Yarbay
04 Ağustos 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
29 üye
Görüntülenme
Toplam: 102 (Bu ay: 0)
Gönderileri
İstanbul acıbadem atakent hastanesi nde dün itibari ile aşı oldum. Çok detaylı bir şekilde aşı konusunu son birkaç haftadır araştırıyorum. Tüm merak edilenleri cevaplayabilirim.
Herkese Merhaba

Şubat 2016 tarihinde bitmek üzere olan Vodafone 1 senelik şirket hatlarımızın taahhütü için diğer operatörlerle konuşmaya başladım. Turkcell tarafında bana atanan müşteri temsilcisi 11 adet hattım için fiyat teklifi gönderdi. Bende 9 Şubat 2016 tarihinde gönderilen fiyat teklifini içeren maile cevap olarak 24 ay taahhüt yapmak istemediğimi belirten bir cevap yazdım. Turkcell müşteri temsilcisi 10 Şubat 2016 tarihinde geri cevap yazarak Teklifimizi 12 ay olarak güncelliyorum şeklinde yeni bir REVİZE fiyat teklifi gönderdi. Bu mailin ekinde excel listesi içerisinde hatlarımızın detayları, geçilecek tarifeler ve fiyatları yazıyordu. En aşağıda ise 12 aylık sözünüze istinaden şeklinde yine teklifin 12 ay olduğunu belirten bir ibare vardı. Daha sonra ise müşteri temsilcisine teklifin uygun olduğunu belirttim. Aynı ay içerisinde ise sözleşmeleri imzalayarak hatlarımızı Turkcell'e geçirdik.


Aradan 1 sene geçti. Hatlarımızın taahhüt süresinin dolmasına yakın kendi kullandığım telefona mesaj geldi. Mesajda taahhüt süresinin dolacağı tarih belirtiliyordu. Bende tabi doğal olarak yeniden diğer operatörlerden teklif aldım. Vodafone uygun bir teklif sundu. Zaten Turkcell'den çıkmak istiyordum çünkü hiç bir zaman bana başta söylenen faturalar gelmedi. 400TL toplam fatura ücreti söylenmesine karşın faturalarım hiç bir zaman 650TL'den aşağı gelmedi. Sürekli tabi bir bahane vardı. Neyse konumuza dönelim. Turkcell'e dönüp kendi hattım dışında diğer hatlarıda kontrol etmek için 532'yi aradım. Müşteri temsilcisi bana hatlarımın taahhütlerinin devam ettiğini söyleyince şoka girdim. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını zira cep telefonuma mesaj geldiğini söyledim. Temsilci inceleme yaptıktan sonra 11 adet hattımdan 6 tanesinin taahhütünün devam ettiğini söyledi. Böyle bir ne yazılı nede sözlü talebimin olmadığını belirtip şikayet açtım. 2 gün sonra beni aradılar. Oldukça dolambaçlı bir konuşma yaptılar. Bende en son sinirlenip kısa kesin evet mi hayır mı diye sordum. Başvurumu red etmişler. Sözleşmeleri imzaladığımı Ama adam bu kadar kısa bir şeyi bana 15 dakikada anlattı. Neyse bende ikinci kere başvuru yaptım. Bunun içinde biri aradı. Başvurumun incelemede olduğunu ve bana gönderilen emaili görmek istediklerini söyleyerek bir email adresi istediler. Verdikleri adrese yazışmaları gönderdim. Ancak onada bir daha cevap vermediler.

Evet yanlış duymadınız. En başta müşteri temsilcisi, güzel hoş bir bayan, geldi etti, konuştu ve bana kağıtları imzalattı. Üstten 5 tane hattımı 12 ay taahhüt şeklinde yapmışlar. Alt tarafta yer alan 6 hattımı ise 24 aya sokmuşlar. Hiç bir şekilde, hiç bir yerde ne yazılı ne sözlü böyle bir talebim olmadı. Şimdi ise cayma bedeli adı altında 3000TL gibi bir soygun parası istiyorlar.

Şunuda belirteyim bana 12 aylık teklifimiz ektedir şeklinde gönderilen listede yeni geçeceğim Turkcell tarifelerini ayrıntılı bir şekile yazmışlar. Fiyatlarıda belli. Ve tabi bu fiyatlar ve tarifeler benim şu an 24 ay taahhütlü şeklinde kullanddığım tarifeler. Bana 12 aylık teklif yapılmışken benim bunları aynı fiyat ve tarifelerle 24 ay olarak kabul etmem biraz hayatın akışına aykırı öyle değil mi ? Bunu anlatmama rağmen başvurumu red ettiler. BTK'ya şikayet açtım. Ondada önce şirket evraklarımı istediler. Gönderdim ancak halen 48 saat geçmesine rağmen dönüş yapmadılar.

Diceksiniz ki hata sende. Evet doğru neden alttaki evrakları kontrol etmedim ya da neden ilk gelen faturamın arkasında ki tarifelere bakmadım. Evet tamamen doğru bende hata payı büyük. Bu konuyu da buraya açmamın sebebi aman siz siz olun benim gibi hata yapmayın diye. Turkcell'miş falan filan hikaye çatır çatır aldatmaca bir şekilde evraklarımı imzalattılar bana. Ha bundan sonrası belli. Şimdi Vodafone'a geçiyorum. 6 hattımı geçirdim. Bir tanesinin taahhüt'ü sözde devam ediyor diye 500 lirayı geçirmişler. Gelen tüm faturalara avukatımız itiraz edecek sonra doğru mahkemeye. Ayrıca bizi kandıran müşteri temsilcisini de ayrı olarak mahkemeye verecem.

Bu arada son söz şunuda belirteyim. 12 ayda Vodafone'da kalıp Turkcell'e gecmıstım. Vodafone'da ne söyledilerse fatura en fazla 50TL veya 100TL üstü geldi. Ama Turkcell'de 1 sene boyunca maşallah 400TL gelmesi gereken fatura 650'den aşağı bir kere dahi olsun gelmedi.

Bravo Turkcell gerçekten bravo. Böyle dünya firması oluyorsunuz değilmi.
 
Apple “Hello Again” adı altında yaptığı etkinlikle yeni Macbook Pro’larını tanıttı. Yaklaşık olarak 4 sene sonra yenilenen modellerde ilginç değişiklikler var diyebiliriz. Tanıtımın hemen ardından Türkiye satış fiyatları da apple.com üzerinden açıklandı. Eskiden en yüksek model fiyatı 9700TL olan 15” Macbook Pro fiyatlarında artık tavan ücreti yeni model ile 11099TL oldu. Peki yeni Macbook’larda ne değişti ?
 
 
 
Beklendiği gibi Apple yeni kasa dizaynında 12”’lik Macbook modellerini örnek aldı. Artık ayrıca yeni bir renk olarak da gümüşün yanında uzay grisi var. 13” ve 15” modellerinde yapılan kasa değişikliği ile 13” modeli 1.4KG ağırlığında ve bir önceki modelden yüzde 17 daha ince bir yapıda. 15” modeli ise yine bir önceki modelden yüzde 14 daha ince ve 1.8KG ağrılığında. 18mm’den 14.9mm’ye düşürülen ağırlığına rağmen Macbook Pro halen 10mm inceliğe sahip olan HP’nin Spectre ve Acer’ın Swift 7 laptoplarından daha kalın. 
 
Yeni nesil Macbook’larda en çok dikkat çeken özelliklerden biriside Force Touch Trackpad’in tam olarak 2 katı büyütülmesi. Macbook’ların en başarılı özelliklerinden biri olan ve kullanım kolaylığı ile öne çıkan trackpad artık Magic Trackpad 2  aksesuarı ile neredeyse aynı boyutta ama kasaya entegre bir şekilde kullanılabilecek. Klavye tarafında ise yine 12” Macbook’da ilk olarak rastladığımız kelebek mekanizmasının, 2.nesil geliştirilmiş bir versiyonu kullanılmış. İlk nesil kelebek klavyesi düz yapısıyla çok şikayet almıştı ancak Apple bu yeni nesil klavyenin gezinme ve tepki sürelerinin çok daha başarılı olduğunu söylüyor.
 
 
 
Apple yeni nesil Macbook Pro’ya Apple Pay ödemelerini yapabilmenize olanak sağlayan Touch ID yerleştirmiş. Touch Bar içerisinde en sağda yer alan bu parmak izi okuyucusu iPhone 6S’lerde kullanılan donanım ile aynı. Apple’ın T1 çipinin desteklediği Touch ID ile artık Macbook üzerinde Apple Pay ödemelerini yapabilecek ya da sisteme girişlerde parmak izinizi kullanabileceksiniz. Bunun haricinde bir yine parmak izinin okutulması ile beraber kullanıcı hesapları arasında hızlı bir şekilde geçişte yapabileceksiniz.
 
 
 
Lansmanın belki de en heyecanlandıran tarafı Macbook’lar üzerinde fonksiyon tuşlarının kaldırması ile yerine gelen ve Touch Bar adı verilen özellik oldu. OLED bir ekran üzerinde Macbook’un çeşitli fonksiyonlarını kontrol edebildiğiniz bu mekanizma ile uygulamaların çeşitli özelliklerini direk olarak klavyeden kontrol edebileceksiniz. Galaxy Note 4 Edge telefonunda Edge ekranını hatırlarsınız. Bir uygulama içerisinde iken eğer o uygulama destekliyorsa, uygulamanın çeşitli özelliklerini direk Edge ekranı üzerinden kontrol edebiliyorduk. Macbook üzerinde de uygulamaların destek vermesi ile, çeşitli özellikler Touch Bar üzerinde kullanabilecek. Örneğin Safari içerisinde tam ekran kullanırken açık olan sekmeleri Touch Bar üzerinde görüntüleyebilecek ve bunlar arasında hızlı geçişler yapabileceğiz. Bir nevi uygulamaların menüleri içerisinde yer alan çeşitli özelliklerine direk olarak klavye üzerinden kolay erişim sağlanabilecek diyebiliriz. Apple Touch Bar’ın özelleştirilmesi için gerekli olan yazılımı da geliştiricilerin hizmetine sundu. Eski fonksiyon tuşlarını ben çok kullanıyordum diyenler de merak etmesin zira FN tuşuna basılı tutmanız ile beraber yine bu fonksiyonları Touch Bar üzerinde kullanabilmek mümkün olacak. Microsoft uygulamaları, fotoğraflar , mesajlaşma ve Final Cut Pro gibi bir çok uygulama Touch Bar desteği ile geliyor olacak. Touch Bar ayrıca özelleştirilebilir bir yapıya da sahip. Bu şekilde finder kullanımı gibi bir çok alanda, Apple’ın desteklediği oranda bu OLED barı kendi zevkimize göre kullanabileceğiz. Touch Bar’da tıpkı Macbook ekranı gibi geniş renk skalası P3 destekliyor.
 
Touch Bar’ın sol tarafında yer alan ESC tuşu her zamanki yerinde Sierra tarafından yönetilecek. Duruma göre iptal veya onay tuşları da, ESC yani çıkış tuşunun yerinde belirebilecek. Orta kısımda ise uygulamaların kısa yol fonksiyonlarını kontrol edebileceğiniz alan yer alacak. Son bölümde ise parlaklık,ses ve Siri gibi yine sistem fonksiyonlarını kontrol edebileceğiniz bölüm olacak. Bu bölümü ayrıca arzu ederseniz kapatabilir ve uygulama alanını buraya doğru genişleterek daha geniş bir alanda kullanabilirsiniz. 
iPhone 7 Plus incelememde yeni Wide Color Gamut geniş renk skalasını sizlere tanıtmış ve yeni nesil Macbook Pro’lar da geleceğini söylemiştim. Apple 5k iMac, iPad Pro 9.7’ ve iPhone 7 modellerinden sonra artık yeni nesil Macbook’larda da P3 geniş renk skalasını kullanıyor.  Macbook Pro’nun yeni nesil kullandığı ekran panelleri de artık %67 daha parlak, %67 daha yüksek kontrastlı ve %25 daha fazla renge destek veriyor. Ekranı ise 12inch bir Macbook kadar ince.  Ekranın parlak değeri ise 500nit.
 
İşlemci tarafında da yenilikler var. 15” modelinde Intel Core i7 6.nesil işlemci, bir önceki nesilden 2.3x daha hızlı Radeon Pro ekran kartı ve 2TB’a kadar %50 daha hızlı SSD ile geliyor. Polaris mimarisi kullanılan Radeon Pro 14nm FinFet işlemi ile üretilmiş. 15” giriş modelinde Radeon 450 bir üst modelde ise Radeon 455 ekran kartı yer alıyor. Her ikisi de 2GB ön bellek ile gelen bu modelleri arzu ederseniz özelleştirerek 4GB belleğe sahip Radeon Pro 460’a yükseltebilirsiniz. SSD ise önceki modellerin aksine değiştirilebiliyor. Buda gelecekte yükseltme yapmak isteyen kullanıcılar için güzel bir haber.
 
 
 
Yeni termal mimarisi ile daha sessiz bir Macbook olacağı Apple tarafından söylenen yeni modellerin, hoparlör yapısı da daha geliştirilmiş. İki kat daha fazla dinamik aralığı kullanan hoparlörler, %58’e kadar daha yüksek ses ve iki buçuk kata kadar daha yüksek bas oranlarını önceki nesille göre verebiliyor. 13” modelinde ise harici ekran kartı yok ve modeline göre Core i5 ve i7 işlemcileri ile Intel Iris Graphics kullanılmış.  Tüm modellerde maksimum değer olarak 16GB’lık bellek seçeneği yer alıyor. Apple pil ömrünü korumak adına 16GB’den daha fazla bellek seçeneği olmasına izin vermemiş.

