D

Teğmen
27 Mart 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 43 (Bu ay: 0)
Gönderileri

BismillahirRahmanirRahim Selamun Aleyküm Arkadaşlar, Yorumlarınız ve eleştirileriniz benim için çok DEĞERLİ, Yazı da genel itibariyle anlatmadığım kısımlar vardır.

Öncelikle sizlerinde görüşünü almak istediğim bir konu var. Kulaklık incelemeleri beni en çok zorlayan, görsellik olmadığı için anlatımda boğulduğum hangi kısmı anlatsam mı, anlatmasam mı diye tereddüt ettiğim incelemeler. Örneğin bassı iyi, tizi iyi deyip geçmek yerine anlatmaya çabalıyorum. Yazılı metinden okuyunca ezberlenmiş cümlelermiş gibi oluyor. Diğer türlü ise uzun ve karışık. Bunda orta yolu bulmak adına sizin fikirlerinizden yardım istiyorum nasıl olmalı? Aynı şekilde ayrıntılı kısımları açıklamak yerine nasıl olduğunu geçip söylemelimiyim Pasif ses sahnesi nedir neyden etkilenir anlatmak yerine nasıl olduğunu söyleyip geçmek mi doğru olan? Bu videoyu kendi ikilemlerim arasında gidip gelerek çektim. Yorumlar neticesinde bir ağaçlandırma tablosu şeklinde kulaklık inceleyeceğim.

Yavaştan incelememize geçerken cihaz hakkında ki hatta SONY hakkında ki en büyük şikayetimi de söylemek istiyorum. Samsung ürün çıkarır Galaxy Buds der, Apple ürün çıkarır AirPods MAX der, Xiaomi ürün çıkarır Airdots der, Bose ürün çıkarır QuiteComfort der. SONY ürün çıkarır WH-1000XM4 der.(Okursak DabılyuH-Biniksem4) der. Diğer markalar son kullanıcıyı hedefleyerek ürün çıkarırken ve kullanıcının aklında kalıcı söylemesi kolay bir şeyler ifade eden terimler kullanırken, örneğin bose yi duyduğunuz da aklınıza sessiz ve konforlu olduğu ve bu konu da iddialı olduğu geliyor. Apple a baktığınızda Air “Hava” kelimesini ve meşhur AirPods Ürün gamının en üst seviye ”MAX” cihazı olduğunu görüyoruz. Samsung a baktığımız da ismi tanınan Galaxy ailesine gelen Buds tipi(tomurcuk) kulaklıklar geldiğini anlatıyor. Xiaomi ye baktığımız da Apple ürünlerinin Klonu ve kendi yorumuyla ürettikleri ürünler olduğunu anlatıyor. Sony ye bakıyoruz. HİÇ BİR ŞEY anlatmıyor. Son kullanıcıya değil de kendi teknik kadrosuna ve mühendislere satar tanıtır gibi bir isimlendirmeye sahip. Sony yi takip edenler bile yıllar geçtikçe Sony nin eski amiral gemisi kulaklıklarını unutuyor çünkü MDR-xyza357910 gibi gittikleri için hafızalardan siliniyor. Bilmeyen içinse anlamsız kafa karıştırıcı ve yorucu

Evet Buradan Sonra İncelememize geçelim 😊

İlk önce Cihazdan bahsedeceğim sonra WH-1000XM3 ve AirPods MAX ile Arasında ki farklardan bahsedeceğim. Son olarak ise Bir tane True Wireless(Gerçek Kablosuz kulaklık) önerim olacak. Ve karar ve eleştiri kısmıyla kapayacağım.

Evet gelelim kulaklığımıza

Ürün Amazon.com üzerinden Amerika Birleşik Devletlerinden alındı.

Güzel şık bir kutuyla karşılıyor bizi, Kutusu görsel olarak iyi, hafif ve bu hafiflik dayanıklılığa olumsuz olarak yansımış yırtılmaya kırılmaya müsait, Mukavva değil standart ince karton ön ve üst paneli çift katman ve dayanıklaştırılmış arka ve alt kısım yırtılmaya çok müsait. İç sandık/kutu ise mukavva ve gayet kaliteli. Kapağı kaldırdığımızda karşımıza Kaliteli Dokulu Kumaştan kulaklık kabı çıkıyor. Kabın Fermuar dikişleri üst sınıf bir elbise de ki gibi fermuarda Premium hissettiriyor. Tutacağı da hoş ve üzerinde çift taraflı sony logosunu görüyoruz. Altında ise garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları var.

