Yarbay
10 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
185 üye
Görüntülenme
Toplam: 246 (Bu ay: 1)
Gönderileri

AMAZONAPP kodu ile 136₺ peşin fiyatına 3 taksit ile satın aldım.

https://www.amazon.com.tr/dp/B087JKBNJ8/ref=cm_sw_r_cp_apa_fabc_dlC_d3qZFbRCHRAS2?psc=1

.

VE 200 derecenin üzerinde kazan suyu ısısı ile şu anda kullanılan tüm ısıtma sistemlerinin tavan ısı değerleri yerle yeksan olmmuş durumda..

https://twitter.com/BaranKk20/status/1268329995241390080?s=20

https://twitter.com/BaranKk20/status/1265027726689415172?s=19

Twitter da NANO kompozit kumaş icadı paylaşıldı,
24 volt 10 amper güç ile 931 santigrat sıcaklık elde edilmiş.

Kombi ve ısıtıcı olarak AR-GE çalışmaları tamamlanmış.
https://twitter.com/BaranKk20/status/1268328231490355201?s=20

https://twitter.com/AdnanBalik/status/1265038914622029824?s=19

Sivil kullanım alanı sorumlusu arkadaşın attığı twit

Saat kordonu kadar kumaşın incecik kablo ile 24v 10a ile 930 santigrat değerine ulaşmış hali

Alt resim ise elektrikli soba protipi

Aracımın üzerine fırtınada SAKSI düştü.

Yetkili servis tavan sacı değişimi için toplamda 11.900₺ onarım bedeli tuttu.

Google araştırmalarım üzerine bana en yakın lokasyon olarak BGRM OTO facebook sayfasına ulaştım.

3000₺ anlaştık.

Sonuç resimdeki gibidir.

Londra piyasasında Dolar / TL swap faizleri %90 sonra da %200 leri geçti.

Bu bir çok kişinin dikkatini çekti.

Malum Finansal okur yazarlık seviyesi düşük olunca da bir çok bilgi kirliliği peş peşe geldi.

Kısaca bu konuda yazacağım.

Elinizde TL varsa onu satıp istediğiniz para birimini alırsınız.

Bunun için bir faiz ödemeniz gerekmez.

Ama Elinizde TL yoksa onu ödünç almanın bir maliyeti vardır.

Bu swap faizi TL’si olmayanın TL alıp onu açığa satıp, Dolar almasının maliyetidir

Daha da anlatayım

SWAP demek takas demektir.

Paranın olmadığı zamanları düşünün, o zaman da takas yapıyorduk.

Tavuğumuzu verip Elma, Elmamızı verip tahta alıyorduk vs. Bunu da ona benzetin.

Swap piyasasında iki taraf iki para birimini takaslıyor.

Bir de Long ve Short etmek deyimlerini öğrenelim:

LONG etmek bir şeyi satın almak demektir.

Shortlamak ise elinizde olmayan bir şeyi satmak demektir.

Elimizde olmayan bir şeyi nasıl satarım diyeceksiniz.

Elinizde olmayan şeyi satmanız için Ödünç almanız gerekir.

Tabi Ödünç almanın bir maliyeti vardır. Kimse size malını bedavaya ödünç vermez.

Biri bir şeyi Shortlayacaksa, yani açığa satacaksa onun değerinin düşeceğini düşünüyor demektir.

Ne yapar?

Önce o şeyi ödünç alır ve onu açığa satar (diyelim ki 100 Liradan sattı), sonra değer kaybedince geri alır (diyelim ki 70 liradan geri aldı).

Bu işlemden 30 Lira kar etti

Ama bu NET karı değildir. Çünkü açığa sattığı günden geri aldığı güne kadar geçen süre için kendisine yazan Ödünç masrafını vermesi gerekir.

30 Lira karından bu faizi düşünce, bir de alım satım masraflarını düşünce geriye net karı kalır.

Şimdi Swap, Long ve Short etmenin ne olduğunun üzerinden kısaca geçtik.

Gelelim Londra piyasasındaki TL swap faizlerine. Bu rakam TL shortlamak yani TL satmak (TLyi de Dolar almak için satıyorlar) için TL bulmanın maliyetidir.

Yani Bizim MERKEZ BANKASININ verdiği FAİZ falan da değildir.

Peki ne oldu da Londra TL SWAP faizi fırladı?

Yabancı yatırımcı Dolar/TL nin yükseleceğini düşündüğü için TL satıp Dolar almak istedi (Yani TL SHORT, Dolar LONG olmak istedi).

