Yarbay
23 Eylül 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
32 üye
Görüntülenme
Toplam: 684 (Bu ay: 5)
Gönderileri

Elimdeki cihazlardan birinde resimdeki direnç elektrikteki dalgalanma sonucu yandı. Bunun yerine normal 30 ohm civarı bir direnç taktığımda cihaz çalışıyor ama benzer bir durumda yanmayıp cihaza daha ciddi hasar versin istemiyorum.


Konuyu facebook vb gruplara sordum ama bilip bilmeden konuşan, direnç hesap tablosu atanlardan başka pek cevap gelmedi.


Normal dirençten büyük (11mm x 4mm), rengi gri mat ve en sonda normal dirençlerde olmayan siyah halka var.(Tolerans rengi siyah olmaz) Bir de bozulmadan önce makarona sarılıydı.


Kendim araştırdığım kadarıyla sanırım bu sigorta direnç dedikleri türde ama bir de bunun watt değeri var onu bilmiyorum. Sanırım o da büyüklükten hesaplanıyor.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/56/92/8d/56928d6d0d8093303d7b61a268bbcde3.jpeg&t=0&width=480&text=1

Bazı sosyal ağlarda görenler olmuştur. Bu yılki şubat ayının ilk günü pazartesi, 28 gün olduğu için de son günü pazar gününe denk geliyor. Ortaya da böyle düzenli bir görüntü çıktı.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/e4/57/4b/e4574be8871e41206543c36d7c6ec747.jpeg&t=0&width=480&text=1


Ben de neden diğer aylar da böyle olmasın dedim.  

Seneye bir tane daha ay eklenip, 28 günden 13 tane ay olsun ve bütün aylar pazartesi başlayıp pazar günü bitsin. Bu şekilde 364 gün yapıyor. Artan bir gün de insanların alışveriş, tatil ve kutlamalar yaptığı, herhangi bir aya veya haftaya ait olmayan sıfır günü (zero day) diye özel bir gün olsun. 4 senede bir gelen artık günü de double zero yaparız olur biter. Sıfır gününde black friday gibi alışveriş çılgınlıkları olur. Bugün doğan insanlar kendilerini özel hisseder.  


Yıl geçişi şu şekilde olacak.

28.13.2021 >> 0.2022 >> 1.1.2022


Bütün karmaşa sona erer. Nasıl ama iyi değil mi?  


Zamanında Julius(July) ve Augustus(August) Caesar Gregoryen takvimin içinden geçmişler ama birileri bunu bir düzene soksun artık.  Yeter yaw.

Adam konu açmış kimi bir gün, kimi birkaç ay sonra cevaplar gelmiş. Arada tartışmalar dönmüş. Hepsinde de 5 yıl yazıyor. Arkadaş oraya tarih yazılır. TARİH. Tarih yazmadığın sürece 3 yıl, 5 yıl önce yazmanın hiçbir anlamı yok. Onu da silin madem.


Amaç ne burada anlamadım ki. Tarihinde 2015 yazdığı zaman ben hesaplayamıyor muyum onun 5 yıl önce olduğunu?

Ryzen 3600 ün 2000 lirayı geçtiği, ikinci el 6700k, 7700k, 7600k, r5 1600, r5 2600 ün yüksek fiyatta satılmaya çalışıldığı ortamda fazla dikkat çekmeyen f/p oranı çok yüksek bir işlemci var. O da i3 10100F. Fiyatı sadece 700 lira. 100fps üzeri her oyunu oynatır. Gündelik her işi görür. En ucuz h410, b460 anakartı da zorlamadan, ısınmadan çalışır. Oc vs uğraşmazsınız. Alacağınız performans belli. 1600, 2600, 3100, 3300x, 3500x, 9400, 8400 anlamsız bunun olduğu yerde. Hatta fiyattlarını göz önünde bulundurursak 10400f ve r5 3600 de fiyat farkını hak eden bir performans ortaya koyamıyor bunun yanında.Peki son zamanlarda f/p işlemcilerin AMD tarafından geldiği ortamda neden böyle oldu? AMD karanlık tarafa mı geçti? Aslında hayır. Pc lere gelen talep artışı, yeni nesil konsolların ve ekran kartlarının aynı zamana gelmesi, bir taraftan cep telefonu işlemcilerinin üretiminin devam etmesi yüzünden TSMC 7nm de üretim kapasitesi sorunu yaşıyor. Bu yüzden AMD eski nesil 14nm rx500 serisi kartların üretimine devam ederken, daha yeni modeller olan rx5000 serisinin üretimine son verdi. AMD tarafındaki fiyat artışlarının ve yeni işlemcilerin piyasada bulunmuyor olmasının sebebi bu. Intel ise kendi fabrikasında iyice uzmanlaşttığı 14nm de üretime eskisi gibi devam ediyor.


