Teğmen
05 Mart 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 66 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Uzun süredir bilgisayar parçaları toplamaktayim.

İşlemciyi ryzen 3600 alıp sonra 4000 serisine geçerim derken 3600xt bekleyeyim 4000 serisine geçmeyi aceleye getirmeyim istedim.

Topladigim sistem:
Asus dual rtx 2070
Corsair RGB pro 3200mgz Cl16
Corsair 465x kasa
Asus tuf x570 gaming plus anakart topladım.

Derken bir yorumda Asus tığ x570 ile Corsair ram uyumlu çalışmadığını yazmış. Tamam anakartim uyumlu ram listesinde Corsair yok ama ben uyumlu çalışacağını düşünmüştüm.
Sizce ne yapmalıyım. İşlemciyi alıp denemeliyim mi yoksa anakarti elden çıkarıp MSI veya gigabyte b550 bakmalıyım.
Başlıktaki gibi corsairin rgb iki rami var.
CMW16GX4M2Z3200C16
CMW16GX4M2C3200C16

aralarında yaklaşık 90tl farka değecek ne var?
3 aylık telefonumda birisi beni aradığında dokunmatik çalışmıyor. açma kapama düğmesine 4-5 kez bastıktan sonra dokunmatik çalışıyor ve cevaplayabiliyorum. telefonumda görünür bir arıza yok. Tüm testleri yaptım her şey normal. Ekran filmini çıkardım. 2 defa fabrika ayarına getirdim, bir defa yazılım onarım yaptım. sonuç aynı.
asıl çekindiğim konu servis. KVK ya göndereceksin. bakmadan, test etmeden normal deyip geri gönderecekler. uğraş dur işin yoksa.
Sony XZ1 de böyle bir durum yaşayan varmı? varsa çözümü ne oldu?
Arkadaşlar Şubat ayı başında 2011 model Auris imi verip üçüncü sıfır arabam olan Toyota Corolla Advance 1.4 d4d MMT aldım. Size arabamın eski arabalarımla kıyaslayarak anlatmak istiyorum.
İlk arabam, 2000 model 1.6 benzinli ww polo idi. arabamın konforundan memnundum. Güçlü ve rahattı. fakat yılların verdiği yorgunluk nedeniyle arabada devamlı küçük sorunlar çıkıyordu. Bir hafta silecek motoru, bir hafta cam krikosu, bir hafta eksoz.......Tamircimin "sat bunu git toyota al kafan rahat etsin" tavsiyesi üzerine 2010 yılında 2011 model Auris Comfort Extra Dizel aldım (Tamircim akrabam :) ). Herkesinde bildiği gibi toyotanın dizeli çok güçlü değil. benzinliden geçince ilk başta alışma sorunu yaşadım. Bana çok güçsüz geldi. Bir ay sonra arabanın devirine ve gücüne alıştım. Eski arabama tüp taktırmamıştım. Bir anda dizele geçince bana bedava gibi geldi. Servis fiyatlarıda çok iyiydi. 10.000 km bakımında 185 tl ödedim. Önce şaşırdım, hepsi bumu dedim. Evete beyfendi bizde 20.000 - 40.000 Km bakımları pahalı olur dediler. Evet pahalıydı ;)). 20.000 bakımına 280 tl, 40.000 bakımınada 350 TL ödedim. Alman arabaşından geçince bu fiyatlar çok tatlı geldi.
Eksileri oldu tabii. Kullanılan malzeme kalitesizdi. Ön göğüsten ses geliyordu. 3,5 yılda toplamda 2 kere ön göğüs garanti kapsamında ses yalıtımına girdi. ön süspansiyonun sesi kabin içine giriyordu. uzun yolda 100 km hızı geçince rüzgar sesini duyuyordum. Ama 51000 km de verdiğim arabamla ilgili hiç bir arıza ve sorunla karşılaşmadım. Oturma pozisyonunun rahatlığı ve b segmentinden c segmenti bir arabaya geçmeninde etkisiyle uzun yolda çok daha az yorulmaya başladım. Yol tutuşu çok başarılıydı ve güven veriyordu. şaşılacak 1400 kg ağırlığına rağmen ( yeni corolla 1300 kg.) motoru gerek sollama gerekte yokuşta hiç yüzümü kara çıkarmadı.
İkinci çoçuğumun olması nedeni ile Auris küçük geldi. Bagaj katalogda 350 Lt yazmasına rağmen küçüktü. Bu konuda toyotanın sahtekarlık yaptını düşünüyorum. Aurisi İnceleyen arkadaşlarım bilir, 300 Lt fazla olması imkansız. Ama arabamdan genel anlamda memnun olduğum için tercihimi gene toyotadan yana kullandım ve takas ile sıfır Toyota Corolla Advance 1.4 d4d MMT aldım. Aurise göre daha konforlu ve sessiz bir araba. Malzeme kalitesi daha iyi. Benim corollanın ön göğüsü eski tasarım olmasına rağmen daha çok hoşuma gitti. ama bütün arkadaşlarım "aurisin göğüsü daha şıktı" dediler. Multimod vites için çok tereddüt ettim. forumda herkes çok kötülemiş. Kullanınca anladımki yaptığım en iyi tercih bu olmuş. 1 nci vitesten 2 nci vitese geçerken vitesi kendiniz değiştiriyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz ve bu geçiş benim hoşuma gidiyor. sonraki vites geçişleri çok belli olmuyor. arabada gördüğüm tek eksi yanı ise lastiklerin orada davlunbaz olmaması. taşlı yollardan geçerken sıçrayan taşların hepsini duyuyorsunuz. toyota ile görüştüm, arabanızı yaparken davlunbaz unutulmadı, hepsi böyle dediler. Üzüldüm. Ankarada bulunan Meguiar's firmasından 350 Tl ye ses yalıtımı fiyatı aldım. Birdahaki ay yaptıracağım.
Yeni corolla, davlunbaz eksikliği haricinde kesinlikle kusursuz bir araba olmuş. Forumda MMT şanzımanı çok kötülemişler ama Alacak arkadaşlara tavsiye ederim. Pişman olmazsınız. Bugün bir araba alacak olsam gene aynı arabayı alırım.
Bu konudada ALMAN ARABASI DAHA İYİ gibi konuyu değiştirmeye ve provakasyon yapmaya çalışan arkadaşlar olacaktır. Herkes toyotayı kötülüyor ama ilginçtir, toyata kullananlar hep toyata kullanıyor.
Arkdadaşlar dün kendi note2 telefonum ile arkadaşımın note 2 telefonunu yan yana koyduk. benim telefonun ekranı arkadaşımınkine göre daha sarı tonda olduğunu farkettim. beyaz bir sayfa açtığımızda herkesin farkedeceği bariz bir fark var. Genpa garantili avea dan aldığım telefonun bataryasını çıkardım, benimkince MADE IN CHINA yazıyor. Arkadşımın Telpa garantili telefonunda ise MADE IN VIETNAM. Hemen samsung müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetleri bana "3 ülkede üretim yapıldığını, kalite farklarının olmadığını, dilersem telefonumu incelenmesi için teknik servise bırakabileceğimi" söyledi.
Hala benim aklımda soru işareti kaldı. acaba ben piyasadaki en kalitesiz note 2 yimi kullanıyorum. Bilen arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum.
Bir iki hafta önce klavye mause seti almaya karar verdim. Gezdim, dolaştım biraz bilgi sahibi oldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Düşük bütçeli klavye mause seti almaya karar verdim. Yıllardır mause, klavye vs olsun herzaman tercihim Logitech olmuştur. Bu markadan şaşmayarak Logitech modelleri arasında aşağıdaki üç model dikkatimi çekti.

