Yüzbaşı
29 Aralık 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 83 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar, ASUS'un K555UB modelindeki laptopunu kullanıyorum.Yaklaşık bir aydır ciddi bir ses sorunu var.
Laptopun yerini değiştirdiğimde,biraz sertçe dokunduğumda ya da ses kartının bulunduğu yere elimi koyduğumda ses kesiliyor.Bilgisayarı uykuya alıp tekrar açınca ya da yeniden başlatınca ise sorun düzeliyor.Sonra dokununca tekrar ses gidiyor.

Ses kartı ve diğer bütün driverlar güncel durumda bir sorun görünmüyor.Bütün ses driverını silip ASUS'un sitesinden tekrar yüklememe rağmen sorun çözülmedi.
Sizce sıkıntı donanımsal mı yoksa yazılımsal mıdır ?
Anladığım kadarıyla ses kartı ile ilgili bir problem var.Eğer USB tipi harici ses kartı almak işe yarar mı ?

Şimdiden teşekkürler
Merhaba arkadaşlar, forumda dolaşırken pek çok kişinin Hacettepe Bilg. Müh. hakkında bilgi almak istediğini fark ettim.Geçen yıl bu bölümü kazanmış birisi olarak bazı konularda yardımcı olabileceğimi düşündüm.
Henüz bölüme geçmesem de öğrenci kulüpleri sayesinde her sınıftaki arkadaşlarla tanışma fırsatı buldum ve yeteri kadar bilgi aldım.

Öncelikle, bölüm dili İngilizce olduğundan 1 sene hazırlık okumanız sizin için çok yararlı olacaktır.
Hazırlık sınıfları ve sınavları çok zor değildir.Hatta dönemlerin ilk sınavları genelde çok basit olur.Hocaları gayet deneyimli ve profesyoneldir.Dersler, haftada 5 gün ve günde 5 saat şeklinde(2x80dk + 1x40dk) işlenir.
Upper seviyesindeyseniz; derslerinize 1 yabancı(native) ve 1 Türk hoca gelir. Native speaker haftada 7 saat derse girer, geriye kalan ise Türk hocanındır.

Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar ile ilgili konuşmak gerekirse; her sınıftaki öğrenciler, ödevlerin fazlalığından yakınır.Gerçekten de sürekli uygulamalı ve gerçekten uğraş gerektiren ödevler verilir.Fakat bu ödevler sizlere inanılmaz deneyimler sağlar, sizi iş hayatına hazırlar.Konuştuğum bütün son sınıf öğrencileri, bu ödevlerin çok çok işe yaradığını ve bunu sonradan anladıklarını söylemişti.

İlk sene Fizik-Lab dersinin çok zor olduğunu söylenir sürekli(EE okuyanlar da bu dersten çok şikayet eder(: ).Onun dışında, alanla ilgiliyseniz alan için de fazla zorlayacak bir ders yok.Programlamayla Python ile başlanır.Dersler,ödevler vs tamamen İngilizcedir.

Genel olarak, en zor sınıfın 3. sınıf olduğu söylenir(Ağırlaşan alan dersleri+yeni matematik dersi yüzünden).
Öğrencilerin çoğu, 3. sınıfın bir bölümünden sonra part-time işlere ya da stajına başlar.İşinde iyi olanlar, bu işlerden iyi para kazanmaya da başlar.

Son sınıf öğrencileri ise, eğer bölümü verimli bir şekilde geçirdiyse şirketler tarafından kapılmaya başlar.Sene içinde yapılan kariyer-staj fuarlarına çok sayıda şirket gelir ve bir çoğu da bilgisayar mühendisi arayışındadır.İlk görüşmeler orada yapılır, uygunsanız süreç ilerler ve işe girmiş olursunuz.

Ayrıca Hacettepe Teknokent de iş bulma konusunda epey yardımcı olur.Kariyer fuarında kendileriyle konuşma fırsatım olmuştu.Yaklaşık 1000 kadar firma ile anlaşmalı olduklarını ve işe başlamaya hazır öğrencilerin CVleri kendilerine verdiğini söylemişlerdi.
Bu anlaşmalı firmalarda iş alımı yapılınca; Teknokent, CV'si uygun öğrencileri firmalarla görüştürüyor.

Akademisyen Kadrosu
Bilgisayar mühendisliğinin kadrosu her anlamda çok sağlamdır.Proje çeşitliliği, bilgi birikimi ve deneyim anlamında Türkiye'deki en iyi 5-6 bilg. mühendisliğinden birisidir.İlk 10 bindeki bilg. mühendislikleriyle rahatlıkla yarışabilecek seviyede bir kadrosu vardır.
Henüz 20binde olmasının sebebi ise, bölümün kısa bir süre önceye kadar Türkçe olmasıdır.Bölümün %100 İngilizceye geçmesinin ardından sıralamalar her geçen yıl yükselmiştir.
Kadro hakkında extra bilgiyi şuradan alabilirsiniz:http://www.cs.hacettepe.edu.tr/faculty_members.html#


Kampüs
Çoğunuz Hacettepe'nin kampüsünü duymuşsunuzdur.Türkiye'nin en güzel kampüslerinden birisine sahiptir fakat kampüse ulaşımı zordur(Merkez/Kızılaya metro ile 20dk + yaklaşık 10 dakika ring)
Metro ile kampüs girişi epey uzak olduğu için metrodan inilip aktarma otobüse(ring) binilir ve kampüse giriş 10-15 dk sürer)
2 farklı AVM'si var:City ve BAM(Beytepe Alışveriş Merkezi)...Öğrencilerin çoğu ders dışında buralarda takılır.
Yemekhane'de yemek 1.75 tl'dir.

