Yarbay
11 Aralık 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
54 üye
Görüntülenme
Toplam: 510 (Bu ay: 5)
Gönderileri

PS4 seviyesi ayarlarda oldukça iyi fps alınır gibi ama texture çözünürlüğündeki eksiklik göze çok batıyor.

Edit: Başlıktaki ürün bir sebeple satışa kapandı fakat 4GB ramli versiyonu (DB1000NT) hala satışta. 120TL'ye 4GB ram alınabiliyor ve bu fiyata da (2120TL) hala en mantıklı dizüstü.

https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hp-15-db1000nt-amd-athlon-300u-4gb-ddr4-256ssd-2gb-amd-radeon-530-15-6-dos-480848916

https://www.incehesap.com/hi-level-4gb-ddr4-2400mhz-1-2v-notebook-ram-hlv-sopc19200d4-4g-fiyati-40029

///////////////////////////////////////////////////

Bu fiyatlara genelde daha düşük işlemcili, 4GB ramli, 128gb SSD'li ve 768p ekranlı modeller bulunuyor. Bu üründe ise bu özelliklerin hepsi daha üstün. Bana çok mantıklı bir bilgisayar gibi geldiği için paylaşayım dedim.

WORLD'e 50TL de puan varmış, bunu da unutmayın.

Bilgisayarın özellikleri:

https://support.hp.com/tr-tr/document/c06401330

Öne çıkan özelliklerine kısaca değinmek gerekirse;

1) Athlon 300 Zen mimarili bir işlemci ve Ryzen 3 2200U ve 3200U ile aynı seviyede diyebiliriz. Sadece GPU frekansı biraz daha düşük fakat zaten çok daha güçlü harici GPU'su var.

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-3-2200U-vs-AMD-Ryzen-3-3200U-vs-AMD-Athlon-300U/3152vs3431vs3503

2) 15.6 inçlik ekran 1920x1080 çözünürlüğe sahip ve SVA panel. TN'den daha iyi renk ve görüş açısı verdiği söylenen bir teknoloji fakat bir IPS değil tabii ki.

3) 2X4GB 2400mhz ram

4) 256GB NVMe SSD de oldukça önemli bence. Hem yüksek denebilecek hafıza hem de NVMe'nin vereceği hız bakımından.

5) Radeon 530 GPU'ya sahip. 530 için bir oyuncu ekran kartı diyemeyiz tabii ki ama en azından grafik gücü gerektiren uygulamalarda veya eski oyunlarda iş görür. Vega 3'den çok daha güçlü sonuçta.

6) 41Wh batarya bu fiyat seviyesinde gayet iyi. 3000 liranın altında 40Wh pil bulmak neredeyse imkansız. Çok daha pahalı olan Lenovo V330'da 30Wh var mesela.

Ürünün linki:

https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hp-15-db1001nt-amd-athlon-300-8gb-ddr4-256ssd-2gb-amd-radeon-530-15-6-dos-481475112
Ekranları küçülten ve pek de hoş gözükmeyen navigasyon tuşlarını kaldırmanın yöntemini paylaşıyorum. Bilenler var ama sanırım %99 bilinmiyor. Hem ekranı tamamen kullanabiliyorsunuz hem de ekranın istediğiniz bölümüne istediğiniz tarzda hareketler ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 1 senedir kullanıyorum ve hiç bir şekilde sorun çıkardığını hatırlamıyorum. Son derece stabil ve şarja hiç bir negatif etkisi yok.

Öncesi: Sonrası:

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Öncelikle ADB tools klasörünü yüklemeniz lazım. Nasıl yükleneceği aşağıda.

https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/

Sonra Fluid Navigation Gestures isimli uygulamayı yükleyin.

Ardından telefonda geliştirici seçeneklerini aktifleştirip (Telefon hakkında>yazılım bilgileri kısmında bulunan yapım numarasına ard arda tıklayacaksınız) ve bir önceki menüye geliştirici seçenekleri eklenecek. Oradan usb hata ayıklamayı açacaksınız.

Sonra telefonu usb ile bilgisayara bağlıyoruz. Shift tuşuna basarken ADB klasörüne sağ tıklayıp komut istemini bu klasörde açıyoruz. Telefon bilgisayar tarafından tanındı mı diye görmek için ".\adb devices" veya ".\adb.exe devices" yazıp enter'a basıyoruz. Telefona has bir kod çıkması lazım. Çıkıyorsa tanımış demektir.

Ardından ise şu kodu yapıştırıp enter'a basıyoruz.