Dolayısıyla 6000 tl altı sistemler için tek makul seçenek şu anda 10100F. Alın geçin.


https://www.hepsiburada.com/intel-core-i3-10100f-3-6ghz-lga1200-6mb-cache-islemci-p-HBV000011Q8SNHerkese merhaba. Bu ürünü bir süredir takip ediyorum. Sonunda temin ettim. Alışılmışın oldukça dışında bir ürün.
Ürünün fiyatı ve kendisi hakkındaki bilgileri linkten öğrenebilirsiniz. Fiyat hakkında pek yorum yapmasam daha iyi
https://www.monsterlabo.com/shop
Kasa 3 kilo ağırlığında hem cpu, hem gpu yu soğutan büyük bir heatsink ile birlikte geliyor. Firmanın iddiasına göre CPU+GPU toplam 200W altında kalırsanız(Örn: Ryzen 3600 + 1660ti) pasif olarak soğutabiliyor. Fanla desteklerseniz oldukça düşük rpm lerde daha güçlü sistemler kurmaya izin veriyor. Ağırlık standart soğutucularda olduğu gibi sorun oluşturmuyor.Kasanın en olumsuz taraflarından biri resimde de görüldüğü gibi portların aşağı bakıyor olması. Her ne kadar portlara zorda olsa kasanın altındaki delikten erişiliyor ve bazı uzatma aparatları ile arka tarafa taşınıyor olsa da bence iyi bir çözüm değil. Bu yüzden soğutucu, psu ve fanın orjinalinden farklı şekilde yerleştiği, portların phanteks evolv shift deki gibi yukarı baktığı, düşük rpm de çalışan tek fanın tüm sistemi soğuttuğu yarı pasif bir sistem kuracağım. Heatsink ters dönüp biraz aşağı kayacak. Dolayısıyla pasif soğutma kapasitesi bir miktar azalma bekliyorum.

Kabaca bir çizimle bu aşağıdaki gibi olacak ve üst kısıma phanteks evolv shift de olduğu gibi bir kapak yerleşecek.Kasada sfx ve atx psu kullanabiliyorsunuz ancak ilave fan sadece sfx psu ile takılabiliyor.(bknz: ilk resim sağ taraf) Onda da yine psu, fanın yaklaşık yarısının önünü tıkıyarak hava akışına bir miktar engel oluyor. Onun dışında opsiyonel bir aparat ile üst tarafa 20cm lik bir fan da eklenebiliyor ancak fiyat yüksek. Benim yapacağım tasarımda fanın önü tamamen açık olacak ve 500-600rpm de tam yükte sistemi soğutabileceğıni düşünüyorum.

Kuracağım sistem bileşenleri:

Anakart: Msi B450i
İşlemci: Ryzen 5 3600
Ram: 2x8GB DDR4 3600
Ekran kartı: Henüz belli değil.
PSu: Seasonic prime fanless 600W 80+ titanium
Depolama: m2 ssd

Üç şekilde sıcaklık testleri yapacağım. CPU+GPU ve VRM sıcaklıkları test edilecek.

-Normal bir atx kasada standart bir kurulum.
-Bu kasanın orjinal haliyle kurulum.
-Benim yaptığım modlu tasarım.


Kasanın bir diğer olumsuz tarafı da uyum sorunları. Özellikle ekran kartı tarafında bu sorun göze çarpıyor. Her ekran kartında gpu aynı yerde değil. Bu yüzden riser kullanmadan sadece bazı ekran kartları kullanılabiliyor. Diğer kartlar için ise riser kullanmanız gerekiyor.

