yine üst kısımda AURA yazan yerin yanındaki ReSize BAR kısmına tıklayarak OFF durumundan ON durumuna almak gerekiyor.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/f6/b5/b8/f6b5b87242db03656cfca2b9746a5722.bmp&t=0&width=480&text=1


Bu işlemden sonra da BIOS menüsünden BOOT kısmına gelerek CSM'yi DISABLE yapmak

gerekmekte.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/6d/2c/d8/6d2cd8be905ed3cc2672abd7dbeee96f.bmp&t=0&width=480&text=1

Bu işlemleri tamamladıktan sonra ReSize BAR yani Smart Access Memory aktif hale gelerek

Sistemin ekran kartı belleğinin tamamına erişimi açılmış oluyor.


Tabi Radeon sürücünüzün 20.11.2 ve daha yeni bir sürücü olması şart.


Yalnız bu noktada asıl ilginç olayı belirtmeliyim ki Radeon VEGA64 kullanıyorum.

AMD 6000 serisi ekran kartlarını belirtmesine rağmen VEGA64 ile bu seçenekleri aktif edebildim. :)


Son olarak Windows altından ayarın aktif olduğunu kontrol etmek için Aygıt yöneticisinden Görüntü Bağdaştırıcısı seçeneklerine girerek Mevcut Ekran kartınızın Kaynaklar sekmesindeki "Büyük Bellek Aralığı" kısmının olup olmadığına

bakmanız gerekiyor.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/84/f8/ad/84f8ad7b80b70e857107e6eb4831ee1f.png&t=0&width=480&text=1

Oyunlarda ne gibi bir performans katkısı olur bilmiyorum fakat, Özellikle RDNA 2 öncesindeki ekran kartlarını kullanan arkadaşlar da test edip bu özelliğin açılıp açılmadığını

kontrol edebilirler.


AMDnin söylediğine göre oyunlarda %5 civarı bir artış olduğunu belirtiyorlar. Oyun oynayan dostlar test ederler artık :)

Asus TUF VG279QM Kullanıcı Deneyimi:


LG 29UM68-P Ultrawide kullanırken o ekranı evdeki diğer bilgisayara geçirince kendime yeni bir ekran almak istedim ve FHD ile QHD arasında gidip gelirken ASUS'un bu yıl başında piyasaya sürdüğü bu modeli hedefe koyarak internetteki çeşitli incelemelere kullanıcı yorumlarına bakarak tercih ettim. Kendimce amatör olarak deneyimlerimi yazmak istedim. Olur da almayı düşünen olursa belki bi nebze olsun faydam olmuş olur.


Panel Tipi ve Yineleme Hızı:

Ürün kutusunda ne var ne yok bunu geçerek direk konuya giriyorum, Ekran IPS bir panele sahip ve Asus buna Fast IPS demiş. Ürünün tazeleme hızı ise muazzam."280HZ" Tabi bu 280Hz hızını alabilmek için ürünü Display port ile bilgisayara bağlamak gerekiyor. Ve ekran menüsünden Overdrive seçeneği ile hız aşırtılarak kullanılıyor.

Üründe bunun dışında iki adette HDMI çıkışı var. Bunlar HDMI 2.0 iken DP çıkışı ise bir adet ve 1.4 sürümüne sahip. Bir de kulaklık çıkışı mevcut. Bunun dışında üründe Asusun geliştirdiği ELMB SYNC özelliği de var. Bu da oyunlarda piksel aydınlatması ve tazelemeyi daha keskin hale getirmekle ilgiliymiş fakat ben denemedim.


27 İNÇ ve 1080P:

Normalde ekran büyüdükçe piksel yoğunluğu azalacağından bazı arkadaşlarım 2K ekranın daha iyi olacağını söylemişlerdi. Elbetteki haklılar. 2K olan bir model alsaydım daha fazla PPI değeri ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi olacaktı şüphesiz. Fakat 27 İnç için FULL HD son sınır kanımca. Ekranın dibine girmedikçe pikseller belli olmuyor ki benim gibi ekrana en az 60-70 cm den bakıyorsanız bu kesinlikle bir sorun yaratmayacaktır. cmye kadar çok farketmiyorsunuz ki göz sağlığı açısından da ekrana yakın olmak zaten iyi değil. Uzun lafın kısası 27 inçte ben Full HD görüntüden rahatsız olmadım. Aksine gayet güzel ve keskin bir görüntü elde ettiğim için mutluyum. Asus iyi iş çıkarmış.


Keskinlik:

Panelin keskinliği çok iyi. Menüsünden Vividpixelden keskinliği arttırabiliyorsunuz.