Yeni Macbook’ların belki de en çok eleştirilen tarafı bağlantı noktaları. 4 adet Thunderbolt 3 USB-C girişine sahip olan Macbook’lara artık display port, HDMI hatta USB bağlantılı bir cihaz eklemek için maalesef dönüştürücü satın almanız gerekiyor. Bu dönüştürücülerinde ek olarak 150 TL ve üzerinde maliyeti olduğunu hatırlatmak isterim. iPhone’unuzu şarj etmek istediğinizde bile maalesef dönüştürücü kullanmak zorundasınız. Bu dört portun üzerinden herhangi biriyle de ayrıca cihazı şarj edebileceksiniz tabi yine aynı şekilde Magsafe şarja da bu noktada elveda demek zorunda kalıyoruz. Bu arada cihazı 2 noktadan da iki ayrı adaptörle, aynı anda şarj edebilirsiniz ancak Macbook böyle bir durumda sadece tek bir şark noktasından güç çeker. Belki merak edeniniz olur diye bu bilgiyi de eklemek istedim. Bu yeni bağlantı noktaları belki 3 sene sonra standart hale gelebilir ancak günümüzde yaygınlaşmaması ve bir çok dönüştürücü ihtiyacı ile dağınıklık yaratacak olması sebebiyle pratik bir kullanım oluşturmayacaktır.  Bu arada 4 adet Thunderbolt portlu modeller minimum 7199TL’den başlıyor Bunun altındaki modellerde 2 adet bağlantı noktası var. Bu bağlantı noktalarından birisini şarj için kullanacağınızı düşünürsek geriye düşük modeller için sadece bir adet USB-C portu kalıyor. 4 adet bağlantı bulunan modellerde 2’si solda diğer ikisi ise cihazın sağ tarafında yer alıyor.

Apple lansmanda Macbook’ların 2 adet 5K harici monitörü aynı anda destekleyebileceğini LG monitörler üzerinde gösterdi. Tanıtımda LG monitörlerin kullanılması, üretimi durdurulan Cinema Display’den sonra Apple’dan yeni bir monitörün belirli bir süre daha gelmeyeceğini gösteriyor . Bu arada lansmanda gösterilen LG monitörler Tunderbolt 3 bağlantısını destekleyecek ve 4K modeli 699.95 dolar, 5K modeli ise 1299.95 dolardan Apple Store’da satışa çıkacak.

Yeni nesil Macbook Pro yine 10 saat batarya ömrü sunuyor. Eski fonksiyon çubuğunu geri istiyorum diyenler için ise 13”’lik düşük seviye bir model sunulmuş ve fiyatı 5309TL. Uzay girişi rengi de bu model için sunulmamış. Apple’ın meşhur ışıklı logosu da maalesef artık yok. Arka aydınlatmalı logo kaldırılmış. Kullanıcıların en beğendiği özelliklerinden biri olan ışıklı Apple logosu için bazı kullanıcılar garantilerini hiçe sayarak iPhone’larının içini açtırtıp arka taraftaki logoya ledler yerleştirerek cep telefonlarında da logoyu ışıklı yapabiliyordu. Ancak Apple bu özellikten sıkılmış olsa gerek.

Macbook Pro’lar yeni neslin açıklanması ile beraber ayrıca ufak bir zamda gördüler. Türkiye’de 15” 512GB modeli 9700TL’den satılıyordu.
 
 
 
Bu model harici ekran kartı olan tek modeldi. Yeni fiyatların açıklanması ile beraber de 512GB’lık versiyonun fiyatı 11.099TL’ye yükseldi.  Ancak bu sefer Apple ekran kartını daha düşük bellekle diğer modele de koydu ve fiyatını da 9499 TL olarak açıkladı. Ancak 256GB SSD’ye sahip bu modelde depolamayı 512GB’a özelleştirilmiş sipariş olarak çıkardığımızda fiyat yine 10.299TL olarak gözüküyor ve eskiye oranla daha pahalı bir alım seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Touch Bar özellikle tasarımcılar için kullanım kolaylığı açısından bir çok avantajı beraberinde getirecek. İlk aşamada Touch Bar destekli gelecek olan Final Cut Pro ile, full ekran modun da çalışmakta olduğunuz timeline üzerindeki projenizi Touch Bar üzerinden kontrol edebileceksiniz.  Adobe’un ürünü olan Photoshop’ta ise yine Touch Bar’ın kolaylıkları kullanılabilecek.

Apple Macbook Air tarafında ise herhangi bir değişikliğe gitmedi 13” modeli aynı şekilde satışa devam edecek. Bir çok kişinin taşınabilirliği ile tercih ettiği 11” modelinin üretimi ise sonlandırıldı. Bununla beraber retina ekrana sahip olmayan Macbook Pro 13” versiyonunda satışı yıllar sonra durduruldu. Tüm bu değişikliklerden sonra dizüstü tarafında satılan Apple’ın en düşük ücretli ürünü, 13’lik Retina ekrana sahip olmayan Macbook Air modeli oldu. Bu modelin fiyatı şu an için 4069TL.

En pahalı Macbook Pro modelinin özelliklerini yükseltmek istediğiniz zaman ise ödeyeceğiniz rakam tam olarak 17.099TL.
Yeni Macbook Pro 720p Facetime HD kamera, Bluetooth 4.2 bağlantı, 802.11ac, 802.11a/b/g/n  gibi WiFi protokollerini de ayrıca destekliyor.
 
iOS 10.1 ile tüm kullanıcılara açılan portre modunu profesyonel bir kamera ile karşılaştırıp sonuçlarını ustamız Alphan Yılmazmaden ile beraber yorumladık. Bakalım iPhone 7 Plus'ın Bokeh fotoğraflar çekebilen yeni modu ne kadar başarılı ? Videomuzda ayrıca kaliteli bir Bokeh çekimini nasıl yapabileceğimizi de gösterdik. 
 

Dizayn

Apple iPhone 7 Plus’da dizayn açısından değişen fazla bir şey yok. Yuvarlanmış köşeler ve 7000 serisi alüminyum ile oluşturulan kasası daha önceden sızdırıldığı için bizleri çok da şaşırtmadı. Bir önceki model ile karşılaştırdığımızda ön tarafta herhangi bir değişikliğin olmadığını görüyoruz. Arka taraftaki çift kamera, yukarı ve aşağı alınarak değiştirilen anten çizgileri ve 3.5mm Jack girişinin olmaması bu seneki yenilikler.
 
Apple geçen senenin Rose Gold modelinden sonra bu senede Jet Black ve Black olarak iki yeni renk seçeneğini karşımıza çıkarıyor. Jet Black Apple’ın çizilme  uyarılarına rağmen ilk günden tükenmiş durumda. Mat siyahta yine kılıfla kullanılması gerejen bir renk. Bu iki yeni modelde anten çizgilerinin rengi de siyah olduğu için yekpare bir görünüm sunuyor. Diğer renkler olan Gümüş, Altın ve Rose Gold’da anten çizgileri siyah modellere göre daha belirgin.
 
iPhone 7 Plus’ın selefine göre boyutları tamamen aynı, ağırlık olarak ise 188gram  yani 6S Plus’dan 4 gram daha hafif. Geçmiş yıllarda sürekli incelen ve hafifleyen iPhone, bu sene kasa ölçülerinin ve tipinin de aynı kalması ile ağırlığından bir şey kaybetmedi. 172g’lık iPhone 6 Plus’a göre daha ağır olmasının sebebi de 6S ile beraber getirilen ve iOS 10 ile çok daha işlevsellik kazanan 3D Touch teknolojisi.
 
 
 
Apple ilk defa S serisi bir iPhone’dan sonra tasarımı değiştirmedi. Bir çok kişi bundan yola çıkarak önümüzdeki sene iPhone serisinin 10. Yılının kutlanacağını ve S serisinin ilk defa pas geçilerek iPhone 8 gibi özel bir serinin üretileceğini belirtiyor. Kısaca Apple’ın bu seneyi idare ettiğini düşünüyorlar.
 
 Eskiden çok kızdığımız ama zamanla alıştığımız dışa doğru sarkan kamera boşluğu 7 Plus modelindeki çift kamera ile daha da büyüdü.. Bu boşluk telefonun düz bir zeminde dengede durmasına da engel oluyor. Kamera ve ana ekran tuşunda safir cam kullanılmış olsa bile telefonu yine de kılıfla kullanmanızı tavsiye ederim.
 
 

Ön Tarafta yer alan ana ekran tuşu artık basmalı bir yapının aksine dokunmatik olarak karşımıza çıkıyor. Taptic Engine olarak adlandırılan titreşim motoru siz home tuşuna bastığınız zaman tepki vererek basma hissini taklit ediyor. Oldukça başarılı diyebiliriz zira tuşun dokunmatik olduğunu ancak telefon kapanıp Taptic Engine devreden çıkınca anlıyoruz. Ayarlardan bu titreşimin şiddetini de belirleyebiliyorsunuz. Taptic Engine bildirim çubuğu dahil olmak üzere telefonda bir çok farklı işleme tepki veriyor.  Bu motorun yazılımcılara da açılması ile artık uygulamalar veya oyunlarda bu motordan yararlanabilecek. Tıpkı PS4 Dual Shock kolunda olduğu gibi oyun oynarken de farklı titreşimlerle geri dönüşüm sağlanabilecek.  Gelecek iOS sürümlerinde home tuşu için kaydırma hareketleri gibi çeşitli işlevlerde Apple tarafından atanabilir.
 
Home tuşu dokunmatik yapısının yanında aynı zamanda her zaman olduğu gibi Touch ID teknolojisini de barındırıyor. Parmak izinizin tanınıp ekranın açılması, diğer modellerde olduğu yine oldukça hızlı.
 
 
 
iPhone 7 ve 7 Plus üzerinde artık 3.5mm Jack girişi yok. Apple’dan önce, Motorola’nın  5.19mm inceliğindeki Moto Z ve LeEco’nun Le 2 ve Le Max 2 telefonlarında da 3.5mm Jack girişi kaldırılmıştı. Apple bu teknolojiyi eski olarak nitelendirip kablosuz kulaklık kullanımına geçiş yapmak istiyor. Eski kulaklıklarımız için kutu beraberinde bir adaptör geliyor. Ancak bu adaptörün şarj sırasında kullanılması da lightning portunu kullandığı için mümkün olmayacak.

Audiophille yani seste mükemmelliğin peşinde koşan ve kablosuz çözümlerden yana olanlar içinde maalesef kötü bir haberimiz var. Bluetooth olarak iPhone’larda müzik çıkışı 256Kbps VBR AAC formatı ile sınırlandırmış. Bu iTunes üzerinden satın alınan müziklerle aynı kalite demek. Ancak daha yüksek kalitede ki kayıpsız sesler için yeterli değil. Audiophille’ler açısından şu an en iyi seçenek ise Lightning üzerinden çıkış almaları. iPhone ile beraber gelen Earpods kulaklıkta  lightning ucuna sahip ve geçen seneki kabloya göre 8cm daha uzun. Yeni kulaklıklarda ayrıca lightning ucu ile beraber plastik bir yapı kullanılmış ve bu da eski silikon modele göre daha dayanıklı olmasını sağlamış. Ses kalitesi için ise geçen seneki ile aynı düzeyde ancak başarılı olduğunu söyleyebilirim.

3.5mm Jack girişinin kaldırılması ile arka tarafta oluşan boşluğa Taptic Engine konulmuş. Bu bölgede ayrıca Barometre havalandırması da yer alıyor. Alt tarafta yer alan hoparlör ızgarasının ise herhangi bir amacı yok sadece sağ taraftaki stereo hoparlör ile simetriyi sağlaması için konulmuş. Bu ızgaralar üzerinde soldaki en son ve sağdaki en başta yer alan delikler mikrofonu barındırıyor.
 
 

iPhone artık IP67 sertifikasına sahip. 1 metreye kadar 30 dakika suya dayanıklı ve tamamen toz geçirmez. 3.5mm Jack girişinin kaldırılması ve telefonun iç yapısında aralık bırakılmaması ile bu dayanıklılık sağlanmış. Apple yine de su sızmalarını garanti kapsamı dışında tutuyor. Telefonun sağlam yapısını sağlayan yapıştırıcılar su geçirmezlik açısından çok önemli. Herhangi bir tamir sebebiyle içinin açılması durumunda bu yapı bozulabilir. Donanımhaber olarak daha önce   ’de telefonun tuzlu suya karşı direncini 50 dakika boyunca test etmiştik. iPhone fazla basınca maruz kalmadığı ve sudan hemen sonra  tatlı su ile yıkandığı için herhangi bir sorun çıkmamış ve cihazı kullanmaya devam edebilmiştik. Apple ayrıca suya maruz kalınmasından sonraki beş saat telefonun mutlaka şarj edilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor. Lightning girişinin üzerinden kısa devre yaşanmaması için bu süre gerekli. Telefonlarınızın uzun kullanım sonrasında yıpranma payı ile suya direnci zamanla düşebilir bunu da belirtmek isteriz.

Ekran

iPhone 7 Plus 2014 yılında ilk çıkan iPhone 6 Plus ile aynı çözünürlükte, yani 1080 x 1920 Full HD olarak karşımıza çıkıyor. Geçen seneki 6S Plus modelinde de aynı çözünürlük kullanılmıştı. Bu sene ise bazı önemli yenilikler var.  HD Retina olarak nitelenen yeni ekran %25 daha parlak. iPhone 6S Plus’ın 550nitlik değeri iPhone 7 Plus’da 625nit’e yükseltilmiş. Ancak tıpkı Samsung marka telefonlarda olduğu gibi bu maksimum değeri sadece otomatik parlaklık modunda alabiliyorsunuz. Normal modda ise 570nit civarı bir değer alıyorsunuz ki günümüz ekranların  da parlak açısından oldukça yeterli bir değer olarak gözüküyor. Yurt dışında yapılan testlerde ise iPhone 7’nin otomatik parlaklık değeri, daha da fazla olarak 702nit değerinde ölçülmüş. Otomatik ayar harici maksimum kullanım ise 602nit olarak yine yurt dışı c  incelemesinde yer almış.
iPhone 7 Plus’ın PPI değeri ise 401. iPhone 7’nin 326PPI değerine göre daha yüksek olsa da rakibi Note 7’nin 518PPI değerinin altında kalıyor. Steve Jobs insan gözünün maksimum ortalama 300 PPI değerinin üzerini algılayamayacağını belirtmiş ve bundan sonra çıkan tüm modellerde ki PPI değerleri rakiplerinin gerisinde kalmıştı. Ancak Jobs’un iddiasının ortalama değerler için geçerli olduğuna ve bu değerlerin haricinde mükemmel görüşe sahip kişilerin daha yüksek PPI değerlerini de görebileceğine dair yoğun tartışmalarda sürmüyor değil.
 
