C

Haber Editörü
01 Ocak 0001
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 50 (Bu ay: 2)
GönderileriUnited Airlines, yeni çevre programı Eco-Skies Alliance'ı duyurdu. Nike ve Siemens de dahil olmak üzere toplamda 11 ortağıyla beraber United Airlines, bu yıl çöpten elde edilen yaklaşık 13 milyon litre sürdürülebilir havacılık yakıtı(SAF) kullanımını finanse etmek için birlikte çalışacaklar.Ayrıca Bkz.Alibaba'ya tekelleşme politikaları sebebiyle Çin'de 2.8 milyar dolar ceza verildiMüşterilerinden destek talep ediyorEco-Skies Alliance ortakları, 2021 sonuna kadar 13 milyon litre SAF satın almak için çabası gösterecek. Biyoyakıt, yaşam döngüsü bazında geleneksel jet yakıtından % 80 daha az karbon yayıyor. Bu azalma, 220 milyon milden fazla mesafede yolcu taşımayla ortaya çıkabilecek yaklaşık 31.000 ton sera gazı emisyonuna denk geliyor.United Airlines CEO'su Scott Kirby verdiği demeçte, ittifakın sürdürülebilir havacılık yakıtları için daha fazla pazar yaratacağını umduğunu söyledi. Kirby: "Yıllardır şirketlerle uçuş emisyonlarını dengelemelerine yardımcı olmak için ortaklık kurmuş olsak da, Eco-Skies Alliance'a katılanları, karbon dengelemelerinin ötesine geçme ve SAF destekli uçmayı destekleme ihtiyacını fark ettikleri için alkışlıyoruz. Bu daha uygun fiyatlı tedarik ve nihayetinde daha düşük emisyonlar sağlayacaktır." ifadelerinde bulundu.Eco-Skies Alliance programına ek olarak United Airlines, müşterilere ek SAF satın alma veya şirketin havacılığın karbondan arındırılmasına yardımcı olacağına inandığı girişimlerde kullanılmak üzere fon sağlama olanağı sunacak.
Kaynak:https://www.engadget.com/united-airlines-unveils-bid-fund-130728504-152528408.htmlBang & Olufsen, kitapların ve diğer ev eşyalarının yanına entegre olmasına olanak tanıdığını söylediği bir kitabın kompakt form faktöründen ilham alınan yeni ev hoparlörünü tanıttı. Şirket, Beosound Emerge isimli hoparlör için ince yapısına rağmen tam kapsamlı bir ses deneyimi sunduğunu söylüyor.Ayrıca Bkz.Apple, Mac sevkiyatında yıllık %110'dan fazla büyüme sağladıBir kitap gibi görünen Beosound EmergeBang & Olufsen'in diğer ürünlerinde olduğu gibi birinci sınıf malzemelerin kullanıldığı Beosound Emerge, LAYER'dan Benjamin Hubert tarafından tasarlandı. Kullanıcı arayüzü, müziğin çalmasını ayarlamanıza olanak tanıyan dokunmaya duyarlı düğmeler hoparlörün üst kısmında yer alıyor ve kontrol paneli etrafında dairesel bir hareket yaparak ses seviyesi kontrol edilebiliyor.

Bang & Olufsen'in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ürün Yönetimi Başkanı Christoffer Poulsen: “Beosound Emerge'in vizyonu, devrim niteliğindeki sürücü yapılandırmasıyla boyutuna rağmen tam kapsamlı, ultra geniş ses sunabilen mümkün olan en ince hoparlörü yaratmaktı. İster yatak odasında bir kitap rafına ister mutfağın dar bir köşesine yerleştirilsin, Beosound Emerge'in ince tasarımı, müziğinizi yeni bir odaya genişletmenize veya fazladan yer kaplamadan aynı alandaki mevcut bir hoparlörü tamamlamanıza olanak tanır .” diyor.