TL ’si olmadığı için ne yapması gerekti?

Londra piyasasından TL bulması gerekti.

TL bulmak da oldukça zorlaşmıştı.

Niye?

Çünkü Londra piyasasına TL sağlayan bankalar TL miktarını kıstılar.

Niye?

Çünkü Ağustos 2018 deki kanun maddesiyle Türkiye’de yerleşik Bankaların yurtdışı piyasalara sağlayacakları toplam TL miktarı Özsermayelerinin %25 i ile kısıtlı idi.

Şimdi yabancı bir yandan TL bulup onu Shortlayıp, Dolar almak istiyor ama bir yandan da TL bulma ve o TL pozisyonunu taşıma maliyeti Yıllık %90 ve %200 lere çıkıyor.

O zaman ne yapacak?

Olan uzun Dolar pozisyonunu kapayacak ve bu DALAVERELİ işe de girmeyecek.

Yani TL ’nin Dolar karşısında düşüşüne SPEKULATİF oynayan yabancı yatırımcının canı feci şekilde yanmış oldu.

Yani bu karar ile PARASI ile PARA KAZANAN SPEKÜLASYONCU yatırımcıyı bir daha yapamayacak şekilde kaçırır.

Sevgiler

Özgür arkadaşın tweet sıralamasını okumaya üşenenler için bilale anlatır gibi kısaca özetidir.
Gayet mütevazidir Neyzen Tevfik,

Bir gün Hoca paşa Camii’nin tabutluğuna gidip bir tabutun içine girer kapağını üzerine örter ve uyur.

Dünya malına zerre tamahı yoktur. Kimseye minneti de yoktur. “Dünyanın en yüksek tahtına da çıksan yine aynı götle oturacaksın” der.

Geçmiş günlere yananlara şöyle seslenir:

“Geçen gençlik günlerine yanmayan

Yok gibidir bense bakar geçerim.

Yoku vara varı hiçe gömerek

Her solukta bir gam yakar geçerim.”

İlk çıkardığı şiir kitabına da “Hiç” adını vermiştir. Kendisine memuriyet teklif eden Talat Paşa’ya memur olunca sonunda ne olacağım diye sorar.

Talat Paşa memuriyet silsilelerini saydıktan sonra son kademeye gelir ve en son kademeyi şöyle söyler: Hiç.

Neyzen Paşaya döner ve şöyle der: “İşte ben bugün de hiçim!”

1940’lı yılarda Bakırköy Akıl Hastanesi’nde 21 numaralı koğuş O’na ayrılır. Hem doktoru hem de dostudur ünlü sinir uzmanı Mazhar Osman. İstediği zaman gider kalır sonra canı istediğinde çıkar.

Gençliğinde hem Mevlevi hem de Bektaşi dergahlarında kalmış pek çok kişiden de feyz almıştır. Ancak hiçbir tarike bağlı kalmamıştır.

Öyle ki; İstanbul’a medrese eğitimi için geldiği yıllarda sarık ve cübbe taşımadığı için medreseden; namaz kılmadığı ve abdest almadığı için de mevlevihaneden kovulur.

Savaş vurguncularından birinin dedikodusu yapılmaktadır. “Tonla parası var… Herifin bir eli yağda bir eli balda… Nereye gitse hemen yol açıyorlar!” diye.

Neyzen “Gerçekten kenara çekiliyor mu herkes?” diye sorar “Çekiliyor.” cevabını alınca; “Demek cebindeki pisliğe bulaşmak istemiyorlar…” diye yapıştırır cevabı.

Bir gün Neyzen’e sorarlar: “Neyzen çalarken mi neşelenirsin yoksa neşeli olduğun zaman mı çalarsın?”

Maliye Bakanı hakkında yolsuzluk dedikodularının dolaştığı bir dönemdir.

Neyzen: “Maliye Vekili değilim ki çalarken zevk alayım” der.

İkinci Meşrutiyet döneminde nazırlığa getirilen bir zat çok geçmeden yeğeninin vali olarak atanmasını sağlar. Karşılaştıklarında Neyzen “Maşallah kardeşinizin oğlu tıpkı fasulyeye benziyor.” deyince adam “Genç yasta vali oldu neden fasulyeye benzesin?” diye sorar.

Neyzen de verir cevabı: “İşte ben de onun için benzetiyorum ya fasulye de sırığa sarılarak büyür.”

