Binbaşı
14 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 74 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Arkadaşlar bu kararın istanbul trafiğine etkisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bir hükümetin bir toplumu bu kadar yormaya hakkı var mıdır?

Bu insanlar ne yapmak istemektedirler?

Bu soruları bilenler cevaplayabilirse çok sevinirim. Cidden artık ben patlamak üzereyim. Yoruldum.

Arkadaşlar günümüz ekonomik durumunu göz önüne aldığımızda bugün seçim olsa kime oy verirdiniz. Yorumlarınızı merak ediyorum. Ben ülkenin geleceğini karanlık görenlerdenim. O yüzden böyle bir anket yapma gereği gördüm. Bir de yorumlarımızda birbirimizi kırmazsak sevinirim. Herkese saygılar...

Samsung 960 PRO Series - 1TB PCIe NVMe ssd almayı düşünüyorum. x79 deluxe anakart kullanıyorum. işlemcim core i7 4930k
pci express dönüştürücü ile bu ssd'yi kullanabilir miyim acaba? bilenler yardımcı olabilirse çok sevinirim. teşekkür ederim şimdiden.
Arkadaşlar fifa 16 pc'de donanımhaber forumu olarak turnuva yapsak nasıl olur?

kendi aramızda turnuva düzenlesek güzel olmaz mı?
Arkadaşlar Windows 10 yükledikten sonra, bugün gta 5 oynarken bir şey dikkatimi çekti.

Normalde vram miktarı 4000'lerde kalırdı bu oyunu oynarken, ancak Windows 10'da vram kullanımı aynı ayarlarda 4800'lere çıkıyor.

Aa 8x yaparsam 6500'leri buldu.

Ekran kartımda 4 gb vram kullanıldığına göre 2500 mb ı ramlerimden yiyor demektir. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir acaba?

Ramler gddr5 vram gibi olamaz sonuçta. o kadar hızlı sonuç veremezler. Windows 10 ramler ile vramleri kombine yapıyor demekki. bu konuda herhangi bir ayar da görmedim.
Arkadaşlar selam.

Arkadaşlar forumda araştırma yaptım ancak böyle bir konuya rastlamadım. Eğer daha önceden tartışıldıysa şimdiden özür dilerim.

Bu aralar canımı oldukça sıkan bir problemi çözmeye çalışıyorum. Değerli donanımhaber üyeleri tecrübeleriyle bana yardımcı olur diye umut ediyorum.

Gsync sli ile düzgün çalışmıyor sanırım.

Örneğin witcher 3

Gsync ve sli aktif, tazeleme oranı 144 hz iken oyun sırasında ekranda sürekli flickering diye tabir edilen yanıp sönmeler oluyor. Oynanışı etkilemiyor ama ister istemez insanın gözüne takılıyor.

Bu sefer 144 hz tazeleme oranını 60 hz ' e düşürdüğüm zaman, yanıp sönme etkisinin çok dikkatli bakılmadığında görülmediğini farkettim. Oyunun atmosferinden çıkıp dikkat kesilirsem ancak görebildim. ama yine de var.

Gsync i kapatıp sli açıkken oyuna girdiğimde herhangi bir flickering görmedim.

Sli ı iptal edip gsync i açtığımda ise yine flickering olmadığını farkettim.

Bir de 144 hz te gsync kapalıyken bile oyun oynansa kırılma efektleri rahatsız edici boyutta değil. Hatta dikkat etmeyince hiç belli olmuyor. Monitörü tazeleme oranı 60 hz e inince tearing çok ciddi manada kendisini belli ediyor. ancak 144 hz iyi gidiyor.

Acaba sli kurulu bir sistemde 144 hz gsync kapalı oynamak daha mı mantıklıdır. vaya g sync i sorunsuz kullanabilmek için bildiğiniz bir çözüm yolu var mıdır?

Kullandığım sistem

msi gtx 980 sli

intel core i7 4930k @4,3 ghz

16 gb 2400 mhz ram

asus pg 278q monitör
Arkadaşlar MSI GTX 980 GAMING OC EDITION kartımla ilgili bazı testler ve şahsi yorumlarımı açtığım bu konuda bulabilirsiniz. Okuduğunuz ve değerli yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim.

Testlerden önce birkaç açıklama yapayım.

Eski kartım olan gtx780'i satmadım physx kartı yaptım. Arkham Origins sonuçlarında etkisini görebilirsiniz.

Nolur nolmaz diye sli köprüsü ile iki kartı birbirine bağladım ama bağlamadan da olabiliyor sanırım. Bu nokta biraz havada kaldı

Testlerde sol üstte msi afterburner'ın on screen display sonuçlarını görebilirsiniz. Orada gpu 1 ile gösterilen gtx780 gpu 2 ile gösterilen gtx 980'dir.

Batman phsyx destekli bir oyun olduğu için çalışma yükü yüzde sıfırdan farklı görünmüştür. Desteklemeyen oyunlarda direk 0 olarak görünüyor zaten

Yine de performansı azımsanmayacak şekilde arttırdı.