37 mm'lik bir orta kademe sürücüsü, Beosound Emerge'in dar profilini mümkün kılan bir açıyla monte edilmiş ve ses, 14 mm yumuşak kubbeli tweeter ile birlikte önden yayılıyor. 100 mm yandan ateşlemeli woofer'ın çıkışı ürünün arkasına yönlendiriliyor bu durumlar Bang & Olufsen'in söylediği gibi bir odayı sesle dolduracak kadar geniş bir ses dağılımını sağlıyor.Beosound Emerge, Spotify Connect desteği, Bluetooth 5.0, Airplay 2 ve Chromecast akışının yanı sıra Google Assistant desteğine de sahip.

Beosound Emerge,15 Nisan'da bazı Avrupa pazarlarında çevrimiçi ve B&O perakende mağazalarında satışa sunulacak ve bu sonbaharda ise küresel satışlarına başlanacak. Gold Tone versiyonu 899 dolar iken Siyah Antrasit versiyonu 699 dolar fiyat etiketi ile satılacak.


Kaynak:https://www.engadget.com/bang-and-olufsen-beosound-emerge-speaker-070015837.html
Kaynak:https://press.bang-olufsen.com/d/gKpSDxqk8eyT/newsYeni bir beta sürüm hakkında geliştirici kanalında yayınladığı bir blog gönderisiyle Microsoft, cihazlar arasında göz atma ve uygulama geçmişini senkronize ederek kullanıcıların birden çok cihaz arasında geçiş yapmasını kolaylaştırmak adına piyasa sürdüğü Zaman Çizelgesi özelliğini sonlandırabileceğini ortaya koyuyor.Ayrıca Bkz.Samsung, iTest web uygulamasıyla iPhone'larda Galaxy cihaz deneyimi sunuyorZaman Çizelgesi'nde senkronizasyon kaldırılıyorBlog göndersinde Microsoft: "Etkinlik geçmişinizi Microsoft hesabınız (MSA) aracılığıyla cihazlarınız arasında eşitlediyseniz artık Zaman Çizelgesi'ne yeni etkinlik yükleme seçeneğiniz olmayacaktır. AAD(Azure Active Directory) bağlantılı hesaplar etkilenmeyecektir. Web geçmişini görüntülemek için Edge ve diğer tarayıcıların son web etkinliklerine geri dönme seçeneği vardır. Son kullanılan dosyaları OneDrive ve Office'i kullanarak da görüntüleyebilirsiniz." ifadelerine yer verdi.Zaman çizelgesi ve tüm yerel etkinlik geçmişi Windows 10'da kalacak sadece artık reklamı yapılan "kaldığınız yerden devam etme" işlevini Zaman Çizelgesi ile kullanamayacaksınız. Bu cihazlar arası geçmiş ve etkinlik senkronizasyonu, Microsoft Launcher'ı kullanan Windows 10 bilgisayarlar ve Android cihazlara yayılan Zaman Çizelgesi'nin öne çıkan özelliklerinden biriydi ancak Zaman Çizelgesi, 2020'de Microsoft Launcher'dan kaldırıldı.Zaman Çizelgesi'nin şu an için sunulmaya devam ediliyor olmasına karşılık kullanıcılar arasında pek popülerleşememiş olması şirketin, bir süre sonra bu özelliği tamamen kaldırması için sebep yaratabilir.
Kaynak:https://www.engadget.com/windows-10-timeline-beta-010418271.htmlSamsung, Galaxy ürün serilerinde sırada neler olduğunu göstereceği bir sonraki Galaxy Unpacked etkinliğini duyurdu. Şirket, 'En güçlü Galaxy geliyor' sloganıyla 28 Nisan'da yeni ürünlerinin tanıtımını yapacak.Ayrıca Bkz.Google, Pixel 5a'nın iptal edildiği söylentilerine cevap verdi: Bu yıl piyasaya sürülecekAkıllı telefon tanıtımı beklenmiyorSamsung, etkinlik tarihini açıkladığı blog gönderisinde hangi ürünleri tanıtacağına dair bir detaya yer vermedi. Galaxy S21 serisine ve en son Galaxy A modellerine odaklanan Ocak ve Mart etkinliklerinin ardından şirketin bu etkinlikte akıllı telefon tanıtması beklenmiyor.