Hayatı yoksullukla geçmiş Neyzen Tevfik yüreği insan sevgisiyle dolu biriydi Dünya malına hiç değer vermezdi

1952 yılında Şehir Komedi Tiyatrosu’nda jübilesinin yapılacağı gün bir arkadaşına telefon açar kendisine bir takım elbise göndermesini ister. Arkadaşı elbiseyi gönderir. Jübile bitince sahnenin arkasında o elbiseyi çıkartıp oradaki garsonlara verir sonra eski elbiselerini giyer. Bana vereceğiniz parayı da yoksullara dağıtın der.

Nice abdalların bulmak için nice yıllar yanıp tutuştuğu aptalların ise dünya malında bulmayı umduğu o son mertebeyi ne de güzel izah etmiştir Neyzen. Hiçtir.

Bu yüzden 28 Ocak 1953’de verdiği son nefesinde o “Hiç”i uğurlamak için binlerce insan akın eder Barbaros Bulvarı’na.

En yüksek derecede devlet memurlarından kılıklarına çeki düzen vermeye çalışan sarhoşlara üniversite profesörlerinden sokak dilencilerine kadar binlerce insan…

Hiçlik mertebesine erişmiş Neyzen’i “hep” birlikte uğurlarlar…

https://hardforum.com/threads/evga-2080-ti-xc-burst-into-flame.1971627

Nvidia RTX kartları üzerinde kara bulutlar dolaşmaya devam ediyor.

Kartları sürücülerin yakma ihtimali varmıdır?

Oğlan (O) : Baba kadınlar sexten neden daha çok zevk alırlar?

Baba (B) : Bak oğlum sex burnunu karıştırmaya benzer, burun her zaman

parmaktan daha çok zevk alır.

O : Neden kadınlar tecavüz edilmekten nefret

ederler?

B : Sen sokakta yürürken biri gelip burnunu karıştırsa hoşuna gidermiydi?

O : Baba neden kadınlar adet günlerinde sex yapamazlar?

B : Burun kanasaydı karıştırabilirmiydin?

O : Erkekler neden prezervatifle sex yapmaktan hoşlanmazlar?

B : Eldiven giyip burnunu karıştırmazsın heralde.

O : Baba peki neden sex özeldir?

B : Sınıfın önünde burnunu karıştırmazsın değilmi?

O : Baba sen süpersin yaa!....
5 yıl önce satın aldığım SAMSUNG BORACAY AQ12TSMNSTK 12000 btu Thailand üretimi klima ile sessiz ve kusursuz soğutma işlevini görüyor idim.

Cumartesi günleri çalışmıyorum diye salondaki Samsung Boracay klimamın yazlık bakımını yapayım dedim ve iç ünite filtrelerini yıkadım ve iç üniteyi temizledim.

İş bitiminde klimayı çalıştırayım dedim, amanın o da ne

Dış üniteden gelen TAR TAR TAR sesi ve duvarda oluşan vibrasyonla karşılaştım. Resmen kulaklarımın tırmalanması ile şok geçirdim.

Doğruca beyaz eşya yedek parçaları satan istanbul 4.Levent TOPRAK ticarete gittim ve 4 adet klima dış ünite vibrasyon önleyici ayaktan satın aldım.

Dışarda bulunan borunun izolasyon bantlarıda eskimiş idi bantta isteyiverdim.

Dış ünitenin üstünede otosanayiden ALÜMİNYUMLU SES İZOLASYON malzemeside temin ederek yapıştırdım.

Uygulama sonrası resimleri paylaşayım.

SIFIR SES ile tekrar aramıza dönmüş oldu klima.

BİM den 999tl ödeyerek satın aldığım REGAL RAC 4012 INVERTER klimanın VESTEL yetkili servisince ÜCRETSİZ yapılan montajının bitirilip teslim edilmiş halinin paylaşımını yapayım.

Salonda bulunan Samsung Boracay 12000 btu klima sahibiyim.

REGAL 12000 btu inverter klimayı evin tam kalbi durumunda bulunan holde yatak odası kapısının hemen üstüne taktırdım.

Toplamda 24000 btu sayesinde 2+1 dairenin yaşam alanında en EKONOMİK şekilde iklimlendirmesini gerçekleştirmeyi umuyoruz.

Montaja geçer isek;

İstanbul Kağıthane VESTEL merkez servisinden kurumsal kıyafeti olan hayli genç Yasin isimli montör geldi, galoşunu giydi yerlere bez serdi.

Elektrik süpürgesi ve çıkabileceği merdivenin yanlarında getirilmemesine maalesef eksi puan vermek zorundayım.

