Yüzbaşı
13 Kasım 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 67 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Aynı araç iki ayrı Galeri tarafından satışta farklı fiyatlarla birde sürekli fiyatını artırıyorlar onları gören vatandaş da fiyat artırıyor. Satış taktiğimi yoksa piyasayı artırmamı.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pickup-renault-wowwo-dan-2012-renault-koleos-2.0-dci-4x4-suv-787839911/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pickup-renault-2014-cikisli-koleos-dizel-otomatik-4x4-sunroof-plusnavi-784807154/detay
Köprü ve Otoyollarda uygulanacak geçiş ücreti ayarlamasında;

Boğaz Köprülerinde, 1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama % 25, 3., 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama %10 oranında artırılmıştır. Avrupa Otoyolu (Mahmutbey-Edirne Kesimi), Anadolu Otoyolu (Anadolu İstasyonu-Akıncı Kesimi), İzmir Çeşme Otoyolu ve İzmir Aydın Otoyolunda, 1. sınıf araç ücretleri ortalama % 25, 2. sınıf araç ücretleri ortalama %15, 3., 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama % 10 oranında artırılmıştır. Çukurova Otoyollarında (Niğde-Mersin-Adana Batı Kesimi) ve (Adana Doğu-G.Antep-Ş.Urfa Kesimi), 1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama % 10 oranında artırılmış, 3., 4. ve 5. sınıf araç ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır.

Boğaz Köprüleri ve tüm otoyollarda 6. sınıf motosiklet ücretlerinde artış yapılmamış olup bu sınıfta 2017 yılı ücretleri uygulanmaya devam edilecektir. Buna göre; Boğaz Köprülerinde otomobil geçiş ücreti ise 8,75 TL, otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2,5 TL, en yüksek geçiş ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir. Araç sınıflarına göre Boğaz Köprüleri ve otoyol geçiş ücret tarifesi Karayolları Genel Müdürlüğünün internet adresiwww.kgm.gov.tr'de duyurulacaktır."

Boğaz köprülerinden geçiş ücreti 2017 yılında 7 liraydı.
Selamlar, keyifli günler ve herkese mutlu saatler... Sevgili çevirmeniniz, Deniz namı diğer T4icho olarak böyle bir yazıyı uzun zamandır yazmak istiyordum. Lafı uzatmadan konumuza başlayalım---

 Nedir bu Çin Web Romanları?

  Konu başlığımız belli ve konuşacağımız şeyler de bu yönde olacaktır.

 Birçoğunuz bu romanlara geçtiğimiz 1-2 yılda ve hatta 2-3 ayda kapılmış durumda. Tabii birçok insan da henüz bu türün farkında değil. Türkiye bu konuda geniş bir kitleye ulaşamamış olsa da, yurtdışında özellikle İngilizce ve Çince bilen kesim arasında bu romanlar patlama yaşamış durumdadır.

  Wuxiaworld adlı RWX'in kurmuş olduğu, Çin Web Romanları'nı İngilizceye çeviren sitenin günlük 5-6 milyon insan ağırladığını biliyoruz. Aynı şekilde, Çinde de wuxia-xianxia-xianhuan türleri son yıllarda büyük bir patlama yaşamış durumda. 

 Gelelim bunun sebeplerine, insan denilen varlık, hayal gücüyle beslenen ve bilinç konusunda diğer varlıklardan üstün olan bir ırktır. İnsanlar, her zaman ulaşamadıkları ve hayalini kurdukları şeylere bağlılık göstermenin yanında keyif ve beklentiyle de dolar. Bu sebeple, özellikle de fantastik tür anlamında çoğu kişi kitaplara yönelmiştir. Bunun en iyi örneklerinden olan Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Narnia Günlükleri gibi film-kitap serilerini gösterebiliriz. 

 Fantastik dünyası geniştir. Büyülü yaratıkların olduğu, sonsuz evrenlerin keşfedildiği, daha önce gerçek hayatta karşınıza çıkmayan yeni ırkların göründüğü, heybetli savaşların yaşandığı, doğanın en bakire halinin gözler önüne serildiği bu türde, insan farkında olmadan kendini başka bir dünyanın içinde bulur. Her nasıl zamanında Yıldız Savaşları büyük bir sansasyon yaratmışsa, fantastik türü de bu sansasyonu yaratmayı başarmıştır. 