Şirketin etkinlikte üst seviye dizüstü bilgisayar, tablet ve kulaklık gibi ürünleri tanıtması bekleniyor.Ortaya çıkan sızıntı bilgilere göre Galaxy Book Pro ve Galaxy Book Pro 360 bilgisayarlar, OLED ekranlara, S Pen desteğine ve 11. Nesil Intel CPU'lara sahip olacağı söyleniyor. Cihazların, 13 inç ve 15 inç ekran boyutlarına sahip olacağı düşünülüyor.


Kaynak:
https://www.engadget.com/samsung-galaxy-unpacked-pc-exynos-foldable-wearable-april-28-2021-230008640.htmlAnaliz şirketi IDC'nin yeni verilerine göre Mac sevkiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %111.5 oranında artarak bu yılın ilk çeyreğinde önemli bir büyüme yaşadı. Bu büyüme Mac'in, 2020'nin ilk çeyreğinde % 5.8 olan pazar payını, 2021'in ilk çeyreğinde % 8'e yükseltebilmesine fayda sağladı. IDC'nin verilerine göre bilgisayar piyasasının lideri ise yaklaşık %25 pazar payı ile Lenovo.Ayrıca Bkz.Disk Drill, yeni sürümüyle M1 işlemcili Mac'ler için yerel destek sunuyorApple, kendi işlemcisi ile elini güçlendirdiPandemi ile birlikte artan talepler teknolojiye dair bir çok sektörün büyümesini sağladı. Bilgisayarlar da bu büyümelerden faydalanan pazarlardan birisi haline geldi. IDC verilerine bakıldığında masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonu küresel sevkiyatlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla % 55.2 büyüme yaşandı.

