Yarbay
02 Nisan 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
33 üye
Görüntülenme
Toplam: 810 (Bu ay: 18)
4 Gün Cezalı
18 s. 11 dk. kaldı
Gönderileri

Uşak’ta 2 yaşındaki Poyraz bebeği sistematik olarak tecavüz ve işkenceye maruz bırakan Yaşar Ercan


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/5c/a7/b3/5ca7b32dcef87271a9cd608e7baad9ff.jpeg&t=0&width=480&text=1

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın 'emekli amiraller bildirisi' üzerine grup toplantısında söylediği "Çok açık net söylüyorum, şu anda bu emekli generallerin merkezinde CHP’nin kendisi vardır. 104’ün içinde CHP üyesi olanlar vardır" sözlerine yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısındaki sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yayınladığı bir video ile cevap verdi.


Kılıçdaroğlu “Seni gidi algıcı seni!” başlığıyla yaptığı video paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Neymiş efendim bazı imzacı emekli amirallerin eşleri, gelinleri, damatları, görümceleri CHP'liymiş şu zekaya bak Allah aşkına! Ya bu aklı size kim veriyor? Allah aşkına. Eğer sen darbeci akrabası arıyorsan ben sana söyleyeyim; 251 kişinin katili olan darbecinin kardeşini büyükelçi tayin etmedin mi? Ya siz şehitlere bile saygı duymuyorsunuz. İstiyorsan gel şehit ailelerine bir soralım onlar ne diyecekler?”


kaynak sözcü

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/06/ed/ea/06edea100466a6e00c87e83e380a9a5a.png&t=0&width=480&text=1

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde 15 farklı yerinden bıçaklandıktan sonra öldürülen ve cesedi yol kenarına bırakılan kadının kimliği henüz tespit edilemedi. Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin olayı aydınlatmak için başlattığı çalışma sürüyor.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/e8/74/9c/e8749cf098b09376c8cb04dc41ea65ca.png&t=0&width=480&text=1

Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz Cuma gecesi ilçeye bağlı Saray Bosna Mahallesi Çorakçı Sokak üzerinde yol kenarında hareketsiz şekilde birinin yattığını gören vatandaşlar durumu polis ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, sağlık ekipleri de yaptıkları ilk müdahalede kadının hayatını kaybettiğini belirledi. Kimliği henüz tespit edilemeyen ve 25 yaşlarında olduğu öğrenilen kadının vücudunda 15 bıçak darbesinin olduğu belirtildi. Kadının cenazesi yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı.

OLAYI AYDINLATMA İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan, Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin olayı aydınlatmak için başlattığı geniş çaptaki çalışma devam ediyor. Büyük bir titizlikle olayı soruşturan ekipler, olaya karışan kişi veya kişileri yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor. (İHA)

1,3 milyon kişinin faydalandığı kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılmasıyla birçok işletmeden ücretsiz izin haberleri gelmeye başladı. Kafe Bar Dayanışması’ndan Cengiz, “En azından bazı ihtiyaçlar karşılıyordu” dedi.Rıfat KIRCI

Salgın devam ederken kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) 31 Mart itibariyle sonlandırılmasını ücretsiz izin dalgasını takip etti. Kısa çalışma ödeneğinin sonlanması üzerine pek çok işletme çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmaya başladı. İlk kitlesel ücretsiz izin haberi ise havayolu taşımacılığı yapan Onur Air ve Türk Hava Yolları’nın (THY) ikram şirketi Do&Co’dan geldi. Onur Air tüm personelini ücretsiz izne çıkarırken Do&Co’da benzer bir uygulamaya gitti. Kısa çalışma ödeneğinin kalkmasıyla kitlesel şekilde ücretsiz izin uygulamasına giden firmaların havayolu taşımacılığından gelmesi ise şaşırtıcı değil. Çünkü salgın kapsamında alınan önlemler nedeniyle durma noktasına gelen sektöreler ulaşım, turizm, eğlence ve hizmet işkollarında oldu.


En çok emekçiler mağdur oluyor


Küçük işletmelerden de benzer haberler geldi. Birçok kafe, bar ve restoran, ödeneğin sonlandırılmasıyla çalışanlarını ücretsiz izne çıkardı. Türkiye Esnaf Platformu Sözcüsü Murat Akbaş “Kafe, bar gibi işletmeler zaten çalışamaz haldeydi. Saat kısıtlaması nedeniyle müşteri çekemedik. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak zaten zordu. Ancak bu ödenekle işçi arkadaşlarımız bir şekilde idare ediyordu. Ödeneğin kalkması nedeniyle zor durumda olan mekanlar çalışanını çıkartmak zorunda kaldı. Arkadaşlarımız ne kredi alabiliyor ne de bir borç. Esnaf da artık emekçi oldu. Bir işçiyi çıkarıp ailesinden birilerini koyuyor ve kendisi de çalışıyor. Esnaflarda birikim kalmadı. Esnaf mağdur oluyor. Emekçiler daha çok mağdur oluyorlar. Bizim sorunlarımızın çok ötesine geçti emekçilerin sorunu. Bu iktidarın emekçilere karşı tavrıdır ” dedi.


