Yarbay
02 Aralık 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme
Toplam: 287 (Bu ay: 2)
Gönderileri

Bos alanda maska takmayana ceza kesiliyor ama metrobuste 200 kisi agiz agiza saatlerce yol gidiyor.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/b5/1a/3a/b51a3a45b499a0492b4ca9404af24b4b.jpeg&t=0&width=480&text=1

Gunluk 160 liraya 170.000-230.000 tl lik araba kiralaniyor. Sifir arabanin kaskosuna vergisine verecek parayla 2-3 ay araba kiralarsin oda yeter zaten yil icinde.

Not yillik kiralamada 60 70 tl alti bazi arkadaslar yilligi hesaplamis, ben gunluk kiralama fiyatini soyledim.

Mesaji buraya kopyaliyorum araba alinmasi mantikli diyen arkadaslara genel cevap olarak:

Matematik dehasi arkadaslar icin basit bir hesap yapalim. 365 gun arac kiraladiginizi varsaylim. 50 tl bulanazsin dediniz ki var hadi 100 tl den yillik kiralama yapalim. Maaliyet 36000 Kiralayacaginiz arac almaya kalksabn 200.000. 2000.000 nin aylik geliri faize koysan 2600 tl oda su an faizden artacak bu faiz orani. Sene de nerdeyse faizden 35k geliyor zaten, arabaya gomecegin paraya. 35 k ile yillik arac kiraladigin zaman vergi yok kasko yok bakim yok. Bayide sira bekleme yok. Rezillik cekme yok. Isterden aylik kirala kullanmayacagin aylara gore maaliyet dusur.

Simdi birileri araba artiyor ordan kar yaparsin diyecek. Evet son yillarda deli gibi artti ama bunun sonuna yavas yavas geliyoruz. Korona bitsin zaten mevcut fiyatlara arac alanlar kari mari unutsun el kalacak. Unutmayin son bir yillar akil mantik disi bir artis oldu normalde 200k gomdugun araba 1 km yaptimi 20.000 tl degeri duser. Eger iki sene once felan aldiysan karlisin su an almak akil kari degil.

Diger konu aslinda buda gozden kaciyor, elektrikli arac trendi dunyada inanilmaz artti, bizede 3 seneye kalmaz gorursunuz yayginlasacak.elektrikli araclarinda bakim maaliyeri su an ki araclara gore yok gibi bir sey bu arada. Ondan sonra taptiginiz TDI bilmemne motor vs arabalar demode kalacak. Golf alirim 10 sene kullanirim fiyatta hep artar. Yok oyle bir sey 10 seneye antika zaten su an golf passat dedigin arabalar, elektrikli motorlar yayginlasinca. Su an icten yanmali araclardan yatirim olmaz uzun vadeli cunku elektrikli motors gecis donemi basladi. Az kafayi calistirin resmen saadet zincirine dondu yakinda teneke egea ya 500k cekecekler yine atlayacaksiniz

Bundan sonra kimse ulkede araba pahali demesin 2018 mercedes 50k gordugunuz gibi ucuz ama millet arac begenmiyor.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-mercedes-w213-e180-hurda-belgeli-873522758/detay

Metrobuste bile adamlar dogru duzgun maske takmiyor. Az once birine maskeyi tak dedim bende panik atak diyor iddilasti, gencten bir apaci bendede covid var istersen takma dedim yaninda kiz olmasa bir yumruk indiitmeye az kalmisti burnunun ortasina , bu gorevliler ne yapiyor hic kurala uyan yok arkdas takip edin en sonunda millet birbirine girecek...

Kamuda bilgisayar öğretmeni arkadaşım var. Kendisi özelden geçti, iyi niyetli iş yapmaya çalışan birisidir yeteneklidirde,tanırım anlattıklarını dinleyince hiç şaşırmıyorsun ülkenin durumuna. Kendisi şokta zaten duruma. Eskiden müfettişlik sistemi vardı bilirsiniz okullarda, iyi kötü olsa da performans değerlendirme yapılırdı oda kaldırılmış. Ders alan anlatan yok diyor, tamamen vicdanına kalmış ki çoğu test çözün deyip geçiyormuş dersleri. Öğretmenler odasına girince, öğretmenlerin hepsinin elinde telefon borsa, araba ilanı vs eğitim öğretim hariç her işle meşgullermiş. Uzaktan eğitim araçlarını kullanacak kapasitede ya da bu teknolojileri anlamaya çalışanda yok diyor. M.E.B'de doğru düzgün bu konuda bir eğitim verememiş bellki. Kamu okullarında hiç bir şey anlatma derste soran eden yok anladığım kadarıyla. Devletin her kademesi böyle zaten de, hadi diğer idari işleri geçtim, özellikle eğitimde bu şekilde denetimsiz eğitimcilerin işini düzgün yapıp yapmadığının önemi olmadığı bir sistemle nereye kadar gidebiliriz? Adamlar Amerikada daha ilkokulda ne projeler yapıyorlar. Orta okulda Arduino kodlayıp cihaz yapıyorlar birde bizim duruma bak. Nasıl gelişeceğiz Allah aşkına bu sistemle?