 

Rakiplerinin QHD çözünürlüklerine karşısın Full HD ekranda kalmayı tercih eden iPhone aynı zamanda Wide Color Gamut teknolojisi ile karşımıza çıkıyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus DCI-P3 geniş renk skalası ile klasik SRGB renk düzenine göre daha fazla renk üretiyor. Film endüstrisinde standart olarak kullanılan DCI-P3 ile renklerin canlılığı ve doğruluğu artıyor. Parlak, enerjik yeşiller ve canlı kırmızılar Apple’ın bu yeni çalışmasında ortaya çıkıyor.  Apple buradaki hamlesi ile bir nevi Amoled ekranlardaki derin ve zengin, parlak renklerin dikkat çekmesi ile oluşan renk yoğunluğunu LCD ekranına getirmek istiyor.

Wide Color Gamut ‘un iPhone ekranlarında düzgün bir şekilde çalışabilmesi için aynı zamanda ileri düzeyde bir renk yönetimi gerekiyor. Bu renk yönetiminin geriye dönük olarak da SRGB düzeni ile çalışan uygulamaları da kapsaması gerek. Buradan anlayacağımız ise AppStore üzerindeki uygulamaların güncellenmesi gerektiği. Instagram iPhone lansmanında Wide Color destekli ekranı kullanacak özel güncellemenin yolda olduğunu belirtmişti. Diğer güncellenmelerinde zamanla yapılacağını düşünüyorum. Yine lansmanda tanıtılan ve Wide Color destekleyen Oz Kingdom’u iPhone 7 Plus üzerinde oynadığımız zaman bu teknolojinin  ne kadar başarılı olabildiğini de ayrıca görebiliyoruz.

Wide Color ile ilgili sıkıntı yaratabilecek bir başka konuda “Ya telefonda ne kadar güzel gözüküyordu bilgisayarda neden böyle bu fotoğraf?” cümlesini çok duyacak olmamız. iPhone 7 Plus’ın çift kamerası da bu teknolojiyi destekliyor. Ve bu cihazla çekilen fotoğrafların başka cihazlarda görüntülenmesi de ayrıca sorun yaratacak zira günümüzde maalesef her ekran bu teknolojiyi desteklemiyor. Apple tarafında 5K iMac ve iPad Pro 9.7inch modelleri  destekliyor. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama iPad Pro 12.9’da Wide Color desteği yok. Ekim ayında tanıtılacağı konuşulan yeni nesil Macbook Pro’larda da bu teknolojinin olacağını düşünüyorum.

iPhone ‘da çektiğiniz bir fotoğrafı Wide Color Teknolojisine sahip olmayan bir laptop ‘da görüntülediğiniz zaman renkler solgun ve kayıp vermiş bir şekilde görüntülenecektir. Bu farkı anlatmak için ekrandaki örneklere bakabiliriz. Wide Color Desteği olmayan bir ekrana sahip kişiler burada sadece SRG B renkleri görebilecek ve Display P3 alanındaki ek renkleri algılayamayacaksınız. Android marka telefonlarda bu renklerin hepsini görebilmenizin sebebi ise Android’in renk yönetim sistemi olmaması ve renkleri doğal olmayan tonlarda çevirmesidir. Note 7 gibi bir telefonun wide Color desteği vermesine rağmen Android’in ve doğal olarak uygulamaların verememesi ise bir başka videomuzun konusu olarak sizlerle olacak.
Performans

iPhone 7 Plus gerçekten çok hızlı bir telefon. Hızını ise yeni nesil 64 Bit A10 Fusion işlemcisine borçlu. Big Little ARM mimarisine benzer şekilde Apple’ın kendi özel ARM uyarlaması olan Fusion işlemcide ilk defa 2 çekirdekli bir işlemciden 4 çekirdekli,  bir yapıya geçilmiş. Oldukça ince bir yapıda olan bu işlemci, TSMC’nin 16nm FinFET Plus işlemiyle üretiliyor. Yüksek hızdaki çift çekirdekler 2.34Ghz hızında görev yapıyor.

İşlemci üzerindeki 2 adet çekirdek yüksek performanslı işlemcilerden sorumlu ve bir önceki A9 işlemcisinden %40 hızlı, A8’in ise tam iki katı hızında. Diğer 2 çekirdek ise yüksek verimlilik esas alınarak performans çekirdeklerinin 1/5’i oranında çalışıyor ve email okumak gibi performans gerektirmeyen işlemlerin gerçekleşmesini sağlıyor. Apple tarafından dizayn edilen bir performans kontrolcüsü her iki çekirdek arasında ki geçişleri kontrol ederek pil ömrünü en üst düzeyde tutmaya çalışıyor. Oyunlar gibi yüksek işlemci gücü gerektiren durumlarda yüksek performans çekirdekleri devreye girerken, mesajlaşma veya email atma gibi yüksek güç istemeyen durumlarda ise performans çekirdekleri çalışıyor.

iPhone 7 Plus’ın yüksek verimlilik çekirdekleri ise ilginç bir şekilde sisteme kapalı olup herhangi bir benchmark üzerinde görünmüyor. İşin dahada ilginç yanı Geekbench gibi benchmarklar bu çekirdekleri hiç algılamayıp cihazı çift çekirdekli olarak gösteriyor.

Tüm benchmark testlerinde en yakın rakiplerine büyük farklar atan A10 Fusion işlecmcisi yüksek saat hızlarında çalışıyor. A10 işlemcisi yeni nesil Macbook ve Macbook Air’in Intel işlemcileri ile iPad Pro’da yer alan A9X işlemcisinden bile en azından tek çekirdek performansı ile daha hızlı çalışıyor.

4 çekirdek CPU’nun yanında aynı zamanda 6 kümeli yapısıyla grafik işlem birimide iPhone 7 Plus’ın içerisinde yer alıyor. Bu GPU önceki nesil A9 işlemcisine göre yüzde 60 daha performanslı, iki nesil önceki A8’den ise 3 kat daha hızlı çalışıyor. Enerji verimliliği açısından yine GPU’nun bir önceki nesilden %30 daha verimli çalıştığını da söyleyebilirim.

A10 Fusion içerisinde M10 adı verilen hareket algılamaya yönelik yardımcı bir işlemci daha var. M10, ivmeölçer, jiroskop ve pusuladan  verilerek çeker Apple’ın sağlık uygulamasına büyük bir güç tüketimi olmadan gönderiyor.
 
 

iPhone 7 ve 7 Plus’da 16GB’lık düşük depolama kapasitesi kaldırılarak yerine 32GB NAND depolama seçeneği konmuş.  Diğer satılan 2 seçenek ise 128 ve 256GB. NAND flash bellekleri data depolaması için herhangi bir güce ihtiyaç duymuyor
Yeni donanımın avantajlarını kullanan mevcut oyunlardan sadece Lumino City 2.44GB, Transistor 2.18GB, OZ Broken Kingdom 764MB ve CSR Racing 2, 1.45GB yer kaplıyor. 4 oyunun 7GB’a yakın yer kapladığını birde 4K Videoların sadece dakikasının 350MB olduğunu da hesaba katarsak,  32Gb’lık seçeneğinde zamanla 16GB etkisi yaratacağını tahmin edebiliriz. Bol fotoğraf çekip oyun oynayan kişilerin 128Gb seçeneğini tercih etmeleri mantıklı olacaktır.

iPhone 7 ve 7 Plus iki farklı modem seçeneği ile geliyor. Amerika’da Verizon ve Sprint, Japonya ve Çin için üretilen cihazlar Qualcomm’un Cat 12 X12 modemine sahip. Bu modemin Maksimum hızı 650Mbit. Yine Amerika’da AT&T , T-Mobile ve ülkemizde dahil olmak üzere Avrupa’da satılan modeller ise Intel’in daha ucuz olan, Cat 10 XMM7360 modemine sahip. Bu modemin download hızı ise 450Mbit. Ayrıca Intel modemler Sprint ve Verizon ile uyumlu değil yani CDMA networkunu desteklemiyor. Verizon ve Sprint tarafında satılanlar ise hem CDMA hem de GSM destekli. Bu modeller ülkemizde de çalışıyor ancak Apple tarafından en azından haberin yapıldığı tarihe kadar garanti desteği almıyordu. Qualcomm modemleri Intel’den daha hızlı ancak eşitliğin bozulmaması adına 650Mbit’lik hız 450Mbit’e sabitlenmiş. Yani her iki modelin sabit hızları aynı. Zaten 450Mbit’i kim görmüş o da ayrı bir soru. Wifi tarafında yine tüm mevcut protokoller destekleniyor.

iPhone 7 serilerinin her iki modelinde de Bluetooth 4.2 ve Apple Pay ödemelerini yapmaya yarayan NFC çipi var. Japonya için üretilen modelde ise Sony Felica NFC çipi tercih edilmiş zira bu ülkede 160 milyondan fazla işlem Felica ile yapılıyor.
iPhone bu sene sürpriz yaparak ilk defa stereo hoparlörlerle geliyor. Stereo hoparlörler Android ortamında uzun zamandır üreticilerin tercih ettiği bir özellik. Cihazın sağ alt kısmı ile üst taraftaki ahize içerisine yerleşik olan stereo hoparlörler farklı yönlere doğru ses yönlendirmesi yapabiliyorlar. HTC 10 modeli kadar güçlü bir ses yapısına sahip olmasa da özellikle Siri veya hoparlör açık bir şekilde yapılan görüşmelerde stereo sesin farkını hissedebiliyorsunuz.

iPhone 7 Plus içerisinde, geçen seneki 6S Plus’dan ve bu seneki iPhone 7 modelinden farklı olarak 3GB Ram yer alıyor. LPDDR4 ramler ile iPhone 7 Plus’ın kullanım süresi diğer tüm iPhone’lardan daha uzun soluklu olacaktır.

Kamera

Gelelim iPhone 7 Plus’ı farklı kılan en önemli özelliğine yani kamerasına. A10 işlemcisinin içerisinde CPU ve GPU çekirdekleri ile beraber yeni bir resim işleme ünitesi de var. Bu ünite yeni kamera mimarisinin en önemli parçalarından biri. Ön ve Arka kamera ile yapılan tüm işlemler bu özel silikon işlemci tarafından ele alınıyor ve dolayısıyla ek bir yükün ana işlemciye binmesinin önüne geçiliyor. Hızlı odaklama, ton şekillendirmesi ve beyaz dengesi gibi tüm işlemleri gerçekleştiriyor. Dördüncü nesil ton haritalaması ve gürültü azaltma gibi bir çok işlemi içeren çip, 100 milyar işlemi saniyeler içerisinde her fotoğraf için ayrı ayrı  yapabiliyor.

Donanım olarak iPhone 7 Plus iki adet kamera ile geliyor. Bu kameralardan  biri f1/8 28mm geniş açılı lens diğeri ise f/2.8 56mm telefoto lensi. iPhone 7 Plus ile ilk defa 2x hızına kadar optik zoom yapabiliyorsunuz. Bugün her kamerada olan yazılımsal yakınlaştırmaya karşın, telefoto kamerası donanım yakınlaştırması yaparak görüntün bozulmasına engel oluyor. Ancak tabi ki telefoto kameranın diyafram açığı f2/8 buda düşük ışıkta görüntü kalitesinin 2X yakınlaştırmalarda biraz bozulmasına sebep olabiliyor. Plus kamerası videolarda 6X, fotoğraflarda ise 10X yakınlaştırma yapabiliyor. 2X’den sonraki yakınlaştırmalar tamamen yazılımsal ve görüntüde diğer telefonlarda olduğu gibi bozulmalar meydana geliyor.
 
 

iPhone 7 Plus’daki kamera iyileştirmelerinden biride f/1.8 ile geliştirilen diyafram aralığı. 6S’deki F/2.2’den sonra iyleştirme yapılsa da yine de rakibi Note 7’nin F/1.7 değerinin altında kalıyor. iPhone 7 Plus’ın  merceğine diyafram aralığından daha fazla ışık gelmesi ile gece çekimlerinde ki parlaklık ve netlik arttırılmış ancak bizim çektiğimiz örneklerde biraz kumlanma ve detaylarda ufak kayıplar yaşadık bunu da belirtelim. OIS özelliği ile de yine videolarınızdaki titreme minumuma indirilmeye çalışılmış.
 
 
 
Yolda yürürken çektiğimiz bu görüntülerde yoğun sarsıntıya rağmen 7 Plus’ın kamerası görüntüyü büyük oranda sabitleyebiliyor. Ancak telefoto kamerası devreye girdiği zaman OIS özelliği olmadığı için sarsıntılar hissedilir derecede artıyor.
 
 
 
Telefoto kamerası ile aynı zamanda derinlik algılaması yapılarak Bokeh denilen arka tarafın bulanık çıkarak odaklanan objenin ön plana çıkartılması sağlanıyor. iPhone telefoto kamerasındaki donanımı kullanarak ön tarafta İnsan veya objelere odaklanıyor ve arka tarafta kalan alan bulanıklaştırılıyor. Beta sürümünde arka plan bulanık yapılırken obje veya kişilerin kenarlarında hatalar oluşabildi. ama tabi ki adı üstünde bu henüz bir beta. Bu özellik iOS güncellemesi ile beraber Portre modu altında bizlere ileride sunulacak. Telefoto kamerasının ışık gücünün biraz düşük kalması ile bu eğlenceli modun en keyifli dakikaları ışığın yoğun olduğu yerlerde çıkacaktır diye düşünüyorum. Arka planı bulanıklaştırma efekti şu anda bir çok akıllı telefonda da yazılımsal olarak var ve ayrıca PicsArt gibi çeşitli fotoğraf işleme uygulamaları ile de çekim sonrası buna benzer efektler uygulayabiliyorsunuz. Ancak tabi ki donanım kullanımı ile çok daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Bu arada derinlik algılayıcısına sahip olan ve çift kamerası bulunan telefonu daha önce HTC M8 modeli ile denemiş ancak başarılı olamamıştı.
iPhone 7 ve 7 Plus ayrıca yeni bir Dörtlü LED Flaş ile geliyor. Bu yeni flaş %50 daha parlak ve güçlü dolayısıyla etki alanı dah     a geniş. Flash içerisinde ışıklardaki titremeyi önleyen bir sensörde var. Gece çektiğimiz örneklerde iPhone 6S Plus’a oranla çok daha parlak ve daha doğal renklerde fotoğraflar çekebildik. Fotoğraflarda iPhone 6S Plus ile 7 Plus arasındaki farkları çok net bir şekilde görebilirsiniz.  