Yurt-Öğrenci Evleri
Okulun belki de en sıkıntılı olduğu konu bu. Öğrenci sayısına göre kampüs içerisinde bulunan devlet yurdu kontenjanı gerçekten az.Bu yüzden özel yurtlarda/öğrenci evlerinde kalmanız gerekebilir. 2 kişilik öğrenci evleri 900 küsür liradır.


Bilgisayar Mühendisliği tercihinde bulunmak isteyen arkadaşlara klavuz ve örnek olması için de, Hacettepe-Bilgisayar Mühendisliği mezunu, Microsoft çalışanı Ufuk Şengül'ün röportajını eklemek istedim:
https://www.youtube.com/watch?v=eryauOpImHQ

Konu hakkında sorularınızı sorabilirsiniz, ana konuya eklemeler(Erasmus-Yurtdışı imkanları vs) yapılacaktır...
Arkadaşlar selamlar

Geçen yıl bu zamanlar çalışmaya başlarken buradaki konular ve arkadaşlar çok yardımcı olmuştu bana, yılın ortasına doğru tükenme noktasına geldiğimde, umutsuzluğa kapıldıgımda buradaki konulara bakar biraz olsun düzelirdim

Burada çalışmaya yeni başlayıpta ilk denemelerde başarısız olan ve umutsuzluğa kapılan arkadaşları görüyorum bu yüzden bu yazıyı hazırlama gereği duydum.Şimdi size birkaç SS ile yıl boyunca karşılaşabileceğiniz durumları yazacagım


Not:Önceki senelerde orta-ortaüstü bir lisede 78 ortalamayla son sınıfa geldim.3 yıl boyunca doğru düzgün ders dinlemedim sadece 11. sınıfta biraz fen dersleri ve matematik çalışmıştım. Son sene ise Kültür Temel Lisesindeydim, deneme sınavları orta altı-kolay seviyededir gerisini siz düşününBu girdiğim ilk deneme sınavı ; Yaklaşık 2.5 aylık yoğun çalışmaya rağmen ortada bir başarı yok
Aylarca 350-390 bandında kaldım.Kafayı yemek üzereydim , yeteri kadar çalışıyorum ama bu kolay sınavlara rağmen hala 400'e ulaşamadım


Sömestr öncesi son denemem;
YGS sabır + şans işi .Kendinize güveneceksiniz ve son tura kadar yılmadan ilerlemeniz gerekiyor. 15 günlük tatilde düşündüm taşındım YGS için yapılacak en mantıklı işin konu detaylarına girmeden bitirmek ve son tekrarları iyi yapmak oldugunu anladım
15 günlük akıllıca çalışmanın ardından ilk deneme ;

Gelen güven ve konulara hakim olmanın verdiği avantajla diğer denemelerde aşagı yukarı böyle geldiYGS'de ise bir sürü saçmalık üstüste geldi ve son dönemde yaptıgımı yapamadım.YGS2:420

Daha sonra ise görece olarak daha zevkli olan LYS başlıyor.


Ben YGS döneminde matematikten ÖTF-Limit-Türev 3lüsünü bitirmiştim.Onun haricinde hiç LYS MAT çalışmamıştım. YGS'den sonra 1 haftada bunları tekrar edip 2 haftada İntegrali anca bitirebildim.Geriye kalan konularda ise takılmanıza gerek yok 1 ayda diğer tüm LYS MAT çok rahat halledilir(Günde 3 saat civarı mat çalışıyordum) .YGS'nin verdiği hırsla 4-5 saat olan çalışmamı YGS'den sonra 7-8 saate çıkardım, hatta ögle aralarında organik kimya çalışıyordum(Organik Kimya 0'dı bende). Aynı şekilde sistemlerde 0'dı.

LYS'nin güzel yanı çalışınca karşılıgını hızlı bir şekilde alıyorsun.Deneme sınavlarımız aşırı basit bu arada (Buna rağmen kötü seviyedeyim)


YGS sonrası ilk LYS deneme sınavım (Aynı zamanda hayatımda çözdüğüm ilk LYS sınavı (: )

Düzenlendi

Çalıştığınız süre boyunca LYS netleriniz hızlı şekilde artacaktır. LYS, YGS gibi acımasız değildir,emeğe bakar (:

Bu da sınav öncesi son denemem

Deneme sonucum iyi olmasına rağmen çok kolay oldugu için sınavda böyle olmayacağını biliyordum


Ve son olarak sınavda durum budur ; MF-3 30 binden 16 binlere geldiBen iyi bir öğrenci değildim,çalışmayı geçen yıl bu zamanlar öğrendim.Öncesinde gerçekten hiç çalışmamıştım ama son sene dank edince bütün bir yılımı çalışmaya ayırdım ve hedefime de ulaştım.