- adb shell pm grant com.fb.fluid android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS

Bir sorun çıkmazsa hemen alt satıra geçecektir. Bir problem çıkarsa ekranda
hata kodu çıkacaktır.

Sonra Fluid Navigation Gestures'a girip etkinleştiriyoruz ve istediğimiz ayarlamaları yapıyoruz. Ayarlardaki erişilebirlik menüsünden de izin vermemiz lazım.

Videoda, anlattığım aşamalar gösteriliyor:

Konu biraz uzun ama telefon seçmek zor bir iş ve o yüzden sadece bu konuyu okuyup da seçiminizi yapmanız ihtimal dahilinde. O bakımdan aşırı uzun olmadığını düşünüyorum. Dövizin bu kadar arttığı ortamda paranızın karşılığını en iyi veren modellere yönelmekte fayda var. Ne yazık ki eskiden 2500 liraya en iyi telefonu alabilirken şu anda sadece orta seviye modeller alınabiliyor. Bir istisna var tabii ki, o da V30+.

NOT: 2. mesajda fotoğraf örneklerini de görebilirsiniz. Ayrıca DXOMARK puanı 90 olan Xiaomi Mi Note 3 (Huawei Mate 10 PRO ile aynı kamera modülünü kullanıyor) ile karşılatırmasına da bakabilirsiniz.

Seçtiğiniz telefondan cebime 1 kuruş bile girmediğini unutmayın. Son 5 senede kullandığım telefon markaları şu şekilde. Sırasıyla LG, Nokia, Samsung, Huawei, Asus, Xiaomi ve tekrar LG. Bunların içinde amiral gemisi diye tabir edilen telefonlar da vardı orta seviye olanlar da. Görebileceğiniz üzere hiçbir markaya karşı fanatikliğim yok. Paramın karşılığını hangi marka ve model verirse onu kullanırım.

Baktım ki sürekli 2500TL civarı bütçeler için konular açılıyor. Ben de bu civardaki telefonların artı ve eksilerini belirtmek istedim.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Telefon tavsiyesi yapılan bir ana konu var ama orada nedense V30'un adı sanı geçmiyor.

"Bütçem 2500. Önceliklerim 1. Sar değeri 2. Kamera 3. İşlemci 4. Tasarım" diyen birine "Nokia 8, HTC U Ultra, Xiaomi Mi A2, Asus Zenfone Max Pro" şeklinde tavsiye yapıldığını görünce bu konuyu açma ihtiyacı hissettim.

1) Tasarımdan kasıt ekran/gövde oranının iyi olmasıdır büyük ihtimalle. Modern bir tasarımı olsun istemiştir yani. Burada düşük ekran/gövde oranları ile Nokia 8 ve HTC U Ultra eleniyor.

2) Kamera. F/2.2 diyaframı ve OIS olmaması sebebiyle Zenfone Max Pro eleniyor. Geriye A2 kaldı. Gerçi onda da OIS yok ama diyaframı hatrına dursun şimdilik.

3) İşlemci. Zenfone Max Pro'nun SD636 çipseti orta-alt seviyede bulunan bir çipset. Güçsüz değil ve çoğu kişiye yeterli olacaktır fakat tavsiye isteyen kişi kriter olarak güçlü işlemci istiyorsa SD636 tavsiye etmenin mantığını çözemedim ben. Zenfone Max Pro burada da kriterleri karşılamadı. A2'nin SD660 çipseti oldukça başarılı fakat o da üst seviye işlemci sınıfında değil. HTC U ULTRA ise SD821 kullanıyor. Bu üst düzey bir işlemci ama artık eskidi. Isınma ve şarj problemi yaşatıyor genellikle.

4) Sar değeri. Bu değer kafa ve vücut için ayrı olarak hesaplanıyor. A2 de burada eleniyor. Bunların hepsi "güvenli" sayılan değerlerde fakat birisi düşük sar değeri istiyorsa A2 önermezdim.

A2'de kafa: 0.963 vücut: 0.639

HTC U Ultra kafa 0.374 vücut: 1.2

Zenfone Max Pro kafa: 0.378 vücut: 1.464

Nokia 8 kafa: 0.711 vücut: 1.33

LG V30+ kafa: 0.375 vücut: 1.12

Kafa ve vücut olarak bakınca en iyisi V30+ ardından ise U Ultra geliyor.

Bunlar "Telefon Tavsiyeleri Her Bütçeye Uygun★(Ana Konu)"da yapılan önerinin ne kadar alakasız olduğunu kanıtlıyor sanırım.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Gelelim V30+'a.

