Yüzbaşı
21 Ağustos 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme
Toplam: 193 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Arkadaşlar malum bugün sitede bir arkadaşımız donanımla alakalı bir konuda nasıl dolandırıldığını anlatıyor.Bu tarz durumları yaşayan arkadaşlar bazı şeyleri deneyim ederek bu konu hakkında bilgisi olmayanlara bir nevi yaşamadan deneyim katıyor.3-4 sene önce yaşadığım bir olayı size şöyle anlatmak isterim;

GET ile satış yapabildiğiniz malum siteyi biliyorsunuz arkadaşlar,oraya bir dönem satın alıp ama nerdeyse hiç kullanmamış olduğum Logitech F710 marka model gamepadi koydum.İkinci el ürün satarkende ben genelde insaflı davranan birisiyimdir.O dönemde 50 tl gibi bir fiyat yazdım.Ankaradan birisi bu ilana cevap yazdı ve ilanı karını koyup GET ile satıp satamayacağımı sordu.Bende tabiki de neden olmasın diyerek GET ile ilan açtım.Bu kişi hemen bu yeni ilan üzerinden alım yaptı.Ürünü bir güzel paketledim ve tarafına gönderdim.Bir yandan da kargoyu takip ediyorum ve kargo alıcının eline varır varmaz beni telefon üzerinden aradı.(Bu arada şunu da belirtmek isterim kendisi kargoyu Pttnin bir şubesine göndermemi istemişti.)Ürünün bozuk olduğunu bilgisayarla bağlantı kuramadığını belirtti.Kendisine paketlemeden 2 dakika önce kontrol ettiğimi öyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledim.Ama ne yaptıysam alıcıyı yapıcı olması konusunda teşvik edemiyordum ve adam site üzerinden iade talebi açacağını söyledi bende kabul ettim.Sadece düzgün bir şekilde paketlemesini rica ettim.Sonuç olarak 2-3 gün sonrasında ürün elime geldi ama ilk elime aldığımda gamepadi garipsemeye başladım.Tuşlarda göçük analoglarda boşluk vardı.Sonra aklıma ürünün çektiğim fotoları aklıma geldi,benim sattığım üründe yön tuşları kısmında ufak bir defo vardı ama bana gelen gamepadde orası temiz durumdaydı.Hemen adamı aradım ve tatlı dille bir yanlışlık olup olamayacağını sordum.Kendisine asıl ürünün fotolarına sahip olduğumu ve bana gönderdiği gamepadin farklı olduğunu belirttim.Sonuç olarak adam hep inkar etti.Hemen ardından site yetkililerini aradım ve bana kargoyu gönderirken ürün kondisyonuyla alakalı zabıt tutturdunuzmu diye sordu.Bende altı üstü 50 tllik bir ürün olduğunu böyle bir şeyi yapmadığımı belirttim.Sonuç olarak arkadaşlar adamı tekrar aradım ettim ama elimde yıllarca hor kullanılmış bir ürünle kalakaldım gördükçe sinirim bozuldu en sonda çöpe attım.Peşine düşüpte kendimi yormak da istemedim.Siz siz olun GET le bile ürün satarken çok dikkatli olun.
Arkadaşlar merhaba Büyükçekmece ilçesinde Mimaroba taraflarında oturanınız var mıdır? Gördüğüm kadarıyla kiralar İstanbuldan uzak olmasına rağmen oldukça yüksek.Bu konularda genel bilgi alabileceğim,nerde oturulur nerde oturulmaz yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır?Pm atabilirsiniz.
Arkadaşlar bugün Elektrik Mühendisleri Odasının belli dönemlerde ve periyodik olarak attığı mesajlardan birini sizinle paylaşmak istiyorum.Bu yazıdan anlaşılan o ki,yakın dönemde yüksek elektrik faturalarıyla karşılaşıcağız ve bununla birlikte elektrik kesintileride peşi sıra gelicek.Yazının tamamını okumayanlar için özet şu şekilde;Botaş doğalgaz sıkıntısı nedeniyle doğalgazdan elektrik üretimi yapan santrallere hammadde veremiyor ve sonucunda hem gaz hem de elektrik problemi açığa çıkıyor.Ve bu santrallerin çoğunun batıda konumlanması nedeniyle,batının enerji ihtiyacı doğudan aktarılıyor.Bu da iletimde problemlere yok açabilir deniyor.ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