Kutuyu açtığımız da ise 5 bölmeli bir tasarım görüyoruz. 2 bölme de kulaklığımız diğer ufak 3 lü bölme de ise Uçak adaptörü, 3.5mm Kablo, Usb Tip-C kablomuz var. Kulaklığımız ve kablosu Malezya üretimi, Taşıma kabı, Tip-C kablo ve Uçak adaptörü Çin üretimi. Uçak Adaptörü diğer büyük markalarda da benzerken, Meizu gibi bir markada metal ve Premium hissiyata sahip bir ürün görünce bunu yadırgadım. Aliexpresste benzerlerini bulabilirsiniz 😊 Tabiki de daha kaliteli ama bence bu fiyata Sony Sennheiser Bose gibi High-End firmalar en iyisini koymalı.

Kulaklığımızın pedleri gayet ideal yumuşaklıkta, Sert olursa kulağınızı yoracak fazla sıkacak ve pasif kapama daha kötü olacak Aşırı yumuşak olursa da hiç kulağa tampon yapmadığı için yine rahatsız edecek. Ayrı etten çok daha çabuk yapısı bozulacak ve kısa ömürlü olacaktır. Ped konusunda ideal diyebilirim. Kulaklığın dış kapakları güzel bir hissiyata sahip mat ve kadife dokulu bir yapısı var. Üst kafa bandımız suni deri ve içindeki sünger çok iyi tampon yapıyor. Metal kısımlarımız ANKER markasının aksine Plastiklerle desteklenmiş. Sony 3 modeldir menteşe konusunda şikayet alıyor. Gerek yerli gerek yabancı piyasa da menteşe kırılması olan arkadaşlar var. Bu modelde ise geliştirilse bile bence yeterli değil. Airpods Max, Sennheiser veya Meizu HD60 ANC gibi metal gövde beklerdim. QuiteComfort QC35 II kadar konforlu ve hafif olmasa da malzeme kalitesi birkaç tık daha üstünde.

Kulaklık iç kısım süngerlerimizde iyi kulaklık diyafram delikleri gözükmüyor ayrıca sol kulaklıkta bir sensörümüz var. Kulaklık kafadan çıkınca müziğin durması ve kafaya takınca tanıması için tasarlanmış. Genel itibariyle stabil çalışıyor.

Ses Konusuna gelirsek

Bass ağırlıklı ancak bass doğruluğu ve kalitesi kutudan çıktığı haliyle yetersiz kendi dahili EQ ayarları ile iyi bir kaliteye ulaşıyor. Kulaklığın ana amacı Gürültü engelleme, nötral ses yani çoğunluğa hitap etme dengeli bir ses profiline sahip iyi bir kulaklık. Oyun konusunda ise gerçekten zayıf surround ses desteğinin olmaması bunun etkenlerinden ayrıca kullandığım kulak içi kulaklık(FLOW) bu konu da dövüyor XM4 ü. Gürültü Engelleme en iyi ve en mükemmeli kafaüstlerinde ancak, Sonynin DNCli kulakiçi kulaklıklarını kullanınca kafaüstleri iyi olsa da onları aradım. Maalesef ki bu modeller telefona özel çıkan yani sadece belirli model telefonla çalışan kulaklıklardı ve üretimleri durduruldu. Kısacası daha iyisi yok. Sahne aralığı güzel geniş. Bass ve midler çok çok iyi. Orta yüksek ve tizlerde hafif sapmalar var gayet iyi, verdiklerine nispeten görmeyebilirsiniz. Ancak son dönemde kullandığım 5. Kafaüstü kulaklık ve oyunda sesin yoğunluğunu tam anlamıyla hissedemiyorum. Kullandığım Kulakiçi cihazım bu konuda çok iyi. MÜZİK KISMINDA ise böyle bir sıkıntı yok, ses katman katman perde perde ayrılmış berrak ve hafif puslu güzel bir havası var yumuşak sıcak ses rengine sahip diyebilirim. Sert uç noktalarda olan tek yönlü bir kulaklık değil. Tercihiniz saf bassa daha iyisini kesinlikle bulabilirsiniz. Tepe düşüş noktalarımız ve doğruluklarımız gayet iyi. Stereo da ise sağ sol ayrımı var. 3. Olarak ses sanki kafanın içinden veya ortasından geliyormuş gibi bir hissiyat var. Surround olmamasının eksikliği hissediliyor.