  Şüphesiz ki türün önderlerinden biri olan Tolkien bu konuya en büyük katkılar sağlayan yazardır. Yazdığı kitaplarla, Tolkien'in geniş evrenine attığımız adımları unutarak kendimizi adeta Orta Dünya'ya kaptırıyoruz. Bir yandan Orklar'ın insanlara açtığı savaşları izliyor, diğer bir taraftan cücelerin üstün demir işlemeleri ve yeraltı şehirlerini keyifle okuyoruz. Hobbitler de bu konuya renk katan ayrı bir türdür. Nitekim, fantastik dünyası geniş ve bir o kadar da keşfedilmeye değerdir.

 Gelelim asıl konumuza; Çin Web Romanları.

 Qidian.com'un 2006-2007 zamanlarında başlattığı akımlar, ilk olarak fantastik serilerden sebep ortaya çıkmamıştır. Daha çok insanlar, şu anda ülkemizde olduğu gibi romantizm, askiyon, polisiye ağırlıklı kitaplar okumaktaydı. Çin geçmişinde yer alan ve dövüş sanatlarını konu alan Wuxia türüyse güncelin arkasında kalmış, insanların ilgisini çekmemeye başlamıştı.

 İşte tam olarak bu zamanlarda, ortaya çıkan iki yeni tür Web Roman dünyasını baştan aşağıya değiştirmeyi başardı.

 Xianxia-Xuanhuan.

 Kelime anlamıyla Xuanhuan Gizemli Fantezi anlamına gelmektedir. Xuanhuan türünün bilinen en büyük temsilcilerinden biri IET(I Eat Tomatoes) adlı yazarın yazmış olduğu Coiling Dragon'dur. Başka örnekler vermek gerekirse ATG(Against The Gods) ve MGA( Martial God Asura) olarak verilebilir. Xuanhuan türü, Çin'in wuxia dövüş sanatlarıyla batı fantastiğini birleştiren bir türdür. Genelde zayıf bir ana karakterle başlayan bu serilerde ana odak güçlenerek, vahşi dünyada hayatta kalmaya çalışmaktır. Şüphesiz ki bu romanların dünyaları gerek Yüzüklerin Efendisi'nden gerekse Harry Potter serilerinden daha geniştir. Her ne kadar yazarlar Tolkien kadar ince ve usta işlemeler yapamıyor olsalar da, daha çok karakter odaklı yazdıkları için insanı alıp götüren romanlar haline gelmişlerdir. Xuanhuan türünü okurken, daha önce bilmediğiniz ve ilk başlarda garipseyeceğiniz birçok elemente tanıklık edeceksiniz. Güç seviyelerini görecek ve ilk başlarda '8. Alem'in 19. seviyesi diye bir şey olur mu arkadaş?' diye soracaksınız. Yine de bu soru işaretlerinizin yanında, ister istemez aklınızda şöyle bir soru oluşacak: ''Bir sonraki bölümde ne oluyor?''

 İşte işin en can alıcı kısmı da bu. Çünkü Web-Romanları öyle kitap gibi elinize alıp, okuyabileceğiniz şeyler değildir. İlk başta çoğu kitap tutkunu 'Öyle şey mi olur canım? Ben elimin değmediği şeyi okumam!' diye söyleyebilir; ancak  genelde 1.5-2 bin kelimelere sahip olan bölümleri okumaya başladığınızda ne olduğunu bile anlayamadan kitaba kapılacaksınız. Çünkü karşınızda küçük bir evren olmayacak. Hayır, tam tersine bambaşka bir dünyaya adım atacaksınız. Ortalama bir kitap sayfasında 300-400 kelime olduğunu biliyorsunuz değil mi? İşte Çin-Web Romanları'nın ortalama kelime sayıları 1.5-2 milyon civarlarındadır. Temel matematik yapalım: 1.500.000/300=5000. Yani bu da demek oluyor ki, 5000 sayfalık bir kitap dünyasına adım atıyorsunuz. Üstelik bu sadece ortalama sayıdır. 6500 bölüme kadar ulaşan seriler bile mevcuttur!