Gerekli duvarlar delindi ve iç ünite toplanıp duvara terazisinde montajı gerçekleştirildi.

Dış üniteyi duvara sabitleyen her bir ayağa 4 er adet vida ile duvara sımsıkı sabitlendi.

Cihaz içinden çıkan 4 mt alüminyum boru kısa geleceğinden dolayı 7 mt alüminyum boru ile montajı yapıldı.

Biraz abarttım sanırım, dış ünitenin gazını komple boşalttırdım, sıfırdan yarım saat vakum yaptırıp kaçak testlerini yapımının hemen ardından montajı yapılan 7 mt gaz borusu sebebi ile cihaz içine 1025gr gaz basıldı.

Alçı işlemi becerilebildiği kadar yapıldı.

Klima iç ünitenin bağlandığı duvarın hemen arkasında bulunan Boğat a sigorta bağlanarak elektrik verildi.

Drenaj borusu yine lavabo içinde bırakıldı, ilk işim kablo kanalı ile fayans dibinden gereken açı verilerek lavabo giderine drenajı alacağım.

Yaklaşık yarım saat cihaz testleri ve soğutma performansı check edildi ve bu arada ışıklı kumandası üzerinden cihazın ayrıntılı çalışma ayrıntıları tarif edildi.

İlk dikkat ettiğim cihazın hem dış ünitesi hem iç ünitesi çok ama çok SESSİZ.

Çalışıp çalışmadığını kontrol ettirtecek kadar sessiz o derece yani.

Aşırı soğuk hava üflemekte, şöyleki elinizi 10 saniye önünde tutamıyoruz.

Bravo VESTELe

Wikipedia "Türkiye işidi destekliyor" içeriği attı. Türk editörler de bunu duzeltince Wikipedia editörleri engelledi.

Ve erişim engellendi

Hakkında
Forum İmzası:

* Intel i7 10700k * Asus TUF Z590-Plus * GSkill Trident Z 2x16GB 3200Mhz RGB * ASUS ROG STRIX RTX 3080 GAMING * Asus ROG Swift PG278Q 2k G-SYNC 144Hz * Intel 660P 1tb NVMe M.2 *
* FSP Aurum PRO 1000 watt GOLD * Rosewill Spectra D100 * Custom Water Cooling * Razer BlackWidow Ultimate * Logitech G700s * Logitech Z5500 * Logitech G533 * WD Red 3 TB NAS *
Forum İkinci El İmzası:
Dürüst olmak çok zor olmasa gerek
Hakkımda:
Geçmis günü beyhude yere yad etme,
Bir gelmemis an için feryat etme,
Geçmis gelecek masal bunlar hep
Eglenmene bak ömrünü berbat etme.

Niceleri geldi, neler istediler,
Sonunda dünyayi birakip gittiler.
Sen hiç gitmeyecek gibisin degil mi?
O gidenler de hep senin gibiydiler.
Dünyada ne var kendine dert eyleyecek,
Bir gün gelecek ki can bedenden gidecek.
Zümrüt çayir üstünde, sefa sür iki gün ...

Zira seninde üstün de otlar bitecek ...

Ömer Hayyam

Anladım ki, insanlar;
Susanı KORKAK,
görmezden geleni APTAL,
Affetmeyi bileni çantada KEKLIK sanıyorlar..!!
Oysa ki;
Biz istediğimiz kadar HAYATIMIZDALAR..!!
Göz yumduğumuz kadar DÜRÜSTLER,
ve
sustuğumuz kadar INSANLAR..

Şems-i Tebrizi
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Otomobil
citroen
Mobil cihaz
xiaomi
Operatör
Türk Telekom
ISS
Uydunet
Oyun Platformu
PC
Takım
Fenerbahçe
Steam
76561198809911860
TV
VESTEL 55CA9550 CURVED
Klima
Samsung 12.000 Btu
Ses Sistemi
Logitech z5500
Notebook
Dell
Dünyadan Futbol
PSG
Kulaklık - Amfi
Pioneer
Basketbol
Fenerbahçe
İşlemci
Intel i7 3770k
Anakart
Asus Maximus V Gene
Sabit Disk
SanDisk
Ekran Kartı
Gigabyte Gtx1080
Kombi
Ferroli
Modem
Airties
Beyaz Eşya
AEG
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 gün
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.774
İkinci El Bölümü Mesajları: 1.237
Konularının görüntülenme sayısı: 607.240 (Bu ay: 2.320)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.813 (Bu hafta: 4)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.