SRGB, Adobe RGB değerleri ve Ekran Bit Değeri:

Ekran gerçek 8 bit değerine sahip. Bu tercih etmemdeki ikinci sebep. Önceki ekranım 6bit+FRC idi. 8 Bit olması benim gibi bazen fotoğraf işleyen biri için biraz daha avantaj. Ürün SRGB renk gamının %99'unu, DCI 3P'nin ise %80'ini destekliyor. Önceki ekranıma göre çok daha iyi renk değerlerine sahip. Bu açıdan benim için avantajlı durumda.


Ürün gecikme değeri ve INPUT Lag değeri:

Eski ekranım 5MS GTG değerine sahipti ve Input Lag değeri de 14MS gibi yüksek bir değerdi. FIFA oynarken adamın arkasından gölgesi gelir gibi bir efekte neden oluyordu. Çeşitli strateji oyunlarında da aynı sorundan muzdariptim. Fakat bu yeni aldığım VG27QM 1MS GTG değerine ve 2.4MS Giriş gecikmesine sahip ki bu çok çok iyi bir değer. Bu konuda oyun oynayan herkesi fazla fazla tatmin edecektir. Ne de olsa en hızlı Asus IPS monitör diye lanse edildi ki gerçekten hakkını veriyor. Bunun dışında internette gezinirken sayfayı kaydırdığınızda ya da çizim yaparken ekranı kaydırarak hareket ettirdiğinizde bile 280HZ'in ekranı nasıl akıcı smooth hale getirdiğinin farkına varıyorsunuz.


Parlaklık Kontrast ve HDR400:

Açıkçası ürünün parlaklık ve kontrastından memnun kaldım. Ürün 400 Kandela parlaklığa sahip ve pik değer olarak 500 kandela. Eski ekranıma göre çok daha iyi bir parlaklık seviyesi mevcut. Eski ekranımda bu değer 300 civarıydı. Statik kontrası ise 1000:1 değerinde. Üründe bir de HDR 400 Desteği var fakat kullanmadım. Sanırım giriş seviyesi deniyor buna. Fakat benim gibi bazen fotoğraf ya da grafik işleyen biri için renklerin gerçekliğini abartacağından kullanmayı düşünmüyorum.


Panel Işık Sızması:

Normalde IPS panellerde hep olan birşey bu. Bazı markalarda çok belirginken bazılarında ise oldukça düşük seviyede oluyor ışık sızması. Şahsen ekranda çok düşüktü fakat paylaştığım fotoğrafta belirgin görünmesinin nedeni monitörün maksimum kontrast ve parlaklık ayarında açıkken telefonun da çekim yapabilmek için ISO değerini arttırmasından kaynaklı. Fotoğraftaki gibi belirgin bir ışık sızması mevcut değil. Karanlıkta çıplak gözle fotoğraftakinin yarısından bile az gözüküyor. Gözle farkedilmiyor. Normal ışık altında ise hiç bir şekilde belli olmuyor. Ya da ben şanslı bir şekilde iyi bir panelle denk geldim. Bu ancak kullanıcının kendi gözüyle görmesiyle inanıp tecrübe edeceği birşey olduğundan sadece ışık sızması çok az demekle yetiniyorum.


Oyuncular için ek özellikler Özel Modlar:

Oyunda oynadığınız oyun tiplerine göre renk profilleri mevcut. Manzara modu yarış modu sinema modu, FPS Modu, RTS/RPG Modu, SRGB Modu, Moba Modu gibi modlar var. Oynadığınız oyuna ya da kullanım şekline göre ayar atayabiliyorsunuz. Bunun dışında Oyunda yine FPS tarzı oyun oynayanlar için nişangah moduda bulunuyor. Rekabetçi oyun oynayanlar sevecektir. Bir de gölgelerdeki düşmanı daha iyi görmek için shadow boost ayarı bulunuyor bununla da karanlık alanları daha iyi görüyorsunuz beş adet tonundan size uygun olanı aktif ederek.


GSYNC - FreeSYNC ve Adaptive SYNC

Ürün resmi olarak her ikisinide destekliyor. Eğer 280HZ olarak kullanırsanız 48-280 Arasında FreeSYNC ya da GSYNC Çalışıyor. HDMI ise 48-24Hz aralığında. Yani 48-240FPS aralığında kullanabiliyorsunuz.


Ürün Malzeme Kalitesi:

Normalde ROG ailesini tercih eden biri olarak bu TUF serisi monitörden kesinlikle bu kısa tecrübeme rağmen memnun kaldım. Malzeme kalitesi iyi denilebilir bir ROG olmasa da. Aslında bir kaç nesil önceki ROG kalitesi var. Ama 2020'nin diğer ROG modelleriyle kıyaslayınca onların altında.


