Yarbay
21 Kasım 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 43 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba,

Farklı alternatifler de önerilmesine rağmen dün bir sistem topladım ve bugün bir arkadaşıma kasanın montajını yaptırdım.

MSI H110M PRO-VD Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 mATX anakarta bir tane Samsung 850 EVO 120GB ssd taktık ve yedek olarak düne kadar kullandığım Samsung 500 GB Sata II harddiskimi taktırdım ancak ne yazık ki 500GB'lık harddiski sistem görmedi.

Arkadaşım hdd bozuk dedi ancak hem düne kadar kullandığım için hem de başka bir kasada denediğimiz için sorunsuz şekilde çalıştığına da karar verdik.

Data kablosunu takınca hdd'nin çalışması duruyormuş. Kabloları da denedik, onlarda da sorun yok

Acaba bir ayar yapmak mı gerekiyor ??
Merhaba arkadaşlar,

Daha önce pc upgrade fikrim vardı fakat zamansızlıktan bir türlü bu işle ilgilenememiştim. Bugünlerde biraz vaktim var ve yarın Eksen Bilgisayara gidip işlemci - anakart - ram - ssd almayı planlıyorum.

Oyun oynamam, genelde office işleri ve internette gezinme gibi standart işlemler yapıyorum
Eksende fiyatlar biraz daha uygun geldi ancak yazacağım anakart olmadığı için sanırım onu hepsiburada'dan sipariş edeceğim.

INTEL Core i3-6100
MSI H110M PRO-VD Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 mATX Anakart
Kingston Hyperx Fury 8GB 2133Mhz (yada 2400 Mhz olacak bazen 2133 stokta görünmüyor. Sanırım farketmez)
Samsung 850 EVO 120 yada 250 GB ssd (Yarın karar vereceğim, windows ve gerekli programları kursam yeter, 500 gb sata 2 hdd var zaten)

Tabi en büyük sorunum, montajdan anlamıyorum Ya Bakırköy tarafında bir bilgisayarcıya gidip ücreti karşılığında yaptıracağım ya da bu işten anlayan arkadaşlarımın uygun zamanını bekleyeceğim.

Sistem sizce uygun mu ?
Herkese selam,
Bir süredir başlıkları takip ediyorum ve benim bütçeme, ihtiyacıma uygun bileşenleri az çok netleştirdim. Tabi son aşamada tekrar danışarak herhangi bir yanlış seçim yapmak istemiyorum. Aşağı yukarı bahsedeceğim sistem zaten tavsiye ediliyor ama bazı ufak detaylara hakim olamadım.

Öncelikle kullanım amacımı ve isteklerimi belirteyim. Bilgisayarı evde kullanacağım ve genellikle ofis / internet işi, fotoğraf yedekleme ve bazen photoshop / lightroom gibi programları kullanıyorum. Oyun oynamam. Zaten bilgisayarı da haftada 2-3 gün açıyorum, sürekli de kullanmıyorum. Bütçemde bir sınır olmamakla birlikte kullanım amacım belli ve çok yoğun kullanmayacağım için işlemci, anakart, ram, ssd disk için ortalama 1.000 TL bütçe belirledim. Eski kasam (Gigabyte'ın 400W'lık bir modeli, dvd wr, 500 gb hdd, monitör ve klavye mouse mevcut)

İşlemci: Intel i3 6100 (Alternatif olarak i5 4460 öneriliyor ancak hem kullanım amacım ve yoğunluğum hem de aradaki fiyat farkını düşününce i3 6100 benim için sanırım daha uygun)

Anakart: MSI H110M PRO-VD (Buradaki sorum, USB 3 çıkışlarını kasanın ön tarafındaki çıkışlardan kullanabilecek miyim ? Bu benim için önemli. Ayrıca kasa da biraz eski olduğu için kasanın USB 3 desteklemesi gibi bir durum var mı ? Bildiğim kadarıyla yok ama emin olamadım)

Ram: Kingston HyperX Fury Black 8GB 2133MHz DDR4 Ram (Tek parça alacağım, belki ilerde ihtiyaç olursa bir 8 GB daha alırım)

SSD: Samsung 850 Evo 250 GB (Burada da ciddi bir sorum var, hangi modelini almam gerekiyor emin olamadım. Sata 3.0 var mSata var. Bu teknolojiye çok uzağım ve fiyat farkı da az ikisinin arasında. Bu arada 250 GB seçme sebebim ileride laptop alırsam da rahatlıkla kullanabilmek. 120 GB uzun vade de sanki az gelir gibi. Zaten ek olarak 500 GB normal hdd de sistemde olacak)

İşlemci ve Ram HB'den, Anakart ve SSD Eksen'den alınırsa 1135 TL gibi bir fiyat tutuyor. Eğer bu sistem iyiyse (anakart ihtiyacıma cevap veririse, ssd de beni memnun edecekse) bütçemi bu seviyeye çıkartabilirim.

