D

Çavuş
24 Eylül 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 32 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Mikro müzik setimde aktif subwoofer için sarı renkli rca çıkış var. Kılavuzunda yalnızca aktif subwoofer bağlanabilir yazıyor. Ekonomik bir çözüm için 2+1 ses sisteminin subwoofer'ını kullanabilirmiyim? Bu 2+1'lerin subwooferlarının üstünde genelde Audio in ve Audio Out (L+R) bağlantıları görünüyor. Bir çözüm yolu varmıdır?
A4 Tech Office-Shuttle ve Tek Alıcı ile Çoklu Bağlantı (Logitech Unifying'e Rakip)

Benim işimi kolaylaştıran A4 Tech Markasını daha detaylı tanıyabilmeniz adına bu paylaşımı hazırlamak istedim. İçeriğin temelini Klavye ve Mouse alacakların tercih yaparken dikkat etmesi gereken işlerini kolaylaştıracak donanım ve yazılım birlikteliğini bize sunabilen A4 Tech markasının örnek 1 Klavye ve 2 Faresi oluşturacak.

9300F Set içerisnde yer alan Klavye (A4 Tech GR-152) Multimedya Tuşları ve bağımsız Hesap Makinesi Tuşu olan Numerik Tuşları dilerseniz Fareye dönüştürebileceğiniz bana göre Kapsamlı ve Çok şık bir model. Üzerinde yazmasada su dökülmesine karşı tabanında tahliye delikleri mevcut. Fare ise A4 Tech G9-730FX modeli, Office-Shuttle Tuşu mevcut ve kavramak için ortalama ebatlarda. İkinci Fare ise G3-200N fazladan hiç bir butonu olmayan standart görünümlü en büyük avantajı Multi-Link Alıcılı. Farelerin en çok vurgusu yapılan özelliği V-Track denen lazer teknolojisi. Daha anlaşılır olabilmesi için detaylı resimlere konunun sonunda yer vericem.

Office-Shuttle Hakkında2011 yılında evde kullanmak üzere aldığım A4 TECH 9300F V-TRACK 2.4Ghz Klavye ve Mouse Setinin Faresi(G9-730FX) üzerindeki Office Shuttle Tuşunu uzun süre merak edipte incelememiştim. Ofiste Logitech M705 Unifying Alıcı kullandığım için evde bıraktığım setimi pekte kullanma şansım olmuyordu, ta ki Logitech Faremin tek yerine çift tıklamaya başlamasına kadar. (Logitech'lerde bu problem çok sık görülüyormuş maalesef.) 3 yılın ardından A4 Tech Faremi ofiste kullanmam gerekti ve Logitech tekerde bulunan sağ-sol tıklama ile kopyala yapıştır fonksiyonunu(Logitech özel yazılımı ile değişken fonsksiyonlarda atanabiliyordu) çok aramaya başlamıştım. Bu ihtiyaç doğrultusunda Fare üzerindeki Office-Shuttle Tuşu ne işe yarıyormuş diyerek A4 Tech Sitesinden Office Shuttle yazılımını indirdim ve kurdum. Yazılım genel olarak Türkçeleştirilmiş ve kullanımı çok kolaymış. İçeriğini inceledikçe şaşkınlığım arttı çünkü Logitech yardımcı yazılımında bu kadar detay yoktu. Fare üzerindeki Tek Tuş 5 Farklı menüyü(menü diyorum çünkü her biri daha detaylı içeriğe sahip) yönetebiliyor. Bu 5 farklı menü arasında geçiş yapabilmek için Fare üzerinde Sol Tık'a basılıyken Sağ Tık'a basıyorsunuz böylece aktif ettiğiniz kadar menü arasında geçiş yapabiliyorsunuz. En son hangi menüyü aktif ettiyseniz Fare üzerindeki Office-Shuttle Tuşu o menüye göre fonksiyon kazanıyor. Temel çalışma mantığı Office-Shuttle Tuşu basılıyken yapacağınız hareket ile 16 farklı yöne komutlandırma yapılmış. Bu mantığı daha önce Opera İnternet Tarayıcı kendi içerisinde barındırıyordu. Standart fare ile benzer komutları aktif edebiliyordunuz ancak sadece tarayıcı içerisinde işlevi vardı. Sonuç olarak A4 Tech bunu Fareye ek tuş koyarak bir tuşla bilgisayarı çok daha kapsamlı yönetebilmemizi sağlamış. Özellikle Öğretmen olarak "Çizgi İşaretleme" fonksiyonunu çok sevdim sadece bu özellik için bile başka bir fare kullanmayı düşünemiyorum. Ekran üzerinden özgürce işaretlemeler yapıp öğrencinin dikkatini istediğiniz yere çekebiliyorsunuz.