Sistemi tamamlamak için bazı bileşenlerinde eksiklerim var ve onların tamamlanmasını bekliyorum. Konuyu güncel tutmaya devam edecğeim.
Kasanın dış sacı bende yok. Olsa da işime yaramazdı zaten pek. Yeni tasarıma uygun olarak yeni bir dış sac yaptıracağım.
Bir sefeliğine masaüstü sürümü açtım. Artık anasayfadaki forum linkine tıklayınca masaüstü sürüm açılıyor. Tarayıcı önbelleğini falan da temizledim aynı yine. Böyle mantıklı şeyleri size kim söylüyor da uyguluyorsunuz yav.

Edit çerezleri sildim oldu. Ama yine de sorun.
Not kaydedilen bir mvc projesi olduğunu varsayalım. Bir kullanıcın öğreyi denetle diyerek veya url değiştirererk kendine ait olmayıp görmemesi veya değiştirmemesi gereken şeylere karşı önlem almak istiyorum.

Örn: Note/Edit/55 adresine gidildiğinde o notu oluşturan kullanıcı not kendine ait olmasa da görüp, silip, değiştirebiliyor.

Önlem olarak if(Session.Currentuserid == note.userid) ise işleme devam et şeklinde kodlar akla geliyor. Ancak bu şekilde her action da böyle önlem almak gerekiyor. Bu tip şeylere karşı daha spesifik bir çözüm olup olmadığını merak ettim.
Elimde A,B,C şeklinde 3 elemanlı bir liste olduğunu farz edelim.

Bu listenin her bir elemanını 5 saniyede bir sırayla div in içinde göstermem gerekiyor. Bittğinde de başa dönüp sonsuza kadar tekrar edecek.

Çok zor gibi görünmüyor ama atladığım bir şey var ve yapmadım.
Yıllardır donanım dünyasında kalite söz konusu olduğunda ilk akla gelen marka olan Asus'tan aldığım son birkaç hiç memnun kalmadım. Ürün portföyleri genişledikçe ürünlerindeki eski kaliteyi aratır hale geldiler. Kullanıp memnun olmadığım ürünlerden biri baş belası Strix Rx580 ekran kartı. Diğer ikisi de B350 prime plus ve B450 strix anakartlar.

Öncelikle asıl bu konuyu açmama sebep olan RX580 Strix ekran kartından başlarsam, aldığımdan itibaren gpu sıcaklığı normal olmasına ve iyi kasa havalandırmasına rağmen yaz aylarında vrm sıcaklığı 110 dereceye kadar çıkıyordu. Bu oluğunda da kart trottle yapıp, fps birkaç saniyeliğine 15'e kadar düşüyor ve birkaç dakikada bir bu olay tekrar ediyordu.
Buna benzer bir şey oluyordu.
https://www.youtube.com/watch?v=WdSqeWB-p-E&feature=youtu.be&t=365

Sanırım sıcaklıktaki artış azalıştan olsa gerek bir süre sonra kart bozuldu ve artık fabrika çıkış saat hızında stabil kalamıyor.

Onun dışında fan kontrol algoritması tam facia. Böyle bir fan profili yapmak için sığır olmak lazım Son birkaç yıldır çıkan çoğu ekran kartı gibi bunun da fanı boştayken duruyor. Buraya kadar sorun yok. Ama bazen tam ekran video izleme gibi gpu yu çok az kullanan bir uygulama çalıştığında sıcaklık 55'i geçiyor ve fanın devreye girmesi gerekiyor. Bu kadar az yükte tek bir fan düşük devirde bile yetecekken fanların 3 ü birden 1800rpm de dönmeye başlıyor. Haliyle bu sefer de fazla geliyor ve sıcaklık 45 derece olunca fanlar duruyor. 1-2 dk sonra tekrar başlıyor, tekrar duruyor... Sessizlik için yapılmış bie şey ama fanın sürekli çalışmasından daha dikkat dağıtıcı. Bunu ayarlamak için Asus'un ucube bir yazılımı var. Az da olsa bu durum düzeltiliyor ancak onun da ayarları sürekli resetleniyor. Daha önce kullandığım sapphire rx480 ve rx570 çok daha iyiydi fan yönetimi konusunda. Fanı bunun gibi zırt pırt devreye girip durmuyor devreye girse de düşük devirden başlayıp sonra yükseliyor. Söz konusu sorunlar bunlar olunca coil whine gibi sorunlara sıra gelmiyor ancak piyasadaki neredeyse her ürününde coil whine var.