Sonuç:

Ekran değiştirmeyi ve yeni bir ekran almayı düşünen herkese bu saydığım tecrübeme göre öneriyorum. Pişman olacağınızı sanmıyorum. Herkese keyifli vakitler dilerim..


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/45/43/06/454306baa61842f63ec8ea9ac5c510f7.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/a4/c1/dc/a4c1dc95163e954377a172e6aeed7356.jpeg&t=0&width=480&text=1
Selam herkese;

Asus Strix 360mm AIO satın aldım. Ve mevcut kasamda takabileceğim tek yer ön kısım.
Elimdeki Cooler Master H500 Kasa'da ön kısımda 2 adet 200mm fan bulunuyor. Radyatörü Push-Pull Şeklinde kasanın
önüne taksam herhangi bir sıkıntı olur mu ?

3X120mm FAN ====== 360mm Radyatör ====== 2x200mm Case Fan

Temiz hava dışarıdan gelip 200mm fanlardan geçip, radyatöre girecek. Radyatörden de 120mm fanlardan kasa içine geçecek. Bu kurulumda bir sıkıntı olmaz sanırım ?

Kasanın kullanma kılavuzunda da böyle anlatmışlar.
Ne önerirsiniz?

Edit: Radyatör önüne de 3 tane 120'lik fan koymayı düşündüm ama 2 adet 200mm'lik fanla çok farketmez sanırım.Bu başlık Asus X570 Chipsetine Sahip Crosshair VIII Serilerini (Formula - Hero - Impact)
kullanan kullanıcıların bilgi paylaşımı, overclock deneyimleri ve
anakartlara ait fikirlerini paylaşması amacıyla açılmıştır.

Başlık güncel tutulacaktır. Bu anakartları kullanan dostlar isimlerini söylerlerse başlık altına eklerim.

Herkese iyi sohbetler dilerim.
- - - - - - - - - - - - - - ASUS ROG CROSSHAIR VIII SERİSİ TEKNİK ÖZELLİKLER - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - ASUS ROG CROSSHAIR VIII FORMULA - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO and WIFI - - - - - - - - - - - - - -


ASUS CROSSHAIR VIII HEROASUS CROSSHAIR VIII HERO (WIFI)- - - - - - - - - - - - - - ASUS ROG CROSSHAIR VIII IMPACT - - - - - - - - - - - - - -


ASUS CROSSHAIR VIII IMPACT- - - - - - - - - - - - - - İNCELEMELER - - - - - - - - - - - - - -

CROSSHAIR VIII FORMULA


CROSSHAIR VIII HERO (WIFI)


CROSSHAIR VIII IMPACT

- - - - - - - - - - - - - - KULLANICILAR - - - - - - - - - - - - - -


ASUS ROG CROSSHAIR VIII FORMULA

dtmnyars


ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO AND WIFI

Orodruin


ASUS ROG CROSSHAIR VIII IMPACT
Herkese selam;

Yaklaşık bir 10-15 güne kadar elimde Asus Crosshair X370 Extreme anakart gelecek. (Satın almadım, yurt dışından hediye gibi geliyor.)
İmzamda kullandığım Asus B450-E modeli yerine bu gelecek olan Asus CH Extreme modelini kullansam sıkıntı yaşar mıyım?
Malum X370'ler ilk nesildi. Fakat bu anakartın VRM beslemesi üst seviye ve özellik olarak elimdekinden bi farkı yok.
Wifi'si, çift Nvme desteği filan var.

Ne düşünürsünüz siz olsanız? Şimdi satıp B550 X570 filan al diyenler olacak biliyorum ama AM4 defteri kapandı zaten benim için.
En fazla bi ihtimal ileride 3950X'e geçerim çünkü render alıyorum genelde bilgisayar ile.

Bir de elimdeki 64GB Gskill Tridentz ramler bu gelecek anakartla 3200mhz olarak çalışır sanırım T-Topoloji olduğu için?

Fikir verirseniz sevinirim.
Dostlar merhaba,

CoolerMaster ML240L sıvı soğutma için 4pinli statik basıncı yüksek ve Rgb olmayan sessiz fana ihtiyacım var.

Hangi markayı ve modeli önerirsiniz?
Soğutucuyu kasanın üstüne taktım fanlar doğal olarak içeriden dışarı atacak şekilde olduğundan ciddi ses ve tıkırtı yapıyor. Performansından da memnun değilim pek.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Herkese merhaba;

Elimde Cooler Master H500 Kasa var ve Cooler Master ML240L sıvı soğutmayı kasanın üst kısmına monte ettim.
Ama ilginç bir durumla karşılaştım.Sıvı soğutma blouğunu kasanın üstüne takınca fotodaki gibi doğal olarak egzos gibi çalışabilmesi için fanları da iç kısıma havayı dışarı atacak şekilde monte ediyorum lakin fanlar 750-800 devir üzerine çıkınca tıkırtı yapıyor. Tıkırtı fanın göbeğinden geliyor.
Devir yükselince 1500 ve üstünde tıkırtı olmuyor, ama ara devirlerde yani 800-1400 gibi tıkırtı yaparak çalışıyor.