A4 Tech "Multi-Link" Çoklu Bağlantı (G3/G5/G7/G9/G10/G11 Serileri)
(Aynı anda 3 farklı Klavye ve 3 farklı Fare bağlanabilir)3 yıl farkına varamadığım bu fonksiyonların üzerine çok daha önemli bir özelliğini Multi-Link kapsamını keşfettim. Keşfettim diyorum çünkü böyle bir özellik olduğunu satış mağazalarında/sitelerinde hiç bir şekilde vurgulamıyorlar. Ek bir fare ihtiyacım oldu ve A4 Tech faremin yazılımını tekrar gözden geçirirken "A4tech G-Family" menüsüne bakayım dedim açılan pencerede "Çoklu Bağlantı" başlığı altında "6-Link kırmızı çoklu bağlantı alıcısı" alt başlığını gördüm ve burada yazdığı üzere G3/G5/G7/G9/G10 ve G11 modellerinin (farklı kaynaklarda G5 ve G10'a yer verilmemiş bilgileri toparladığımda 3,5,7,9,10,11 destekleniyor görünüyor) tek bir alıcı ile bağlantı kurabildiğini öğrendim. Hemen A4 Tech G3-200N modelini en uygun fiyatla (29 TL) Vatanbilgisayardan aldım. Klavyemide yanımda götürdüm ve orada denemek istedim. Personeller şaşkın şaşkın bana bakarak o özellik Logitech Unifying olan modellerde var dediler ve boşuna uğraştığımı düşündüler. Hemen yazılımı indirip Klavyemi A4 Tech G3-200N Farenin Alıcısına tanıttım ve Klavyem anında çalıştı. Alıcının küçücük bir dahili hafızası olduğunu bir sitede okumuştum. İş yerine gelip A4 Tech yazılımı yüklü olmayan başka bilgisayara Alıcımı bağladım ve Klavye ile Fare anında çalıştılar. Yani Kırmızı Multi-Link Alıcısına kendi yazılımı ile bir kere eşleştirme yaptırdıktan sonra başka bir bilgisayarda tekrar yazılım kullanma ihtiyacınız olmuyor. Özellikle Alıcısı kaybolduğu için klavye yada fare kullanamayan arkadaşlar için çok ekonomik bir özellik. Şu anda 80-100 TL aralığında satılan 9300F Setimin alıcısını kaybetmiş olsam A4 Tech Kırmızı alıcılı en ucuz(A4 Tech G3-280N hepsiburada fiyatı 20 TL) Fareyi alıp Setimi tekrar kullanmaya devam edebilirim.

Kablosuz Klavye ve Fare almak isteyenler tercih yaparken A4 Tech'in sahip olduğu bu önemli 2 özelliği gözden kaçırmamalılar. Yazılımın kapsamını gösterebilmek adına size ekran görüntüleri hazırladım ve mutlaka göz atmanız gerektiğini düşünüyorum.