Bu tür yazıları okuyunca çok motive olurdum, umarım bu yıl girecek arkadaşlara da bir nebze olsun yardımcı olmuşumdur.

Ne olursa olsun çalışmayı bırakmayın , karşılığını alacaksınız


Sonradan gelen duzenleme
: Ozelden epey mesaj geldigi icin bu kouyu devan ettirecegim.Guzel kaynakları ve calısma planımı konuya ekleyecegim

KAYNAK TAVSİYELERİ:

Arkadaşlar müfredat değişikliği hakkında çok bilgim yok fakat söyleceğim kaynaklar yeni müfredatta da hemen hemen aynı kalitede hazırlayacaklardır


TÜRKÇE
Öncelikle Türkçe dersi için ; MF öğrencisi oldugum için dil bilgisi çalışmaya epey geç başlamıştım.(İyi ki de çok çalışmamışım bu sınavda çok az soru vardı)

Palme Paragraf Kitabı : Çok güzel soruları olan paragraf kitabıdır.Paragraf için sadece bunu çözmeniz yeterlidir.Fazla abartmanıza gerek yok bana göre fazlası zaman kaybı
Konu Anlatım olarak okulun ‘’Kültür Yayınları’’ kitabını kullandım fena değildi ama internetten dinleme şansınız varsa youtube’dan Önder Hoca’yı kesinlikle öneririm(geç fark ettim)
Soru bankası için ise Karekök ve Sarmal orta-zor arasıdır.Bu kitaplardan biriyle birlikte çıkmış soruları çözerseniz fazlasıyla yeterli olur


MATEMATİK;

YGS Matematik çalışmaya yazın başlamıştım.Günde 3 saat fazlasıyla yeterli oluyor (Kötüden iyi seviyeye gelmek için)

İlk başlarda Behzat Rasuli+Fem Simetri, konu ve soru için fazlasıyla yeterlidir.Daha sonra fem KOSB ile iyice pekiştirip yıl içinde Karekök ile son vuruşu yaparsanız çok sağlam olur. ( Ben son vuruşu yapamamıştım (: ) .


LYS Matematik ise epey zevklidir.
Limit-Türev-İntegralden korkuluyor ama cidden abartıldığı kadar yok.Abartılı kısımları da bu yıl müfredattan budadılar zaten.

Her neyse ben LYS'yi de Rasuli'den dinlemiştim.Ve gerçekten LYS kısmını sağlam anlatıyor. YGS kısmında alternatif olarak Hocalara geldik dinlenebilir ama LYS kesinlikle Behzat R.

LYS Matta konuyu dinledikten sonra pek birşey kalmıyor,bol soruyla mükemmelleştirmeye çalışın.
Eğer zamanınız azsa Behzat Rasuli+Karekök 12. sınıf konuları haricinde fazlasıyla yeterli olacaktır.
12. sınıf konuları içinse mutlaka Apotemi fasikülleri kullanın.Her türlü noktaya değiniyor bu fasiküller.

Ben bir daha girsem LYS MAT'ı Behzat R. + Karekök Soru Bank+Apotemi Fasikülleriyle çalışırdım. Diğer yayınlara gerek yok bence.Geriye bol deneme çözmek kalıyor.Fantezi arıyorsanız endemik soru bankasını kullanabilirsiniz (:

DEVAM EDECEK
..
Arkadaslar YGS 29k
Lys Mat 49-1
Geometri 29-1.

Ekstradan soru yazamadıgım icin sanırım gerileyecegim kac bine duserim ?
Arkadaslar stresten uyuyamayan arkadaslar icin milli sporumuz olan kepce/is makinesi izleme sitesi acılmıs

http://www.kepceizle.com
Behzat hocamız ücretsiz foto yayınlamıs
Hazır bir sınav bitmisken ve foruma misafirler dolusmak uzereyken sorayım dedim
Gecen yıl 27 tane soru tutturdular YGS Fiziginden
Her seviyeye hitap eden bir kitap

İslerde şu sözlere maruz kalmadan alısveris yapan var mı
Arkadaslar karekok soru bankası buyuk oranda bitti, 12. sınıf konularındanda apotemiler bitti
Son bir soru bankası daha cozeyim diyorum hızlıca...
Onerebileceginiz ,kaliteli,kalın olmayan soru bankası var mıdır ?
Hakkında
Konum: Ankara, Mamak
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Mesaj Sayısı: 352
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 559
İkinci El Bölümü Mesajları: 25
Konularının görüntülenme sayısı: 8.063 (Bu ay: 217)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 757 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.