6S serisi ile beraber tanıtılan Live Photo iPhone 7 serisinde de devam ediyor. Live Photos yazılım geliştiricilere açılması, hareketli GIF oluşturabilen uygulamaların çoğalmasını sağlayacak. iPhone 7 Plus fotoğraflardaki yüz tanıma teknolojisinin yanında ayrıca tam vücut tanıması da gerçekleştirebiliyor. c

iPhone 7’nin video çekimi ise, geliştirilmiş lens ile birlikte görüntü kalitesi olarak artmış durumda. Diyaframın genişlemesi ile beraberde gece çekimlerinde selefi 6S Plus’a göre çok daha başarılı diyebiliriz. Işık patlamalarının azalması ve kaliteli lensi ie çok daha başarılı video kaydı yapabiliyor. iPhone 7 4K 30fps, 1080p 30 veya 60fps ile 720p 30fps modlarında çekim yapabiliyor. Bunlar haricinde ise 120fps yavaş çekim ve 240fps hızlı çekim modlarıda 720p olarak mevcut. iPhone 7 Plus ile çektiğimiz bir 4K videonun 1 dakikası 350mb, 1080p 60fps bir videonun bir dakikası 180mb ve son olarak 1080p 30fps bir videonun yine bir dakikası 117mb yer kaplıyor. iPhone 7 ve Plus modellerinde 4K için herhangi bir süre limiti yok ve kesintisiz çekim yapabiliyor.
 
 

iPhone 7 Plus’da Selfie fotoğraf çekimi ve Facetime görüşmeleri için ön tarafta 7megapixel boyutunda bir kamera var. Yeni sensör teknolojisi ile bu kameranın yeterli ışık aldığı yerlerde oldukça keskin görüntüler verdiğini belirtmeliyim. OIS özelliği de yine ön kamerada mevcut. Ayrıntılı testler olmadan ilk izlenimlerim rakibi Note 7’nin ön kamerasına göre daha keskin ve net görüntüler verdiği şeklinde.

iPhone 7 Plus kamerası tıpkı ekran teknolojisinde olduğu gibi Wide Color Gamut’u destekliyor. Bu şekilde doğal tonlarda canlı resimler yakalayabiliyorsunuz. Ancak bir kez daha uyarmak isterim ki bu resimleri Wide Color desteği olmayan bir cihazda görüntülerseniz renklerde patlama gibi yanıltıcı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Wide Color parlak renkleri tüm ihtişamıyla ortaya çıkarıyor. Açıkçası özellikle fotoğraf uygulamalarının güncellemeyle bu özelliğe kavuşmalarını merakla bekliyorum. Artırılmış gerçeklik alanında, çift kamerayı kullanan çeşitli uygulamalar görmemiz mümkün.

Cihazın ön kamerası ile yapılan Selfie çekimlerinde Retina Flash adıyla ekranın yüksek bir parlaklığa çıkarak flaş etkisi yaratmasıyla oluşan bir teknoloji geçen seneki modelde tanıtılmıştı. 7 Plus modelinde de Retina Flaş LED elementleri artırılarak, kameradan alınan görüntü ile renk ölçümü yapıyor ve gerektiği yerlerde fotoğraflara sıcaklık katarak çekimler gerçekleştiriyor. Yaptığımız testlerde yeni flaşın daha doğal ve insan yüzüne uygun sıcak renkler verdiğini gördük.

Batarya

iPhone  7 Plus 2900mAh’lik bir batarya ile geliyor. Bir önceki model 6S plus’ın bataryası ise 2750mAh idi. Artış var gibi görünse de 2014 yılının modeli olan 6 Plus’dan 15mAh daha düşük. 6S’e göre artışın sebebi ise 3.5mm Jack girişinin kaldırılması ve orada doğan boşluğun batarya içinde kullanılması. 
 
 

iPhone 7 Plus’da maalesef hızlı şarj özelliği yok. Apple anlam verilemeyen bir şekilde beklenmesine rağmen son 2 modelinde bu özelliğe yer vermedi. Kutu içerisinden gelen standart şarj ile toplam dolum süresi 197dk. Günümüz standartlarında oldukça uzun bir süre. 80 – 90 dk. civarlarında dolan, hızlı şarj destekli Samsung modellerinin ise çok gerisinde. Macbook üzerinden USB 3.0 ile de iPhone 7 Plus 226dk. da doluyor. Ancak bu noktada ilginç bir şekilde iPad’in 12w 2.1A’lik şarj cihazı ile şar edildiğinde,  süre kısalarak 137dk.’ya düşüyor. iPad Adaptörünün fiyatı da 79TL. Ya acaba güvenlimi diye sormanıza da gerek yok çünkü Apple’ın sitesinde ürün açıklamasında açıkça iPhone telefonlarını da şarj edebileceği yazılmış. iPad şarjı ile yüzde 85 civarı dolma süreside 89dk ve bu hızlı şarjın yokluğunda iyi bir süre.
 
 

Batarya süresi olarak 7 Plus başarılı bir telefon. Özellikle A10 Fusion işlemcisinin enerji verimliliği çok iyi kalibre edilmiş. Pil ömrünü ölçmek adına yaptığımız testlerde iki farklı kullanım senaryosu denedik. İlk kullanımımızda ekran parlaklığını full yaparak kullandık. %100’den pil bitene kadar yaptığımız tüm işlemleri sol taraftaki tabloda tek tek görebilirsiniz. Sağ tarafta ise genelleme yaparak cihazı ne kadar kullandığımızı gösterdik. Bu senaryo ile iPhone 7 Plus’ı 11 saat boyunca kullanabildik. İkinci senaryoda ise ekran parlaklığını orta seviyede tutarak %100’den  %50’ye kadar kullandık. %50’den sonra ise 0 seviyesine kadar pil tasarruf modunu açtık. Bu kullanım şekliyle telefon bir günden fazla açık kaldı. Bu testlerin sonucunda iPhone 7 Plus’ın bir gün boyunca yeterli olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak yine de iPhone 7 Plus uzun şarj süresi ve hızlı şarj özelliğinin olmaması ile bizden eksi puan alıyor.

AirPods

Apple 3.5mm kulaklık girişini kaldırması ile beraber iPhone’lar da kullanılmak üzere yeni bir kablosuz kulaklık geliştirdi. AirPods adıyla satışta olacak olan bu kulaklık sahip olduğu sensörlerle kulaklığın üzerine çift dokunmanız ile beraber Siri’yi çalıştırabiliyor.. Ses ivmeölçerleri sizi konuşurken algılayarak kulaklığa giden harici sesleri kısabiliyor. Bluetooth bağlantısı üzerinden çalışan AirPods iPhone’larla oldukça kolay bir şekilde hemen eşleşebilmesini de içindeki W1 çipine borçlu. Bu çip kulaklık genelinde kaydırma hareketleri gibi bir çok işlemi yöneterek başarılı bir şekilde çalışmasını sağlıyor.
 
 

iOS 10

iPhone açısından belki de bu sene çıkan en başarılı yenilik yeni işletim sistemi olan iOS 10. Bugüne kadar çıkartılmış en başarılı iOS sürümü olan iOS 10 ile beraber iPhone 7 Plus adeta dans ediyor. 3D Touch teknolojisinin işlevselliğinin genişletilerek artık bildirim ekranında da kullanılabilmesi ve bu sayede cihazın ana menüsüne girmeden cevap yazabilmemiz, etkileyici harika ikonlar, geli ştirilen Apple Music veya Photos uygulamaları, uygulama geliştiricilerine de destek vermesi ile son derece fonksiyonel olan widgetlar iOS 10’daki en faydalı özelliklerden bir kaçı. Apple uzun yıllardır süren inadını kırarak uygulama geliştiricilere Siri, Mesajlar uygulaması, Apple haritalar ve daha bir çok öğeyi açması artık iPhone ‘da yazılımsal anlamda bir çok yeniliğinde gelmesini sağlayacak. Özellikle Siri artık uygulamalara entegre edilmesi ile çok daha faydalı bir hale gelecek. Şu an için hali hazırda 9 adet uygulama ki buna Whatsapp ‘da dahil, Siri’nin yeteneklerini kullanmaya başladı bile. Telefon      getirdiği ve getirmediği tüm yenilikler ile hayatımızda sanırım artık değişik şekillerde yer almaya başlayacak. iPhone 7 Plus sahip olduğu Wide Color teknolojisi ile diğer nesil iPhone’lara göre çok daha canlı duruyor. iOS 10’da gelen bildirim kutucuklarına 6S gibi önce ki iPhone’lar üzerinden baktığınız zaman aradaki renk canlılığını hemen anlayabiliyorsunuz. Bunlar haricinde ise iPhone’un müthiş işlemcisi ve 3GB ramide iOS 10’un bu telefonda kusursuz bir şekilde işlemesine olanak sağlıyor. Kameranın lag ile açılması gibi bazı ufak sorunlarda ilk aşamada var ise ilerde bunlarda güncellemeler ile giderilecektir.
 
 
 

iPhone serisinin büyük abisi Plus modelini kutusundan çıkartıyoruz. Altın ve Siyah renkleri arasında karar veremeyenler için detaylar videomuzda. 
iPhone 7'nin 6'dan en büyük farkı artık suya ve toza karşı dayanıklı olması. Peki suya karşı dayanıklı derken ne kadar dayanıklı? Miami'de kızgın kumlardan serin sulara dalıyor ve iPhone 7'i denizde test ediyoruz.
 
Videonun 2. yarısında ise sizler için tasarım farkları ve kameranın gündelik performansı üzerinde değerlendirmelerimiz yer alıyor. 
 
   
 
Herkese Merhabalar
 
Google haritalar servisinin kullanımı oldukça basit. Bunun için Android cihazınızda yerleşik gelen Haritalar uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan sonra ise gitmek istediğiniz lokasyonu arama çubuğuna yazmanız yeterli. POİ yani Point of Interest, Türkçe anlamı ile ihtiyaç noktaları açısından Google Haritalar servisi dünyanın en gelişmiş Poi desteğine sahip uygulamalarından bir tanesi.  Herhangi bir Poi aramak için arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Örneğin yakınlardaki benzin istasyonları için “Benzin İstasyonları Kadıköy” yazmanız yeterli. Türkiye üzerinde bir restoran, örneğin size yakın bir Çin lokantası aramak istediğinizde ise arama çubuğuna giriş yapabilirsiniz.  
 
 
 
Haritalar üzerinden ev ve iş yeri adresinizi girmenizi tavsiye ederim çünkü bu özellikler Google Now servisi ile beraber kullanıldığı zaman oldukça fayda sağlayabiliyor. Google Now şu an için tüm fonksiyonları ile beraber kullanılmasa da ülkemizde açık durumda. Yalnız aktive etmek için cihazın dilini bir kereliğine İngilizce yapmak daha sonra home tuşuna veya sanal tuşlara basılı tutmak lazım. Now seçeneği aktif olduktan sonra ise cihaz dilini yeniden Türkçe yapabilirsiniz.  Now kartları size sürekli olarak ev ve işyerinize olan mesafelerinizi gösterebiliyor ve bu kart üzerinden hemen navigasyon başlatabiliyorsunuz.
 
 
Lokasyon servislerinde izin vermeniz halinde Google sizin dolaştığınız tüm yerlerin bir kaydını tutuyor. Bu kayıtlara uygulama veya web üzerinden daha sonra ulaşabiliyorsunuz. Arzu ederseniz de ayarlar içerisinden bu kayıtları silmeniz mümkün.
Arama kısmında daha önceden yaptığınız aramalara kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Aranan lokasyon çıktığı zaman uygulama size ayrıca sokak görünümünü de sunuyor .   Haritalar uygulaması üzerinden arzu ederseniz gitmek istediğiniz lokasyonu sokak görünümü ile görüntüleyebiliyorsunuz. Navigasyon tuşu ile beraber ise size alternatif rotalarında yer aldığı önerile r sunuluyor. Gri ile işaretlenen yerler alternatif yollar, renkli olan kısım ise ana gideceğiniz rota. Alternatif yolları kullandığınız taktirde en kısa yola oranla yaşayacağınız gecikmelerde belirtiliyor. İsterseniz rotanıza yürüyerek olan mesafeyi de ölçebiliyorsunuz. Toplu taşıma ise henüz ülkemizde çalışmıyor. Navigasyon işareti ile beraber yönlendirmeler başlıyor. Alt kısımda yer alan bölgede gideceğiniz mesafeye olan süreniz ve KM bazında mesafe gösteriliyor. Kırmızı renkli süre göstergesi, trafik yoğunluğunun olduğunu belirtiyor.  Yolun uydu görüntüsünü de ayarlayabiliyorsunuz. Ayarlar içerisinde ise Türkçe olarak yapılan yönlendirme sesini Bluetooth üzerinden aracınıza ya da başka bir cihaza verilmesini sağlayabiliyorsunuz.  Ses işaretine dokunarak ise sesli yönlendirmeyi kapatabiliyorsunuz.
 
Google Haritalar üzerinden istediğiniz yeri kolay bir şekilde paylaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde burayı kaydederek daha sonra yerlerim kısmından kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.
 
Google Haritalar, internet üzerinden çalışan bir uygulama ancak haritaları çevrimdışı olarak cihazınıza indirerek kullanma şansınız var. Bunun için çevrim dışı alanlar üzerinden istediğiniz bölgenin haritasını cihaza indirebilirsiniz. İndirmek istediğiniz alan çerçeve içerisinde olan yer ile sınırlı olacak. Başka bir yeri indirmek istediğinizde yeniden indirme yapmanız gerekli. Çevrim dışı modda trafik hizmeti gibi internet bağlantısı ihtiyacı duyan servisleri de kullanamayacağınızı ayrıca belirtmek isterim.
 
 
Haritalar uygulamasında iki parmağınızı ekrana bastırıp yukarı doğu çekerek bazı binaların 3 boyutlu görüntülerini de ayrıca görebilirsiniz.
 
Uygulama belirlediğiniz mesafeler arasındaki uzaklık birimlerini de size sunabilme yeteneğine sahip. Bunun için uygulama içerisinde bir yeri işaretledikten sonra en alta gelerek hedef işaretini haritada istediğiniz yere sürükleyebilir ve başlangıç noktasına olan uzaklığını KM bazında ölçebilirsiniz.  
 
Whatsapp üzerinden herhangi biri size bulunduğu lokasyonu gönderdiği zaman bunu direk olarak Google Haritalar üzerinden açabilir ve bu bölgeye trafikli navigasyon başlatabilirsiniz.
 