A4 Tech iki farklı yazılımla "Multi-Link" Çoklu bağlantı-eşleştirme yapabiliyor. Bunlardan birisi doğrudan Multi-Link yazılımı, bu yazılımla sadece Eşleştirme yapabiliyorsunuz, diğeri ise "Office-Shuttle" bu yazılımı Fareniz Üzerinde Office-Shuttle Tuşu varsa yüklemeniz gerekiyor ve içerisinde "A4tech G-Family" Menüsü altında "Multi-Link" yazılımını içeriyor. İki yazılımında eşleştime ekranı aynı ancak çok kolay kullanımı olmasına rağmen Office-Shuttle Türkçe desteğide sağlıyor.

Multi-Link Ekran Görüntüleri


Office Shuttle Ekran Görüntüleri
Office Shuttle Tuşu için Ekran Görüntüleri


V-Track ve A4 Tech 9300F Genel Özellikler

NumLock Tuşuna art arda iki defa basılarak aktif hale gelen ve Fare kontrolleri sağlayabilen numerik tuş takımı
9300F Set Kutu İçeriği

Resimli COMPONENT Kablo Yapımı!! SCARTçıkışlı Uydu alıcı ile VGA LCD TV/Projeksiyon bağlantısı (3 Alternatif)Uzun süredir paylaşmak istediğim zaman bulamadığım için geciktirdiğim bir konuyu fırsat bulmuşken paylaşmak istedim.

Birkaç yıl evvel projeksiyon almıştım. Projeksiyonla TV izleme hevesiyle uydu cihazı bağlayabilmem için sadece Sarı Video kablo seçeneğimin olduğunu gördüm. Bu bağlantı tipi (Composite) bağlantı seçeneklerinden en zayıf olanı olduğundan internette acaba başka bir yolu varmıdır diye aramalar yapmaya başladım. Aramalarım sonucu sahip olduğum YU-MA-TU IQ serisi uydu alıcımın Scart üzerinden YUV (Component) çıkışı desteklediğini öğrendim. Yalnız bağlantının mümkün olabilmesi için güncel bir yazılım yüklü olması gerekliymiş yazılım güncellemesi yapıldığında Ayarlar>>TV Sistemi menüsüne RGB - CVBS seçeneklerinin yanına "YUV" seçeneğininde gelebileceğini öğrendim. Alıcının menüsüne baktığımda YUV seçimi yoktu dolayısıyla uydu cihazları satan bir elektronikçiye gittim ve cihazın yazılımını güncellettirdim. Güncelleme sonrası seçenekler arasına YUV seçimi geldi.

Sıra kabloya geldi. Projeksiyona bağlantı yapabilmem için ihtiyacım olan kablo Scart>>VGA kabloydu. Bunun için internette yeni araştırmalar yaptım ve bazı bağlantı şemalarına ulaştım. Bu şemalara göre Scart'tan VGA'ya kendi malzemelerimizle kablo yapabileceğimizi öğrendim. Malzemeler çok basitti, CAT5 (Ethernet kablosu) kablo, Scart Uç ve VGA uç yeterliydi. Scart ucunu evdeki eski bir Scart>Scart kablodan ayırdım. Kablo olarak evde bulunan 8 metrelik CAT5 kablomu kullanacaktım ve sadece VGA ucu elektronikçiden temin etmem gerekti. Malzemeleri hazırladıktan sonra sıra şemaya uygun şekilde kabloları konumlandırmaya geldi. Kabloların tümünü şemadaki gibi bağlayıp kablomu hazır hale getirdim. Uydumu projeksiyonuma bağladım ve görüntüyü aldım. Ses için harici bir kablo kullanmam gerekiyordu. Bir süre Ses ve Görüntü için ayrı ayrı kablolar kulandım ama daha sonra ses kablosunu devreden çıkarıp, CAT5 kablodan artan iki ucu ses kablosu yapmaya karar verdim. Sağ Sol Ses çıkışı için bir kablo eksikti çünkü elimdeki kablo 8 uçlu CAT5 kabloydu. Aklıma ilk gelen Renk için kullandığım uçlardan birini Ses içinde kullanmaktı. Bunun için kablolardan birbirine en yakın olanlarından birinin (-) ucunu aynı zamanda Ses kablosununda (-) ucu olarak kullanacaktım. Scart içinde ve VGA uç içinde küçük bir tel ile seçmiş olduğum (-) ucu Y şeklinde çatalladım. Bu yöntem işe yaradı ve sonuç olarak resimdeki kabloyu kendi imkanlarımla oluşturmuş oldum.................
Başka bir zaman elektronikçide hazır "VGA>>Component" kablo gördüm ve uygun fiyat olunca hemen aldım. İnternette bu hazır kabloyu nasıl bağlayabileceğimi araştırırken yine aynı şekilde "Scart>>3 RCA" adaptörün dişlerinin yerlerini değiştirdiğimde görüntü almamın mümkün olacağını öğrendim. Tekrar elektronikçiye gidip 2 TL'ye "Scart>>3 RCA adaptör" satın aldım. Dişlerde gerekli değişiklikleri yaptım ve ADAPTÖR + "VGA>>Componenet" kablo ile yine görüntü alabildim. Tabii bu yöntemde ekstradan ses kablosu kullanmanız şart.