Pasif Ses Sahnesi: Beklediğim gibi gövdesi kapalı bir kulaklık olduğundan kısıtlı performans sunuyor. Rakiplerinin bir çoğu da böyle bu yüzden korkmayın 😊 Piyasa daki çoğu popüler üründe aynı sıkıntı var.

Alt Modelinde olup bu cihazda Surround desteği yani Enviromental çevreleyici ses olmaması çok üzücü. Oyunlar bu yüzden kopuk hissettiriyor. Mikrofon kayıt kalitesi standart bir kafa üstü kulaklık modeline göre gayet iyi bu konu da beni şaşırttı en iyisi mi hayır. İyilerden mi evet.

Gelelim bluetooth kısmına arkadaşlar BT5.0 ve türevleri 2mbit/sn, Bt4.0 ve türevleri 1mbit/sn veri aktarım hızına sahiptir. Bana kalsa şuanda 8 ve üzeri bir teknoloji olmalıydı aşırı yavaş ilerliyor. BT SIG, neyse Bt4.2 bu yüzden kopmaların daha fazla yaşandığı senkron kayıplarının çok olduğu bir halde. Bt5.0 da ise çok az ya da hiç yok. Ben bu cihazda hiç sorun yaşamadım.  Ayrıca birçok firma gürültü engelleme de sony den geride olduğu için genelde gecikme süresiyle övünmeye çalışır. Bunun nedeni gürültü engelleme ilgili işlemci biriminde işlenip yazılımsal olarak anlık dalga gönderilmesidir. Yani diğer marka modellerden dahaz fazla veri işler bu yüzden gecikme süresinin uzunluğu normaldir.

WH-1000XM3 ile farklılık ve kıyaslamalar

Bluetooth sürümü, Xm3 ün yalnızca tek cihaza bağlanabilmesi, XM3 ün basslarının çok çok daha zayıf olması.(İdare eder.) Xm3 de senkron kayıpları. Daha tutarlı ve genel kullanıcıya odaklanmış bir ses yapısı. Xm4 de ise daha uzun pil ömrü daha iyi bass doğruluğu, konuşma kontrol seçenekleri ve ek seçenekler var. Xm3 de sanal surround varken Xm4 de yok. 360 ses iki cihazda da var. Xm4 biraz daha portatif hafif rotüşlanmış bir model. Film seyretmeyecekseniz XM3 de alabilirsiniz. Gürültü engelleme de bir tık daha iyi XM4. Benim için senkron ve gürültü engelleme çok önemli sizin için değilse Xm3 daha doğru bir tercih olacaktır. Xm3 de aptx desteği mevcut. Xm4 de yok.

AirPods MAX ile kıyaslamalar

Malzeme kalitesi noktasında ikisi birbirine denk, Sony Menteşe yapısından, Apple ince fileli kafa deliğinden(normalde kafa bandı denir) kaybediyor.

Ses ve gürültü engelleme noktasında Sony çok daha iyi. EQ ayarları daha bol ve Android IOS tüm cihazlarla çalışabiliyor. Kablolu kullanma seçeneğimiz MAX de yok. XM4 de ise var. Malzeme kaliteleri denk diyebilirim. İkisinin de pedleri aşırı pahalı. Sony garanti dahildeki üründe bile pedler için çok fazla para istiyor. Apple da durum ne olur garanti karşılar mı bilmiyorum eğer ki karşılarsa bir avantaj olarak yazılabilir ama 2 senede kaç kere değiştirebilirsiniz burası size kalmış. Frekans hassasiyetinde Sony iyiyken bass ve mid konusunda AirPods Max daha iyi. Sony ise tizlerde başarılı. Xm4 ise batarya noktasında 2 modeldende başarılı.

TWS kulaklık önerisine gelecek olursak, Bence bizim ülkemizde yine en underrated marka Sony. Sony WF-1000XM3 Amazon.com/Amazon.de indirimli kampanyalı fiyat olarak 180$+kargo+%18-20 vergi gibi bir fiyatla 1800TL nin üzerinde satılırken, ülkemizde bu ürüne 1200TL ye ulaşabiliyorsunuz. Keza dolar 8 küsürken 850-890TL gibi kampanyalarda yapıldı. Bunu ülkemizde yapan 2. Marka yok. Türkiye de yurtdışından daha ucuza alabileceğiniz. Sony dönem dönem belirli modellerinde böyle indirimler yapar. Genelde Ses ve Görüntü ürünlerinde bu tarz kampanyaları görürüz. Kulaklığa gelecek olursak ilk çıktığında bağlantı kopma şikayetleri vardı. Ki o dönem rakiplerinde de benzer şikayetler vardır. Şuan ise güncellemeyle bu sıkıntılar hallolmuş gözüküyor. Ülkemizde fiyatı ölçüsünde alabileceğiniz en iyi model olarak duruyor. Tabiki gürültü engelleme sizin için önemliyse :)

SON YORUM olarak demek istediğim:

Bu kulaklıklar Malzeme kalitesi olarak, fiyatını hake den ama daha iyisi de olabilirdi diyeceğim kulaklıklar.