Google Haritalar Trek adında yeni bir proje ile Off-Road yani yol dışında kalan alanlarda da Maps hizmeti vermeye başladı. Web üzerinden görüntüleyebileceğiniz bu belirli bölgelerde bina içlerinde ya da belirli alanlarda gezinti yapabilirsiniz. Google, mekan çekimleri için Türkiye içerisinden de kiralama hizmeti yapabilmenize olanak sağlıyor. Hali hazırda bir çok mekan bu özelliği kullanmaya başlamış durumda.
 
 
 
Web üzerinden canlı trafik bilgisini takip edebileceğiniz gibi aynı zamanda tipik trafik işaretini seçerek ilerleyen saatlerde tahmini trafiğin nasıl olacağını da görebilirsiniz.
 
Web üzerinden görüntülediğiniz herhangi bir mekanı da kolay bir şekilde cep telefonunuza gönderebilirsiniz.
Son olarak Google Haritalar servisi üzerine yer alan Haritalarım bölümünden kendinize özel haritalar veya sürüş mesafeleri oluşturarak bunları sosyal ağlarda paylaşabilir ya da kendi cihazlarınız üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 7 Sayfasına Hoşgeldiniz


ÖNEMLİ NOT : NOTE 7'NİN SU AN ICIN URETIMI DURDURULMUS VE GERI CAGRILMISTIR. TELEFONU KULLANMANIZ TEHLIKE ARZ ETMEKTEDIR. LUTFEN TELEFONU KAPATARAK SAMSUNG ILE ILE ILETISIME GECIN.
quote:SIKÇA SORULAN SORULAR


 • Arkadaşımla beraber özçekim yapalım dedik. Ortaya çıkan resim bizi şok etti resmen. İkimizinde yüzü pespembe makyajlı gibi çıktı. Hani vesikalık fotoğraf çektirirsin de fotoğrafçı photoshop ile rütuş yapar ya sivilceleri falan aynı öyleydi. Hiç doğal değildi yani. Bu ayar bir yerlerden kapatılabiliyor mu?

  Altta güzellik ayar sekmesi var, orada her türlü ayarı kapatabiliriz.

 • Mavi renk satmıyorlar mı ?

  Şu an için Türkiye'ye bu renk modeli gelmedi. İleride ne olur bilinmez.

 • Note 5'de kalemi ters sokup cihazı servise göndermiştim.

  Merak etmeyin Note 7'de istesenizde sokamassınız.

 • Gear VR kampanyası bittimi?

  30 Eylül'e kadar uzatıldı. Kurumsal faturalarda dahil olmak üzere Note 7 alanlara Gear VR hediye ediyorlar.

  http://www.samsung.com/tr/galaxy_note7_preorder_2016/

 • Android Nougat ne zaman alacak ?

  Tarih belli değil ama Samsung'un Nougat güncellemesini en erken alacak olan cihazı Note 7.


 • Kablosuz şarj diyorlar nedir o ?

  Kablosuz Şarj teknolojisi ile ilgili tüm detayları DH videomuzda bulabilirsiniz.
 • Peki Fast Charge nedir? Note 7 destekliyormu ?

  Fast Charge kablosuz standartında daha hızlı bir şekilde şarj yapabilen yeni bir standarttır. Note 7 destekler. Fast Charge olmayan bir cihaz alırsanız hızlı şarj özelliğinden yararlanamassınız ancak standart şarj yapabilirsiniz buda daha uzun sürer.

 • Telefonumda kullanmadığım bir sürü uygulama geliyor ? Bunları nasıl kapatabilirim?

  Eğer standart olarak ayarlar>uygulama yöneticinsden kapatılamıyorsa, marketten package disabler programını satın alarak yapabilirsiniz. Ancak dikkat edin package disabler ile kapatacağınız bir uygulama telefonun çalışmasını engelleyebilir. Örneğin Smart Manager'ı engellerseniz ayarlar altından pil gösterimi kapanır. Ne işe yaradığını bilmediğiniz şeyleri kapatmayın.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ospolice.packagedisablerpro&hl=tr

 • Snote uygulamasını tamamen değişmiş. Eskiden ana ekrana sabitle gibi özellikler daha kullanışlıydı şimdi çok büyük bir widget atıyor ana ekrana. Ayrıca yazıyı metne , formüle gibi değiştirme özellikleri bulamadım sanırım kalkmış


  S-Note'un Galaxy Note 7 sürümünde bahsdileni özellikler yok, kaldırılmış durumda. O özellikleri isteyenlerin aşağıdaki linkten Note 5 versiyonunu indirip kurması gerekiyor.

  http://www.apkmirror.co...5-android-apk-download/

 • Kamerası diğer telefonlara göre nasıl ?

  Phonearena detaylı bir karşılaştırma yaptı.

  http://www.phonearena.com/news/Best-smartphone-cameras-compared-Galaxy-Note-7-vs-iPhone-6s-Plus-Galaxy-S7-edge-HTC-10-LG-G5-OnePlus-3_id84040/page/3

 • Yedekleme için ne kullanalım? Birde uygulama datası yedeklemek için ne yapmamız lazım

  Markette çok uygulama var ama siz yinede SmartSwitch'i kullanın.

 • Bu telefon 3600TL eder mi?

  samsung cihazlar bugüne kadar gördüğüm kadarıyla aşırı bir fiyat düşüşüne sahne oluyorlar.

  İlk çıktığı ayı takip eden ayda hemen 200tl fiyat düşüyor. Daha sonra ise paralel ithalatlarınında piyasaya gelmesi ile fiyat iyice yerlerde sürünüyor.

  Örnek olarak 18 mart tarihinde 3299TL'den Türkiye'de satılmaya başlanan S7 Edge şu anda 2439TL'den ithalatçı Garantili olarak bulunabiliyor. Yani 860TL'lik bir düşüşü 5 ayda yaşamış. Bu korkunç bir rakam.

  Tabi bazıları dicektir ki o paralel ithalat fiyatı yok şöyle dezavantajı var falan filan. Şu anda resmi Samsung Türkiye fiyatıda 2849TL(Hepsiburada.com). Yani bundaki düşüşte tam olarak 5 ayda 450TL!!!!!

  Artı olarak malesef ki telefonu 5 ay sonra satmak istediğinizde ikinci el piyasasını paralel ithalat fiyatları belirliyor. Yani siz S7 Edge'i 3299TL'den aldınız. Şu anki fiyatıda 2849TL. Sizde 2400'den satmak istiyorsunuz. İlan açtığınız zaman herkes size gelip zaten sıfırı 2439TL diyor ve inanın kimsenin resmi garanti umurunda değil!!!!

  Samsung'un Türkiye'de belirlediği hedeflere ulaşması için, yani çok satması için 2000- 2500 bandından amiral gemilerini satması lazım. Zira tüm modellerinde 2 - 3 ay içerisinde kendisi bile ciddi indirimler yapıyor ve bu da bekledikleri hedefleri yakalayamadıklarının göstergesi.

  Samsung'un bu paralel ithalatlara ve fiyat düşüşlerine acil çözüm bulması gerekir. Note 7 içinde bir müddet sonra ciddi düşüşler yaşanacağını tahmin ediyorum.

 • Samsung Touchwiz arayüzünü kullanmmak istemiyorum. Alternatifim var mı ?

  Markette bir çok launcher uygulaması var. Ama en başarılısı bence Nova Launcher. İncelemesi ise sayfanın aşağısında mevcut.

 • Başka ülke romlarını kullanabilirmiyim ? Garantimi bozarmı ?

  Samsung güncellemeleri ülke bazında dağıtır. Bir güncelleme örneğin Fransa'ya Türkiye'ye çok daha önce gelebilir. Ancak siz Odin yoluyla fransa güncellemesini cihazınıza kurabilir daha sonra istediğiniz zamanda Türkiye sürümüne geri dönebilirsiniz. Yüklediğiniz romlar orijinal Stock Rom olduğu sürece Knox sayacınız etkilenmez ve hep sıfır olarak kalır. Ancak cihazı örneğin Fransa orijinal sürümü yüklü bir halde servise götürürseniz cihazınız garanti dışı kalır. Servise götürmeden önce mutlaka Türkiye romunu geri yükleyin. İşlem tamamen sizin sorumluluğunuzda.Sammobile sitesinden tüm güncel sürümleri indirebilirsiniz.

 • Knox sayacını nereden görebilirim ?

  Telefonu kapattıktan sonra yeniden açarken ses kısma + home tuşu+ güç tuşlarına aynı anda basın. Çıkan ekrandan ses arttırma tuşuna basın. Knox sayacı burada çıkacaktır.

 • Telefonu nasıl yeniden başlatabilirim ?

  Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda bastığınızda telefon normal modda yeniden başlar.

 • Fotoğrafları yedeklemek için Dropbox nasıl ?

  Google Photos'u kullanın. Orijinal boyutlarında yüklemediğiniz sürece size sınırsız alan veriyor. orijinal boyutları ile yüklemek istersenizde 15GB ücretsiz alanınız var. Fotoğraflara daha sonra fotoğraflar uygulamasından bakabilirsiniz. Buradan albümler oluşturup çok kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Son derece başarılı bir program.

 • Alternatif klavye ne kullabilirim ?

  SwiftKey uygulamasını deneyin. Son derece başarılı tahminleri olan ücretsiz bir uygulamadır.

 • Sim kartımı kestirerek kullanabilirmiyim ?

  Kullanabilirsiniz ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çekme problemleri ve şarj süresinde azalma gibi sıkıntılar doğabiliyor. Mutlaka orijinal Nano Sim alın.

 • Denize girebilirmiyim bu telefon ile ?

  Cihazda IP68 sertifikası var. Tatlı suya girebilir ve 30 dakika 1 metre derinliğe kadar kullanabilirsiniz. Ancak deniz suyunu tavsiye etmiyorum. Cihazda yer alan nem sensörüde sizin nem var iken telefonu şarj etmenizi engelleyecektir.

 • Tasarruf moduna almadan ekran çözünürlüğünü değiştirebilirmiyiz ?

  Evet yeni gelen güncelleme ile istediğiniz çözünürlükte telefonu kullanabilirsiniz.

 • Telefona güncelleme nasıl yapabilirim ?

  Ayarlar>cihaz hakkında>Yazılım güncelleştirme bölümünden yada SmartSwitch üzerinden yapabilirsiniz.

 • Telefonda kronik bir sorun var mı ?

  İlk gelen partiden alan bir kaç kişi sürekli olarak reset atma sorunundan dolayı telefonu servise verdi ve değişim kararı çıkarttı. Ancak malesefki ülkemizde Samsung servislerinin anlaşmalı servis olmasından dolayı, telefonda hatada olsa yenisinin temin edilmesi bazen 1 ay gibi süreleri bulabiliyor.

 • Peki ne yapalım o zaman ? Telefonu nereden alalım ?

  Mutlaka internet üzerinden alın. Türkiye'deki kanunlar gereği internet üzerinden alınan tüm cihazları sorgusuz sualsiz 14 gün boyunca iade hakkınız var. Bir sorun çıkarsa hemen iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı firmalarda 14 gün iade süresi veriyorlar. Bu şekilde bir satıcı bulursanız direk mağazadanda alabilirsiniz.


  MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN VİDEOLAR

              Package Disabler Pro                     Şarj Rehberi                                    Touchwiz Hızlandırma                 
             İLK KURULUMDAN SONRA MUTLAKA YÜKLEMENİZ GEREKEN UYGULAMA VE ÇÖZÜMLER
  Mobil cihazlarda mutlaka kullanmanız gereken uygulamaları sizle için derleyip ayrıntılı bir şekilde anlattık. Uygulama detay ve yöntemleri geçmiş videolardaki anlatımlarıyla beraber haberimizde.

  SPEN İLE NELER YAPABİLİRİZ?


              Picsart ile Fotoğraf Düzenleme                     S Pen Uygulamaları                                    Fotoğraf Teknikleri                 


  Galaxy Note 7 İle Kullanıcıların çektiği resimler


  TÜRKİYE'DEN CİHAZINIZA UYGUN DUVAR KAĞITLARI
  DEVAMINI SAYFANIN EN ALTINA İNEREK İMZALARDAN SONRA GELEN BÖLÜMDE BULABİLİRSİNİZ


  İlk Kurulumdan sonra tavsiye edilen programlar

  LastPass

  LastPass uygulaması ile tüm şifreleriniz cebinizde. Web sitelerine otomatik girişden tutun KabloTV abone numaranıza kadar her şey bu uygulamanın içerisinde.

  Google Photos

  Fotoğraf albümleri oluşturup, tüm fotoğraflarınızı internette sınırsız depolama seçeneği ile saklayabileceğiniz muhteşem bir uygulama.

  Netflix
  Netflix Türkiye'de erişime açıldı. Tüm akıllı cihazlarınızdan film ve dizi izleme keyfi için gerekli olanlar videomuzda.


  Finger Security


  Finger Security DH İncelemesi

  En cok kullanacaginiz harika bir uygulama. Telefonunuzda istediginiz uygulamalara parmak izi sifre korumasi koyabilirsiniz. Bunun için uygulamayi yüklemeden önce parmak izinizin telefona tanitilmis olmasi gerekir. Tanitma islemini ayarlar>kisisellestirme>parmak izi tarayici sekmesinden yapabilirsiniz. 3 parmak izini ayri ayri kaydedebilirsiniz.  Google play linki:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rickclephas.fingersecurity
  Omni Swipe ve Finger Gestures  kaydırma hareketlerine güzel bir örnek olan iki adet program. Android cihazlarınızı parmak hareketieriniz ile kontrol edin.

  Omni Swipe :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lazyswipe&hl=tr

  Finger Gestures :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.carlosdelachica.finger&hl=tr
  All in One Gestures
  Parmak hareketleriniz ile cihazınızı kolay bir şekilde kontrol edin. Uygulamaları tek bir hareket ile başlatın.