Veriler, bileşen eksikliklerine ve lojistik sıkıntılara rağmen tüm bilgisayar endüstrisinin yıldan yıla büyüdüğünü gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde Apple, tüm pazarın % 8'ini temsil ederek yaklaşık 6.7 milyon Mac sattı. Şirket, yalnızca bir yıl önce aynı dönemde yaklaşık 3.2 milyon bilgisayar satmıştı. Mac satışlarındaki asıl büyüme ise geçtiğimiz yılın son çeyreğinde tanıttığı yeni işlemcisi sayesinde gerçekleşti.Lenovo, yaklaşık 20 milyon adet sevkiyatla pazar payında ilk sırada yer aldı. Apple'dan sonra en fazla büyüme gösteren bir diğer şirket, %73.5 ile Acer oldu. 19.2 milyon adet sevkiyatla HP pazar payında ikinci sırada yer alırken Dell yaklaşık 13 milyon sevkiyat ile HP ve Apple arasında 3. sıradaki yerini korudu.
Kaynak:https://appleinsider.com/articles/21/04/12/apple-mac-shipments-grew-more-than-110-year-over-year-in-q1-202115 Nisan tanıtım etkinliği öncesi ZTE'nin yaklaşmakta olan serisinden Axon 30 Ultra'nın bazı teknik özellikleri ve fiyatı sızdırıldı. Amiral gemisi telefon, yüksek fiyat etiketi ve arka kamera özellikleri ile dikkat çekiyor. Sızıntı bilgilere göre telefon, ZTE Axon 30 Pro + olarak da isimlendirilebilir.Ayrıca Bkz.LG akıllı telefonlar üç yıla kadar Android işletim sistemi güncellemesi alacakZTE'nin yüksek fiyat etiketli amiral gemisiSızdırılan bilgilere göre ZTE, yeni telefonunda 6.9 inç büyüklüğünde 120 Hz yenileme hızıyla QHD + çözünürlüklü AMOLED ekrana yer verecek. Ayrıca cihazda, 44MP ikinci nesil ekran altı kamera bulunacak.Akıllı telefonda, 64MP birincil lens, 64MP ultra geniş lens, 64MP derinlik sensörü ve 8MP süper zoom sensörün ile dörtlü arka kurulumu olacak.ZTE'nin yeni amiral gemisi, 12GB RAM ve 256GB dahili depolama ile eşleştirilmiş Snapdragon 888 yonga setinden güç alacak. Cihazda, hızlı şarj desteğiyle 4500mAh pil bulunacak.ZTE Axon 30 Pro +, 1.200 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.Kaynak:https://www.gsmarena.com/zte_axon_30_ultra_will_cost_1200_key_features_leak-news-48579.phpGoogle, geçtiğimiz yıl bazı bölgelerde Telefon uygulamasında aramaları kaydetme özelliğini kullanıma sundu. Teknoloji devi uygulamada, kullanıcıların rehberinde kayıtlı olmayan numaralardan gelen aramaları otomatik olarak kaydetmesine olanak tanıyan bir güncelleme yayınlıyor.Ayrıca Bkz.Google, Pixel 5a'nın iptal edildiği söylentilerine cevap verdi: Bu yıl piyasaya sürülecekŞu an için belirli kullanıcılarla sınırlıİlk kez bu yıl Ocak ayında Telefon uygulamasının sürüm 59 kaynak kodlarında ortaya çıkan rehberde kayıtlı olmayan numaralardan gelen aramaları otomatik kaydetme özelliği artık uygulamada yerleşik olarak sunuluyor.Yeni özelliğe şu an için yalnızca geçtiğimiz yıl aramaları kaydetme özelliğine sahip kullanıcılar erişilebiliyor. Arama ayarlarında karşılarına çıkan 'Her zaman kaydet' başlığı altında seçenekler görünüyor.İki farklı seçenekle istenirse rehberde kayıtlı olmayan tüm numaralardan gelen aramalar kaydedilecek istenirse de kayıt, belirlenen numaralarla sınırlandırılabilecek. Kullanıcı ayrıca kayıtların ne sıklıkla silinmesi gerektiğini de ayarlayabilecek.Yeni özellik etkinleştirildiğinde rehberinizde kayıtlı olmayan kişi aramanın kaydedildiği konusunda bilgilendirilecek.