MK270 KLAVYE MAUSE SET

Seçtiğim setler içinde fiyatı en uygun olan buydu. Tam boy klavye, az yer kaplayan bir tasarıma sığdırılmış. Klavyede 8 adet multimedya hızlı erişim tuşu mevcut. Klavye kalitesi MK330 ile hemen hemen aynı fakat multimedya tuşu ve tasarım olarak gerisinde kalmış. Fazla yer kaplamayan ve orta halli bir klavye arayanların ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte. Klaye 2 yıl pil ömrüne sahip. Bir önceki model olan MK260 dan farkı ise; logitech unifying desteği olması, caps lock ışığı, mause pil süresi. Mk260 taki mause 6 ay pil ömrüne sahip. Bu Klavye setinde M185 mause çıkıyor. orta seviye iş görebilecek optik bir mause. Yalnız ben bu mause u pil kapağının altta olmasından ve çok çabuk gevşeyerek oynama yaptığından dolayı beğenmiyorum.

MK330 KLAVYE MAUSE SET
Ben tercihimi bu klavyeden yana kullandım. Tasarım olarak MK270 in önünde bir klaye. Tuş kalitesi hemem hemen aynı ve orta kalite. Klavye 2 yıl pil ömrüne sahip. 11 adet multimedya tuşu, 6 adet kısayol tuşu var. Logitech sitesinden indireceğiniz bir programla multimedya tuşlarına istediğiniz görevleri verebiliyorsunuz. Sette M215 optik mause çıkıyor. elime aldığımda m185 ten daha iyi olduğu hemen dikkatimi çekti. MK270 ten tek eksiği capslock ışığı olmaması. Mk270 ile arasındaki 10 tl farkı bence hakediyor.