2000-2500 bandında tavsiye edilen telefonlar Honor Play (64GB 2599TL), A2 (64GB 1900TL, SD kart girişi olmadığı için 128GB alınırsa 2400TL), Zenfone 5 (64GB 2599TL), Nokia 8 (64GB 2070TL). V30+ (128GB 2550TL)

1) V30 vs Honor Play:

V30+'ın Üstünlükleri:

- IP68 su-toz geçirmezlik ve MIL-STD-810G askeri dayanıklılık sertifikaları

- Daha yüksek çözünürlüklü HDR10 destekli OLED ekran.

- Always On Display. OLED ekran olmasından dolayı saatte %1 falan harcıyor. LCD ekranlı modellerin çoğun AOD yok. Olanlarda ise tüketim çok daha fazla.

- Gorilla Glass 5 (Huawei de sağlam bir cam kullanıyor fakat herkesin kullandığı Gorilla GLass'tan iyi mi kötü mü bilemiyorum)

- 128GB hafıza (Honor Play 64GB. İki telefonda da SD kart girişi var fakat hiçbir sd kart telefonun kendi hafızası kadar hızlı olamaz)

- 16MP F/1.6 kamera. Honor Play'in F/2.2'lik diyaframına göre tam 2 kat fazla ışık alır.

- Diyafram haricinde; keskinliği artıran kristal lens, çok daha fazla renk ve doğru beyaz dengesi veren color spectrum özelliği, lazer odaklama, OIS gibi üstünlükler.

- Son derece kullanışlı ultra geniş açılı 13MP kamera. Ana kameranın 4 katı görüş açısına sahip.

- Kirin çipsetlere Gcam yüklenemiyor. Bu bakımdan kameralar arasındaki fark daha da fazla açılmış oluyor. Kameraya önem veriyorsanız Gcam yüklenemeyen telefon almanızı önermem. P20 Pro, Mate 20 Pro gibi 5000TL'den yüksek modeller Gcam olmadan da harika sonuçlar elde edebiliyorlar.

- Hem fotoğraf hem de video modunda piyasadaki en ayrıntılı özellikler. En altta video örneği mevcut.

- Piyasadaki en iyi ses kalitesi. 300$'a kadarki müzik çalarlarla hem ses kalitesi hem de ses yüksekliği olarak yarışabiliyor. 32 bit müzik oynatımı, Tidal gibi müzik servislerinde çok yüksek bitrate sahibi MQA dosyalarını oynatabilme.

- Hem kamerada hem de normal ses kaydında üst düzey kalite. Aşırı sesli ortamlarda (konser, düğün vb) ahizeyi de kullanarak kaliteli ses kaydı yapabilen tek telefon.

- Bluetooth 5

- FM Radyo

- Kablosuz şarj

Honor Play'in Üstünlükleri:

- Çift hatlı

- %5 daha büyük ekran. Çoğu kişi beğenmese de ekranda çentik meselesi kişisel tercih. Ben çentik sevmiyorum mesela.

- Daha iyi ön kamera. V30'a Gcam yüklenebilmesi sayesinde düşük ışıkta ön kamerası daha geride değil fakat iyi ışıkta Honor Play'in ön kamerası daha detaylı çeker.

##################################################################################################################

2) V30 vs Zenfone 5:

V30+'ın Üstünlükleri:

- Always On Display. OLED ekran olmasından dolayı saatte %1 falan harcıyor. LCD ekranlı modellerin çoğun AOD yok. Olanlarda ise tüketim çok daha fazla.

- Gorilla Glass 5 (Zenfone 5'te Gorilla Glass 3 var)

- 128GB hafıza (Honor Play 64GB. İki telefonda da SD kart girişi var fakat hiçbir sd kart telefonun kendi hafızası kadar hızlı olamaz)

- Zenfone 5'in kamerası donanımsal olarak iyi olmasına rağmen yazılımsal olarak geride. Gcam yüklenebilmesi sayesinde kameralar birbirine yakın performans verecektir.

- F/1.6 diyafram, keskinliği artıran kristal lens, çok daha fazla renk ve doğru beyaz dengesi veren color spectrum özelliği, lazer odaklama.

- İki telefonda da ultra geniş açılı kameralar mevcut. V30'da 13mp F/1.9 iken Zenfone 5'te 8mp F/2 ve kaliteler arasında resmen uçurum var. Zenfone 5'in ultra açılı kamerası pastel boya gibi çekiyor. V30'un kamerası ise gayet doğal bir görüntü sunuyor. Detay farkına girmiyorum bile.

- Snapdragon 835 Snapdragon 636'ya göre her açıdan üstün.

- Hem fotoğraf hem de video modunda piyasadaki en ayrıntılı özellikler. En altta video örneği mevcut.