Kaynak:https://www.xda-developers.com/google-phone-app-record-calls-from-unknown-numbers/Alibaba, pazar hakimiyetini kötüye kullanmakla suçlandığı bir tekelcilik davasında Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR) tarafından cezaya çarptırıldı. Ülkenin tekel karşıtı yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle şirkete, 2.8 milyar dolar para cezası verildi.Ayrıca Bkz.Samsung, iTest web uygulamasıyla iPhone'larda Galaxy cihaz deneyimi sunuyor'Yasaya uyacağız'Şirketin, üreticileri kendi platformlarında satış yapmaya zorlayan ve rakip e-ticaret sitelerinde satış yapmalarını engelleyen politikalarını denetlemek için Aralık 2020'de resmi bir soruşturma başlatıldı. SAMR, Alibaba'nın Çin'deki çevrimiçi perakendecilikte rekabeti ve yeniliği engellediğini ayrıca tüketici çıkarlarına zarar verdiğini tespit ederek şirkete ceza uyguladı.SAMR, şirkete 2019 yılı yurtiçi gelirlerinin %4'üne karşılık gelen 2.8 milyar dolar para cezası verdi ve yasaya uygun hareket etmelerini söyledi.Alibaba'dan yapılan açıklamada: "Yasaya göre operasyonumuzu yoğunlaştıracağız, yenilik ve gelişime dayalı uyum sisteminin inşasını daha da güçlendireceğiz ve sosyal sorumluluğu daha iyi yerine getireceğiz." ifadelerine yer verildi.
Kaynak:https://www.engadget.com/alibaba-2-8-billion-fine-china-antitrust-case-055946875.htmlGoogle, yaklaşan Pixel 5a akıllı telefonun iptal edileceğine dair geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan söylentilere yanıt verdi. Söylentileri yalanlayan şirket, Pixel 5a 5G'nin bu yıl içinde satışa sunulacağını belirten bir açıklama yaptı.Ayrıca Bkz.Pixel 6, Google'ın kendi yongası tarafından desteklenebilirBu yıl yalnızca iki ülkede satışa çıkacakÇoğu teknoloji sektörünü etkileyen küresel çip krizinin Google'a da etkilediğini iddia eden YouTuber Jon Prosser bu yıl Pixel 5a'nın piyasaya sürülemeyeceğini söyledi. Bu iddiaya Android Central da iki farklı kaynağı kaynağa atıfta bulunarak destek verdi. Tüm bu yaşananlarından ardından Google'dan bir açıklama geldi.Bir Google sözcüsünün yaptığı açıklamalarda: "Pixel 5a 5G iptal edilmedi. Bu yılın sonlarında ABD ve Japonya'da satışa sunulacak ve geçen yılki a serisi telefonun tanıtıldığı zamana uygun olarak duyurulacak." ifadelerine yer verildi.Her ne kadar Google telefonun bu yıl piyasaya sürüleceğini açıklamış olsa da sadece iki pazara ulaşması daha önce çıkan haberlere doğruluk payı veriyor. Pixel 4a 5G'nin yerini alacak olan cihazın,açıklamalara göre selefiyle benzer bir zaman çizelgesini takip ederek Ağustos ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Kaynak:https://appleinsider.com/articles/21/04/09/google-cancels-pixel-5a-release-according-to-leakerDigiTimes tarafından ilgili şirketlerin dahili çalışmalarındaki kaynaklara atıfta bulunan bir rapor, Çinli teknoloji devleri Xiaomi ve Oppo'nun yanı sıra yonga üreticisi Unisoc'un ileriye dönük olarak kendi 5G yonga setlerini üreteceğini ortaya çıkardı.Ayrıca Bkz.Facebook, Clubhouse ve Instagram Live'ın karışımı olan Hotline'ı test ediyorHuawei ile aynı kaderi paylaşmak istemiyorlarABD yasağı sonrasında küresel akıllı telefon sevkiyatları %40'ın üzerinde düşen Huawei, Çinli diğer akıllı telefon üreticilerine örnek teşkil ediyor. Huawei gibi ABD - Çin ticaret savaşının arasında kalmak istemeyen Xiaomi ve Oppo, erkenden tedbir almak istiyor.Digitimes'a göre, iki Çinli teknoloji devi, bu yılın sonları veya 2022'nin başlarında kendi 5G yongalarını tanıtacaklar. Özel yonga setleri geliştirmede yonga üreticisi Unisoc da onlara katılacak. Kendi yongalarını tasarlayıp üretme konusunda ABD ve Çin arasındaki ticari savaşların yanı sıra şirketler, dışa bağımlılığı da minimuma indirmeyi amaçlıyorlar.Apple ve Samsung gibi cihazlarında kendi yongalarını akıllı telefon üreticisi sayısı gittikçe artacak gibi görünüyor. Xiaomi ve Oppo'nun yanı sıra Google, gelecekteki Pixel telefonları için kod adı 'Whitechapel' olan kendi yonga setini geliştiriyor.  
Kaynak:https://www.gsmarena.com/xiaomi_and_oppo_are_working_on_inhouse_5g_chipsets-news-48583.php
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 12 sa. önce
Mesaj Sayısı: 724
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 725
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 22.934)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 803 (Bu hafta: 10)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.