Bu çalışmalar sonucu sahip olduğum uydu alıcının imkanlarına göre projeksiyonuma gelebilecek en kaliteli görüntüyü almış oldum. Daha sonra LCD TV aldım ve aynı uyduyu TV’me bağlama gereksinimi oluştu. Bu kez yeni bir alternatif aklıma geldi. Elektronikçiye gittim ve Scart kablolar arasında Scart>>6 RCA" kablonun aradığım kablo olduğunu farkettim ve 5 TL'ye satın aldım. Yine basit bir şekilde Scart uç içerisinde dişlerin yerlerini değiştirdim ve Component + Ses kablosu + S Video tek bir kabloda çözülmüş oldu. Bu kablo ile uydumu LCD TV'me Component (Y,Pb,Pr) olarak bağlamış oldum.Anlatımımda geçen "YUV" - "Component" - "Y,Pb,Pr" terimleri benim yazımda aynı bağlantı yöntemini ifade ediyor. Teknik olarak birbirinden farklı yanları var mı bilmiyorum ama benim açımdan donanım olarak aynılar. Neticede elektronikçi filan değilim anlamamda. Meraklı bir kullanıcı olarak araştırıp çözüm oluşturduğum yöntemleri paylaşmak istedim. Öneriniz, eklemek istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz bilgiler olursa lütfen paylaşın.


Seagate GoFlex 3TB HDD ve Samsung 51D550 Televizyon anlaşmazlığı

Tecrübesi olanlar lütfen yardım...