ADIM ADIM GELEN KARANLIKHükümetin plansız bir şekilde yaz saati uygulamasını kalıcılaştırması; kış aylarında havaların soğumasıyla hem elektrik hem de doğalgaz tüketiminde artışa yol açtı. Doğalgaz sıkıntısı nedeniyle BOTAŞ`ın elektrik üreten santrallara gaz verememesi, bu santralları devre dışı bıraktı. Bunun sonucunda Kasım ayında yüzde 37.9 olan elektrik üretimindeki doğalgazın payı Aralık ayında yüzde 31.4`e düştü. Elektrik fiyatları ise dün (22 Aralık 2016) saat 17:00 itibarıyla 1 megavat saat başına 1169.55 lira ile fahiş bir düzeye çıktı. Bugün (23 Aralık 2016) için verilen fiyatlar ise bu düzeyi de aşarak, saat 14.00 itibarıyla 1899.99 liraya tırmandı. Türkiye hem elektriğin pahalılaşması hem de elektrik ihtiyacının karşılanamaması riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

EPDK`nın Eylül 2016 doğalgaz sektör raporu; Eylül 2015`e göre otoprodüktörler ve ısı santralları dahil olmak üzere doğalgaz kullanan elektrik santrallarının doğalgaz tüketiminin bu yıl Eylül ayı itibarıyla yüzde 24.6 oranında azaldığını gösteriyor. Buna karşılık aynı dönemde konutlardaki doğalgaz tüketimi yüzde 3.76 oranında arttı. Havaların soğumadığı Eylül ayı itibarıyla doğalgaz tüketiminin konutlarda artış göstermesi; verileri henüz açıklanmamış olan Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da konutlardaki doğalgaz tüketiminin yükseldiğine işaret ediyor.

Doğalgazın geçen yıl elektrik üretiminde yüzde 37.9 olan payı, bu yılın 11 aylık döneminde yüzde 33`e düştü. Kasım ayında hem su gelirleri azaldı, hem de kış şartları ağırlaşırken, yaz saati uygulaması elektrik tüketimini artırıcı etki yaptı. Böylece Kasım 2016`da aylık elektrik üretiminde doğalgazın payı yüzde 37.9`a yükseldi. Doğalgaz sıkıntısı elektrik üretim verilerine Aralık ayında yansımaya başladı. Doğalgazdan elektrik üretiminde dün (22 Aralık 2016) itibarıyla büyük bir düşüş gerçekleşti. TEİAŞ`ın günlük üretim verilerine göre 14 Aralık`tan itibaren elektrik üretiminde doğalgazın payı yüzde 30`un altına indi. Doğalgazdan elektrik üretimi 21 Aralık`ta yüzde 20.6`ya, 22 Aralık`ta ise yüzde 17.4`e kadar geriledi.

TEİAŞ`ın günlük elektrik üretim verilerine bakıldığında, 22 Aralık 2016 itibarıyla Aralık ayındaki toplam 17 milyon 599 bin megavat saatlik elektrik üretiminin 5 milyon 526 bin megavat saatlik bölümü doğalgazla sağlandı. Böylece Kasım ayında yüzde 37.9`a çıkan elektrik üretimindeki doğalgazın payı yüzde 31.4`e geriledi.

Elektrik üretimi ve dağıtımında olduğu gibi doğalgazda da özelleştirme ve serbestleştirme sürecinin izlenmesi planlamanın tamamen rafa kaldırılmasına neden oldu. Yurtdışından doğalgaz alım kontratlarının serbestleştirme sürecine dahil edilmesi, Türkiye`yi elektrikte olduğu gibi doğalgazda da arzı planlayamaz noktaya getirdi. Tüketim ayağının zaten serbest piyasaya bırakılmış olması arz ve talep arasında denge sağlanmasını zora soktu.

İktidarın bir yandan doğalgazın ısınma amaçlı tüketimini yaygınlaştırırken, bu talebi karşılamaya yönelik gerekli adımları atmaması nedeniyle doğalgazda sıkıntı yaşanması zaten bekleniyordu. Doğalgaz talebi ile arzı arasındaki dengeyi kaybeden Türkiye, bu ay doğalgaz ihtiyacını karşılamakta güçlük çeker hale geldi. BOTAŞ; tüm doğalgaz ile çalışan santrallara verdiği gazda kesinti yapmaya başladı. Önce yüzde 50 ile başlayan kesinti yüzde 90`a ulaştı. Bu durum doğalgaz santrallarının devreden çıkmasına yol açarken, Türkiye`nin elektrik ihtiyacının karşılanmasını da bıçak sırtı bir dengeye oturttu. Kurulu gücü artan hidrolik santrallar ve alım garantisi verilen kömürden elektrik üretiminin artırılmaya çalışılması gelinen noktada elektrik talebini karşılamada yetersiz kalıyor.

Doğalgaz santrallarının devreden çıkması ile birlikte su gelirlerinin yetersizliği de düşünüldüğünde elektrik üretiminde sıkıntı kaçınılmaz oldu. Ancak doğalgaz santrallarının devreden çıkması yeterli elektrik üretiminin gerçekleştirilememesinin ötesinde sorunlar barındırıyor. Büyük ölçekli doğalgaz santrallarının Batı illerinde yoğunlaşmış olması, bu bölgelerdeki yoğun elektrik talebinin Doğu`dan karşılanması zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. Bu durum iletim hatlarına çok fazla yüklenilmesine yol açtığı için 31 Mart 2015 tarihinde tüm Türkiye çapında yaşanan karanlığın tekrarlanması riskini beraberinde getiriyor.