MK520 KLAVYE MAUSE SET

Gelelim bu setler içindeki en pahalı ve şık sete. Klavyesi gerçekten çok hoşuma gitti. kenarları yuvarlatılmış yumuşak tuşlara sahip. Tuş kalitesi ve basımı farkını hissettiriyor. daha çok notebook klavyesi tadında. Hafifçe yuvarlatılmış tuşlara, tam boy bir klavyeye ve avuç içi desteğine sahip. Klavyede 3 yıl pil ömrü var. benim bu kadar hoşuma giden modeli, fiyatı ve yanında verilen m315 laser mause nedeniyle eledim. Mause laser olması 2 yıl pil ömrüne sahip fakat her yüzeyde m215 optik mause gibi verimli değil. bu mause optik mause ların gerisinde kalmış. bu seti klavyesi için alacak arkadaşlara birde mase pad almalarını tavsiye ederim.

Logitech Klavye mause set alacak arkadaşlara tavsiyem, 5-10 tl az verip eski model MK260, MK320 almamanızdır. aldığınız sette mutlaka Logitech® Unifying alıcı desteği olsun.

Eksiğim, yanlışım varsa lütfen söyleyin. Set alacak arkadaşlara yardımımız olsun.
Arkadaşlar çok ilginç bir şey başıma geldi. Samsung NP350V5C bilgisayarıma orjinal formatını attım. windows yüklendikten sonra masaüstünde samsung driver yükleme programına tıkladım. ilk önce bios güncellemesi yapmak istedi. yap dedim, demeseydim. Flash Bios çıktı. biosu yükledi, bilgisayar kapandı açıldı. o ne Bios şifresi istiyor. servise götürdüm 90 tl verin yapalım dediler. Samsung müşteri hizmetlerini aradım fos çıktı. Anlıyacağınız samsung para kazanmanın kolay yolunu bulmuş.
Aynı sorunu yaşayan arkadaşım varmı?
Ben türkiyede bir şirketten Sony Vaio CW dizüstü bilgisayar aldım. Yeni bilgisayar arayanlara veya bilgisayarında sorun yaşayanlara yardımcı olmak istiyorum.
Bilgisayarın Türkiyedeki adı VPC CW1S1T, İngilterede adı VPC CW1S1E, Amerikada adı VPC CW18FX

Bilgisayar çok üstün özellikli olmasada, performans tatmin edici. İşçilik çok kaliteli. Ben kırmızı rengini aldım, rengi çok güzel. Kesinlikle ısınma sorunu yok (Acer 5930 dan sonra bana buzküpü gibi geldi) , Monitor x-balck ama çok başarılı bulmadım. Renler Çok Güzel ama yandan bakıldığında görüntü kaybı oluyor. iyi bir görüntü için tam karşısında olmak gerekiyor. Pil ise normal kullanımda iki buçuk saat kadar gidiyor (Benim için yeterli). Klavyede yazı yazmak çok kolay ve güzel. Tuşların ayrı olması yazım hatalarını minumuma düşürüyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
İşletim Sistemi

İşletim Sistemi
Orijinal Windows® 7 Home Premium (64 bit)

Anında Açılma
Hızlı Web Erişimi

Mimari

Platform
Intel® Centrino® 2 işlemci teknolojisi

Chipset
Mobile Intel® PM45 Express Çip Seti

CPU Bölümü

İşlemci Adı
Intel® Core™2 Duo İşlemci P7450

İşlemci Hızı (GHz)
2.13

L2 Önbelleği (MB)
3

Ön Bölüm Veri Yolu (MHz)
1066

Çekirdek Sayısı
2

Bellek

Hafıza Boyutu (GB)
4

Hafıza Hızı (MHz)
1066

Hafıza Tipi
DDR3 SDRAM (2x2GB)

Desteklenen Maks. Bellek (GB)
8

Maks. Bellek Açıklaması
Kapasite 4GB veya daha yüksekse, sistem belleğinin 3GB'den sonraki kısmı 32 bit işletim sistemi tarafından kullanılamayabilir

Sürücüler

Sabit Disk Tipi
Serial ATA

Sabit Disk Kapasitesi (GB)
320

Sabit Disk Sürücü Hızı (rpm)
5400

Optik Sürücü Tipi
DVD+-RW/+-R DL/RAM

Optik Sürücü Bağlantısı
Dahili

Sürücü Hızı

Yazma
CD-R x24, CD-RW x10, DVD-R DL x6, DVD-R x8, DVD-RW x6, DVD+R DL x6, DVD+R x8, DVD+RW x8, DVD-RAM x5