- Piyasadaki en iyi ses kalitesi. 300$'a kadarki müzik çalarlarla hem ses kalitesi hem de ses yüksekliği olarak yarışabiliyor. 32 bit müzik oynatımı, Tidal gibi müzik servislerinde çok yüksek bitrate sahibi MQA dosyalarını oynatabilme.

- Hem kamerada hem de normal ses kaydında üst düzey kalite. Aşırı sesli ortamlarda (konser, düğün vb) ahizeyi de kullanarak kaliteli ses kaydı yapabilen tek telefon.

- Daha iyi şarj süresi

- Kutuda hızlı şarj adaptörü bulunması. Zenfone 5 kutusundan hızlı şarj adaptörü çıkmıyor.

- Kablosuz şarj

Zenfone 5'in Üstünlükleri:

- Çift hatlı

- %4 daha büyük ekran. Çoğu kişi beğenmese de ekranda çentik meselesi kişisel tercih. Ben çentik sevmiyorum mesela.

- Daha iyi ön kamera.

- 4 eksenli OIS. V30'daki 3 eksenli.

- Stereo hoparlör

##################################################################################################################

3) V30 vs Xiaomi A2:

V30+'ın Üstünlükleri:

- Kamera lensinde Gorilla Glass 5 mevcut. A2'nin kamera lensine herhangi bir koruma yok. Zamanla çizikler oluşabilir.

- Daha iyi kamera kalitesi.

- F/1.6 diyafram, keskinliği artıran kristal lens, çok daha fazla renk ve doğru beyaz dengesi veren color spectrum özelliği, lazer odaklama ve OIS.

- Son derece kullanışlı ultra geniş açılı 13MP kamera. Ana kameranın 4 katı görüş açısına sahip.

- Snapdragon 835

- SD Kart girişi. A2'de olmaması dolayısıyla 32GB'lık versiyon kesinlikle alınmamalı.

- 3.5mm jack

- Piyasadaki en iyi ses kalitesi. 300$'a kadarki müzik çalarlarla hem ses kalitesi hem de ses yüksekliği olarak yarışabiliyor. 32 bit müzik oynatımı, Tidal gibi müzik servislerinde çok yüksek bitrate sahibi MQA dosyalarını oynatabilme. A2'nin ses seviyesi oldukça düşük.

- FM Radyo

- Çok daha iyi şarj süresi

- Kutudaki hızlı şarj adaptörü 16W. A2'de 10W adaptör geliyor.

- Kablosuz şarj

Xiaomi A2'nin Üstünlükleri:

- Android One programında olması dolayısıyla daha uzun ve sık güncelleme desteği. Güncellemelerin her zaman iyi sonuçlanmadığını veya artık pek de önemli özelliklerin gelmediğini de belirtmek gerekiyor fakat kaliteli güncellemeler gelirse bu bir avantajdır.

- Çift hatlı

- Daha iyi ön kamera.

- 128GB'lık versiyonunda 6GB ram bulunuyor.

- Infrared sayesinde kumanda özelliği. Bu özellik bulunmayan telefonlarda Type C'den takılan aparatlar mevcut fakat kullanım kolaylığı karşılaştırılamaz bile.

4) V30 vs Nokia 8:

V30+'ın Üstünlükleri:

- HDR10 destekli OLED ekran.

- Aynı boyuttaki gövdede daha büyük ekran. Ekran/gövde oranı çok daha yüksek.

- Daha iyi kamera kalitesi.

- F/1.6 diyafram, keskinliği artıran kristal lens, çok daha fazla renk ve doğru beyaz dengesi veren color spectrum özelliği.

- Piyasadaki en iyi ses kalitesi. 300$'a kadarki müzik çalarlarla hem ses kalitesi hem de ses yüksekliği olarak yarışabiliyor. 32 bit müzik oynatımı, Tidal gibi müzik servislerinde çok yüksek bitrate sahibi MQA dosyalarını oynatabilme. A2'nin ses seviyesi oldukça düşük.

- FM Radyo

- Çok daha iyi şarj süresi

- Kablosuz şarj

Nokia 8'in Üstünlükleri:

- Çift hatlı

- Daha iyi ön kamera. Ön kamerada 4K çekim.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Son olarak bu modellerin eksiklerini yazıp toparlayalım. Burada telefonları kendi içlerinde değerlendiriyoruz.

V30'un eksiklikleri:

- Ön kamera vasat. Gcam ile çok daha iyi duruma geliyor. Sosyal medya uygulamalarını pek kullanmadığım için bilmiyorum fakat direkt o uygulamaların içinden video, fotoğraf çekip paylaşılacaksa Gcam'in kalitesinden faydalanamamış olacaksınız. Gcam ile çekip oralarda paylaşılırsa memnun eder. Nasıl bir fark yarattığını aşağıdaki karşılaştırmadan görebilirsiniz.