Yasa kalkınca ücretsiz izne çıkarıldılar


Turizm, Eğlence ve Hizmet Emekçileri Sendika Sözcüsü Ferhat Zorbay şöyle konuştu: “Arkadaşlarımız sendikamıza ulaşıyor. Yasa kalkar kalkmaz işten çıkarıldıklarını belirtiyorlar. Kulağımıza çok sık ücretsiz izin haberleri gelmeye başladı. Bu sayı daha da artacak. İşveren de bunu sopa olarak kullanacak tabi ki. İşletmeler, esnaflar zaten 5 kişi çalışıyorsa 2 kişiye dönmüştü. Şimdi o sayıyı da düşürerek 1 kişiye inecek bu sayı belki de. Kayıtsız 4 milyona yakın çalışan var bu sektörde. Bu arkadaşlarımızın yarısından fazlasının işsiz kalmasını bekliyoruz. İşlerine hiç geri dönemeyecek arkadaşlarımız var.”


Emekçiler borç dahi bulamıyor


Kafe Bar Çalışanları Dayanışması’dan işçi Zafer Cengiz ise kısa çalışma ödeneğinin kaldırılması ardından ücretsiz izne çıkarılan işçilerin üzerindeki ekonomik yükün oldukça arttığını belirtti. Herhangi bir güvencesi olmayan, kirada oturan emekçilerin ekonomisinin çöktüğünü aktaran Cengiz şöyle konuştu: “Sigortaları yatmaması nedeniyle dar boğazda olan işçiler kredi de çekemiyorlar. Bu da son dönemde artan geçim sıkıntısı kaynaklı intiharların nedeni oldu. Henüz yansımalarını görmüş değiliz. Ay sonu itibariyle evlerine girecek para miktarının düşüşüyle bu durumun yansımalarının da o zaman kamuoyuna yansıyacağı anlamına geliyor.”


Ödeneğin kaldırılmasıyla kafe, bar, restoran ve otel gibi yerlerde ücretsiz iznin arttığına değinen Cengiz mayıs ayı sonunda işten çıkarma yasağının da sonlanacağına dikkat çekerek “İşçi çıkarma yasağının kalkması ile birlikte kısa çalışma ödeneğinden faydalanan 3,7 milyon işçinin önemli bir bölümü işsiz kalacak” dedi.


Zafer Cengiz kısa çalışma ödeneğinin işçilere sağladığı kolaylıkları ise şu şekilde anlattı: “İşçiler açısından en azından kira ve gıda ihtiyaçlarının belli bir bölümünü karşılıyordu. Yaşam koşullarının ağırlığı karşısında borçlanarak da olsa hayatta kalmalarını sağladı bu yardımlar. Ödenek ve yardımlardan yararlandırılmayan işçilerin intihar haberlerini hep birlikte duyuyoruz.”


Salgın boyunca kısa çalışma ödeneğinden 3,7 milyon emekçi faydalandı. Mart sonu itibariyle resmi rakamlara göre ödenekten 1,3 milyon işçi faydalanıyordu. Salgın sürecinde 2,5 milyon işçi ise ücretsiz izne çıkarıldı. İşçilere Aralık ayına kadar günlük 39, asgari ücrete zam yapılmasının ardından ise günde sadece 47 liralık destek sağlandı. Meclise getirilen son yasa teklifinde ise işçiye yine sefalet ücreti öneriliyor. Buna göre ücretsiz izindeki işçiye verilen desteğe yapılması teklif edilen artış günlük 3 lira. İşçi 47 lira yerine 50 liraya mahkum edilmek isteniyor. Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Nisan-12 Mayıs arasındaki tarihleri kapsayan ramazan döneminde tam kapanmaya geçilmesiyle birlikte kafe ve restoran çalışanlarına bin 500 lira destekte bulunulacağını aktardı. Ancak bu destekten kimin hangi şartlarda, nasıl yararlanacağına dair herhangi bir detay henüz paylaşılmış değil.