Ülkenin en büyük sorunudur bu.

Metrobüse ya da toplu ulaşıma binin ne demek istediğimi anlarsınız. Türkiye'de heryerde COVID'in önünü alırsın iyi tebrilerle ama İstanbulda resmen imkansıza yakın, ağız ağıza gidiyorsun her yerde. Bir şekilde İstanbulda işi olmayanın toplu ulaşıma binmesi yasaklanması, mümkün olan her çalışanın evden çalışması gerekiyor devletin bunu teşvik etmesi hatta zorlaması lazım. 90 yaşında amcalar bile vızır vızır geziyor metrobüsle. Sanki COVID öncesi bu kadar insan yoktu dışarda herden insan taşıyor. Ayrıca maskeyide doğru düzgün takan oranı %20 ya var ya yok. %30 zaten hiç maske takmıyor bunuda marifet sayıyorlar ceza felanda yedikleri yok. Kalan %50 yarım yamalak takıyor. Polislerin bekçiler aktif şekilde takip edip ceza vermesi lazım,maskeyi adam akıllı takmaya göz açtırmayacaksın, gerekirse zor kullanılacak. Bence İstanbul'u çözmeden bu iş bitmez. Diğer şehirlerede İstanbuldan yayıldığını düşünüyorum. İstanbula özel tedbirler gelmesi şart. Metrekareye 1 adam düşmeyen şehirle metrekareye 50 adam düşen istanbulda aynı tedbirleri uygulamak ne kadar mantıklı?

Örneğin internetten 50 sipariş veriyorsan 25 sorunlu. Ya kargo da sıkıntı çıkar, ya üründe sıkıntı çıkar, ya garantide sorun çıkar ama mutlaka sorun çıkar. Aylarca uğraş dur telefonlarda çözülemeyen problemler. Her işte standart sıkıntısı var. Beklemediğin bir şeyin olması ve canını sıkması ihtimali %75'in üstünde belki. İşini düzgün yapmayının yanına iş kar kalıyor. Herşey şansa kadere ya gülersin ya ağlarsın. Nadire işini normal yapması gibi gereken insan kurum görünce sanki hayrına iyilik görmüş gibi seviniyoruz. Muhattap yok, resmen öğrenilmiş çaresizlik içinde millet kabul etmiş bu durumu. Bu kadar tesadüfi, kuralsız denetimsiz iş tarzıyla gelişim olamaz. Yukardaki sadece bir örnek her işte böyle...

Bu konuda ki düşüncelerinizi almak isterim.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/0f/7c/f4/0f7cf4ef08acd4d72f9815b206de9b13.png&t=0&width=480&text=1

Ferrari değil ha polo. Sadece 130 ay maaşla alabilirsiniz.

https://binekarac.vw.com.tr/app/local/fiyatlar/arac-fiyatlari.html#Polo-2020

Son aylarda 2 saat internet yok 1 saat var surekli git gel biktim bu Turknetten verdigim paraya aciyorum degistirecegim sanirim

Turizm, ulaşım, eğlence vs. sektöründe çalışanların büyük kısmı temmuz itibariyle işsiz gibi bir şey. Hükümet ne düşünüyor acaba bu konuda? 3 ay daha işten çıkarma yasağı var ama ücretsiz izne çıkarma serbest. Çoğuda ücresiz izne çıkarılacak 3 ayda sonrada resmi olarakta muhtemelen işsiz olacaklar. O şirketlerde zaten ondan sonra ayakta kalırmı meçhul. Örneğin 10 senedir çalışan adamın şirketlerde para olmadığı için ya da battığı için tazminatı da içerde kalacak.

Hakkında
Meslek: IT
Forum İmzası:
Kimse hayat kadar sert vuramaz.
(Rocky Balboa - 2006)
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 11.673
İkinci El Bölümü Mesajları: 33
Konularının görüntülenme sayısı: 365.560 (Bu ay: 1.554)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 10.556 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.