5 adet Cooler Master fan denedim hepsinde aynı sorun var ve tıkırtının nedeni vida veya başka herhangi birşey değil.

2 Adet AirFlow 120mm MasterFan ve 3 adet AirBalance 120mm MasterFan ile denedim hepsinde de sonuç değişmedi.

Sıkıntı ne olabilir sizce?
Bana kronik bir problem gibi geldi. Sanki bu fanlar baş aşağı çalışırken sorun çıkarıyor.
Tahmini olan varsa sevinirim fikir belirtirse.
Merhaba dostlar,

Mevcut sistemimde Asus Strix Vega64 kullanıyorum.
Yiğenime bir PC topladım. Kartımı ona vereceğim. Lakin Vega64 yerine
Nvidia chipset bir kart almayı düşünüyorum.
Fiyat olarak çok uçmadan Sizce ikinci el temiz bir 1080Ti veya
GTX1080 11GPBS ya da RTX2060 ya da 2070 hangisini tercih edeyim?

RayTracing falan umrumda değil. 2560X1080 çözünürlükte bana 75fps altına pek düşmeden Highest ayarlarda sağlam oyun oynatsın yeterli.

Ne tavsiye edersiniz? İki, iki buçuk sene kadar kullanacağım aldığım kartı.
Merhaba arkadaşlar. Mevcut kullandığım sistem:

Intel Core i7 5775C Broadwell-C CPU (3.3Ghz Stock / 3.7 Ghz Turbo / 4.1 Ghz Overclock)
Gigabyte Z97X Gaming 7 Mainboard
G.Skill RipjawsX 4x8 GB DDR3 2400 Mhz RAM
MSI nVIDIA GTX 1070 Gaming X GPU
Samsung 950 Pro 256gb M.2 V-NAND SSD
2 x Western Digital Blue 4TB HDD
Cooler Master MasterLiquid ML240L CPU Cooler
Xigmatek Tauro G 750W 80+ Gold PSU
Cooler Master MasterBox 5T RGB Case


Monitör: LG 29UM68-P Ultrawide 2560x1080 IPS Monitör

Bu sisteme RTX 2070-2080-2080 Ti takılması bir darboğaza neden olur mu?
Online olarak pek oyun oynamıyorum. Genelde Single Player ve Ultra ayarlarda takılıyorum.
AC Origins, Civilization, Call of Duty, Battlefield, Toms Clayns Wildlands gibi oyunların
single modlarında. Hikayeyi oynuyorum yani kısaca.

Tabi ekran kartını oyun dışında fotoğraf, video işleme ve diğer 3D işleri için de kullanacağım.

Fikir verirseniz sevinirim.
Hakkında
Konum: İzmir
Meslek: Kalite Güvence Yöneticisi
İlgi Alanları: Doğa, Dağcılık, Maket, Bilgisayar, Müzik
Forum İmzası:
AMD Ryzen 9 5900X | Asus ROG CROSSHAIR VIII HERO | Asus ROG Strix LC360 RGB | ASUS ROG Strix RADEON VEGA64 | Asus VG279QM 280Hz IPS | Asus ROG Strix SCOPE | Asus ROG GLADIUS II CORE | A-DATA XPG SX8200PRO 1TB | Seagate Barracuda 8TB | Cooler Master MWE 850W 80+ Gold V2 | Cooler Master Mastercase H500P Mesh
Forum İkinci El İmzası:
AMD Ryzen 9 5900X | Asus ROG CROSSHAIR VIII HERO | Asus ROG Strix LC360 RGB | ASUS ROG Strix RADEON VEGA64 | Asus VG279QM 280Hz IPS | Asus ROG Strix SCOPE | Asus ROG GLADIUS II CORE | A-DATA XPG SX8200PRO 1TB | Seagate Barracuda 8TB | Cooler Master MWE 850W 80+ Gold V2 | Cooler Master Mastercase H500P Mesh
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Mobil cihaz
Huawei
Operatör
Türk Telekom
ISS
TTNET
Oyun Platformu
PC
Takım
Galatasaray
TV
Sony
Ses Sistemi
Creative
Fotoğraf Ekipmanları
Sony
Kulaklık - Amfi
Sony
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Mesaj Sayısı: 786
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 830
İkinci El Bölümü Mesajları: 21
Konularının görüntülenme sayısı: 4.260 (Bu ay: 449)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.049 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.