20

"Türkiye'de yoksulluk yok" diyen Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un babası, Eski Bakan Atilla Koç'un Turkcell yönetim kurulu üye maaşının 100 bin € olduğu,Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı,aynı bakanın kardeşi olan Ali Taha Koç'un 2 maaşının bulunduğu ortaya çıktı


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/83/84/7a/83847adc8e3fdfeb598208c55082c29a.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/e2/09/7e/e2097e9a55ba55cae77aaa7dd6da0205.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https%3A%2F%2Fimg.donanimhaber.com%2Fupfiles%2F376272%2F5e0a4507-c08c-4bf9-a7c1-0b4a5fe48ff2.png&t=0&width=480&text=1

2016 yılı başında İsveçli Saab’dan 40 milyon Euro’ya satın alınan platform gündeme gelmiş, TIR’larla getirilen kamuflajlı araçlar çok tartışılmıştı. TÜBİTAK’ın üzerinde çalıştığı bu projenin tamamen hata olduğunu ve rafa kalktığını belirten yetkililer, Türkiye’nin otomobilinin temellerinin sıfırdan atılacağı mesajını verdiler. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da 5 babayiğide isterlerse bu projeyi de kullanabileceklerini söyleyip, “Ama istemezseniz de kullanmayın” diyerek mesajı verdi. Yani çok net ‘kullanmayın sıfırdan yapın’ dedi.


Yerli otomobilin gündeme gelmesinden bu yana tam 6 yıl 10 ay geçti. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak 2011’de Başbakan iken TÜSİAD İstişare Konseyi toplantısında iş dünyasından yüzde 100 yerli otomobil markası geliştirilmesi talebinde bulunmuş, babayiğitleri göreve çağırmıştı. Ancak aradan geçen yaklaşık 7 yılda TÜBİTAK’ın bünyesinde gerçekleşen bazı çalışmalar dışında çok somut bir adım atılmadı, atılamadı.

2016 yılı başında İsveçli Saab’dan 40 milyon Euro’ya satın alınan platform gündeme gelmiş, TIR’larla getirilen kamuflajlı araçlar çok tartışılmıştı. Yerli otomobil konusunda istenilen gelişme sağlanamaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mayıs’ta katıldığı son TÜSİAD toplantısında, “Şu salondan babayiğit çıkmıyorsa dükkanı kapayalım” çağrısı yaparak, yerli otomobil talebini yinelemişti. Ancak bu çağrısına da heyecanlı bir yanıt bulamayan Erdoğan, bir hafta sonra bu kez babayiğit arayışını TOBB genel kurulunda da devam ettirerek şunları söyledi: “Bir teklifim var. Bu milletin evladı olarak buna hasretim. Gelin, şu yerli yüzde 100 üretimi olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım. TOBB yüzde 100 yerli otomobili ‘Made in Turkey’ olarak çıkarsın. Biz bu konuda yanınızdayız. Montajcılık bu millete yakışmıyor. Artık bu millet üretebilecek beyine de ürüne de sahip…”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdoğan’ın çağrısına hemen cevap verip, “Sayın Cumhurbaşkanım biz bunu yaparız. Siz yeter ki yanımızda olun. Siz bizim yanımızda olduktan sonra biz bunu yaparız” yanıtıyla ‘yerli otomobil’ konusunda istekli olduklarını ortaya koymuştu. Hisarcıklıoğlu’nun Erdoğan’a söz vermesinin ardından 5 ay sonra yerli otomobil için önemli bir aşamaya gelindi ve dün 5 babayiğit belli oldu.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https%3A%2F%2Fimg.donanimhaber.com%2Fupfiles%2F376272%2Fe6521c1a-99f2-4ee1-92e7-c9b760e8ce44.png&t=0&width=480&text=1

Benim de davetli olduğum, otomotiv ve iş dünyasından 400’ün üzerinde davetlinin yer aldığı Külliye’deki toplantıda atılan imzalarla yerli otomobil adına ilk kez somut adımlar atılırken, törende ‘yerli otomobil’ kavramının yerini ‘Türkiye’nin otomobili’ne bırakması dikkat çekti. Bu değişimde ‘yerli’ kavramının yanlış anlaşılması etkili oldu. Çünkü yerli denildiğinde üretimdeki yerlilik oranları dikkate alınıyor bu da tartışma yaratıyordu. ‘Türkiye’nin otomobili’ denilerek bu sıkıntı aşılmış, gerekirse yurtdışından da teknoloji transferinin yolu açılmış oldu.

Diğer bir tartışılan konu ise 40 milyon Euro’ya İsveçli Saab’dan alınan platformun ve prototip araçların akıbetiydi. TÜBİTAK’ın üzerinde çalıştığı bu projenin tamamen hata olduğunu ve rafa kalktığını belirten yetkililer, Türkiye’nin otomobilinin temellerinin sıfırdan atılacağı mesajını verdiler. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan da 5 babayiğide isterlerse bu projeyi de kullanabileceklerini söyleyip, “Ama istemezseniz de kullanmayın” diyerek mesajı verdi. Yani çok net ‘kullanmayın sıfırdan yapın’ dedi.


https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/40-milyon-euro-resmen-cop-oldu-yerli-otomobil-gitti-turkiyenin-otomobili-geldi-40632238