Gürültü engelleme noktasında en iyisi bir modele bakıyoruz bu konu da tartışmasız iyi.

Ama örneğin sadece müzik dinlemek için kullanacak, film, oyun, konferans görüşme gibi işlerde kullanmayacak arkadaşlar için. Siz mesela saf bass seviyorsunuzdur. Tiz mid sizi hiç ilgilendirmiyordur. 600-900 band aralığındaki bir kulaklıkta daha iyi bass bulabilirsiniz. Bu kulaklık her noktada dengeli olmaya çabalayan bir kulaklık. Tekil hedef için aşağı fiyatlara kendi markası içinde bile daha iyi modeller bulunabilir. Benim bu ürünü ana seçme sebebim Gürültü engelleme özelliği ve senkron kayıplarının minimum düzeyde olması hedefiydi. Memnun kaldım mı memnun kaldım. İhtiyacınıza göre ürün alın. 1000TL lik kulaklıkta bu malzemeyi bu sesle ve NC ile beraber bulmanız mümkün değil. Ama sadece tek hedef odaklıysanız 1-2 sene kullanayım sonra yenisini alırım BASS vursun tizler ölsün derseniz bu tarz kulaklık bolca var. Buraya kadar okuyan arkadaşlara teşekkürü borç bilirim. Saygı duyup okuduğunuz için teşekkürler. Desteklerinizi bekliyorum. ALLAH ımıza emanet olun hayırlı günler dilerim.

Kulaklık için ideal gördüğüm türler: Electro ve Hip-Hop

Ürünün Detaylı İnceleme videosu

Özellikler UFS3.0 Nand SD855 SoC 6/8GB Ram 6.5inch Super Amoled Ekran 159.6 x 78.2 x 8.3 mm 183gram 3.5mm Jack 4500mAh batarya 18W mCharge Cihazın tasarımı renkleri çok şık, malzemesi plastik redmi note 8 pro dan bir tık daha iyi diyebilirim. Ekranı fiyatına göre muazzam, OnePlus 7T den daha güzel renkler üretiyor ama daha az parlak. Sd855 ve UFS3.0 ile çok serin ve stabil çalışıyor. Ses fiyatı için çok çok iyi kulaklık çıkışıda keza öyle ahize performanslarıda Oneplus 7T den iyi Tek eksim kamerası 16th ye yakın ama onun aşağısında bir kameraya sahip, tabi 280 dolar bandını düşününce sorun olmuyor. Sensörleri yazılımla çok iyi desteklemişler. Cihazın yazılım tarafına gelirsek özelliğin ve android güvenlik güncellemesinin olduğu ama android ana sürüm güncellemesinin olmadığı bir sistem benimsiyor Flyme/Meizu umarım firma bunu da aşar. Şu haliyele bile efsane cihaz Okuduğunuz için teşekkürler arkadaşlar

Meizu 16s Pro 0-100 Şarj Süresi 3600mAh 25 dakikada %50 46 dakikada %75 60 dakikada %90 85 dakikada %100 Ekranı harika Malzemesi Kaliteli Arka Kamerası Düşük ışıkta çok başarılı Ön Kamerası zayıf Bataryası harika giden Isınmayan Anten çekimi çok güçlü ancak B20 ve B7 Bulunmayan Harika Stereo Hoparlörlere sahip olan 7T den Şahsi kanaatim yalnızca güncelleme konusunda eksik olan ekranda seste malzeme de tasarımda çok daha iyi olan ve ondanda çok daha olan bir cihaz 16s Pro