Samsung 51D550 Televizyonum Seagate GoFlex 3TB HDD'yi görmedi. 27" video desteklemeyen LG TV'im bile görebilmişken buna çok bozuldum. Servisi aradığımda en fazla 2TB görebileceğini onunda kesin olmadığını söyledi. Neyse internetten baya bir araştırma yaptım. 3 ayrı Disk Programı denedim sadece EaseUS Partition Master programı HDD'yi gördü. Onunla HDD'yi 2'ye bölmeyi başardım, 1,9 TB ve 900GB olmak üzere iki parça şeklinde. Bu işlem tam 16 saat sürdü. Daha sonra TV HDD'yi gördü diye sevinecektim ki filmlerden sadece bazılarını açabildi. Açılmayan filmleri küçük harddiskimi atıp kontrol ettiğimde filmleri izleyebildim. Demek ki bölme işlemi sırasında dosyalarda bazı sorunlar oluşmuştu. Yani temiz HDD ye taşıyınca filmler açılıyordu. Bu yüzden filmleri ikinci parçaya kopyaladım 1 gün bu işlem sürdü. Bu arada TV sadece 1.9 TB lık parçayı görebiliyor, diğer 900GB sadece bilgisayarda işe yarıyor TV görmüyor. Bu yüzden filmleri kopyaladıktan sonra 1,9 TB lık parçaya format atıp, kopyaladığım filmleri tekrar 1,9 TB lık alana taşıdım. Bu da 1 gün sürdü. Cuma günü saat 13:00 gibi HDD'ye bölme komutu vermiştim. Pazartesi saat 20:00 itibariyle formatlanan 1,9 TB'lık bölüme tekrar dosyaların taşınma işlemi bitti. Bu işlemler sonrası bütün filmleri çalışır hale geldi. Gayet mutluydum sorunu 4 gün sürsede çözebilmiştim. Bilgisayarımda yer açmak için birkaç dosya daha transfer ediyordum ki HDD'ye çarptım ve HDD dik konumdayken yatar pozisyona düştü. Düştüğü sırada taşıma işlemi yaptığım için tranfer işlemi dondu. Bilgisayarımdan 1,9 TB lık bölüm görünmez oldu. Fişini çektim ve HDD bir daha elektrik almadı. Özetle HDD çalışır hale geldiği gün öldü ve o kadar emek, saat boşa gitti.

Daha sonra satın aldığım yer HDD'yi yenisi ile değiştirdi. Yeni gelen HDD'de ilk HDD'ye uyguladığım gibi EaseUS Partition Master Programı ile yaptığım işlemleri tekrarladım ama TV bu kez görmedi. Araştırmalarım sonucu 2TB'tan büyük HDD'lerin GPT olduğunu ve TV'nin standart HDD'leri yani MBR HDD'leri görebildiğini anladım. Daha sonra dos ortamında GPT diskimi MBR olarak dönüştürdüm. HDD 2 TB olarak göründü. EaseUS Partition Master Programı ile HDD'yi analiz ettiğimde HDD'nin 2 TB'ı tanımlı ve 800 MB kadarı tanımsız görünüyordu. İki parçayı ayrı ayrı biçimlendirdikten sonra bilgisayarım 2 ayrı parçayıda gördü ve dosya kopyalayabildim. TV'ye ilk bağladığımda görmedi, HDD'yi tekrar biçimlendirdikten sonra TV bu kez dosyaları gördü. Filmleri 2TB lık bölüme taşıdım (diğer parçayı sadece bilgisayar görüyor) 750 GB kadar film yüklüyken hiçbir problem yoktu ve filmlerimi izleyebiliyordum. Daha sonra arşivimin hepsini taşımayı istedim ve 400 GB daha film ekledim. İkinci aşamada eklediğim filmlerin hiçbirini TV açamadı. Hepsine desteklenmeyen dosya biçimi dedi. Aynı filmleri 500 GB'lık HDD ve USB Flash Disk üzerinden oynatabiliyor. Daha sonra bu işten sıkılıp ilgilenmedim, birkaç hafta sonra tekrar HDD'yi komple biçimlendirdim. Bu kez açamadığım filmleri HDD'ye yeniden kopyalayıp açmayı denedim ve filmleri açabildi. Deneme başarılı olunca tekrar 1,20 GB kadar arşivi HDD'ye taşıdım. Tekrar TV ile test ettim aynı sorun yine oldu. TV belirli bir doluluktan sonra eklenen dosyaları açamayıp "Desteklenmeyen Dosya Biçimi" hatası veriyor.

Bu HDD'yi nasıl etkin olarak kullanabilirim. HDD'ler hakkında bilgisi olanlar yönlendirebilirlerse benzer sorunu yaşayanlar ben dahil çözüme ulaşabilirler..
BenQ MP611c (2100 Ansi Lümen, 200 W UHP) Projeksiyon Lambasını,Acer PD525 (2600 Ansi Lümen, 200 W UHP) Projeksiyon cihazına entegre etmek mümkün olabilir mi?
Merhabalar, 2007 model BenQ MP611c projeksiyonum var. yaklaşık 2 yıldır kullanmaktayım (henüz 275 saat lamba kullanımı sözkonusu).