- LED bildirim ışığı yok. Çok daha özellikli olan AOD ile bu açığı kapatıyor fakat bildirim ışığı yok sonuçta.

Honor Play'in eksiklikleri:

- Kameradaki F/2.2'lik diyafram açıklığı kabul edilemez. 2018'de çıkmış bir telefonda hangi akla hizmet böyle birşey yapmışlar anlamadım. Ayrıca OIS de yok. Dolayısıyla düşük ışıkta kamera oldukça geride

- Kirin işlemcilere Gcam yüklenemiyor. Kameradaki durumu düzeltebilirdi fakat bu ihtimal de yok.

- 19.5/9 ekran oranı. Bu biraz kişisel zevk ama ekran çok ince uzun. Bana çok garip geliyor. Alışılır mutlaka fakat almadan önce denemekte fayda var.

- Kulaklıkta ses seviyesi düşük

- Çoğu kişi kullanmasa da FM radyo eksik. Bence her telefonda olmalı. O kadar para veriyorsam her özellik bulunsun. Kullanıp kullanmamak bana kalmış bir şey.

Zenfone 5'in eksiklikleri:

- Snapdragon 636 orta-alt seviye bir çipset. Çoğu kişi için yeterli olur fakat SD835 gibi çipsetlere karşı çok geride olduğunu belirtmek lazım.

- Ultra geniş açılı kameranın kalitesi çok düşük. Renkler pastel ve detaylar inanılmaz düşük.

- Kutudan hızlı şarj aleti çıkmıyor

Nokia 8'in eksiklikleri:

- Ekran/gövde oranı olarak çok geride.

- Fm radyo yok.

Xiaomi A2'nin eksiklikleri:

- Sd kart girişi yok. O yüzden en azından 64GB versiyonu almak lazım.

- Kamera OIS bulunmuyor. Hem video hem de fotoğrafta bir dezavantaj.

- 3.5mm jack yok.

- A1'de kaliteli bir DAC ve amfi ikilisi vardı. Dolayısıyla ses kalitesi çok iyiydi. A2'de bunları kaldırdılar ve ses kalitesi tabii ki düştü. Ayrıca ses seviyesi de ortalamanın altında.

- Ekranı güneş altında görmek zor.

- Radyo yok.

- A1'in ekranı 5.5 inç ve batartası 3080 mah iken A2'de ekran boyutu 6 inç ve batarya 3000 mah. Ayrıca çipset daha çok enerji tüketiyor. Hesabı siz yapın yani.

- Kutudan 10W şarj adaptörü çıkıyor. Şarj olma süresi biraz yavaş.

V30 video çekim örneği. 50000$'lık kamerayla karşılaştırmıyoruz tabii ki. Amaç donanımsal ve yazılımsal özellikleri sayesinde çok hoş videolar elde edilebileceğini göstermek:

Konserde sesin en yüksek olduğu ön sıradan ses kaydı örneği. Kulaklıkla dinlerseniz kaliteyi çok daha iyi anlarsınız:

Ön kamera kalitesi. Florasan lamba ile çekildi. Gündüz daha da iyi sonuç alınıyor tabii ki. Görüldüğü üzere mesele kendi kamera uygulamasının ön kameradaki başarısızlığı. Arka kameradan gelen fotoğrafları bu kadar iyi işlerken ön kamerada niye aynısını yapamıyor bilmiyorum fakat Gcam seçeneği mevcut işte. İndirip inceleyebilirsiniz. :

Kendi kamera uygulaması:

Gcam (fu24-03a):

Son 20 dakikada bu takım ne yaptı biri açıklasın lütfen. Her fırsatta şampiyon olacağız diyen Aykut efendinin takımı geriye yaslanmış takıma karşı hiçbirşey yapmadı. Pozisyon bulamayabilirsin ama uğraşırsın. Bizimkiler al ver yapıp durdu. Herhangi bir anadolu takımı olsa bir sürü pozisyon bulurdu.
Bazı kişilerin bildiği ama çoğu kişinin bilmediğini düşündüğüm bir teknikten bahsetmek istiyorum. Yeni bir şey değil fakat insanların %99'u bundan habersiz.