  Xuanhuan türünü biraz daha inceleyelim. Uçan kılıçlar, eski teknikler, elementleri kontrol etme özellikleri, dünyalar arası yolculuklar, yıldızları ve hatta dünyaları yok edebilen karakterler, yeni dünyalar yaratabilecek güce sahip olan karakterler, antik Çin Mitolojiler'i, Batı Mitolojiler'i, bazı zamanlar harem kuran karakterler ve bazı zamanlar da tek eşliliği seçen karakterler. Doğanın enerjisini manipule ederek güç seviyelerini artıran ve nihayetinde ölümsüzlüğe erişmeyi hedefleyen ana karakterler!

 Bahsetmesine bahsedelim ancak, böylesine devasa dünyaları 3-5 kelimeyle anlatmanın mümkünatı yok. Bu yüzden, şansınızı denemeden tam olarak neyi kaçırdığınızı anlamayacaksınız!

 Xianxia-Ölümsüz Kahraman

 Xianxia türü zamanında Xuanhuan'dan daha az popüler olan bir tür olsa da, süper ikili Er Gen - I Eat Tomatoes sayesinde bu tür de hızlı bir yükselişe geçmiştir. Xuanhuan'dan farklı olarak Xianxia türü Taoist ve Budist felsefelere dayanır. Ana karakterlerimiz evrenin kurallarını, toprağın ve gökyüzünün kadim sırlarını, insanın özünde yatan enerjiyi, doğanın hayat verdiği yaşam formlarını ve daha nice şeyleri öğrenecektir. Taoist Mitoloji'nin temel olarak alındığı bu romanlar, beklentinizin aksine Felsefi ağırlıklı değil, mücadele ve olay odaklıdır. Türün en popüler serilerinden I Shall Seal The Heavens, A Will Eternal, Desolate Era, Xian Ni olarak gösterilebilir.  

 Xianxia türü Xuanhuan türünden daha derin ve daha gizemli evrenleri gözlerimiz önüne serer. Özellikle de Xianxia türlerinde, ana karakterin Xuanhuan'daki karakterlere kıyasla daha da güçlendiğini ve daha çok yer keşfettiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde uçan kılıçların, kadim ejderhaların, dünya kanunlarının, Tao Elementleri'nin, eski ritüellerin, Tarikatlar'ın, Okulların, Ülkelerin ve İmparatorluklar'ın bulunduğu geniş bir evrendir. Ölümsüzlük olgusu Xianxia türünde daha sağlam bir yere sahiptir. Ölümsüzlük, Taoist Mitoloji'ye göre Gerçeğe Ulaşmak anlamına geldiğinden, ana karakterlerimiz dünya kanunlarını keşfederek şehirleri ve dağları tek bir el hareketiyle yok edebilecek güçlere erişecektir. Xianxia türündeki güç seviyeleri Xuanhuan'dakilerin aksine 1-2-3-4 diye gitmez. Daha çok Houtian(Beden) Alemi, Xiantian(Ruh Alemi) vs. şeklindedir. Ayrıca Qi Yoğunlaştırması, Temel Oluşturma gibi alemlere de sahip olabilirler. Göz atmayanın pişman olduğu bambaşka bir evrene istediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz.

 Son çılgınlıktan bahsedelim- VRMMORP

 MMORPG, çok oyunculu rol yapma oyunları olarak bildiğimiz bu oyunlar, gençlik çağlarında herkesin oynadığı ve hala daha oynamaya devam ettiği oyunlar arasındadır. Knight Online, World Of Warcraft, Metin 2, Silkroad gibi oyunların da içinde yer aldığı bu tür, şüphesiz ki milyonlarca insanı etkisi altına almıştır. Bizler de bu oyunu oynayan insanlar olarak, zamanından beri benzer düşüncelere sahip olmuşuzdur.

 Keşke bu oyun gerçek olsa...

 İşte son zamanlarda, gerçek dünyamızda emekleme aşamalarında olan Sanal Gerçeklik olgusu, Web-Romanlar sayesinde bir-nevi hayata geçmiş durumdadır.

 Şüphesiz ki bu türün en ünlüsü Sword Art Online adlı anime/manga/light noveldır.

 Lakin, Sword Art Online'nın aslında o kadar da iyi bir roman olmadığını biliyor muydunuz?

 Bu buzdağının sadece görünen kısmıydı!