Daha önce hiçbir sorun yokken, film izlediğim sırada yaklaşık 1 saat olmuştuki görünütünün renklerinde bir karışma oldu ve o an lamba söndü. Cihaz çalışmayı sürdürdü, üzerindeki bilgilendirici led lambalarıda normal şekilde yanıyordu. Kapatma düğmesiyle kapatmak istedim ama hiçbir fonksiyonu olmadı. Cihazın fişini çekmek zorunda kaldım. 10 dk. sonra cihazı tekrar açtım film izlemeye devam ediyordumki 10 dk. sonra tekrar aynı sorun oldu ve görüntü gitti. Bu defa cihazın kendisinin kapanacağını düşünerek 15 dakika kadar bekledim ama çalışmaya devam etti ve tekrar fişini çektim. Bir gün sonra tekrar denemek istedim yine aynı sorun oldu 10 dk. sonra tekrar lamba söndü cihaz çalışmaya devam etti ve fişini çekerek kapatmak zorunda kaldım.Eğer lamba ömrü bitiyorsa daha 275 saat kullanılmışken nasıl mümkün olur?

Eğer ki sayaç ile oynanmışsa lamba bitmeye yakınken cihazın uyarı vermesi gerekiyordu. En azından renklerde solma filan olması gerekirdi ama herşey normal görünüyor.Sorun lambada mıdır? Cihazda mıdır? Maliyetli bir çözüm mü gerektirir? Yoksa çözümü sözkonusu değilmidir?Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. teşekkürler.

Bir başka ayrıntı: Cihazı 30 saat kullanılmışken 2.el olarak almıştım. Cihaz üzerinden kullanım süresinin sıfırlanması mümkünmü? yani lamba süresi konusunda kandırılmış olabilirmiyim?
Citroen USB Kutusu (iPod + Audio in + USB)

Öncelikle böyle bir ürünün kullanıcılara sunulmasından dolayı çok memnun oldum. Ancak almayı düşünürken Citroen web sitesinde gördüğüm fiyattan sonra(306,62 YTL + KDV) bu planımı askıya aldım. Bu üründen haberdar olmanız açısından konuyu açmak istedim.


Teknolojide öncü Citroën’den son yenilik: USB KUTUSU

Artık mobil bir dünyada yaşıyoruz. Hep yanımızda taşıdığımız cep telefonu gibi yeni yaşam arkadaşımız MP3 okuyucusuna yüklediğimiz tüm sevdiğimiz müzikleri her zaman dinlemek istiyoruz. Torpido gözüne yerleştirilen ufak bir kutu ile MP3 okuyucusu veya i-podunuza yüklediğiniz tüm müzikleri aracınızın orijinal ses sisteminden dinleyebilir ve yönetebilirsiniz.• USB kutusu, tüm MP3 okuyucuları ile uyumludur.
• USB kutusu ile şarkılar, aracın orijinal ses sisteminden dinlenir ve yönetilir.
• Tercih edilen tüm şarkıları kendi ortamında hızlı bir şekilde bulur.
• USB kutusu MP3 okuyucusunu şarj eder, seyahat esnasında müzik hiç kesilmez.
• USB kutusunda, i-pod, audio ve USB girişi bulunmaktadır.
• Çalınmasını önlemek için torpido gözüne yerleştirilebilir.


Detaylı bilgi için satış noktanıza danışabilirsiniz.

Citroen Aksesuar Sayfası+
Hakkında
Konum: Hatay,Antakya
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Fiat
Mobil cihaz
Sony
TV
Samsung
Notebook
Packard Bell
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 54
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 107
İkinci El Bölümü Mesajları: 25
Konularının görüntülenme sayısı: 49.361 (Bu ay: 709)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.