Işık seviyesi düştükçe veya fotoğrafa vermek istediğimiz efektten dolayı diyafram ya da perde hızı üzerinde yaptığımız değişiklikler sebebiyle ISO değerini artırmamız kaçınılmaz. Yüksek ISO değerlerini neredeyse kimse sevmez. Her zaman olmasa da bazen bu sorunun önüne geçmek ve ISO 6400 ile çektiğiniz fotoğraftan sanki ISO 800'de çekmişsiniz (ya da kullanılan fotoğraf sayısına göre teorik olarak 400-200-100) gibi bir kalite almak mümkün.

Tekniğin çalışma mantığı şu: birçok fotoğrafı birleştirdiğimiz zaman o fotoğrafların tamamından gelen pozlamayı kullanmış oluyoruz. Yani mesela 1/100sn pozlama süresi kullanarak ISO 3200'de çektiğimiz fotoğraftan 10 tane kullanırsak 1/10sn pozlamışız gibi olacağız ve dolayısıyla da ISO 320'deki kaliteyi alacağız. 4 fotoğraf kullanırsak 1/25sn pozlamış olacağız ve ISO 800'deki kaliteyi yakalayacağız.

Bu tekniğin işe yaraması için elimizde birkaç adet fotoğraf olması gerekli. Bu yüzden makinenizdeki burst (seri çekim) modunu kullanmanız gerekli. Sonra bu fotoğrafları kullanarak Photoshop'da kaliteli fotoğrafı elde edeceğiz.

Fotoğrafların mümkün olduğunca birbirinin aynı olması da önemli. Hareketli objelerde kullanmak istiyorsak bu işlemlerden sonra layer'lar üzerinde biraz oynama yapmamız gerekecek. Çok fazla Photoshop bilgisi gerektiren bir olay değil ama biraz layer bilgisi gerektiriyor. Hareketli cisimlerde bu tekniği kullanmak isteyenler bu noktaya dikkat etmeli.

Gelelim tekniğin nasıl kullanıldığına.

Basit bir test düzeneği ile elde çekim yaptım ve bu düzenek üzerinde göstereceğim. Çektiğim fotoğraflar 1/125sn, F/3.5 ve ISO 6400 ayarları ile burst modu kullanarak çekildi. Elimdeki kamera 1 saniyede 11 adet fotoğraf çekebiliyor fakat 2-4 arası çekim yapan bir makine yeterli olur. Bu tekniğin fiyat/performans olarak (teşbihte hata olmaz) en iyi çalıştığı sayıyı 4 olarak gözlemledim fakat sensör boyutuna veya kullanılan ISO değerine göre bu sayı değişebiliyor. Mesela aynı fotoğraftan 8-10 tane varsa hepsini kullanmanız elbette fark yaratacaktır (bknz. 4 fotoğraf vs 11 fotoğraf). Çok kafa yormak istemiyorsanız 4 tane ile yapabilirsiniz. Elinizde 4 tane birbirine benzer fotoğraf yoksa 3 veya 2 de iş görür fakat kalite kazancınız daha düşük olur doğal olarak.

1) Adobe Bridge kullanıyorsanız; 4 adet fotoğraf seçip ardından Tools > Photoshop > Load Files into Photoshop Layers

Lightroom kullanıyorsanız; 4 adet fotoğraf seçip Photo > Edit In > Open As Layers in Photoshop

Sadece Photoshop kullanıyorsanız; File > Scripts > Load Files into Stack

menülerinden fotoğraflarınızı Photoshop'a aktarıyorsunuz.

2) Tüm layerları seçtikten sonra Edit > Auto-Align Layers

3) Layer > Smart Objects > Convert to Smart Object

4) Layer > Smart Objects > Stack Mode > Mean

Bu aşamalardan sonra fotoğrafınız çok daha temiz bir hal almış olacak. Ardından jpeg olarak kaydebilirsiniz. Ben bu teknik için jpeg formatlı fotoğrafları kullandım fakat siz makinenizin Jpeg işlemesinden memnun değilseniz RAW da kullanabilirsiniz.

Peki sonuçlar nasıl? Aşağıdaki görüntülerde tek fotoğrafa karşılık 4 fotoğraf kullanılmış halini görüyorsunuz. 1 saniye içinde çektiğim 11 fotoğrafın tamamını kullandığımda kalite daha da iyi bir hal alıyor. Onu da yüksek çözünürlüklü fotoğraftan görebilirsiniz.