  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phoenixstudios.aiogestures&hl=tr


  Buzz Launcher
  Buzz Launcher DH İncelemesi

  Android'in en güzel launcher uygulamalarından biri olan Buzz Launcher ile cep telefonunuz ekranını hayallerinizdeki gibi dizayn edebilir, diğer bütün telefonlardan farklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu videomuzda kişiselleştirmek için yapmanız gereken bütün adımları anlatıyoruz.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buzzpia.aqua.launcher&hl=tr
  SAMSUNG SİDESYNC


  Samsung’un kendı cıhazları ıle entegre olmasını saglayan bu uygulama ıle PC ınız ıle beraber telefonuzu bır arada kullanabılırsınız. Muhtemelen bugune kadar kullanmadıgınız ama ozellıklerı ıle sızı hayran bıraktıracak bır programdır sidesync. Oncelıkle programla neler yapabılırsınız.

  - Telefonunuzun ekranındakı tum goruntuyu PC ınıze aktarabılırsınız
  - Telefonun menusu ıcerısınde PC ınız uzerınden gezınebılır, programları acabılır veya whatsapp ıcerısınden pc klavyenızı kullanarak yazı yazabılırsınız.
  - Ekranınızı ayrı bır modu ıle beraber ıkıye bolebılır ve pcınızde kullandıgınız klavye ve Mouse u dırek olarak telefonunuzdada kullanabılırsınız.
  - Telefonunuzda yer alan vıdeoları PC ınız uzerınden tam ekran olarak seyredebılırsınız. (sadece galerıde calısır)
  - Telefonunuzdakı ekran goruntusunu tek tusla yakalayabılır ve yakaladıgınız goruntuye pc uzerınden erısebılırsınız.
  - Telefonunuzun tum ıcerıgını cıhazınız uzerınden kontrol edebılırsınız.

  Samsung oncelerı bu ozellıgı sadece Samsung marka PC’lerde verıyordu. Ama artık asagıdakı lınkte yer alan programı ındırerek herhangı bır bılgısayara da sidesync yukleyebılırsınız. Yanı Samsung harıcı herhangı bır bılgısayarda da bu programı kullanarak telefonunuza baglanabılırsınız.

  PC indırme lınkı :

  http://www.samsung.com/global/download/Sidesyncwin/

  bu adresten yukarıdakı programı ındırerek bılgısayarınıza kurun. Daha sonra ıse


  Google Play uzerınden

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.sidesync30

  CLONE CAMERA
  Clone Camera DH İncelemesi


  Clone kamera uygulaması adından da anlasılacagı uzerıne eglence amaclı kısılerın aynı resımde cogaltılmasını saglayan bır uygulamaladır. Samsung telefonlarında yer alan draft modunda oldugu gıbı aynı kare ıcerısınde aynı kısının sankı ıkızı varmıs gıbı ıkı kere gorunmesını yanı klonlanmasını saglar. Ancak drafttan farklı olarak cekım ıcın hareketlı goruntulere ıhtıyacınız olmaz ve sonuclar daha kolay elde edılır. Clone kamera ıle aynı resım ıcerısınde dort adet aynı objeden veya kısıden resım yerlestırebılırsınız. Kullanımı cok basıt olan kamera uygulaması ıle bır kısının ılk defa resmını cektıkten sonra yerını degıstırmesını saglayıp ıkıncı defa resmını cekersınız daha sonra ıse ıkıncı cektıgınız resmı erkanın uzerıne gelıp basılı tutarak secer ve bırlestırmeye basarsınız. Program bundan sonra her ıkı resmı bırlestırerek aynı kare ıcerısın de gosterır. Boylece ornegın bır koltukta sız ve ıkızınız varmıs gıbı bır resım ortaya cıkabılır. Program aynı resım ıcerısınde maksımum dort obje veya kısı yerlestırılmesıne ızın verıyor. Ayrıca selftımer modu ıle belırlı bır sure sonrasında cıhazın cekım yapması saglanıyor boylece sız kendınız evde yalnızkande cıhazı bır noktaya yerlestırerek gıdıp ıstedıgınız nokta poz verebılıyorsunuz. Cıhazı 10 sanıyeye ayarladıysanız eger sız gıdıp oturdugunuzda cıhaz ılk resmı 10 sanıye ıcerısınde cekıyor. Ikıncı resım ıcın ıse yıne pozısyon degıstırmek ıcın 10 sanıyenız oluyor.
  PLEX

  Bılgısayarınızdakı fılm ve muzıklerı dısarda yanı 3G uzerınden dınlemenıze olanak saglar. Plex server modulu oncelıkle bılgısayara kurulmalı ayrıca plex programıda google playden ındırılmelıdır. Server bazında gereklı ayarları yaptıktan ve hesap actıktan sonra muzık ve fılm klasorunu belırlersenız bunlara androıd cıhazınıdakı plex programı uzerınden ulasabılırsınız. Programın en basarılı oldugu yon full hd fılmlerı bıle basarılı bır sekılde decodıng yapması. Yanı sızın Internet upload hızınız evde 1mb bıle olsa program fılmın kalıtesını kuculterek cıhazınızdan kesıntısız ızlemenızı saglar. Tatılde plajdayken evınızdekı fılmlerınızı seyrdebılmenız ıcın ıdeal bır uygulamadır ve cok basarılı bır sekılde kesıntısız stream yapar.

  Google Play :

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plexapp.android&hl=tr

  Windows için Server:

  https://plex.tv/downloads

  WHATSAPP PHOTO CONTACT SYNC  Telefonunuzda kısılerın resımlerının arama sırasında tam ekran olmasını ve bunların whatsapp resımlerınden olusmasını ıstersenız bu programı kullanacaksınız. Program whatsapp lıstenıze baglanarak kısılerın resımlerını telefonunuza aktarmanızı saglar. Resımlerı aktarmak ıcın tek tek ıslem yapmanız gerekır. Bunun ıcın program ıcerısınde gelen lısteden kısı resmının uzerıne basmanız gerekır. Program sızı whatsapp uygulamasına yonlendırır. Burdan kısının ısmı uzerıne gelıp resmını goruntulemenız lazım. Resım acıldıgı anda program onu hafızaya alır daha sonra ıse programa gerı tusuyla dondugunuz zaman kısıye atar.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rm.android.wcps&hl=tr

  REMOTE LAUNCHER  Bılgısayarınızdakı programı uzaktan calıstırmak ıcın bu programı kullanabılırsınız. Ornek olarak bılgısayarda XBMC programını acacaksınız bu programa XBMC’yı eklersenız tek bır tıklama ıle telefon uzerınden PC’nızdekı bu programın calıstıgını gorebılırsınız. Aynı sekılde lısteye ekleyecegınız bır cok baksa programıda yıne remote launcher uzerınden basalatabılırsınız. Program aynı sekılde Wake On Lan yanı kısaca WOL ozellıgı ıle bılgısayarınızı acıp kapamanızıda saglıyor. Programı telefona kurarken aynı zamanda PC’ınızede server kısmını kurmanız ve server ayarlarından uzaktan calıstırmak ıstedıgınız wındows uygulamalarınızı ayarlamanız gerekmektedır.
  Google Play

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.owtroid.remotelauncherfree&hl=tr

  PC ıcın server programı :

  http://sourceforge.net/projects/remotelauncher/files/0.2.16/RemoteLauncherServer-0.2.16.exe/download

  ICON CHANGER İNCELEME
  http://www.donanimhaber.com/mobil-uygulamalar/haberleri/icon-Changer-inceleme.htm


  Android telefonunuzda ana sayfada yer alan uygulamaların ikonlarını kendi zevklerinize göre değiştirebilirsiniz. Ayrıca internetten indireceğiniz diğer launcher'lar için yapılmış ikon paketlerinide stock launcher ile beraber kullanabilirsiniz. Yeni ikonlar oluşturmak için gereken her şey videomuzda.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jy.iconchanger.ad&hl=tr  SWİPE HOME BUTTON


  http://www.donanimhaber.com/mobil-uygulamalar/haberleri/Bu-uygulama-ile-Home-tusunu-hic-bir-zaman-kullanmayacaksiniz-Swipe-Home-Button-inceleme.htm

  Tek kelime ile muhteşem bir uygulama. Home tuşunu'ı artık kullanmanıza gerek kalmıyor. Parmağınızı home tuşununun üzerinden hafif yukarı yaptığınız zaman, ekranın neresinde olursanız olun ana ekrana dönüyor. Hafif yukarı sol yaparsanız bildirim çubuğu geliyor. Hafif yukarı sonra yine geri yaparsanız son açılan uygulamalar açılıyor. Ayarlardan hafif yukarı sağ uygulamasına bir aşağıda belirtilen programı tanıtın o zaman hafif yukarı ve sağ haraketinde direk tuş kilidini devreye alacak. Yukarı doğru uzun hareketinede örneğin asistan b'yi atayabilirsiniz. Gesture denilen bu hareketlerle bir çok uyulamayı kolay bir şekilde başlatabilirsiniz. Program ücretsizdir.


  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.matthewma.swipe_home&hl=tr
  LOCKER PRO KİLİT EKRANI UYGULAMASI
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.productigeeky.lockerpro&hl=tr
  SCREEN OFF AND LOCK  Aşağıdaki linkten programı indirin ve kurun. Ayarlar yapacak. Enable yaptıktan sonra ana ekranınıza ayrı bir screen off ikonu çıkacak. Bu ikonu swipe home button uygulamasındaki ayarlardan tanıtın. Swipe Home'da ornegın hands up and rıght'ı secın, cıkan menuden custom app'ı secın, sonra ana ekranınızda beliren Screen OFF ikonunu bulun ve seçin. Genelde yukarılarda çıkıyor. Unutmayın iki tane çıkar, biri programın ayarları, eğer hareketi seçtip yaptıktan sonra screen off ayaları gelıyorsa yanlış yapmışsınız demektir. Dönün ve yeniden doğru ikonu seçin. Bundan sonra artık tek bir hareketler ekranınızı kapatabilirsiniz.


  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5rYXRlY2NhLnNjcmVlbm9mZmxvY2siXQ..

  AUTOMATEİT  Telefona farklı komutlar vererek pil tasarrufu sağlayabileceğiniz bir program. Kendi içinde marketi var. Pro versiyonda şu an için istediğiniz kadar komut saatın alabiliyorsunuz. Komutlar şu şekilde: Örneğin Ev Wifi kapanırsa wifi yı komple kapa mobil datayı aç yada mobil datayı kapadığımda wifiyı aç yada (google maps kullanarak) şu adrese geldiğimde şu wifiya bağlan. Marketten bir sürü hazır komut indirebileceğiniz muhteşem bir uygulama.

  SWIPEPAD


  SwipePad isimli Android uygulaması, telefonunuzda ön yüklü olarak gelen veya sonradan yüklenmiş üçüncü şahıs yazılımları listeleyebiliyor. Bekleme ekranına dokunarak açılan menüden parmağınızı ekran üzerinde gezdirerek istediğiniz yazılımı açabilirsiniz.
  CEYDA  Svoice'un Türkçe benzeri programı. Bununla beraber mesaj atma, birini arama gibi komutları sesli komutlarınızla yapabilirsiniz. Örneğin, Kıvanç'a mesaj at dediğinizde program size ne yazayım diye sorar, sonra yine sesli bir şekilde akşama yemeğe geç kalma dediğinizde, program size gödeyemmi diye sorar, evet dediğinizde mesajı gönderir. Program facebook ve twitter gibi sosyal ağ durumlarınızı da günceller. Ayrıca döviz bilgisi, saat kurma ve wikipedia'da arama gibi bir çok özelliği var.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cenker.yardimci.app&hl=tr

  ZEDGE


  Telefonun olmassa olmazlarından. Bu uygulama ile kolay bir şekilde zil sesleri, bildirim sesleri, duvarkağıtları veya hareketli duvar kağtırlarını telefonunuza atayabilirsiniz. 700.000'den fazla içerik var. Bu içerikler arasında cem yılmaz sesleri yada türkçe şarkılar gibi bir çok içeriğe erişmeniz mümkün.  https://play.google.com/store/apps/details?id=net.zedge.android&hl=tr


  UNIFIED REMOTE FULL


  Unified remote programını kullanmak için, pc'nize server kısmını kurmanız ve telefonunuzada playstore'dan programı indirmeniz gerekir. Bu uygulama ile telefonunuzu mouse ve klavye olarak kullanabilecek, Chrome, Windows 8 gibi bir çok uygulamayı ayrı ayrı kontrol edebileceksiniz. Ayrıyeten isterseniz telefonunuzun google voice özelliğini kullanarak konuşmalarınızı yazıya dökerek pc'nize gönderebileceksiniz. Örneğin gelen bir maili cevaplamak için telefona konuşmanız yeterli. Tüm konuşmalarınızı yazıya çevrildikten sonra bilgisayarınıza gönderilecek.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Relmtech.Remote&hl=tr
  ICAM
  Ayrıntılı kullanım ve inceleme videosu için tıklayın


  Bu programla herhangi bir webcami, ip kameraya çevirebilirsiniz. Örnek olarak evdeki pcnize bir web cam kurdunuz, programı çalıştırarak dışardan evinizi izleyebilirsiniz. Ayrıca bu program kayıt yapabilir veya hareket algıladığında size bildirim gönderebilir.


  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skjm.icam

  NOVA LAUNCHER

  Nova Launcher kullanımı ile ilgili ayrıntılı videomuz için tıklayın


  Android'in en başarılı Launcher'larından biri olan Nova Launcher'ı denemenizi tavsiye ederim.

  Google Play :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher&hl=tr
  CAM SCANNER
  Telefonunuzun olmazsa olmaz programlarından bırı daha. Dısardasınız, bır evragı acıl olarak tarayıp maıl atmanız lazım. Iste bu noktada yapmanız gereken tek sey cam scanner programını acıp ılgılı dokumanın resmını cekmek. Program bu asamada hemen resmı algılayıp pdf dosyasına donusturuyor ve sıze artık sadece onu ıstedıgınız kısıye maıl atmak kalıyor.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.intsig.camscanner  Samsung Galaxy Note 7(Türkiye'de yapılan ilk detaylı ön inceleme)

  Samsung S6 ile başlayan dizayn diline Note 7 ile devam ediyor.   Note 7 su altında artık nefes alabiliyor. Sahip olduğu IP68 sertifikası, cihazın tamamen toz geçirmez olduğu ve 30 dakika süresince 1,5 metre derinliğe kadar suya karşı koruma sağladığı anlamına geliyor. Bunun haricinde SPEN ile ihtiyacınız olursa su altında not almaya devam edebileceksiniz. Bu özellik sanırım en çok yağmur altında not almak zorunda kaldığımızda işe yarayacaktır.  Simetrik olarak cihazın arka tarafında ki kıvrımlı hatlar ön tarafa doğru devam ederek, ön yüzeydeki kıvrımlarla birleşiyor. Her iki kıvrımın birleştiği noktanın tam ortasından ise metalik çerçeve geçiyor. Kıvrımlı hatlara rağmen simetrik yapı rahatlığın üst düzeyde olmasını sağlıyor ve ele daha rahat bir oturum gerçekleşiyor. S6 Edge'de olduğu gibi iki yandan kıvrımlı yapı, telefonun ortasındaki metal çerçevenin elinizi rahatsız etmesini önlüyor. Ekran tarafında kullanılan teknoloji ise Corning firmasının 20 Temmuzda tanıttığı en son teknolojisi olan Gorilla Glass 5. Note 7 bu teknoloji ile çıkartılan ilk telefon olacak.