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde üç maç oynayan A Milli Futbol Takımı, aldığı sonuçlarla ülkeyi sevince boğdu, ancak futbolculara dağıtılan primlerle ilgili ortaya atılan iddialar kamuoyunu sarstı. Konuyla ilgili birçok kesimden tepki gelirken, TFF henüz resmi bir açıklama yapmadı.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ed/22/58/ed2258976a0d8f96979095b67c004030.png&t=0&width=480&text=1

2022 Dünya Kupası Elemeleri’ne Hollanda ve Norveç galibiyetleriyle fırtına gibi bir giriş yapan, Letonya ile de İstanbul’da 3-3 berabere kalan A Milli Takım 7 puan sonrasında primleri kaptı!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun EURO 2016 öncesinde de milli futbolculara dağıttığı primler tartışma konusu olmuştu. Bu sefer de TFF’nin galibiyet başına 100 bin Euro prim vermesi tepki çekti.

Ajansspor’da yer alan habere göre; TFF’nin dağıttı primle, ilk 11’de forma giyen oyuncu 100 bin Euro, sonradan oyuna giren oyuncu 75 bin Euro ve kadroda bulunan oyuncu da 50 bin Euro kazandı. TFF, üç maç karşılığında milli takımdaki futbolculara 3 milyon 750 bin Euro ödemiş oldu.

ALMANYA ŞAMPİYON OLURSA 300 BİN EURO

4 kez Dünya Kupası şampiyonu, 3 kez de Avrupa Şampiyonası’nda da zafere ulaşan Almanya Milli Takımı, EURO 2020’de şampiyon olursa futbolcu başına 300 bin Euro prim dağıtacak. Almanlar, eleme grubundaki galibiyet başına ise 20 bin Euro prim verme kararını aldı.

EURO 2016’DA NE OLMUŞTU?

Milli Takım’daki ilk prim tartışması EURO 2016 öncesinde yaşanmıştı. Fransa’daki turnuvada istedikleri primi alamayan bazı milli futbolcuların federasyona tepki gösterdiği iddia edilmişti. O dönem milli takım kaptanı olan Arda Turan ile Teknik Direktör Fatih Terim’in arasının açılmasına neden olan olay sonrasında, Burak Yılmaz ve tecrübeli teknik adamın tartıştığı da iddialar arasında yer almıştı.


SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

2 Nisan Cuma günü 1 Euro’nun 9.4 TL olması ve milli formayı giyen futbolcuların ay-yıldızlı formayı temsil ettikleri için prim almaları tepki çekti. Sosyal medyada prim listesini ve rakamları gören vatandaşlar ise galibiyetleriyle sevindikleri Milli Takım’a hem Euro kurunun değeri hem de yaşanan ekonomik zorluğa rağmen bolca dağıtılan rakamları eleştirdi. O tepkilerden bazı şöyle;

Kaan Kavuşan: Kimsenin parasında gözüm yok demek isterdim ama var. Bunlar nasıl paralar böyle. Emekçiler evlerinden çıkamıyor, hak mı bu? 100 bin euro = 950 bin lira bugün.

Nihan Cabbaroğlu: Kimsenin hakkını yemek istemem ama bu ülkede bazı A Milli Kadın Futbol takımı oyuncuları, hayatını geçindirecek parayı kazanmak için başka meslekler de yapıyor.

Evren Derrun: Türk oyuculara, döviz cinsinden sözleşme yapmayı yasaklayan ülkenin milli takım oyuncularına euro cinsinden prim veren TFF'si.

Mrttbg: Ülkenin yarısı açlıktan kırılıyor. Dalga geçer gibi verilen paralara bak. Ayıptır, günahtır!

Oguzoguz17: 2 maç kazandı diye dünya para dağıtıyorlar futbolculara. Millet pandemide işsiz kaldı zor durumda birçok insan. Gidin bu insanlara dağıtın. Yazıklar olsun.

Shevekov: Yiyin beyefendiler yiyin. Sanki Dünya Kupası’nı kazandınız da bu primleri dağıttınız. Fransa, Almanya gibi ülkeler salaktı zaten anca kupayı kazanınca bu kadar prim veriyorlardı.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/64/8d/c1/648dc13ee1220b74cc023ceec259ecda.png&t=0&width=480&text=1
Hakkında
Konum: İstanbul, Zeytinburnu
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Bilgisayar
Notebook
Bilgisayar
Hp Omen
Otomobil
Renault
Mobil cihaz
HTC
Operatör
Türk Telekom
ISS
TTNET
Takım
Fenerbahçe
TV
LG
TV
Samsung
Ses Sistemi
Creative
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 17 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 5 gün
Mesaj Sayısı: 7.204
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 14.350
İkinci El Bölümü Mesajları: 1.586
Konularının görüntülenme sayısı: 353.826 (Bu ay: 30.866)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 46.742 (Bu hafta: 241)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.