4 fotoğraf vs 11 fotoğraf:

Fotoğrafları inceleyebilmeniz için yüksek çözünürlüklü halleri:

Tek fotoğraf:

4 Fotoğraf kullanılmış hali (renkler nedense daha soluk gözüküyor ama büyük halini açarsanız orijinaliyle aynı aslında):

11 fotoğraf kullanılmış hali (renkler nedense daha soluk gözüküyor ama büyük halini açarsanız orijinaliyle aynı aslında):

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ISO 25600'de bir deneme:

ISO 25600 Jpeg:

ISO 25600 10 fotoğraf kullanılmış Jpeg:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gördüğünüz üzere sadece kumlanmayı azaltmadık, aynı zamanda detay seviyesini de artırdık. DVD kapağı ve kitap kullandığım test düzeneği detay seviyesini gösterme açısından çok iyi bir örnek değil fakat ilk fotoğrafta okunamayan, görülemeyen kısımların 2. fotoğrafta çok daha net olduğu aşikar.

Bir ipucu: fotoğrafları yan yana incelemek için windows tuşu + ok tuşlarını kullanarak fotoğrafları ekranın istediğiniz bölümüne sabitleyebilirsiniz.

NOT: Photoshop sahibi olmayan kişiler "Helicon Focus" isimli ücretsiz programı kullanarak da bu işlemi yapabilirler. Sadece fotoğrafları yükleyip render etmeniz yeterli. Photoshop biraz daha keskin ve temiz bir fotoğraf verse de farklar çok küçük ve bu farkları sadece fotoğraflara %100 boyutta baktığınız zaman görebiliyorsunuz.
İlginç bir video.

2 kişiyiz. Gece 12den sonra girebilecek kişiler pm ile ulaşabilir. Küfür, hakaret ve trolleme yapmayacak, ciddi şekilde oynayacak oyuncular aranıyor.
"RX 480 mi GTX 1060 mı?" şeklinde sorular almış başını gitmişken böyle bir konu açmak mantıklı olur diye düşündüm.

AMD kartlar eskiden beridir tanıtıldıkları anda potansiyel performanslarında olmuyorlar. Tabii ki web siteleri ve youtube kanalları da kartlar çıktığı anda inceliyorlar. Dolayısıyla kartların gerçek gücünü göremiyoruz. Önceden AMD kartların bu potansiyellerine ulaşmaları biraz zaman alırken artık çok daha hızlı gerçekleşiyor bu durum. 480 vs 1060 grafiğinde görebilirsiniz.

Bu sebeple AMD kart almanın NVIDIA almaya göre performans anlamında nasıl bir avantajı olduğuna dair bir konudur bu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eskiden başlarsak;

1) 2012 çıkışlı kartlardan GTX 680 HD7970'e göre %7 daha hızlıydı. 2013'te bu fark %11'e çıkmış. 680 için güzel bir sonuç. Peki sonradan ne oldu? 2014'te 7970 %13 önde. 2015'te ise fark %21'e çıkıyor.

http://www.babeltechreviews.com/hd-7970-vs-gtx-680-2013-revisited/view-all/

2) 2013 çıkışlı 290X ve 780TI arasındaki duruma bakalım. 780TI 290X'e göre %8 daha hızlıydı. 2014'te 290X %8 öne geçiyor ve 2015'te çıkan oyunlarda %1 daha önde ama 2015'in sonunda çıkan oyunlarda 290X %21 öne geçiyor.

http://www.babeltechreviews.com/nvidia-forgotten-kepler-gtx-780-ti-vs-290x-revisited/view-all/

3) 970 ve 390 arasında yakın zamanda yapılan ve birçok oyunun test edildiği bir incelemede durum şöyle:

http://www.overclock.net/t/1619385/yt-amd-r9-390-vs-gtx-970-games-of-2016-showdown

4) RX 480 ve GTX 1060 çıktıktan sonra sadece 6 ay geçmişken aradaki fark şöyle:

İlk çıktıklarında GTX1060 RX480'den %12 daha hızlı iken şu anda fark %2.

DX12'de ise %3 daha yavaştı ama şimdi %6.

http://www.hardwarecanucks.com/reviews/video_cards/gtx-1060-vs-rx-480-an-updated-review/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gelelim sonuca;

AMD uzun zamandır DX11 sürücüleri konusunda başarısızdı ama son güncellemelerle beraber bu konuyu tamamen çözdü ve oyunlar ister DX11 ister de DX12 olsun gayet başarılı performans gösteriyor.

Son çıkan oyunlarda DX11 bile kulanılmış olsa büyük oranda AMD üstünlüğü göze çarpıyor.

İşin içine DX12 ve Vulkan girince AMD lehine ekstra bir performans artışı görüyoruz zaten.

Ayrıca çok büyük bir artı olan Freesync desteğini, daha ucuz olmasını, ekstra 2GB Vram'ini ve Crossfire desteğini de düşününce 480'in açık şekilde daha mantıklı bir kart olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak; Nvidia kullananların bir artı olarak saydığı Shadowplay'e rakip olarak Relive özelliği geldi ve Shadowplay'e göre daha az performans kaybıyla kayıt yapmanızı sağlıyor.