 Legendary Moonlight Sculptor, Praise The Orc, Zhan Long, Rebirth Of The Thief...

İşte bu türün asıl devleri yukarıda bahsettiğim serilerdir! Oyun dünyalarının hayalini mi kuruyorsunuz? O zaman beklemenize gerek yok, hemen bu romanlara başlayarak ana karakterlerin yolculuğuna katılın.

 İsim: T4icho
 Seviye: 1
 Sınıf: Çevirmen
 Klan: Novelgunleri

Oyun Başlatılıyor

3

2

1

!!!

 Klan savaşlarının, yaratık dövüşlerinin, PKlar'ın, şehir savaşlarının havada uçuştuğu bu türde şüphesiz ki insanların büyük bir dünyası vardır. 

 Öte yandan, Zhan Long dünyasına adım atıp, ana karakterimiz Xiao Yao'ya katılabilirsiniz. Tam 30.seviyeye çıktım derken pusuya düşen ana karakterimizin tekrar 29.seviyeye düşmesine, kestiği bir BOSS'tan İmparator Seviye bir Kılıç düşürmesine, Klan kurmasına, arkadaşlarıyla şehirlere saldırmasına ve en önemlisi de...Oyunda çıkardığı eşyalar ve altınlarla gerçek hayattaki yaşantısına devam edebilmesine tanıklık edebilirsiniz! Hangimizin hayali değildir ki? Üç-beş arkadaşı toplayıp, oyundan para kazanarak aynı evde yaşamak?

 İşte Zhan Long vb. serilerde bunun gerçekleştiğini görüyoruz. Dünya sıralamasında yükselmeye çalışan Kılıç Ustaları'na, Şifacılara, Büyücülere, Okçulara, Silahşörlere, Şövalyelere, Tanklara kadar uzanan geniş bir oyun dünyasını, ana karakterin gözünden yaşayabilirsiniz. İlerleyen teknoloji sayesinde, adeta normal hayattaymış gibi oynayabildiğiniz bu oyunlar gelecekte de bizlerle buluşacaktır. Teknoloji firmalarının büyük uğraşlarıyla ortaya çıkan oyunlara, ufak bir oyun başlığı alarak bağlanabilir ve sanal gerçekliği dibine kadar okuyabilirsiniz.

 Yazarken bile insan heyecanlanıyor...

 
Xianxia türünden etkilenen arkadaşlar, sitemizde bulunan Desolate Era(Issız Çağ), Xian Ni(Başkaldıran Ölümsüz), Lai ve A Will Eternal(Ebedi Arzu) adlı serilere göz atabilir!

Xuanhuan mı istiyorsunuz? Serhat'ın yazdığı Argenta'ya bir göz atın derim!

Ben oyuncuyum arkadaş, nerede şu Zhan Long? Sitemizde çeviriyoruz!

Bir sonraki yazımıza kadar kendinize iyi bakın. Lütfen bu serileri neden okuduğunuzu ve ilginizi neyin çektiğini bana YORUM Sekmesi'nde söyleyin. Yorumlarınızı sadece ben değil, diğerleri de okuyacaktır. Hadi bakalım!

