Yüzbaşı
14 Mayıs 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 52 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Anlayan arkadaşları yardıma davet ediyorum. Bu nedir arkadaşlar ? Düşman mı edindik naptık ? Aynısından birde arka camın üstünde var. Bu attığım kaputta olan. Var mıdır fikri olan neden olmuştur bu ?
Düzeltme : arka camın üstünde derken camla üst tarafın birleştiği yerin azıcık üstünde yine böyle bir şey. 2 tane değil bir tane sadece.

Arkadaşlar merhaba,

Ramlerimi 3200 mhz gskill ripjavs 2x8 olarak değiştirdim. Eski ramlerim 2400 mhz idi. Anakartım z170a gaming pro carbon.

Sorun şu bios menüsü açılır açılmaz sol üstte xmp’ye basarak aktif hale getirdim. Hiçbir şekilde timings ayarlaması falan yapmadım xmp açılır açılmaz 3200 mhz de çalışmaya başladı ramler ancak işlemcide 6-7 derecelik sıcaklık artışı oldu. Bunun sebebi nedir ? İşlemci 6700k 4.0 ghz. Tam olarak anlamadığım için xmp profillerinide bulamadım. Ancak Dram frequency auto olarak ayarlanmıştı oc menüsünde. Onu auto’dan çıkarıp bir profil mi seçmem gerek acaba?

İşlemci frekansı da 4.0’dan 4.2’ye çıkmış ben oc bile yapmadan. Bunun sebebi nedir arkadaşlar ?
Arkadaşlar merhaba. Pazar günü saat 11 de yolcum var almam gereken. Ama şahsi durumlarından dolayı benim kendi özel aracımla almam gerek. Acaba bunun iznini nereden alabilirim nereyi aradıysam başka bir yere yönlendirdi. Yada izin almadan gitsem bir şey olur mu acaba
Arkadaşlar merhaba,

10700k alacağım. Eski sistemimden kullandığım Seasonic x-750 gold PSU bulunmakta. 5 yıl önce sinerjiden topladığım için bu parçaları bir araya getirmekte zorlanacağım, ilk defa yapacağım bu işi. Bu PSU 10700k için yetecek mi ? 8+4 pin giriş istiyor ancak ben hatırladığım kadarıyla mevcut işlemcim 8 pinden güç alıyor şu an. Acaba bu PSU da 8+4 pin kablo mevcut mu ? İnternet sitesinden baktım anlamadım. Bilgisayarın yanında da olmadığım için kutusuna açıp bakmıyorum. 4 çekirdek bir işlemciden 8 çekirdek bir işlemciye geçeceğim bir anda PSU değiştirmek gerekiyor mu ?

Düzeltme: başlığı 10700k yerine 10600k yazmışım arkadaşlar kusura bakmayın.
https://seasonic.com/x-series
Arkadaşlar merhaba bilgisayarıma ram alacağım. Anakartım Z170a gaming pro carbon.
Bu iki ram de aynı ama birinde s birinde d yazıyor anlamadım tam olarak. Hangisini almalıyım sizce ? 3200 mhz olarak xmp ile kullanabilir miyim bunları ?
Anakartımın bu ramlere 4 yuva desteği var mı sizce bir türlü bulamadım sitesinden eğer varsa 4 tane alacağım.

GSKILL RipjawsV 8GB 3200MHz DDR4 CL16 Ram (F4-3200C16S-8GVKB)https://www.hepsiburada.com/gskill-ripjawsv-8gb-3200mhz-ddr4-cl16-ram-f4-3200c16s-8gvkb-p-HBV000008OPFW?magaza=Hepsiburada

G.Skill RipjawsV Siyah 16GB(2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram (F4-3200C16D-16GVKB)https://www.hepsiburada.com/g-skill-ripjawsv-siyah-16gb-2x8gb-3200mhz-ddr4-ram-f4-3200c16d-16gvkb-p-HBV000001YJPM?magaza=Hepsiburada
Arkadaşlar merhaba,

Bir kardeşimiz üniversiteyi kazandı. Laptop almak istiyor bütçesi 10.500 lira, oyunda oynayacak. Benden tavsiye istedi bende uzun zamandır laptop almadığım için nedir ne değildir bilmiyorum o taraflarda durum. En azından okulu bitene kadar sorun sıkıntı çıkarmayacak bu fiyat bandında istediği zaman oyunda oynayabileceği bir laptop önerebilir misiniz ?
Arkadaşlar merhaba,