Okuma
CD x24, CD-R x24, CD-RW x24, DVD x8, DVD-R DL x8, DVD-R x8, DVD-RW x8, DVD+R DL x6, DVD+R x8, DVD+RW x8, DVD-RAM x5

Ekran

Ekran Tipi
LED teknolojisine sahip X-black LCD

Çapraz Boyut (inç)
14

Çapraz Boyut (cm)
35,6

En-Boy Oranı
16:9

Çözünürlük
1366 x 768

Çözünürlük Tipi
WXGA

Grafikler

Grafik Kartı Adı
NVIDIA® GeForce® GT 230M GPU

Toplam Grafik Belleği
512MB özel GDDR3 Video Belleği ile Yaklaşık 2270MB* toplam kullanılabilir grafik belleği

Yorumlar
* Toplam Kullanılabilir Grafik Belleği, grafik belleğinin Windows® sınıflandırmasını gösterir. Bu, işletim koşullarına, aygıt sürücüsünün sürümüne ve sistem belleğinin boyutuna bağlı olarak değişir.

Arayüz

4 Pin i.LINK™ (IEEE1394), 400 Mbps
1

DC girişi
1

Memory Stick™ Yuvası
1

Memory Stick™ Yuvası Tipi
Memory Stick™ Duo, Memory Stick™ PRO HG Duo, yüksek hızlı veri aktarımı

SD Kart Yuvası
1

Ses çıkışı
1

Ses çıkış Tipleri
Stereo Kulaklık/Hoparlör Jakı

Mikrofon Jakı (Stereo)
1

RJ-45 Doğrudan Bağlantı Noktası (Ağ)
1

HDMI™ çıkışı
1

USB Bağlantı Noktası (miktar)
3

USB Sürümü
2,0

USB Konnektör Tipi
Wi-Fi®

Monitör için VGA Konnektör
1

Express Card Yuvası
1

Express Card Tipi
34mm

Bağlanabilirlik

Dahili Kablosuz LAN
VAR

Kablosuz LAN Maks. Veri Hızı (Mbps)
300 (RX)/ 150 (TX)

Kablosuz LAN Menzili (m)
Maks. 100

Kablosuz LAN Türü
IEEE 802,11a/b/g/Taslak n

Ethernet ağı
10BASE-T/100BASE-TX/1000BASE-T

Dahili Bluetooth™ (Sürüm)
2.1 + EDR

Bluetooth™ Menzili (m)
10

Multimedya

Intel® High Definition Audio uyumlu
VAR

Dahili Stereo Hoparlörler
VAR

3D Surround
VAR

Dahili Kamera

Dahili 'Motion Eye' Dijital Kamera
VAR

Saniyedeki Kare Sayısı
Maks. 30

Görüntü Sensörü (Megapiksel)
0,3

Hareketli Görüntü İşlevi
VAR

Harketli Görüntü maks. Çözünürlük (piksel)
640x480 (VGA)

Klavye Bölümü

Touch Pad
1, Çoklu dokunuş

Özellikler

Özel Düğmeler
Güç düğmesi, Kablosuz anahtarı, VAIO düğmesi, WEB düğmesi, Ekran Kapatma düğmesi

Otomatik Çözünürlük
Tak ve Görüntüle

Kensigton Kilidi
VAR

Yazılım

Çözüm Kılavuzu
VAIO Gate

Multimedya
Media Gallery, Picture Motion Browser,VAIO Movie Story

Ev Ağı
VAIO Media Plus

CD-DVD Yazma
Easy Media Creator 10, Click to Disc/Editor

Birlikte Verilen Aksesuarlar

AC Adaptör
VAR

Pil
VAR

Elektrik Kablosu
VAR

Boyutlar

Derinlik, Ana Birim (mm)
233,1

Ana Birim Yüksekliği (mm olarak min - maks)
27,5 - 38,5

Genişlik, Ana Birim (mm)
341,3

Sağlanan Pil ve Sağlanan Sürücüyle birlikte Ağırlık (kg)
2,4

Pil

Pil Tipi
Lityum İyon pil (VGP-BPS13/Q)

Pil Ömrü (dak)
225

Pil Şarj Süresi (dak)
165

Pil Ömrü Sorumluluk Reddi
Gerçek pil ömrü, özel donanım ve yazılım yapılandırmalarınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Ölçüt: MobileMark 2007
Hakkında
Meslek: Diş Teknisyeni
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Otomobil
renault
Mobil cihaz
samsung
Operatör
Vodafone
Oyun Platformu
PC
TV
Samsung
Ses Sistemi
Harman kardon avr161s
Tablet
ipad air 3
Notebook
Asus
Notebook
Acer
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 289
İkinci El Bölümü Mesajları: 134
Konularının görüntülenme sayısı: 22.131 (Bu ay: 342)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 27 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.