Sırf ucuz bir şans daha vereyim diye alıp, sonra iade ettiğim Asus rx5700 dual ekran kartında da 106 dereceye varan bellek sıcaklıkları görülüyordu.

Ayrıca kendim kullanmasam da bu sıralarda da özellikle tuf serisi ekran kartlarınyla ilgili çok sayıda şikayet okuyorum. Ryzen 4000 serisi Asus laptoplarda da gerekli havalandırma kanallarını açılmadığı için cihazın oldukça sıcak çalıştığını söyleyen kullanıcılar var.

Anakartlarda da fan kontrolcü berbat. Gigabyte kullanmadım ama Msi ın en giriş seviyesi modeli bile pwm, dc fark etmeden cpu ve sistem fanlarında tam kontrole izin verirken Asus'da çok kısıtlı. Dc fanları kapatıyor olsa da sonrasında min %60 dan başlatıyor. Pwm fanında %20 nin altına izin vermiyor. %20 pwm sinyali ile 800-1000rpm de dönen birçok fan modeli mevcut. Yani pc boştayken 300-400 rpm de sessiz bir şekilde fan ayarına izin vermiyor anakart. İşlemci 75 derece olduğunda tüm fanları %100 yapmaya zorluyor. prime plus ucuz olduğundan heralde dedim ama strix de durum aynı. Asus anakart alıyorsanız fan kontrolünü yokmuş dibi düşünebilirsiniz.

Ayrıca Asus laptoplara yüklediği bloatware yazılımlar yetmemiş gibi oem pc lere dadanmanın yolunu da bulmuş. Biosta default açık gelen "Grid install service" disable etmezseniz windows kurduğunuzda arka planda ne işe yaradığı belli olmayan bir Asus yazılımı da kuruluyor. Kaldırsanız bile ayar açık olduğu sürece yeniden yükleniyor.

Kendim yaşamadığım ama etrafta gördüğüm başka sorunlar da var. Mesela etrafımda menteşesi kırılmış bir laptoplar genelde Asus'tu.

Kullandığım ürün sayısı kısıtlı ancak bunlar daha çok tasarım ve mühendislik problemleri olduğunan bu sorunların Asus un diğer modellerinde de olduğunu düşünüyorum o yüzden konu açmak istedim. Kısacası Asus donanımlarında son birkaç yıldır kalite iyice düşmüş durumda. Strix serisi de dahil şu an en kötü donanımları üreten marka diyebilirim. Almayın!
Kullandığım ürünler logitech markasına ait. Ancak razer, stellseries, corsair gibi markalarda da sorunun yaşandığını hem aynı switch lerin kullanılmasından hem de kullanıcı yorumlarından biliyorum. Ben de uzun zamandır bilgisayarımda kullandığım çevre birimlerinde genelde logitech markasını kullanıyordum. Tasarım ve işlevsellik olarak ürünlerini beğenmem sebebiyle tercih sebebim oldu. Ancak son zamanlardaki ürünlerinin dayanıklılığının düşük olması sebebiyle güvenimi tamamen kaybetti. Özellikle 3 yıl önce aldığım klavyenin birden fazla tuşunda aynı anda çift basma sorunu ortaya çıkması benim için bardağı taşıran son damla oldu ve bu konuyu açmaya karar verdim.