Önümüzdeki ay içinde 10600k ve z490 Gaming Edge alacağım. Kurdan da korktuğum için bir an önce almak istiyorum. Elimde 6700k+z170a gaming pro carbon var. 2400 Mhz Crucial ballistix sport lt 2x8 GB ram var. Üçünüde satmak istiyorum toplu şekilde yeni ürünleri aldıktan sonra. Sizce nedir bunun ederi var mı bir fikriniz ? Bilgisayarda sadece oyun oynuyorum ve günlük film gibi aktiviteler yapıyorum hani profesyonel bir kullanımım yok. O yüzden 10600k tercih ettim. 1080p de oynayacağım. Ekran kartım 2060s. Bir süre böyle kullanıp 2k’ya geçmeyi düşünüyorum. Gelecek fiyatlara göre ekran kartı ve monitörüde satıp RTX 3070’e geçebilirim. 6700k ile hala yola devam edebilirim ancak ilerde dolardan dolayı belki hiç alamayacağımı düşününce bir an önce almak istiyorum sizce 10600k, 6700k gibi uzun ömürlü olur mu ?

Son olarak arkadaşlar, sistemim SSD’ye kurulu. Windows 10 pro orjinal lisanslı. Ssd’yi yeni anakarta takarken format atmama gerek var mı ? Format atarsam tekrar lisanslı windows almak gerekiyor mu ? En son 5 yıl önce sistemi alırken kurdum o gün bugündür bir kere format atmadım. Ssd’yi takıp aynı şekilde kullanabilir miyim ?
Arkadaşlar merhaba,
Halihazırda 6700k + MSİ z170a Gaming Pro Carbon işlemcim bulunmakta. Mevcut fiyatlardan dolayı sistemimi yenilemek yerine RAM+M2 SSD alarak ve işlemcimi OC yaparak bir süre daha idare etmeyi düşünüyorum. Ekran kartım 2060s RAM ise Crucial Ballistix Sport LT 2400 Mhz.

Anakartımın NVMe ssd desteklediğini yeni öğrenmiş bulunmaktayım . O yüzden F/P bir NVMe ssd ve 3200 Mhz uygun fiyatlı CL16 RAM arıyorum. Mevcut ramleri satıp 32 GB mı almalıyım yoksa 16 gb olarak mı değiştirmeliyim tam olarak bilmiyorum sizlerden fikir bekliyorum. Bilgisayarımı sadece oyun ve günlük kullanım için kullanıyorum. 1080p de oynuyorum ve sanırım önümüzdeki 2 yıl yada en azından Nvidia 4000 serileri gelene kadar öyle oynayacağım. İşlemcim içinde delid + oc düşünüyorum. Güç kaynağı : Seasonic x-750 80+ gold 750W. Mevcut bileşenlerin değiştirdikten sonra ve Oc yaptıktan sonra yeterli olur mu sizce ? Ram ve ssd önerilerinizi bekliyorum. Oyunlarımı olduğu gibi yeni alınan ssd’ye aktaracağım ve ısınma sıkıntısı olmayan kaliteli bir bileşen arıyorum.

Bütçem 1200 lira.
Arkadaşlar merhaba,

Elimde 2 adet Arctic p140 pwm, 2 adet Be Quiet BL40 Pure Wings pwm ve 1 adet Akasa Viper s-Flow 140 bulunmakta. Kasam Aerocool xpredator 2. 4 yıl önce almıştım kasamı fanları eskisi gibi soğutmayınca fanlarını çıkardım. Kasada şu an takılı ön panelde BL40 fanlar arkada egzos olarak ise Akasa takılı. Ancak Akasa Viperı bir gün çıkarmam gerekti yerinden. Göründe garipsedim, inanılmaz bir toz birikintisi yapıştırmış hava çıkışına. Bu sizce iyi bir şey mi ? Elimdeki fanlarla daha iyi bir senaryo oluşturabilir miyim ? Arctic fanlar arkadaşımdan bana kaldı. Denedim ancak yeni olmalarına rağmen çok sesliydi.

Konuyu sistem tavsiyelerine açacağıma Ram bölümüne açmışım. Mobilde alt alta durdukları için elim diğerine gitmiş. Kusura bakmayın :)
Arkadaşlar merhaba öncelikle,

Arkadaşıma sistem topluyoruz. Anakart+işlemci bileşenlerinden olaya girmeye başladık. Maddi kısıtlamadan ötürü intel tarafına bakamıyoruz. Benimde AMD tarafıyla ilgili hiçbir bilgim yok arkadaşlar o yüzden yardımlarınız lazım. 3600 ve 3600x arasında kaldık işlemci tarafında. Anakart olarakta MSİ b550 tomahawk yada b555-f asus arasında kaldık. B550 seçme sebebi AMD’nin yeni çıkaracağı işlemcilerle uyumlu olması gibi bir şey herhalde. Sizler ne önerirsiniz ? Bu anakartlar arasındaki fark nedir, uzun süreli kullanımda hangisi daha avantajlı olur arkadaşlar? Fiyatları aynı zaten hemen hemen.
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 260
İkinci El Bölümü Mesajları: 3
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 171)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 170 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.