Ekstra olarak ekran kartına ihtiyacım yok sanırım ? Onboard ekran kartı işimi görecektir.
İşlemci ile gelen fan da işimi görecektir diye tahmin ediyorum ?
Kasa Gigabyte 400 W diyor, gerçek midir bilmem ama bu sistem için psu'ya da ihtiyacım yok sanırım ?

Yardım ve yorumlar için şimdiden teşekkürler...
Arkadaşlar araç değişikliği sebebiyle aracımı satıyorum.

Araç Renault Clio 1.2 olup, manuel vitestir. ICON donanımlı araçta, navigasyon, anahtarsız giriş ve çalıştırma, otomatik yağmur far sensörü vb. pek çok donanım vardır.

Araç 20.500 km'de olup kazası, boyası, hasar kaydı vs. yoktur. İlk ve tek sahibiyim.

Fiyatı 39.000 TL

Detaylar:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-clio-iv-icon-1.2-20-bin-km-de-kusursuz-sifir-gibi-araba-249585132/detay/

İlgilenen olursa mesaj atsın, daha detaylı konuşuruz.
Merhaba,

Evde kullandığım bilgisayarı biraz güncelleyip performansını arttırmak istiyorum. Oyun oynamıyorum, zaten pcyi çok yoğun şekilde de kullanmıyorum ama maçlar olduğunda vaktim olursa seyrederim. Onun dışında word, excel kullanırım. Biraz daha güçlü, keyifli ve az maliyetli şekilde güncellesem yeter aslında.

İşlemci: AMD Athlon II X4 630 ~ 2.8 GHZ
Anakart: Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
Ram: Kingsto 4 GB 1333MHZ DDR3

Asıl güncellemek istediğim, performansa doğrudan etki edecek bölüm bunlar sanırım. Ekran kartı onboard olursa işime gelir, görüntüyü hdmi ile tvye takılmadan aktarsın yeterli. (Bu anakart ile de bunu sorunsuz yapabiliyorum) AMD - Intel farketmez, takıntım yok. Yıllarca AMD'yi de sorunsuz kullandım.

Diğer donanım parçaları;
Optik Sürücü: LG 22X GH-22NS50 (Kalabilir, bluraye ihtiyacım yok)
HDD: Samsung 500 GB 16MB (SATA II) (Buraya ek olarak SSD olabilir, windows kurmak için)
Kasa: Gigabyte GZ-X5 BPD-400 (Kasadan da memnunum, kalması işime gelir)

Tüm sistemi satıp (sizce kaç para eder?) yeni sistem almaktansa işlemci - anakart - ram üçlüsünü değiştirmek daha uygun olacaktır diye tahmin ediyorum. Öte yandan işlemci - anakart - ram üçlüsünü ikinci el olarak ne kadara satabilirim sizce ?

Net bir bütçe ayırmadım ama dediğim gibi çok yoğun kullanmıyorum ve oyun vs. oynamıyorum. O yüzden makul fiyatlı ve güncel öneriler benim için yeterlidir.

Teşekkürler...
Steam hesabımda oyunu göremiyordum ama şimdi görebiliyorum. Sorun çözüldü.
Arkadaşlar merhaba,

Annemin evindeki odalardaki iki radyatörde de paslanma ve açılma gözlemledim. Aynı tarihte alınan ve salonda bulunan radyatörde ise şimdilik bir sorun görünmüyor. Apartmanda da bu hafta tadilat yaptırın diye bir yazı görünce hızlıca panel radyatör araştırma işine giriştim. Öncelikle boylarını ölçtüm ve 600x700 olduklarını gördüm. Markalara bakarken Demirdöküm Plus'ın tavsiye edildiğini gördüm ve koçtaş'ta da mevcuttu. Ancak yol üstünde bir sıhhı tesisatçı görünce konudan kısaca bahsettim ve mevcut radyatörlerin ELBA marka olduğunu söyleyince, eğer ECA marka radyatör alırsam montaj işleminin daha kısa olacağını ve sadece işçilik için 40 x 2'den 80 TL işçilik ücreti talep edeceğini; ancak Demirdöküm alırsam ELBA'nın duvara bağlama yerlerini söküp Demirdöküm'ü monte edeceği için toplamda 120 TL işçilik ücreti alacağını söyledi.

Tabi ECA radyatörü de baktığım yerde bulamadım ve ECA servisinden Bakırköy'de bulunan bir bayiinin telefonunu istedim. Bayii de bugün dışarıda çalıştığını ve yarın uğrarsam yardımcı olacaklarını söyledi. Fiyatları tam hatırlamamakla beraber 90 TL civarında olduğunu söyledi. Demirdökümler ise 115 TL'idi.

Sizce Demirdöküm yerine ECA tercih etmeli miyim ? Montaj dahil yaklaşık 90 TL daha uygun fiyata yaptırmış olacağım. Bir de ELBA ile ECA'nın duvara montajı sizce de aynı mı ? Ve tesisatçının belirttiği fiyatlar normal mi ? Bu işlerden hiç anlamam ve çok uzun zamandır da işim olmadığı için fikrim yok ama sonuçta acilen yapılması gereken bir iş ve bana normal gibi geldi.