Karar sizin.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOT: Yüzdelik farkların belirtildiği video şu:
https://youtu.be/uGXVMJztK4w

Bu video yukarıdaki sitelerin sonuçlarına göre sayısal değerler çıkarmış. Nasıl hesapladığını belirtmemiş fakat sanırım 1080P, 1440P ve 4K çözünürlüklerdeki ortalamaları alıp genel bir ortalamaya ulaşmış. Yani iki kart arasındaki farklar tek bir çözünürlüğe odaklanıldığında farklı çıkabilir.

Örnek olarak;

"2015'in sonunda çıkan oyunlarda 290X %21 öne geçiyor." ifadesini hesaplayalım.

"2015'in sonunda çıkan" ifadesiyle Assassin's Creed Syndicate, Just Cause 3, Rainbox 6 Siege ve Dirt Rally'yi kastediyor.

Bu oyunlar 1080p'de 780ti ve 290X'te sırasıyla toplam olarak 259 ve 293.3 fps almış.

1440p'de 780ti 177,8 fps ve 290X 212.1 fps alırken 4K'da 89,3 fps ve 115.2 fps almışlar.

Yani 290X 1080p'de ortalama olarak %13.2, 1440p'de %19.2 ve 4K'da %29 daha hızlı. Bunların ortalamasını alırsak 290X 780TI'a göre ortalama olarak %20.5 daha hızlı çıkıyor. Videodaki %21 değeriyle uyuşuyor. Galiba bu şekilde hesaplanmış.
Bilgiğiniz gibi FreeSync oyun oynamayı çok daha zevkli hale getiren ve ücretsiz olan bir özellik. Kısaca anlatmak gerekirse monitörünüzün anlık hz değerini oyundan aldığınız anlık fps değerine eşitliyor ve böylece "stuttering" ve "screen tearing" olarak bilinen can sıkıcı bozuklukları önlüyor.

Sabit hz değerine sahip bir monitör ile oyun oynadığınız zaman fps değeriniz monitörün hz değerinden aşağıya indiğinde oyunda takılma hissine kapılmışsınızdır. Buna stuttering deniyor. Ya da fps değeriniz monitörün hz değerinin üstüne çıkınca ekrana gelen görüntülerin tam olarak hizalanmadığı ve bozuk bir görüntü oluştuğunu görmüşsünüzdür.

FreeSync özelliği bu bozuklukları bertaraf edip her an akıcı bir oyun deneyimi sunmak için geliştirilmiş. FreeSync teorik olarak 9-240HZ arası çalışabilirken, her monitör bu kadar geniş bir aralık sunamıyor. Dolayısıyla 75HZ bir monitörünüz varsa muhtemelen 48-70HZ veya 48-75HZ arasındayken FreeSync özelliğinden faydalanabiliyorsunuz. Bu aralıklar biraz dar tutulmuş durumda. Dolayısıyla overclock yapabiliyoruz.

Yapmamız gereken şey aşağıdaki linkte CRU isimli programı indirmek ve programı açıp en üstteki "edit" tuşuna basmak. Ardından ise istediğimiz minimum hz değerini giriyoruz. İşlemi tamamladıktan sonra programdan çıkıp bilgisayarı baştan başlatın.
https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

İsterseniz 1HZ bile yapabilirsiniz ama monitör oyunlar sırasında o kadar aşağı inemeyecek ve inmeye çalışınca anlık olarak ekrandaki görüntü gidecektir. Bir oyunu kullanarak monitörünüzün minimum hz değerini bulabilirsiniz. Yani görüntü vermeyi kesmediği minimum fps değeri. Ben kendi monitörümde 24HZ ayarladığım zaman monitörün bu kadar aşağı inemediğini gördüm. 25-26-27... diye giderek minimum değeri bulabilirdim ama oyunlarda 30 fpsnin altına düşmediğim için daha fazla indirmeye gerek duymadım ve çalışacağına emin olduğum bir değer girdim. Siz kendi minimumunuzu bulabilirsiniz.

Hakkında
Forum İmzası:
Forum İkinci El İmzası:
Sistem ve Tercihleri
Oyun Platformu
Sony Playstation 3
Takım
Fenerbahçe
Dünyadan Futbol
FC Barcelona
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 5 gün
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 19.607
İkinci El Bölümü Mesajları: 654
Konularının görüntülenme sayısı: 738.177 (Bu ay: 6.449)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4.897 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.