Yüzbaşı
29 Aralık 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 29 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Haber Kaynağı:

https://www.havaforum.com/tulpar-kar-firtinasi/


Twitter Kaynağı:

https://twitter.com/havaforum


Tulpar Kar Fırtınası Ne Zaman Başlayacak?

Yurdumuz uzun süredir konuşulan soğuk ve kar yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Sistemin ilk günü olan 14 Şubat Pazar günü Marmara Bölgesi’nde başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde kar fırtınası ve yoğun kar bekleniyor. Tahminlere göre sistem Pazar günü çok sert bir şekilde giriş yapacak. Rüzgarın hamlesi birçok şehirde zaman zaman saatte 90 kilometre hızı bulacak. Tulpar kar fırtınasını iliklerimize kadar hissedeceğiz.


Sistem boyunca birçok şehirde sıcaklıklar dondurucu seviyeye inecek. Marmara, Ege ve Karadeniz’de -4 ila -8 dereceler, İç ve Doğu bölgelerde ise -8 ila -16 dereceler ölçülecek. Tulpar Fırtınası olarak adlandırdığımız bu soğuk hava dalgası ilk etapta 1 hafta boyunca etkili olacak. Henüz netleşmemekle birlikte 2. dalga veya 3. dalga ile birlikte soğuk hava dalgasının süresi 15 güne hatta Mart ayının ilk günlerine kadar uzayabilir. 14-20 Şubat arasında beklenen kar yağışlarıyla birlikte İstanbul’da alçak kesimlerde 15-30 santimetre, yüksek kesimlerde ise 30-50 santimetre arasında; Ankara’da genel olarak 10 ila 25 santimetre arasında; İzmir’de şehir merkezinde yağış anında 2 ila 5 santimetre yükseklerde ise 5 il 10 santimetre arasında kar örtüsünün oluşması bekleniyor. Tulpar soğuk hava dalgasıyla birlikte yurdun büyük bir kısmında kar görülecek. Yağışlar özellikle Marmara, Batı ve Orta Karadeniz’de kuvvetli olacak. Marmara Bölgesi’ndeki şehirlerde genel olarak 20 ila 50 santimetre, Batı ve Orta Karadeniz’deki şehirlerde ise genel olarak 20 ila 70 santimetre arasında kar örtüsünün oluşması tahmin ediliyor.


İstanbul’u yakından inceleyecek olursak kar yağışı pazar günü başlıyor. Öğle saatlerinden itibaren Tulpar Fırtınası ile birlikte kuvvetleniyor. Yoğun kar yağışı Pazar ve Pazartesi günleri devam edecek. Salı günü tam yağış zayıflamaya başlıyor bu sefer Deniz Efekti Kar olarak adlandırdığımız kar oluşumları devreye giriyor. Bu sebepten dolayı Salı ve Çarşamba günleri de yerel yoğun kar yağışları bekleniyor. Yağan her kar mevcut örtüyü arttıracak.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/41/ad/30/41ad3004eb5a1886f7f585e4d4f1c88f.png&t=0&width=480&text=1

Bu videomuzda 1987 Kışında Meydana Gelen “Meşhur” kar fırtınasını inceleyeceğiz. Her şey 4 Mart 1987'nin ilk saatlerinde başlamıştı. Milyonlarca İstanbullu sabah işine, okuluna gitmeyi planlıyordu. Ancak gece geç saatlerde uyananlar ve sabah olduğunda dışarı bakanlar neye uğradıklarını şaşırmıştı.


Şaşkınlığın en önemli sebebi, 3 Mart 1987 akşamı yayınlanan tahminlerde meteorolojinin kar beklememesi ve sıcaklığı 9 derece olarak tahmin etmesiydi. 4 Mart 1987 sabahı tüm şehir kar altında kalmıştı, bu sıradan bir kar değildi. Adını tarihe yazdıracak nitelikte bir kar fırtınasıydı...


Kar o kadar yoğun yağıyordu ki, görüş mesafesi neredeyse sıfıra inmişti. İnsanlar dışarı çıkamıyordu. Kar yağışı birçok yerde 10-15 gün kesintisiz sürmüştü. Kar kalınlığı birçok yerde 1 metreye yaklaşmıştı.


Günlerce elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarda problem yaşanmıştı. Okullar 2 hafta süreyle tatil olmuştu. Okmeydanı, Etiler gibi birçok yere aç kalan kurtlar inmişti. İşte 1987 Mart efsanesi unutulmazlar arasında bu şekilde yerini aldı...

Siz 1987 kışını yaşadınız mı? Yaşayan bu yılı unutamaz...


Burada da meteoroloji konusunda meraklı arkadaşlar vardır diye paylaştım :)


Destek için kanalımıza abone olmayı ve videomuzu beğenebilirsiniz...

https://www.youtube.com/user/havaforum

ABD’de Saatler İçinde 30 Derece Birden Sıcaklık Düşüşü Bekleniyor!

Haber Kaynağı: https://www.havaforum.com/abd-30-derece-birden-sicaklik-dususu/


Arkadaşlar enteresan bir doğa olayı gerçekleşecekmiş.

