A

Teğmen
30 Ekim 2002
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 1 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar,
Bir klasörün kullanıcı izinlerinde şöyle bir ayarlama yapabilir miyiz?
Dosyayı okuyabilsin, yürütebilsin ama değiştiremesin ve asla harici bir depolama aygıtına kopyalayamasın. Böyle bir izin yaratmak mümkün mü? Mümkünse, Güvenlik'den hangi seçenekleri işaretlememiz gerekir.
Arkadaşlar,
Yeni bir bilgisayar aldım. 64 bit işlemcili. Ancak verilen Windows lisansı 32 bit. Windows fiyatlarına göz attım. 32 bit ile 64 bit olanların fiyatı aynı. Yani bana 64 bit Windows da verilebilirdi gibi geliyor. Ancak çoğu firma 32 bit Windows veriyor.
Sizce 64 bit tabanlı pc için neden 32 bit Windows veriliyor, merak ettim?
Selamlar,

Debut Video Capture adlı bir programla kayıt yapmaya niyetlendim. USB Capture Kart kullanıyorum. Ancak ses aldırmayı bir türlü beceremedim. Video aygıtı olarak Capture Kartı seçiyorum. Ses aygıtı olarak da Capture Kartın Ses aygıtını seçiyorum. Görüntü geliyor ama ses yok.

Ses aygıtı olarak ses kartını seçtiğimde mikrofondan sesi alabiliyor. Capture Kartın ses aygıtında bir problem mi var diye başka Capture yazılımlarını denedim. Virtual VCR ve VirtualDub'u kullandım. Bunlar sesi gayet güzel aldılar.

İnternetten aradım Debut'ta benzer problemle karşılaşanlar var. Ne yapılmalı?

Önerebileceğiniz başka ücretsiz Capture yazılımı var mı?
Teknik Yardım bölümüne taşındı
Arkadaşlar,
Ev ağı kurmak niyetindeyim. Daha önce Windows XP'li PC'lerde kurmuştum. Şimdi ise PC'nin birinde Windows 7, diğerinde Windows XP kurulu. Basit bir dosya paylaşımı kurabilmek için nelere dikkat etmeliyim?
Arkadaşlar,

Windows 7 yüklü bilgisayarın başka bir partition'una Ubuntu kurmak niyetindeyim. Kurduğumda Ubuntu başlangıç partition'u olarak kendisininkini atayacaktır ve bir liste içinden diğer işletim sistemlerini seçmemize olanak verecektir.

Benim öğrenmek istediğim konu şu:
Eğer bir şekilde Ubuntu'nun bulunduğu partition'u silersek artık Windows'da açılmayacaktır. Windows'u baştan kurmak yerine, Windows'un partitionunu başlangıç partitionu atamak için basitçe ms-dos'tan falan hangi komutu kullanmalıyız. Daha önceden Sistem Onarım Diski oluşturmuştum. Bu diski takıp Windows'u Onar'ı seçmem yeterli mi?

Windows XP'de Sistem Özellikleri penceresinde Gelişmiş sekmesi altında “Başlangıç ve Kurtarma” Ayarlarıyla Boot seçeneklerine ulaşılabiliyor. Windows 7'de bu dosyaya nasıl ulaşılıyor? Ubuntu'yu bu dosyaya 2. seçenek olarak eklemek için hangi değişiklikleri yapmalıyım?
Selam Arkadaşlar,

Eski bir kablolu router-modemim var. Bir süre önce wireless router almıştım. Bunu eski router-modemime bağlıyorum. Wireless Router üzerinden port açmak istiyorum. Bir türlü olmuyor:

Wireless Router'in Virtual Server'inden bilgisayarın bağlandığı 192.168.3.100 için portu açıyorum.
Wireless Router, kablolu router-modeme 10.0.0.11 IP'si ile bağlanıyor. Dolayısıyla kablolu router-modemde 10.0.0.11 için de port açıyorum.

Ama yine de programlar portun kapalı olduğunu algılıyor. Bilgisayarı kabloyla router-modeme bağladığımda portların açılmış olduğunu algılayabiliyorlar. Wireless olarak da port açmak için başka hangi ayarları yapmalıyım?
Arkadaşlar,
Youtube'daki bazı videolarda alt yazı seçeneği de oluyor. Bu alt yazıları da indirmenin bir yolu var mı?
Arkdaşlar,
Digiturk'un TV Guide sitesini yenilemişti. Estetik bir görünümü var. Ama eskisinde varolan program arama özelliğini kaldırmışlar. En kullanışlı özellik yok olmuş ya da ben bulamıyorum.
Bu özellik sayesinde;
3-5 gün önce televizyonda gözümüze çarpan bir filmin, belgeselin adını yazarak aylık yayın akışındaki gösterim tarihlerini kolayca arayabiliyorduk.
Şimdi ise bir programın gösterim tarihlerine ancak şöyle ulaşabiliyoruz;
Programı televizyonda gördüğümüz an tvguide sitesine girip programa tıklıyoruz.
Programın gösterim tarihlerini bulmak için kolay bir yöntem var da ben mi farkedemiyorum, ya da arama özelliği biryerlerde hâlâ duruyor mu?
Gerçekten bu arama özelliği hepimiz için kullanışlı değil miydi! Digiturk bunu kaldırarak ziyaretçilerin sitede daha çok zaman geçirmesini amaçlamış.
Selamlar,

Disk Birleştirme görevini başlatıyorum. Diskin yaklaşık %10’unu birleştirdikten sonra duruyor.

"Bu birimdeki bazı dosyalar birleştirilemedi.” İletisini veriyor. Ve tekrar inceleme yaptırdığımda “bu diski birleştirmelisiniz” uyarısını veriyor.

30 dosyanın birleştirilemediği raporlanıyor. Bazılarının parça sayısı 1000’i geçiyor.

Sabit diskte %16 boş yer açtım
Chkdsk c: /f yaptım. Disk temiz ve fiziksel olarak sorunsuz görünüyor.
Anti-Virüs’ü, Güvenlik Duvarı’nı kapattım. Yine de takılıyor.

Özellikle kapatılması gereken başka program var mıdır?

Güvenli Kip DOS’ta defrag yaptım. Yine tamamlayamadı.

Windows’u son kurduğumdan beri ilk kez Disk Birleştirme yapacağım. Yaklaşık 2 yıl oluyor. Service Pack yüklemelerinden sonra filan hiç birleştirmedim. Dosyalar çok fazla parçalanmış olduğundan Disk Birleştirme tamamlanmıyor olabilir mi?

Bu disk’te Windows kurulu olduğuna göre binlerce dosyaya sahip olmalı. Disk Birleştirici diskin yaklaşık %10’unu birleştiriyor. Geriye birleştirilemeyen dosyaların sayısı 30’un çok üstünde olması gerekmez mi?
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 11 yıl
Mesaj Sayısı: 176
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 202
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 37.876 (Bu ay: 90)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.