Selamun aleyküm arkadaşlar, Cihazın kutu tasarımı ultra dandik Hızlı şarj ve şarj aleti harika Ekran fiyatının çok gerisinde benim adıma bu fiyat için leş Stereo hoparlörler 0 bass vuruyor ultra tiz resmen KAMERA HARİKA ÖN KAMERA MÜKEMMEL EFSANE Yazılım özellikleri fazlasıyla eksik Android 10 dahili olarak arama kaydı sunmayan cihazlarda 3. parti uygulamalara arama ses kaydetmeye izin vermiyor. Android 10 ile temelden geldiği için güvenlik güncellemeleri her ay google play üzerinden geliyor. Ekran süresi 3800mAh için çok düşük 6 saat civarı(oyunsuz orta parlaklıkta video seyrederek mobil veri açık) kutudan kılıf ve ekranda yapıştırılmış jelatinle geliyor. Eksileri Ses kötü, ahize mikrofon ortalama, ekran 600dolar için leş, batarya çabuk bitiyor. Arka kasa tasarımı yakından mükemmel uzaktan kötü gözüktüğüne aldırmayın elinize alınca harika geliyor. Ön tasarım iyi değil. Bildirim ışığı yok. Artıları ÖN KAMERASI HARİKA, Arka kamerası rakiplerine kök söktürür derece de iyi, Android güncellemesi alır. 16s Pro ile kıyaslarsak Ekran, Ses, Tasarım, Ekran süresi, Kamera, ergonomi açısından kat kat daha iyi 7T ise Ön kamerasıyla 16s Pro nun kafasına çiviyi çakar, Android güncellemesi alır Video konusunda şunu es geçmemem gerek 7T nin 1080p FHD videoları çok kötü hiç optimize edilmemiş. 4K videoları gayet başarılı

Meizu 16s Pro İncelemesi - Tahtın Efendisi

Meizu 16s Pro 0-100 Şarj Süresi 3600mAh

25 dakikada %50
46 dakikada %75
60 dakikada %90
85 dakikada %100

Ekranı harika
Malzemesi Kaliteli
Arka Kamerası Düşük ışıkta çok başarılı
Ön Kamerası zayıf
Bataryası harika giden
Isınmayan
Anten çekimi çok güçlü ancak B20 ve B7 Bulunmayan
Harika Stereo Hoparlörlere sahip olan
7T den Şahsi kanaatim yalnızca güncelleme konusunda eksik olan ekranda seste malzeme de tasarımda çok daha iyi olan ve ondanda çok daha olan bir cihaz 16s Pro

Arkadaşlar uzun yıllar sonra HALO CE ve 2 den sonra Tüm HALO serisi PC ye geliyor. Buna çeviri yapabilecek babayiğit bir ekip çıkar mı?

Halo Reach
Halo Combat Evolved Anniversary
Halo 2 Anniversary
Halo 3
Halo 3 ODST
Halo 4

Halo Lore unu ve Hikayesini tam olarak öğrenmek için güzel olurdu

İnceleme yaparken ki Yazılım MIUI10 V10.4.1.0.PGGMIXM

Öncelikle cihazımızın en tartışmalı yerinden konuya giriş yapalım. Helio G90T platformu, Bu platform Gaming yani oyuncu odaklı bir platform, belirli media, iletişim, yapay zeka gibi değerlerden kısılıp GPU ve CPU platformuna odaklanılmış. Cihaz ilk çıktığından antutuda 320binleri daha sonra 300 binleri görüyordu. Antutu v7 den v8 e geçişte tüm marka modellerin puanı yükselirken bu platform 280bine düşürüldü. Antutu tartışmaya açık platform, Nubia Red Magic 3, Meizu 16s,16th vs gibi cihazlar aylarca listenin en yukarısında yer alması gerekirken sebebsiz yere alınmadılar, Ve Red Magic 3-4 ay boyunca performansta liderken listede yoktu. Firma para odaklı çalışıyor. Üst listede en iyiside olsanız gözükmüyorsunuz 3-4 ay baştada kalsanız EN PERFORMANSlı telefon olarak listede gözükemiyorsunuz. Aynı şekilde orta seviyelerde de belirli cihazlar listede tam olarak gözükmüyor. Zamanında 168bin alan Pro 7 Plus, Samsung Note 7 ile aynı seviyede puan almasına rağmen listede yoktu. Ve her gelen güncellemeyle sd660 ın puanı arttırılırken Mediatek X30 platformunun puanı düşürülüyordu. En son Sd660 ın aşağısına da düşürüldü. Ancak gerçek kullanımda durum böyle değil.

Antutu Genel kıstas olarak değerlendirilmeli ancak gerçeklikten uzak, istediklerini başa istediklerini liste dışına rahatça koyuyorlar.