Bugüne kadar aldığım logitech klavye-fare ürünlerinin hepsi, hem de HEPSİ 2-3 yıl içinde bozuldu. Bunların bir kısmı garantiden değiştirildi. Garanti konusunda haklarını yemeyelim olması gereken hizmeti veriyorlar.(Artık uluslararası destek de vermiyorlar. Aldığınız yerle görüşünün diyorlar) Ancak ürünler hakkında aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İnternet kafelerde, iş yerlerinde günün 10-15 saati kullanılan ucuz ürünlerde yıllarca böyle sorunlar çıkmazken kendilerinden 10 kat yüksek fiyata satılan başta logitech olmak üzere razer, steelseries, corsair gibi ürünler onun onda biri kadar dayanıklılık gösteremiyor. Bugüne kadar A4 tech fare için çift tıklıyor diyen birini görmedim.

Bu sorunu yaşayan sadece ben değilim. Yerli - yabancı forumlarda, youtube da bu sorunları yaşayan çok sayıda kişi görebilirsiniz. Sadece bu forumdan yakın zamanda açılmış birkaç örnek koyuyorum. Ancak "logitech çift tıklama", "çift basma", "double click", "keyboard double tapping" gibi aramalar yaptığınızda hem logitech hem diğer markalar için sayısız sonuca ulaşabilirsiniz.


https://forum.donanimhaber.com/double-click-cift-tiklama-sorunu-olmayan-mouse--140973162#140973162

https://forum.donanimhaber.com/oyuncu-fareleri-karsitlari-birligi-protesto--140312896

https://forum.donanimhaber.com/logitech-g910-cift-basma-problemi--133008943

Bunların tek bir açıklaması var o da planlı eskitme. 4 haneli fiyata bir fare alıyorsunuz. Şanslıysanız 3 yıl ömrü var. Sonra çöp. Anlamı şu: Ürünü aslında satın almıyor aylık yaklaşık 20-30 liraya kiralıyorsunuz.(Satın alma fiyatınızı kullandığınız ay sayısına bölünce çıkan sonuç) Ürün özelliklerinde 50 60 milyon tıklama ömrü diye uydurma sayılar var ancak günde 1000 kere bassan 50 bin gün dayanması gerekirken bir iki yıl içimde bozuluyorlar.

Bunlar da şimdiye kadar kullandığım logitech ürünleri ve başlarına gelenler.

G15 V1 klavye: Bazı tuşlar bozuldu. Garantiden V2 ile değişti. Elden çıkarıp yerine G510 aldım.
G510 Klavye: Garanti süresi dolduktan sonra yine bazı tuşlar basmamaya başladı.
G500 Fare: Garanti dolduktan sonra switch ler de çift tıklama sorunu ortaya çıktı.
G502 Fare: Bir süre kullandıktan sonra elimde fazlalık olduğu için kuzenime verdim. Bir süre sonra onda da yine tuşlarda sorun çıkmış.
Anyware mx fare: Sol tuşta çift tıklama, sağ tuşta hiç basmama sorunu ortaya çıktı ve garantiden değişti. Yerine verilende de aynı sorun yaşandı. Switch leri kendim değiştirdim.
G900 Fare: 2 yıl dolmadan kablolu bağlantı çalışmamaya başladı, garantiden yenisi geldi. Yenisi gelene kadar G903 almıştım. Garantiden gelen G900 boşa çıktı ve elden çıkardım.
G903 Fare: 1 yılı doldurdu. Şimdilik sorun yok ancak bunun da 2 yıl içinde bozulacağına eminim. (Ekleme: konuyu açtıktan birkaç ay sonra bu da gitti.)
G810 Klavye: 3 yıl sonra çok sayıda tuşta çift hatta üç kez basma sorunu ortaya çıktı. Sorunlu tuşlar sürekli değişiyor. Bu klavyenin switchlerinin 70 milyon tıklama ömrüne sahip olduğu iddia ediliyor ancak en sık kullanılan tuşlarda bile bunun onda biri kadar basılmış olması mümkün değil.
Hakkında
Konum: Ankara
Meslek: öğretmen
İlgi Alanları: İlgisiz
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
AMD
Mobil cihaz
Huawei ideos x5
Operatör
Vodafone
ISS
Superonline
Takım
Beşiktaş
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: dün
Mesaj Sayısı: 10.460
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 14.703
İkinci El Bölümü Mesajları: 353
Konularının görüntülenme sayısı: 858.560 (Bu ay: 2.266)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 7.673 (Bu hafta: 7)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.