Site ismi vermek yasak mı değil mi bilmiyorum, ancak ilgilenen arkadaşlar novelgunleri.com sitesinden bizi takip edebilirler. Günlük en az 25 bölüm paylaşımı ile okuyucularıma 50,000'in üzerinde bir kelime topluluğu sunuyoruz. Bu fantastik dünyayı siz de bizimle keşfedebilir, yeni türlere kapı açabilirsiniz. Keyifli günler!
......
Merhaba arkadaşlar. Bu konunun kitap kısmına dahil olacağını düşündüğümden, konuyu buraya açıyorum. Sizlere son zamanlarda karşılaştığım yeni bir 'kitap' türünden bahsedeceğim.
Sanıyorum ki içinizde çeşit çeşit kitap seven arkadaşlar vardır; lakin konunun içeriği daha çok fantastik ve bilim kurgu seven arkadaşlara hitap ediyor. Karşılaşmış olduğum bu yeni tür, Çin Web Romanları'ndan başka hiçbir şey değildir. Xianxia ve Xianhuan olarak geçen bu türler, internette yayımlanarak okunabilen ve genelde normal kitap şeklinde basılamayacak kadar uzun kelimeler içeren kitaplardır. Örneğin okuduğum bir seri yaklaşık 3.000.000 kelimeden oluşuyordu.
Gel gelelim nedir bu romanlar. Xianxia(Ölümsüz Kahraman), Xianhuan(Kahraman) türleri Çin Mitolojisi ve birçok mitolojiyi baz alarak işlenen kitap türleridir. Bu türlerde, ana karakterimiz ölümsüzlük yoluna adım atar ve Taoist öğretilere gönül vererek, doğal meditasyon teknikleriyle tanışır. Uçan kılıçların, ölümsüz bedenlerin ve birçok akılalmaz ögenin bulunduğu bu kitap türleri hem uzun bölümleri hem de internetten okunabilirlikleriyle gayet pratik ve kolay ulaşılabilen kavramlardır.
Genelde bölüm bölüm yazılan bu romanların ortalama olarak 2.000 kelimeden oluşan 700-800 civarı bölümleri vardır.
Olayın bilim kurgu kısmına gelecek olursak, web romanlarında karşılaştığım bir başka tür de Sanal-gerçeklik oyunlarını ve hatta güncel filmleri konu alan, distopik kitaplardır. Ana karakterimiz sanal gerçeklik oyunlarının icat edildiği ve yapay zekanın geliştiği bir dönemde yaşadığı için VRMMORPG denilen oyun türlerine adım atar ve bambaşka bir dünyayı tecrübe eder.
Link olarak vermek istemesem de, serilerin genelde wuxiaworld.com adlı sitede çevrildiğini söyleyebilirim. Ne yazık ki türkler bu konuda henüz geniş bir adım atabilmiş değiller. Bu yüzden serilerin büyük çoğunluğunu ingilizce okumak durumunda kaldım; lakin novelgunleri.com gibi sitelerde bazı romanların çevirisine başlanmış olması dikkatimi çekti. Sizler de olay örgüsü odaklı bu hızlı okumalık kitapları tecrübe etmek istiyorsanız, bu sitelere bir göz atabilirsiniz. İnsanı bir anda kendilerine bağlıyorlar, haberiniz olsun. Keyifli akşamlar. :)
Merhaba arkadaşlar. Beko marka çamaşır makinemde dün yıkama yaptım ve bitti mi diye kontrol etmeye gelince makinenin üstünde duran 3 ışıktan ( Kapak, Yıkama ve Bitti) yıkama ve bitti ışıklarının aynı anda yandığını gördüm. Makinenin içinde ise hala su duruyordu. Fişi çekip kapağı açmaya çalışsam da beceremedim açmayı. Çamaşırlar içinde kaldı şu an için. Önerilerinizi bekliyorum.
Türkiye'de, yılın ilk yarısındaki ithal araç satışı, yerlilerin iki katını aştı. Ocak-haziran döneminde satılan 438 bin 817 otomobil ve hafif ticari aracın 297 bin 860'ı ithalatla karşılanırken, yerliler 140 bin 957'de kaldı.

Bu dönemde, otomobilde ithalat oranı yüzde 74'e dayanırken, hafif ticari araçlarda ise yerli üretim, ithalleri geride bıraktı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, ocak-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,45 artarak 438 bin 817 oldu.

Yılın ilk yarısında satılan araçların yüzde 67,88'ini (297 bin 860) ithal, yüzde 32,12'sini (140 bin 957) yerli üretimler oluşturdu. Toplamda, Volkswagen 59 bin 302 adetle birinci, Renault 58 bin 794 ile ikinci, Ford ise 50 bin 977 ile üçüncü sırada yer aldı.

İTHAL OTOMOBİL SATIŞI YERLİYİ 3'E KATLADI
Ocak-haziran döneminde, 338 bin 482 otomobil satılırken, bunların 250 bin 381'ini ithal, 88 bin 101'ini ise yerli araçlar oluşturdu. İthal otomobillerin satışı, yüzde 73,97'lik payla, yerli üretimlerin üç katına yaklaştı.