YONGA SETİ VE PERFORMANS

G90T Platformu SD730G nin ve Kirin 810 un rakibi. Aynı şase tasarımı ekran ve anakart tasarımı üzerinde bu platformlara sahip olan cihazlar olmadığı için sıcaklık kriterlerini tek başına değerlendirmek mümkün değil. Böyle modeller var mı derseniz. Oppo nun R15 ve R15 Prosu her şeyiyle aynı yonga setiyle Helio P60 ve Sd660 kullanan platformlar, birçok teste bu iki cihaz arasında P60 lı model öndeydi. G90T ye dönersek saf performans olarak nispeten SD730G den daha güçlü ve kaslı bir platform oyun başarımı daha iyi. Sd730G(Mi9T) ısısal boğazlamaya girdikten sonra saat hızını sabit bir değerde sabit tutarak aynı sıcaklıkta devam ederken, G90T sürekli zik zak çizen yukarı aşağı bir grafik göstermekte buda platformu yormakta ve anlık performans düşüşlerine sebeb olmakta, Kirin 810(Honor 9X) platformuna gelindiğinde ise Performansından neredeyse hiç kaybetmeden yoluna devam etmekte ısınma değeri diğer rakiplerinde 1 derece yüksek olsada en sağlıklı sonucu vermekte olduğu gözüküyor. Burada G90T anlık performans düşüşleriyle can sıkmakta Sd730G gibi sabit bir saat hızı belirlenebilirdi. Arayüzde oldukça hızlı, Cihaz UFS2.1 olduğu için veri okuma yazdırma performansı da çok çok iyi Note 7 de 48MP çekerken bekliyorduk bunda ise 64MP bile şipşak çekiliyor. :) G90T platformu Android piyasasındaki tüm oyunları en yüksek ayarlarda ve ragdoll gibi fizik motoru gerektiren özellikleri en yüksek seviyede açabiliyor. Ancak en yüksek seviyede FPS düşüşlerini kare atlamaları ara ara görüyorsunuz. Bir Battle Royale de birçok defa görmeniz mümkün. Ve buna rağmen hiç ısınma şikayetiniz olmuyor. Hatta son dönemde kullandığım en serin cihazdı diyebilirim. Kasa geniş ve kalın olunca ısıyı dağıtma daha kolay oluyor. Önerilen ayarlarda bu FPS atlamalarını yaşamıyorsunuz. Ayrıca Oyun modu içerisinde Isınma gibi performans sorunlarını dengelemek için ekstra bir ayar bulunuyor. Ben buna maksimum seviyelerde bile ihtiyaç duymadım. Ama konulması güzel.

KAMERA

Kameraya gelirsek Kamerayı açar açmaz bende oluşan ilk intiba Redmi Note 7 ile oldukça benzer karakter de bir yapıya sahip olduğu algoritmalar çok benzer gözüküyor. Renkler olduğundan soluk ve renk geçişleri detaysız, Sensör sayesinde keskinlik oldukça iyi. Cihaz oyun odaklı olduğu için ISP/DSP yongasıda kameradan öte bunun üzerine geliştirilmiş. Ya cihazın ISP/DSP sinden ötürü ya markanın yazılımından ötürü, ya da markanın bu ISP/DSP yi nasıl kullanacağını bilememesinden ötürü Sensörün kalitesinin ve vurgusunun çok gerisinde kalıyor. Bence sebeb Xiaomi tarafından kaynaklı Çünkü Veriyi işleme, görüntüyü oluşturma yapısı oldukça benzer duruyor. Ayrıca Oppo Vivo gibi firmalar pahalı modellerde Mediatek i uzun yıllardır kullanırken, Xiaomi nin tecrübesi yok firma adına Snapdragonu kullanmak kadar kolay olmayacaktır. Üzerine kamera noktasında durulmamış.

Gündüz çekimi gece çekimi Fiyatının segmentinde oldukça iyi, OIS yok. EIS güzel çalışıyor. Ancak videolarda FPS düşüyor sık sık kare atlıyor. Video çekerken sürekli pozlama değeri veya beyaz dengesi değişir gibi oluyor. Karşıt ışıkta yapay zeka ile karşıt ışık modunu bazen açıyor bazen açamıyor. Açsa da kişiler karanlıkta kalıyor. Ön Kamerada bunun için modda bulunmuyor. Ön Kamera donanım olarak iyi standart fotoğraf çekiminde 3000-3500TL seviyesindeki bir amirale yakın. Ama düşük ışık veya karşıt ışık oldu mu yazılımda gerekli özellikler konulmadığından başarılı değil. Ön Kamerasıyla eleştirdiğimiz 16th(Flyme 8) daha iyi veya benzer diyebilirim.