Hem havaların soğuması hem de yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasının etkisiyle elektrik tüketiminin artması zaten piyasada elektrik fiyatlarını yükseltmişti. Doğalgaz sıkıntısının devreye girmesiyle elektrik fiyatları fırladı. EPİAŞ verilerine göre; Ekim 2016`da megavat saat başına 145.075 lira olan ağırlıklı ortalama piyasa takas fiyatı, Kasım 2016`da 154.862 liraya, Aralık ayında 234.295 liraya yükseldi. Ancak piyasa takas fiyatı dün (22 Aralık 2016) saat 17:00 itibarıyla megavat saat başına 1169.55 lirayla fahiş bir düzeye çıktı. Böylece 1 kilovat saat elektriğin fiyatı 1 lirayı aşmış oldu. Bugün (23 Aralık 2016) için verilen fiyatlar ise bu düzeyi de aşarak, 1.9 liraya tırmandı. Konut tüketicilerinin faturasında 0.41 TL olan 1 kilovat saat elektriğin bedelinin 4.6 katına ulaşıldı.

Tüm bu gelişmeler sonucunda bir yandan pahalı elektrik bir yandan da elektrik ihtiyacının karşılanamaması sorunuyla yüz yüze kalındı. Havaların soğuması dışında olağanüstü bir gelişme olmamasına rağmen bugün Türkiye uygulanan enerji politikaları nedeniyle karanlığın eşiğine sürüklenmiştir.

Elektrik üretiminde başlayan sıkıntı, hem periyodik bakım adı altında yapılan kesintiler hem de elektrik kesintilerinin gezdirilmesi yoluyla yönetilmeye çalışılıyor. Gezdirme yöntemiyle kamuoyunun bilgisi dahilinde olmadan kesintiler yapılması hukuki olmadığı gibi can ve mal güvenliği açısından tehlikeler yaratacaktır.

Hükümetin derhal yaz saati uygulamasından vazgeçmesi; elektrik üretim ve tüketiminde, doğalgaz alımı ve dağıtımında kamusal bir planlamayı sağlayacak şekilde inisiyatif alması gerekmektedir. Dövizle borçlanan elektrik şirketlerinin içinde bulunduğu mali açmazı tüketim üzerinden kullanıcıların sırtına yıkan anlayış terk edilmelidir. Plansızlığın faturası halka yıkılmamalıdır. Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik üretim ve dağıtımının kamu yararına, ucuz ve güvenli olarak sunulabilmesi için kamulaştırma yapılmasını zorunlu görmektedir.ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

23 Aralık 2016
Arkadaşlar bu ikisi arasındaki farkı bilen varmı.Ben özelliklerini okudum ama fark anlamadım.Ama piyasada cruzer 6 nın daha çok kullanıldığını anladım yorum sayısından.Islak kullanım önemli benim için arkadaşlar,duşta falan.
Merhaba arkadaşlar herkese;
ben haziranda lisans mezunu oldum ve kasım celbi için geçen ay başvurdum. Yakın zamanda da bir iş görüşmem var,olumlu sonuçlanırsa iptal edebilirmiyim. İşlem nasıl ilerliyor.Askerlik şubesindeki bayan bana sevk yerleri belli olana kadar iptal edebilirsin demişti.
Merhaba arkadaşlar,ikimci el bir meksiko almak istiyorum. Nelere dikkat etmem gerek bakarken,üretim yılına dikkat etmem gerekir mi. Ve tabikide fiyat arkadaşlar,herkes dolar kuruna göre güncellemiş ama mesela iyi bakılmış 2005 bir meksiko strat ne kadar eser aslında.
Arkadaşlar merhaba;

kafamdaki tonu olulşturup daha iyi müzik yapabilmek için bütçem dahilinde bir prosessor bakıyorum bu aralar.Kafamda da boss un bu modeli var,neden derseniz de oldukça başarılı bir ürün gibi görünüyor fiyatına göre.Eğer elinizde temiz,az kullanılmış bütçem dahilinde bir ürününüz varsa bana mesaj atabilirsiniz.Sahibinden com da ikinci el ürünlerde çok yüksek fiyatlar var,eğer onların aşağısındaysanız mesaj atın lütfen.
Silinebilir.
Soru açık arkadaşlar.Birden fazla seçenek hakkınız vardır.
Hakkında
Konum: Adana, Çukurova
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Mesaj Sayısı: 507
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 955
İkinci El Bölümü Mesajları: 68
Konularının görüntülenme sayısı: 28.942 (Bu ay: 596)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 145 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.