Otomobil satışında, toplamda Renault 52 bin 517 adetle birinci, Volkswagen 43 bin 721 ile ikinci, Opel 24 bin 58 ile üçüncü sırada yer buldu.
Yerli otomobil satışlarında da 34 bin 144 ile Renault liderliğini korudu. Renault'u 21 bin 484 ile Fiat ve 15 bin 32 ile Toyota takip etti. İthallerde ise Volkswagen 43 bin 721, Opel 24 bin 58 ve Renault 18 bin 373 adet ile ilk üç sırada yer aldı.

HAFİF TİCARİ ARAÇLARDA YERLİLER İTHALLERİ SOLLADI
Yılın ilk yarısında, 100 bin 335'i bulan hafif ticari araç pazarının 47 bin 479'u ithalatla karşılanırken, 52 bin 826'sı yerli araçlardan oluştu. Böylece yerli hafif ticari araçların satışı, yüzde 52,68'lik payla ithal araçları geçti.

Hafif ticari araçlarda toplamda Ford 29 bin 801 ile birinci, Fiat 23 bin 383 ile ikinci, Volkswagen ise 15 bin 581 adet ile üçüncü oldu. İthal hafif ticari araçlarda sırasıyla Volkswagen 15 bin 581, Renault 6 bin 277 ve Mercedes-Benz 3 bin 949 adetlik satış rakamlarına ulaştı.

Yerli hafif ticari araç satışlarında, 27 bin 950 adetle Ford ilk sırada yer aldı. Ford'u, 21 bin 29 ile Fiat ve bin 327 adet ile Isuzu takip etti.
ODD verilerine göre, Türkiye pazarında yılın ilk yarısında, toplamda en çok satılan otomobil ve hafif ticari araç markaları şöyle:
Markalar Adet
1-Volkswagen 59.302
2-Renault 58.794
3-Ford 50.977
4-Fiat 46.388
5-Opel 24.058
6-Hyundai 23.530
7-Toyota 21.568
8-Dacia 20.475
9-Mercedes-Benz 18.392
10-Peugeot 15.431
Evet arkadaşlar başlıkta okuduğunuz gibi hedefim tm de ilk 20 k ya girebilmek . Pek bir çalışma düzenim yok ancak önerileri göze alarak bir düzene oturtmaya çalışacağım kendimi . Şu anda ki YGS netlerim şu civarlarda

Türkçe 35-38
Sosyal 25-30
Matematik 20-25
Fen 5-6

Önümüzde ki süre zarfı içerisinde özel hoca desteği ile matematik dersi almayı düşünüyorum . Lakin ilk 20 k ya girebilmem ne derece mümkündür bilmiyorum . Mat2 de kendime fazla güvenim yok ama edebiyat konusunda başarılıyım . Özel ders takviyesi matematikte yardımcım olacak diye düşünüyorum . Peki siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu netleri ve yazdıklarımı . Gerçekten ilk 20 k ya girebilmem olası mı ve nasıl bir çalışma düzeni takip etmem gerekiyor?
Arkadaşlar telefonu alalı yaklaşık 1 aylık bir süre geçti ve nedenini anlayamadığım bir şekilde telefon açılıp kapanmaya başladı telefonu açtığımda 25 30 saniye sonunda medya dosyalarını taradıktan sonra kendini resliyor teknik servisten aldığım kodla telefonu sıfırlamaya çalıştım ancak komutları girdiğim anda factory resete basınca bir şey olmuyor ayrıca telefonu türkiyeden orjinal almama rağmen şu anda hattı görmemekle birlikte IMEI numarısı da bilinmiyor gözüküyor bu konu hakkında fikri olanlar paylaşırsa sevinirim yardımlarınızı bekliyorum
2012'de 70000 civarındaydı sıralamam, tecih yapmadım mezun konumunda MF-4'den ilk 15000 hedefiyle tekrar şansımı deneyeyim diyorum geçen yıl Final'e gitmiştim çok kalabalıktı, bu sene için daha iyi şartlar sağlayacak bir dershaneye gitmek istiyorum
KAYSERİ'de bu konuda dershane önerisi olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
ayrıca tüm cep telefonlarında %18 KDV kadar indirim,
Tüm spor malzemelrinde %30 indirim.


http://www.kipa.com.tr/kampanya-promosyon
Hakkında
Konum: İstanbul,Avcılar
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Mesaj Sayısı: 660
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.460
İkinci El Bölümü Mesajları: 187
Konularının görüntülenme sayısı: 196.862 (Bu ay: 343)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 84 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.