Ultra Geniş açı ise önceden denediğim modellerdeki gibi sağ ve sol kenarlarda bozulmaya azda olsa uğruyor. Makro nun 2MP olması pek bir esprisini bırakmamış.

Ekran

Ekranı parlaklık olarak güneş ışığında çok başarılı kapalı mekanda böyle değil. Güneş ışığı altında 16th den daha iyi performans veriyor. Ekran soluk, renkler cansız, kontrast düşük, keskinlik nispeten az. Ayrıca Donanımdan veya yazılımdan kaynaklı 4K60FPS HDR bir videoyu SD675 gibi bu cihazın donanımının yarısı nispetindeki cihazlar açarken bu cihazın açamaması bir yerlerde eksiklik olduğunu gösteriyor. MEDYA Özelliklerinin üzerinde durulmamış bir cihaz. Üreticilerinin Tianma ve BOE olması sebebiyle GHOST SCREEN riskini göze alıp satın alın.

Malzeme ve Tasarım

Cihazın ana iskeleti/Çerçevesi Plastik Ön-Arka Gorilla Glass 5 Cam 8.8mm kalınlığında ve 200gram ağırlığında açıkçası Redmi Note 7 nin tasarımıbeni ne kadar irrite ettiyse bu cihaz ise kendini o kadar sevdirdi. Redmi Note 7 yi taşırken belirli bir süre sonra elim yoruluyor ve ağrıyordu. Bu cihaz ise çok daha yuvarlak hatlı hem köşelerden hem de en olarak çok yuvarlak hatlı bir cihaz çok ergonomik e kendini sevdiren bir yapısı var. İskeleti bilmeyen metal bile sanabilir kaliteden ödün verilmemiş.

SES

Hoparlör ses seviyesi alışıla gelmedik şekilde bu segment için düşük. Kalitesi güzel. Yumuşatılmış bir sese sahip ses seviyesi vasat beni üzmedi ancak bu segmentte çok daha iyi modeller var. Ne Tizlerde dolaşıyorsunuz ne Basslarda ikisi arası bir yerde dolanıyor. Sahne güzel. Yüksek seste bile seste patlama yaşamadım.

Kulaklık ses seviyesi gayet yüksek(Yüksek sesli müzik sevmem, çok daha yüksek sese sahip çıkışlar kullandım.) Ancak Bu segment için gayet yerli yerinde. Yüksek seslere çıkılınca hoparlörün aksine bozulma yaşanıyor.

Avrupa Sar değerleri Baş için 0.38 W/kg Vücut için 0.80 W/kg bence uzun süredir Çinlilerden görmediğimiz kadar iyi bir değer. Ben bu konuda da çok beğendim.

Yüz Okumamız biraz yavaş acaba? ISP ile mi alakalı diye düşünmeden edemedim. Çünkü üz okuma hız konusunda baya iyi bir markadır. Bu cihaz beni olumsuz anlamda şaşırttı.

Parmak izi okuma şimşek gibi desem abartmış olmam gerçekten çok başarılı ancak o kadar küçük ki karavana atma durumunuz rakiplerine göre yüksek :)

Mikrofon ve Ahize ye gelirsek, Mikrofon kötü, Ahize idare eder seviyede

Batarya ve Pil Tüketimi ve Şarj Süresi

4500mAh bir bataryamız var. Normal Wifi kullanan oyun işi olmayan orta parlaklıkta kullanan bir insan çok rahat 10 saat ekran süresini devirecektir. Oyunlarda da 5-6 saati görmek gayet mümkün full oyun oynayarak. Ancak iş fotoğraf ve video çekmeye geldi mi haddinden çok fazla enerji tüketiyor. 2-2.30 saat ekran süresi bu süre içinde 30-40 dakika kamera kullanımıyla cihaz %100 den %55 civarına indi. 4500mAh bir pil için bu seviye anormal güncelleme ile düzeltileceğini umuyorum. 1080P30FPS için bu değer anormal 4K30FPS de için bile böyle bir cihaz için normal değil.