Yoksa Demirdöküm çok çok daha kaliteli ve 90 TL'lik farka değer diyorsanız ona mı yönelmeliyim ?
Merhaba,
Şu an Windows 7 Ultimate kullanıyorum ve yönetici olarak kullandığım bazı dosya ve programlarım misafir oturumunda açılmasını istemiyorum.
Mesela harddiskte D bölümünde fotoğraf arşivim var ve sadece yönetici olarak şifre ile giriş yapılabilsin istiyorum. Ayrıca, firefox kurdum ve onunda sadece yönetici olarak çalışmasını istiyorum, misafir oturumunda explorer çalışsa yeterli.

Ayarları biraz kurcaladım D bölümü için izinleri kaldırdım derken sonra yönetici olarakta erişemedim ve format atıp tekrar kurmak zorunda kaldım. Şimdi yeniden düzenleme yapmadan önce sormak istedim ki tekrar iş çıkartmıyım.
Merhaba,

4 yıldır Linksys router kullanıyorum ve çekim gücünden çok memnunum (WRT54GC) Açıkçası başka marka router almak istemiyorum ama beni ciddi olarak düşündüren bir konu var. İlk routerımı aldıktan sonra 2 yıl kullandım ve garantisinin bitmesine 1 hafta kala router bozuldu. Garantiden yenisini verdiler, o da neredeyse 2. yılı dolmak üzereyken bozuldu. Yeni bir linksys router alırsam yine ömrünün 2 yıllık olmasından korkuyorum açıkçası. Onun dışında telefonla verdikleri destekten, çekim gücüne kadar herşeyinden çok memnundum.

Bana önerebileceğiniz router nedir acaba ? Wireless ve en azından 1 port ethernet girişi olsun istiyorum. Eğer cihaz üzerinden açma kapatma düğmesi olursa çok çok iyi olur. Fiyatının da çok yüksek olmasını istemiyorum çünkü evde laptopu çok nadir kullanıyorum ve masaüstü zaten kablo ile bağlı olacak. Bir de evdeyken telefonunun 3G'sini kapatım wireless kullanıyorum.

Linksys'in 56TL'ye routerı var mesela, iyi midir ? (https://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=67168&ad=LiNKSYS-WRT54GH-WiRELESS-ROUTER-Network-Urunleri)

Yada Asus veya Airties olabilir, onlarda dikkatimi çekiyor. 100 TL civarına kadar çıkarım ama çok pahalı bir ürün almak istemiyorum ama yine de alınca beni pişman edecek bir ürün de almak istemem.

Bu arada hem router hem modem özellikli bir cihaz varsa, o da çok işimi görür. (İnternet bağlantısını kablo ile yandan aldığım için wireless modem işimi görmez malesef)
Selamlar,

Vodafone Kamu 1000 tarifesindeyim ve yanına sms paketi + ara sıra günlük internet alırken zaten standart bir fiyat ödemiyorum.
Aslında 1000dk ve 10000+2000 sms fazla geliyor..

Önce hattımı Avea'nın dört dörtlük tarifesine taşımak istedim (Hattım ilk önce Turkcell'di sonra Avea'ya geçtim ve şubat ayından itibaren de Vodafone) 45TL'ye 1000dk + 1000sms + 1GB internet veriyordu. Fakat daha önce Avea kullandığım için fiyatı 45 yerine 60TL oluyormuş. (Kampanya şartlarında 20.05.2011 tarihinden sonra Avea'dan hattını taşıyıp geri dönenler için böyledir diyor ama ne Avea bayisine ne de Müşteri Hizmetlerine bu durumu anlatmadım, 60TL ödemen gerekiyor diyorlar)

Böyle olunca Avea'dan vazgeçtim ve Vodafone içinde bu özelliklere sahip Cep Avantaj Her yöne Ekstra tarifesi var. Fiyatı 59TL tabi.. En azından şimdilik bu tarifeye geçmeye karar verdim. Vodafone'da 1 gün bile fatura kesim tarihini geçirsen 1 aylık fatura kesilir diye biliyorum peki ben şimdi geçiş yapsam hem bu ayın kamu tarifesi faturasını hem de cep avantaj tarifesinin tamamını mı fatura ederler ? Ayın 14-15'i gibi başvurmak daha mı mantıklı ?

GSM şirketleri kar elde etmek adına her türlü saçma kuralı işletebileceği için tecrbesi, bilgisi olan var mı diye sormak istedim..
Hakkında
Forum İkinci El İmzası:
10 civarı sorunsuz alışverişim oldu ama düzenli birşeyler satmadığım ve satmayı planlamadığım için kimseden referans istemedim.
Sistem ve Tercihleri
Tablet
Note 10.1
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 11 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.828
İkinci El Bölümü Mesajları: 127
Konularının görüntülenme sayısı: 61.597 (Bu ay: 575)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 61 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Dijital ve Analog Fotoğraf Makineleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.