  Note 5 ile gelen yeniliklerin bir çoğu devam ediyor. Bunlara ek olarak ise yeni özellikler eklenmiş. Telefonda artık USB Type-C standardı var. Bu port Galaxy telefonlarında bir ilk. Şarj standardının değişmesi ile tabi ki yeni adaptörlere ihtiyaç olacak. Ancak eski Micro USB'leri kullanma açısından gönlünüz rahat olsun zira kutunun içerisinden bir adet Micro USB - USB Type-C dönüştürücüsü çıkıyor. Yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR ise USB Type-C ile beraber Micro USB'de destekleyecek.  Üst tarafta yer alan sim kart yuvasına SD Kart’ta eklenmiş ve Note 5'in en önemi dezavantajı giderilmiş. Yeni SD kart maksimum 256GB kapasiteli. Cihazın minimum depolaması ise 64GB olarak yani Note 5'in tam iki katı düzeyinde tutulmuş. Saklama alanı açısından Note 7 toplamda maksimum 320GB'lık bir alanı size sunuyor. 320GB bana yetmiyor diyorsanız da depolama açısından Note 7 tek seçenek ile geliyor hemen belirtelim. 

  Telefon 5.7" Süper Amoled ekran ile geliyor. Çözünürlük ise Quad HD yani 1440 * 2560. S7 ile beraber tanıtılan Always on Display seçeneği de Note 7'de mevcut. High Dynamic Range yanı HDR özelliği ile daha kaliteli videolar izlenebilecek. Samsung bunu çok önemli bir adım olarak nitelendiriliyor hatta Amazon ile ilk anlaşmalarda yapılmış. TV çiplerini mobile entegre ettik şeklinde lansmanı yapıldı. Tanıtım sırasında Mobil HDR devrimi ile en parlak beyazlar, derin siyahlar ve en canlı renkler arasındaki uyum üzerinde duruldu. Mobile HDR'dan tam anlamıyla performansı 4K ekranlar alacaktır. Sony'nin, Xpreia X Premium adında, bu sene içinde çıkacak yeni bir cihazında 4K HDR desteği vereceği söyleniyor. HDR özellikli bir ekranınızın olması demek her zaman açık olacağı anlamına da gelmez. İçerik açısındanda yayının HDR özelliği olması lazım. Samsung bu alanda yaptığı anlaşmalarla Amazon ile mobil cihazlar için ilk HDR içerikler sunacak. Televizyon tarafında bir çok üretici yeni modellerde HDR teknolojisini kullanacağını açıkladı. Hali hazırda Youtube, Netflix ve Amazon'da kısıtlıda olsa bazı HDR içerikler mevcut.

  İşlemci Kısmında ise yine S7 ile aynı olarak Exynos 8890 ve Snapdragon 820 var. Ülkelere göre değişen işlemci farklılıklarında, ülkemizde Exynos modelinin satılacağını düşünüyorum. Grafik biriminde ise Mali-T880 Mp12 yer alıyor. Güçlendirilmiş Vulkan teknolojisi ise iPhone'daki metal teknolojisine rakip olarak Note 7 üzerinde API desteği veriyor. Bu teknoloji ile oyunlar artık çok daha güçlü grafiklerle oyun severlerin karşısında olacak. Samsung geniş bir oyun paketini de direk olarak Note 7 sahiplerine sunuyor. Bu oyunlar arasında Need for Speed No Limits, Hit, Vainglory ve Olympus Rising ise Vulkan teknolojisini destekliyor.

  Note 7'de 4GB ram yer alacak.   Note 7 pil tarafında 3500 mAh kapasiteye sahip dahili bir pile sahip. Bir önceki model olan Note 5'in kapasitesi 3000 mAh'di ve bu kapasite ile bir günü rahat bir şekilde çıkartıyordu. Note 7 bugüne kadar ki en geniş pil kapasitesine sahip Note serisi telefon olarak bir buçuk güne yakın bir süreyi çok rahat çıkaracaktır. Note 7 hızlı şarj teknolojisine yer verecek ancak yeni Qİ standardı olan 15W'ı desteklemeyecek. Telefonun il olarak Marshmallow 6.0.1 ile geleceği açıklandı ancak Android 7.0 Nougat güncellemesini alacak ilk Samsung modeli olacağını söyleyebilirim.   Kamera tarafında S7 ile yine aynı özellikler var. 12MP arka kamera F/1.7 diyafram açığı ile desteklenerek düşük ışık performansı üst düzeyde tutulmaya çalışılmış. Note 5'deki 16MP'lik kameranın bu modelde 12'ye, tıpkı S7-S6 farkında olduğu gibi düşürüldüğünü de belirtmek isterim. Ancak tabi ki Mega Pixel değerinden ziyade fotoğraf için önemli olan işleme, diyafram değerleri ve lens kalitesidir. Dual Pixel Auto Focus teknolojisi ile Note 7 çok hızlı bir şeklide odaklama yapabiliyor ve düşük ışık performansını üst düzeyde tutuyor. Ön kamerada ise f/1.7 geniş açılı lens ile 5MP çözünürlüğünde bir kamera kullanılmış. S7'yi baz alırsak ön kameranın yeterli ışık ortamında mükemmel öz çekimler yapabileceğini söyleyebilirim. Parmağınızı kamerada yukarı aşağı yaparak da ön ve arka kamera arasında geçiş yapabilecek, kenarlara doğru götürdüğünüzde ise çeşitli filtrelerin olduğu bölüme veya kamera ayarlar kısmına gelebileceksiniz. Selfie için tıpkı iPhone 6S modelinde olduğu gibi ekranın tam parlaktık ta beyaza bürünerek flaş etkisi yaratması da Note 7'ye getirilmiş.  S-PEN Özellikleri 

  Spen dizayn olarak Note 5'de kullanılan model ile aynı. Ağırlığı ise 3gram. Apple Pencil ile ufak bir karşılaştırma yaparsak süper hafif olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca merak etmeyin Spen artık ters bir şekilde telefona sokulamıyor. Note 5'de bu şekilde kullanımla bir çok telefon servislik olmuştu.   Ekran kapalıyken aldığınız notları artık Always on Screen Display ile sürekli olarak ana ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Bu özellik ile önemli notlarınıza telefonu kullanmıyorken bile ulaşabilirsiniz.
  Spen artık çevirme özelliğine de sahip. 71 dilde size işaretlediğiniz kelimeyi çevirebiliyor. Apple'ın Force Touch ile beraber kullanabildiğiniz bu özellik artık Note 7 üzerinde de var. Büyüteç özelliği ise ekranın istediğiniz noktasını Spen ile dokunarak büyütebilmenizi sağlıyor.
  Akıllı seçim ile artık ekranın istediğiniz bir noktasını kaydederek GIF formatına çevirebiliyorsunuz. Bu özellik ile Youtube üzerinden istediğiniz bir videoyu, 15 saniye ile kısıtlı olmak kaydıyla GIF formatına çevirebilir veya Whatsapp üzerinde yaptığınız komik bir yazışmayı yine hareketli GIF'e dönüştürebilirsiniz. Son dönemde bir çok sosyal ağda desteklenmeye başlayan GIF formatı size eğlenceli dakikalar yaşatacaktır.

  Note 7 üzerinde yine Samsung Notes uygulaması geliştirilerek çeşitli yeni özellikler kazandırılmış. Scrapbook gibi değişik uygulamalar artık tek bir uygulama olan Samsung Notes üzerinde birleştirilmiş. Notes içerisinde çizimlerinizi veya el yazılarınız ile aldığınız notları saklayabiliyorsunuz. 

  Note 5 üzerindeki Spen'in basınç seviyesi 2048 idi. Note 7'de ise bu oran 4096'ya çıkartılmış. Bu da kalemi kullanırken bizlere çok daha gerçekçi bir hissiyat verecektir. Note 5 üzerinde bile Spen çok başarılıydı ki, bu kullanım Note 7'de iki katına çıkartılmış. Karşılaştırma yaparsak, Microsoft Surface Pro 4'ün basınç seviyesi 1024 yani Note 7'nin tam dörtte biri düşüklüğünde. 
  Güvenlik açısından Iris tarayıcı yeni bir özellik olarak bizlere sunulmuş. Gözün ön kısmında saydam katmanın arkasında bulunan ve göze rengini veren damarlı bölge üzerinden yapılan tarama ile artık telefonumuzu açabilmemiz mümkün. Iris tarama için öncelikle gözlüklerinizi ve belki de lenslerinizi çıkartarak tarama yaptırmanız gerekli. Ön kameranın yanındaki Infra Red Kamera tarama işlemini gerçekleştiriyor. Note 7 içerisinde yer alan Güvenli Klasörünüze ise Iris taraması sonrası ulaşabilecek ve bu klasör içerisinde önemli belgelerinizi saklayabileceksiniz. Zaten Iris taramanın oluşturulma amacı cihaza her defasında giriş yapmaktan ziyade güvenli klasörünüze ulaşmanızı sağlaması. Bunlar haricinde ise Note 5 üzerinde yer alan parmak izi okuyucusu gibi diğer güvenlik seçenekleri de Note 7 ile devam ettirilmiş. 

  Note 7 üzerinde ara yüz oldukça sadeleştirilmiş. Ayarlar bölümü eski modellere göre daha sade ve kullanımı daha basit bir hale gelmiş. 

  Kıvrımlı ekran olarak ise S7 üzerindeki özelliklerin aynıların yine Note 7 üzerinde kullanabileceğiz. Edge ekranlarında bildirimleri okuma ya da hava durumunu takip etme gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Edge UX olarak adlandırılan bu arayüz dediğimiz gibi S7 ile aynı. Note 7, Note serisi üzerinde Note 4 Edge modelinden sonra kıvrımlı ekranın kullanıldığı ikinci model. 

  Samsung 15Gb'lık ücretsiz alan hediyesi ile beraber kendisine özel bulut hizmetinide kullanıcılarına sunuyor. Samsung Pay ise ülkemizde henüz kullanılmasada Note 7 ile beraber tanıtıldı.

  Son olarak Note 7, 19 Ağustos'ta, Mercan Mavisi, Siyah Oniks, Gümüş Titanyum ve Altın Rengi olarak 4 ayrı renk seçeneği ile piyasaya çıkacak bunu da belirtelim. 
  Note 7 Kamerasını yakından tanıyın

  Note 7 Yapabildikleri  İMZA 64GB Siyah  Kodu imzanıza şöyle atın :


   
  [center][image]https://store.donanimhaber.com/9b/88/6a/9b886a887bd9ce17e978553a02151a5e.png[/image]

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][color=#990000][b]GALAXY NOTE 7 Kullanıcılar Kulübü[/b] [/color]
  [b][color=#0000CC]SAMSUNG GALAXY NOTE 7 / 64GB [color=#000000]Siyah[/color][/color][/font][/b][/link][/center]


  İMZA 64GB Siyah 2  Kodu imzanıza şöyle atın :  [center][image]https://store.donanimhaber.com/f4/a5/61/f4a561a8ef39b139fe923b51082e2292.png[/image]   

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][b][color=#999999]GALAXY NOTE 7 | 64 GB [color=#000000]SİYAH[/color][/b]
  [/color][/center][/link]

  İMZA 64GB GOLD
  Kodu imzanıza şöyle atın :  [center][image]https://store.donanimhaber.com/27/6c/a0/276ca0668d2837ad1ebc82cf2be30c60.png[/image]   

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][b][color=#CC9900]GALAXY NOTE 7 | 64 GB [color=#CC9900]GOLD[/color][/b]
  [/color][/center][/link]  İMZA 64GB GOLD 2
  Kodu imzanıza şöyle atın :


  [center][image]https://store.donanimhaber.com/72/fd/3c/72fd3ccc2c2cc15cecbfe4fceb3afbbb.png[/image]   


  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][color=#990000][b]Galaxy Note 7 Kullanıcılar Kulübü[/b] [/color]
  [b][color=#0000CC]SAMSUNG GALAXY NOTE 7 / 64GB [color=#CC9900]GOLD[/color][/color][/font][/b][/link][/center]

  İMZA 64GB MAVİ  Kodu imzanıza şöyle atın :


  [center][image]https://store.donanimhaber.com/ee/fd/b4/eefdb4e78b33360365fd1fc9261bfea4.png[/image]   

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][b][color=#999999]GALAXY NOTE 7 | 64 GB [color=#3399FF]MAVİ[/color][/b]
  [/color][/center][/link]


  İMZA 64GB GÜMÜŞ  Kodu imzanıza şöyle atın :


  [center][image]https://store.donanimhaber.com/b3/7e/ea/b37eea56bf1270a6ff58cd1a9ef547e6.png[/image]   

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][b][color=#999999]GALAXY NOTE 7 | 64 GB GÜMÜŞ[/b]
  [/color][/center][/link]


  İMZA 64GB SİYAH  Kodu imzanıza şöyle atın :


  [center][image]https://store.donanimhaber.com/c9/8f/13/c98f1349669e1cd90c90fbc6a767aa84.png[/image]   

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][b][color=#999999]GALAXY NOTE 7 | 64 GB [color=#000000]SİYAH[/color][/b]
  [/color][/center][/link]

  İMZA 64GB SİYAH  Kodu imzanıza şöyle atın :


  [center][image]https://store.donanimhaber.com/fd/27/15/fd2715625b7553f1e296715e298e7058.png[/image]   

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][b][color=#999999]GALAXY NOTE 7 | 64 GB [color=#000000]SİYAH[/color][/b]
  [/color][/center][/link]


  İMZA 64GB SİYAH  GALAXY NOTE 7 | 64 GB SİYAH
  Kodu imzanıza şöyle atın :


  [center][image]https://store.donanimhaber.com/af/2c/a6/af2ca6156cf853edfe559a5a0476fa5e.png[/image]   

  [link=https://forum.donanimhaber.com/m_119170975//tm.htm#119170975][b][color=#999999]GALAXY NOTE 7 | 64 GB [color=#000000]SİYAH[/color][/b]
  [/color][/center][/link]
  TÜRKİYE'DEN CİHAZINIZA UYGUN DUVAR KAĞITLARI


 • Magic Mouse 2’nin görünüm olarak ilk versiyonundan herhangi bir farkı yok. Bir çok kişinin eleştirdiği ergonomik yapı aynen korunmuş. Pilin içeri alınması ve lightning kablosu ile şarj edilebilir bir yapıya dönüştürülmesi, çabuk tükenen pil şikayetlerinin önüne geçmiş.