0 dan 100 e şarj süremiz ise 2 saat- 2 saat 10 dakika civarı bence 4500mAh bir cihaz bu donanım ve fiyat için oldukça iyi bir süre. Hızlı Şarjı diğer marka modeller gibi bir kısmını aşırı hızlı bir kısmını hızlı bir kısmını yavaş diğerini aşırı yavaş diye doldurmuyor şarj dolum grafiği çok daha monoton. Yani düz bir hızda ilerliyor. PC MARK Work 2.0 testinden 11 saatten biraz yukarı alıyor. Bu kapasite için ve normal kullanım için düşük gözüküyor. Ama cihazın pili baya iyi sanıyorum ki, Video işlemeyle ilgili sıkıntısı olduğu için test değeri de daha düşük gözüküyor olabilir. Bataryadan korkunuz olmasın. Kamera çok vaktinizi almıyorsa…

Bağlantı Özelliklerine gelirsek bence en zayıf halkası

802.11ac destekliyor. Ve WiFi X anten tasarımına sahip Xiaomi bu anten tasarımını övmüş engellerden kurtulma ve sinyal çıkışı için alan ayarlama üzerine kurulmuş ancak. Aynı mekanda tüm cihazlar full wifi çekerken bu cihaz 1 kademe daha düşük çekiyor. Ve hiçbir cihazda yaşamazken bu cihazda önce lag yaşadım sonra oyundan attı bağlantı çekiyor gözükmesine rağmen bağlamadım aynı mekanda aynı vakitte diğer cihazlarım gayet rahat ve sıkıntısız bir şekilde bağlanabiliyordu. Oyun videosunu seyrederseniz Lag girdiğini daha sonrada oyundan düştüğümü görürsünüz. Bazen bastığım tuşlarda fonksiyona cevap vermiyordu buda multitouch delay sorunu değil lagdan kaynaklıydı diye düşünüyorum.

GPS e gelirsek son dönemde kullandığım en başarısız GPS e sahip olan cihazdı. 23-27 arası uydu buluyor hiçbirine bağlanamıyordu. Önceki modellerden 40 küsür bulup 30 küsürüne bağlanan modeller vardı.

Yonga seti tamamiyle oyun odaklı ve belirli şeyler eksik kalmış maalesef. Bu fiyata önerirmiyim derseniz, Pil ve güncelleme isteyen güncel ve büyük ekranlı bir model isteyen arkadaşlara öneririm. BU CİHAZ ALINIR MI? EVET ALINIR.

Full Paket olarak bakarsam 2000-3000 segmentinde

1. Meizu 16th(fiyatı 3000tl olsa bile listede başta kalır.)

2. Xiaomi Mi Mix 2S Fiyatı 3000tl

3. Mi 9T 3000tl

4. Redmi Note 8 Pro 2400-2700tl

5. Meizu 16Xs ve Xiaomi Mi9 Lite

9T mi bu mu diyenlere ben 9T yi tercih ederdim. Birazcık android tarafından anlayan arkadaşlar içinde bu dediğim iyice kuvvetlenecektir. Çünkü Mediatek kapalı kaynak kod platformuna Google kamera yazılması çok zor ve uzun süreç alırken, Mi9T çok daha uzun süre güncel kalacaktır. Dediğim gibi bataryayı önemsemeyen insanlar için performans ve kamera odaklı düşünenler için 16th ve Mi Mix 2S daha mantıklı tercihler olacaktır. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Arkadaşlar Yedek Subay olarak yapacağım. Acemilikte verilen askeri eşyaları yanımızda götürüp 15 gün sonra Uzman olarak gittiğimiz yere mi taşıyacağız? Yoksa orada yeniden mi verilecek? Askere ne götürmem gerekiyor listesini hazırlıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Selamun Aleyküm Arkadaşlar, Elimde 240GB Sandisk SSD PLUS ssd disk var. Bunun yaklaşık %40 ı dolu.

İşin kötü tarafı ise, cihaz kutudan çıktığında FAT32 olarak geliyormuş bende hiç dikkat etmemiştim. Çok önemli dosyalarımı cihaza aktardıktan sonra 4GB üzeri dosya yüklemeye çalıştığımda hata verince kafama dank etti.

Benim yapmak istediğim DOLDURDUĞUM KISIMLARDAKİ VERİLERİME BİR ŞEY OLMADAN BU DİSKİ BÖLMEK İSTİYORUM. Böyle bir şey mümkünmüdür. Böldükten sonra diğer boş kısmı formatlayıp NTFS yapacağım ve yedeklediğim içeriği buraya aktaracağım daha sonra ilk kısmıda formatlayarak diski tekrar tek disk yapacağım.

NASIL YAPABİLİRİM VERİLERİME DOKUNMADAN BOŞ KISMI AYRI BİR DİSK OLARAK KULLANMAK İSTİYORUM.

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
silinebilir satıldı
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 309
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 994)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.089 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.