Oyunlarda ve sentetik benchmark testlerinde overclock sonucu kazanılan başarım tablosu aşağıdakilerin özeti yani

Msi AfterBurner OC Değerleri

CoreVoltage +87

Power Limit 122

Core Clock +200

Memory Clock +450 (memory clock ile çok fazla oynamanızı önermem ben test yapmak için 450 yaptım 0'da kullanıyorum)

Karttan karta bu değerler değişiklik gösterebilir, eğer bu değerleri uygularsanız bu tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. İşin uzmanı arkadaşlara değil bu lafım bilmeyip bu yazıyı okuyanlaradır bu açıklama

Kullanılan Sistem

intel core i7 soket 2011 4930k @4500mhz

kingston hyperx dd3 2400 mhz 2x8 gb

asus x79 deluxe

asus pg278q gsync monitör. testlerde fps kaybı yaşatmaması için gsync kapatıldı

msi gtx 980 gaming

zotac gtx 780 stock soğutucu

Cooler Master Gold Series 1000 watt PSU

BATMAN ARKHAM ORIGINS

Resimlerde yer vermedim ama eski kartım olan 780 i phsyx kartı olarak kullandım. Resimlerde görülen gpu1'in çalışma yükü yüzde 0 olarak görünmüyor.

Bu bize 780 in boş durmadığını physx hesaplamaları yaptığını gösteriyor. Physx kartını çıkartıp testi sadece 980 ile yaptığımda aşağıdaki değerlerden yaklaşık 10 fps

düşük aldığını gördüm. Yine hatırı sayılır bir performans artışı veriyor. Aşağıda 980 in ocli ve ocsiz sonuçlarını görebilirsiniz.

Settings

Overcloksuz Sonuç

Overclocklu Sonuç

BATMAN ARKHAM ORIGINS PHYSX TESTS

780'in physx son ayardayken batman'e etkisini de paylaşmak istiyorum.

980+780 birlikte çalışınca 106 fps veriyor

980 tek çalışınca 85 fps veriyor.

Performans artışı %25 ki bu çok ciddi bir rakam.

Settings

GTX980+GTX 780

GTX980

SHADOW OF MORDOR

İşlemcileri ve ekran kartlarını ciddi manada zorlayan oyun. 980 bu oyunun da altından kalkmayı başarıyor. 2k gibi yüksek bir çözünürlükte akıcı bir oyun deneyimi sunabiliyor.

Shadow of mordor oynayanlar bilir iki farklı harita var oyunda. İkinci haritada bitki örtüsü oldukça yoğun ve yemyeşil bir ortam var. Bu ortam gtx 780 in performansını ciddi oranda düşürüyordu.

Gtx 980'de böyle bir düşüş görmedim. Örnek verecek olursam gtx 780 ilk haritada 60 fps alıyorsa ikinci haritada bu 40 a düşüyordu. Ancak gtx 980 60 fps alıyorsa bu ancak 55 e düşüyor. Bence önemli bir durum.

Oyunun grafik ayarları ve benchmark sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Settings Screen 1

Settings Screen 2

Overcloksuz Sonuç

Overclocklu Sonuç

TOMB RAIDER

Testi zorlaştırmak için 2xSSAA açtım kaliteyi de ciddi manada arttırıyor bu özellik. Tressfx i de açtım.

Settings Screen 1

Settings Screen 2

Overcloksuz Sonuç

Overclocklu Sonuç

FIRE STRIKE RESULTS

Overclocksuz Sonuç

Overclocklu Sonuç

UNIGINE HEAVEN 4.0 RESULTS

Overclocksuz Sonuç

Overclocklu Sonuç

@Detonator-58 NİKLİ ARKADAŞIN UNIGINE HEAVEN SONUCU

Gigabyte Gtx 980 G1 Gamıng

Default hızlar :1228/1329 Mhz Gpu 7012 Mhz Bellek-----Tam yükte maksimum boost hızı 1367 Mhz

OC Edilmiş saat hızları(test sırasındada aynı hızlar kullanılmıştır) : 1378/1479 Mhz Gpu 7812 Mhz Bellek---------Tam yükte maksimum boost hızı 1542 Mhz

@B.M.W NİKLİ ARKADAŞIN UNIGINE HEAVEN SONUCU

edit: batman arkham origin 780 physx kartı olarak kullanılınca performansa etkisi eklendi.

edit:unigine heaven testi eklendi Detonator-58 nikli arkadaştan

edit:unigine heaven testi eklendi B.M.W nikli arkadaştan
Arkadaşlar internette herhangi bir sonuca ulaşamadım. ASUS un G sync destekli bu monitörü Türkiye'de satışa ne zaman çıkar acaba?
Arkadaşlar internette herhangi bir sonuca ulaşamadım. ASUS un G sync destekli bu monitörü Türkiye'de satışa ne zaman çıkar acaba?
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Otomobil
Ford
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 37 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 10 sa. önce
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.849
İkinci El Bölümü Mesajları: 42
Konularının görüntülenme sayısı: 29.155 (Bu ay: 1.733)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.030 (Bu hafta: 13)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.