Arkadaşlar Hava Forum sitesi sonbaharın gelişine özel 4 adet hava durumu istasyonu hediye edecek. Facebook, Twitter ve forum sayfalarından katılım sağlanabiliyor.

Ben twitter linkini paylaşıyorum, RT yapmanız ve sayfayı takip etmeniz yeterli oluyor.
https://twitter.com/HavaForum/status/1037359149082980352


Yurdumuzun kuzeybatı kesimleri Salı gününden itibaren Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Yağışlı hava dalgasıyla birlikte Salı ve Çarşamba günleri Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz’de kuvvetli sağanak yağmur ile yerel dolu yağışları bekleniyor. Salı günü yağışın Trakya kesiminde diğer yerlere göre daha kuvvetli görülmesi bekleniyor. Özellikle Edirne, Kırklareli, Tekirdağ çevresinde gök gürültülü kuvvetli sağanak yağış geçişleriyle ile birlikte 1-3 santimetre çapında (nohut büyüklüğünde) yerel dolu yağışları bekleniyor. İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa çevrelerinde de gök gürültülü kuvvetli sağanak yağmur geçişleri bekleniyor. Salı günü İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa çevrelerinde de nohut büyüklüğüne yakın yerel dolu yağışları görülebilir. Son verilere göre salı günü için arabalara zarar verici boyutta bir dolu yağışı beklenmiyor.


Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi genelinde Salı öğleden sonra başlamak üzere Salı akşamı ve Perşembe sabah saatleri arasında binlerce şimşek çakması, yıldırım düşmesi ve çok sayıda gök gürültüsü beklenmektedir. Meteorolojik verilere göre İstanbul ve çevresinde özellikle Çarşamba akşamı ve gecesi kuvvetli gök gürültüsü, şimşek ve yıldırım aktivitesi beklenmektedir. Salı ve Çarşamba günleri atmosferdeki hareketlilik en üst seviyelerde seyredeceğinden olabilecek ani değişimlere karşı anlık uyarıları ve radar görüntülerini takip etmeniz önerilir.


Meteorolojik son verilere göre Çarşamba akşam saatleri ile Perşembe sabah erken saatler (20:00-05:00) arasında İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bolu, Bartın çevrelerinde havadaki kararsızlık değerlerinin çok yüksek seviyelere çıkması ile birlikte meteorolojik hareketlilik de artacak. Bu şehirlerimizde Çarşamba gecesi kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri, yerel kuvvetli dolu yağışı (3-7 santimetre) geçişleri bekleniyor. Meteorolojik tahminlere göre Çarşamba akşamından itibaren beklenen bu kuvvetli meteorolojik hadiseler nedeniyle oluşabilecek ani su baskınları, yıldırım düşmesi, olası dolu (3-7 santimetre) yağışlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Çarşamba akşamı ve gecesi, yerel dolu yağışlarının etkili olduğu yerlerde araçlara zarar verici boyutta (3-7 santimetre) dolu gözlemlenebilir. Çarşamba gecesi birçok uçak seferinde aksama meydana gelebilir. Özellikle İstanbul’un Karadeniz’e yakın ilçeleri ile birlikte Batı Karadeniz’e kıyısı bulunan şehirlerimizde süper hücre oluşum riski bulunmaktadır. Süper hücre oluşumları beraberinde kısa süreli ani fırtına, çok kuvvetli dolu, çok kuvvetli sağanak yağış geçişlerine neden olabilmektedir. Süper hücre oluşumunu takip etmek için 1-2 saat öncesinden anlık radar görüntülerini izlemek gerekmektedir.

Haber Kaynağı:http://www.havaforum.com/carsamba-gunune-dikkat/İstanbullular güne sağanak yağmurlu bir havayla uyandı. Sabah ve öğlen saatlerine doğru il genelinde sıcaklıklar 7-10 dereceye kadar çıkacak. Sıcaklık değerlerinin kar sınırının ötesinde olması sebebiyle öğlen saatlerine kadar yağışlar yağmur şeklinde görülecek. Ancak öğleden sonra rüzgarın karayele dönmesiyle birlikte Balkanlardaki Sibirya kökenli kutup soğukları İstanbul’a giriş yapmaya başlayacak. Soğuk havanın hızlı bir şekilde İstanbul’a giriş yapmasıyla birlikte il genelinde sıcaklıklar 1 saat içerisinde yer yer 10 derece birden düşecek. Öğleden sonra ve özellikle akşam saatlerinde İstanbullular kar yağışıyla birlikte oldukça sert bir havayla karşılaşacak.

Kaynak:
http://www.havaforum.com/uyari-istanbulda-yogun-kar-yagisi-2/
2017 yılının en unutulmaz meteorolojik hadisesi...


Hava Forum:https://itunes.apple.com/tr/app/hava-forum/id1323563146?l=tr&mt=8
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.havaforum.android
Hakkında
Konum: İstanbul
Meslek: Öğrenc
Sistem ve Tercihleri
Takım
Fenerbahçe
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Mesaj Sayısı: 766
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.822
İkinci El Bölümü Mesajları: 37
Konularının görüntülenme sayısı: 404.699 (Bu ay: 873)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 103 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.