  Ağırlıkları olarak da biraz daha hafif, yaklaşık 99 gram. Genel ölçüleriyle ne hafif ne de ağır diyebiliriz.

   
  Magic Mouse 2 şarj girişinin alt kısımda kalması, şarj sırasında kullanmanızı engelliyor.

  Çok eleştiri alan bu konu hızlı şarj özelliği ile problem olmuyor. İki dakikalık şarj ile 9 saatlik kullanım elde edebiliyorsunuz. Mouse’u tam şarj etmek için ise 2 saatlik bir süre gerekiyor. Batarya dolduktan sonra Magic Mouse 2, bir ay boyunca kullanılabiliyor.
   
   
   
  Kutu beraberinde Lightning Kablosu da veriliyor. Bu şekilde harici bir kablo edinmeden direk olarak USB üzerinden şarj edebiliyorsunuz.
   
  Magic Mouse 2, alüminyum bir gövdenin üzerinde, beyaz kemerli, polikarbon bir yüzeyden oluşuyor. En yukarıdan aşağıdaki Apple logosunun hemen üstüne kadar olan alan komple dokunmatik.

   
   
  Bu bölgenin altında yüzlerce kapasitif sensör var. Bu sensörler iPhone ‘da yerleşik olanlarla aynı ve insan vücudundaki elektrik iletkenliğinin sensörlerin içerisindeki voltajı etkilemesiyle çalışıyor. Eski plazma kürelerde elinizi cama koyduğunuz zaman filamentlerin yani kıvılcımların elinizi takip etmesi mantığı ile aynı. Hareketlerinize verdiği tepki çok başarılı. Sayfaları aşağı yukarı kaydırırken adeta ekrana dokunuyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.  Farenin alt tarafında yer alan plastik sayesinde Magic Mouse zemine düz bir şekilde oturuyor ve kullanımı ilk versiyona göre size daha iyi bir kullanım sunuyor. Magic Mouse’un farklı zeminlerde çalışması ise maalesef çok başarılı değil. Mouse Pad üzerinden masaya aldığınız anda duyarlılık biraz düşüyor. Cam yüzeylerde ise hiç çalışmıyor. Maksimum performans için mutlaka Mousepad ile beraber kullanılmasını tavsiye ediyorum.

   
   
  Yine altta iki ray arasında lazer sensör var ve bu sensör sayesinde oynatmaya duyarlılık ilk modeldeki gibi üst seviyede oluyor. Magic Mouse üzerinde sadece iki buton var. Bu butonlar tümleşik yapıya sahip. Sol tuş veya sağ tuş arasında fiziksel ayırım yok. Ama merak etmeyin zira kullanırken hiçbir şekilde eliniz yanlış tuşa basmıyor. Tuşlara bastığınız zaman çıkan tıklama sesi, çok sessiz değil ancak diğer fareler ile aynı seviyede diyebiliriz . Apple’ın yeni nesil macbook’larında sunduğu Force Touch özelliği de Magic Mouse 2’de yok. Magic Mouse’un DPI oranı ise 1300.

   
   
  Magic Mouse 2 sadece El Capitan üzerinde çalışabilen bir fare. Fareyi açtıktan sonra Bluetooth ayarlardan hemen tanıtabiliyorsunuz. Tüm değişiklikler ayarlar menüsündeki fare bölümünden yapılıyor. Bu noktada ise hayal kırıklığınız başlıyor diyebilirim. Dokunmatik yeteneği bu kadar geliştirilmiş olan bir cihaz üzerinden, Apple sadece birkaç kaydırma hareketi yapmanıza olanak veriyor. Birkaç temel hareket dışında Apple cihaza bir fonksiyon katmıyor. Bir başka hayal kırıklığı da maalesef ki fare kaydırma hızı. Bu kısmı maksimuma aldığınız zaman bile açıkçası bana yeterli düzeyde gelmedi. Son olarak bu bölümde farenizin kalan pil düzeyini de görebiliyorsunuz.  
   
  Magic Mouse 2 dizayn olarak çok şık görünse de, en çok şikayet aldığı özelliği ergonomik yapısı. Bir çok kullanıcı farenin kavisli yapısına alışamıyor. Öncelikle fareyi kavradığınız zaman avuç içiniz boşta kalıyor. Eğer standart farelere alıştıysanız, Magic Mouse sizi ilk başta çok rahatsız edebiliyor. Avuç içinizi farenin orta bölümüne yerleştirerek kullanmak isterseniz de, bu sefer parmaklarınız farenin dışında kalıyor. El yapınıza göre fareyi  ortalasanız dahi, farenin ana işlevi olan kaydırma hareketlerini yapmak için elinizi yine belirli bir yüksekliğe kaldırmanız gerekiyor. Kavisli yapısı farenin ortalarına doğru biraz daha yukarı eğim alsa belki hiç sorun olmayacak, ancak mevcut yapısı ile kullanarak ellerinde ağrı oluştuğundan şikayet eden bir çok kullanıcı mevcut.  Standart farelerde eliniz yüzeyle çok az temas ederken, Magic Mouse 2’de elinizin büyük bir kısmı temas halinde. Elinizin boşlukta havada kalması bir müddet sonra parmak ve bileklerde ağrıya sebep olabiliyor. Maksimum kaydırma hızının da yetersiz olması sebebiyle bazen fareyi yukarıdan aşağı ya da bir köşeden diğerine götürmek için kaldırmak zorunda kalabiliyorsunuz.  
   
  Magic Mouse yapılan tüm yorumlarda genel olarak Photoshop gibi tasarım uygulamalarını kullanan insanlar için ön plana çıkartılıyor. Sağ - Sol kaydırması gibi özelliklerle, bu uygulamaları kullanan kişiler için gerçekten işleri kolaylaştıran bir fare olduğunu söyleyebilirim.

   
   
  Magic Mouse 2 bir oyun faresi değil. Yüksek hassasiyet gerektiren oyunlar için yetersiz kalıyor. Daha çok günlük işler için tasarlanmış. Bulmaca oyunları gibi basit tarzda oyunlar için bir sorun çıkarmasa da, FPS türü oyunlarda yeterli olmayacaktır. Zaten oyuncular genel olarak Bluetooth yerine çoklu butona sahip kablolu oyuncu farelerini tercih ediyorlar.
   
  Evet buraya kadar anlattıklarım kadarıyla açıkçası ben bu fareye neden sihirli dendiğini pek anlayamadım. Daha önce ilk nesil Magic Mouse satın almış ve birkaç hafta sonra özellikle hassasiyet yavaşlığından ve ergonomisine alışamadığımdan dolayı satmıştım. Magic Mouse 2 ile beraber bu ürüne yeni bir şans vermek istedim. İlk birkaç günlük kullanımım benim için çok iyi bir tecrübe olmadı. Özellikle ergonomik açıdan fareyi aşırı derecede rahatsız ve ellerime tam olarak oturmayan bir yapıda buldum. Magic Mouse 2’nin donanım olarak desteklemesine rağmen yazılım tarafında sadece belirli kaydırma hareketleri ile sınırlandırılmasına da açıkçası pek anlam veremedim.

  İlk düşüncelerim oldukça olumsuz iken Better Touch Tool uygulamasını keşfettim. Mac OS X işletim sistemi ile çalışan bu uygulama standart klavye, standart fare, Magic Mouse, Magic Trackpad, Magic Keyboard, Siri Kumandası, Apple Kumandası ve Leap gibi donanımlara ekstra özellikler kazandırıyor. Bir uygulama bir donanımı ne kadar değiştirebilir ki ? şeklinde bir soruya sanırım en güzel cevabı bu uygulama veriyor. Magic Mouse 2 normalde iki parmak hareketi dışında herhangi ekstra bir hareketi desteklemiyor ancak Better Touch Tool uygulaması içerisinden Magic Mouse üzerinde bir takım atamalar yaparak bu farenin işlevlerini genişletebiliyorsunuz. Magic Mouse üzerinde 4 parmağa kadar çeşitli kaydırma hareketleri belirleyebiliyorsunuz. Örneğin 4 parmağınızla Magic Mouse üzerine bastığınızda uygulamaların tam ekran moduna geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Farenin kapasitesi bir anda inanılmaz genişlemeye başlıyor. Uygulamalarla ilgili ne kadar kısa yol var ise bunu direk kaydırma hareketlerine atayıp, Magic Mouse üzerinden çalıştırabiliyorsunuz. Tüm işletim sistemi üzerinde veya uygulamalar içinde ayrı ayarlar yapmanızda mümkün. Örneğin genel ayarlarda Mouse’un üzerine 3 parmağımla dokunduğum zaman masaüstünü göster şeklinde bir hareket belirlerken Chrome içerisinde bu hareketle bulunduğum sekmeyi kapatabiliyorum. Better Touch Tool isterseniz fareye tıklama özelliğini, dokunma ile değiştirebiliyor. Yani siz artık herhangi bir dosyayı açmak için tıklamak yerine dokunmayı kullanabiliyorsunuz. Uygulama ile orta tuş da aktif oluyor.
   
   Uygulama ile yapabileceklerinizin adeta sınırı yok. Magic Mouse’un en çok şikayet edilen yetersiz fare hızını da bu uygulama ile arttırabiliyorsunuz. Better Touch Tool ayarlar kısmından Set Mouse Speed ile fareniz isteğinize bağlı olarak çok daha hızlı tepki vermeye başlıyor.  Mac OS X ayarlarında Magic Mouse için birkaç adet kaydırma hareketi belirlenmiş. Better Touch Tool içerisinde ise 43 adet ekstra hareket var. Ayrıca klavye üzerinden yardım aldığınızda yani Shift veya Command gibi tuşlara basılı tutarak kaydırma hareketlerini yaptığınızda, ayrı komutlar da oluşturabiliyorsunuz. Bu şekilde 200’ün üzerinde ekstra kaydırma hareketi belirleme şansınız oluşuyor.
   
   
   
  Trackpad üzerinde yapabildiğim çimdik hareketini de yine bu uygulama ile beraber Magic Mouse üzerinde kullanabilmeye başardım. Normalde olmayan bu özellik artık haritalar ya da fotoğraflar gibi bir çok uygulamada çalışmaya başladı.
   
   

  Magic Mouse 2’yi Windows üzerinde çalıştırmak için Trackpad Magic sitesinden Magic Mouse 2 için gerekli olan sürücüleri bilgisayarınıza indirin. Daha sonra Bluetooth aygıtlarından Magic Mouse 2’yi seçerek bilgisayarınıza tanıtın. Eğer bilgisayar fareyi görmez ise, fareyi açıp kapatın. Bluetooth eşlemesi bittikten sonra Magic Mouse’u kullanmaya başlayabilirsiniz. Standart olarak yukarı – aşağı kaydırma işlemleri harici bir özellik olmayacak. Bundan sonra X Button Tools uygulamasını indirin. Uygulamayı kurduktan sonra açın ve sol – sağ menüsüne Back ve Forward seçeneklerini ekleyin. Uygulaya bastıktan sonra İnternette dolaşırken sağ – sol kaydırmaları ile sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz. Magic Mouse 2 Windows ortamında başarılı bir şekilde çalışıyor ancak Mac üzerinde olduğu kadar hassas değil ancak yine de temel işlevleri yerine getirilebiliyor.

   
   
  Evet Magic Mouse 2 incelemesini Better Touch Tool öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Kutudan çıkmış haliyle geniş bir incelemesine sizlere sunmaya çalıştım ve kısaca ilk başta benim pek ilgimi çeken bir cihaz olmadı. Ancak Better Touch Tool sonrası Magic Mouse 2 gerçek sihrini gösterdi ve adeta artık vazgeçemeyeceğim bir fareye dönüştü. Mac üzerindeki bir çok fonksiyonu Magic Mouse üzerine atamamla beraber tüm işlemleri fare üzerinden yapabilmeyi başardım. Ergonomiden dolayı oluşan ağrılarda belirli bir müddet sonra geçince Magic Mouse kullanımı benim için olmazsa olmazlardan biri oldu. Magic Mouse 2, çoklu dokunmatik açısından, Mac kullanıcıları için alternatifi olmayan bir fare ancak tabi ki Better Touch Tool ile beraber kullanıldığı zaman.
   
  Son olarak her şeye rağmen Magic Mouse 2’den memnun olmayan kişilere önerim Logitech G602 gibi çoklu butonlara sahip bir fare edinmeleri. Çoklu butonlu fareler genelde oyuncuların tercihi oluyor. Ancak buradaki hareketlerin aynılarını fareler üzerindeki butonlara atayıp aynı işlevleri kullanabilirsiniz. Tabi yukarı – aşağı veya sağ – sol kaydırmalarının keyfi olmadan. Better Touch Tool üzerinde Magic Mouse 2 için kendime göre özelleştirdiğim kaydırma hareketlerini, açıklamaları ile beraber sizlere göstererek incelememizi bitiriyorum. Ben Berkan Sezer bir sonraki videomuzda görüşmek üzere.
  Hakkında
  Konum: İstanbul,Kadıköy
  Temel Bilgiler ve İstatistikler
  Aktiflik: Şu anda DH'de değil
  Son Giriş: 4 hafta önce
  Son Mesaj Zamanı: 3 ay
  Mesaj Sayısı: 5.400
  Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.913
  İkinci El Bölümü Mesajları: 49
  Konularının görüntülenme sayısı: 10.803.588 (Bu ay: 10.401)
  Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.658 (Bu hafta: 0)
  En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
  Mesajları
  İkinci El Referansları
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.