M

Kurmay Yarbay
23 Nisan 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
13 üye
Görüntülenme
Toplam: 458 (Bu ay: 16)
Gönderileri
Türk Telekom'da internet zaten hep yavaştır zaten ama son zamanlarda internetiniz özellikle yurtdışı çıkışlarında problem yaşıyorsa sebebiyle ilgili çalışan olarak kurumun yapamadığını yapıp bilgilendirmek istedim.

Türk Telekom'da 2009 yılında kurulan MPLS şebekesinin yurtdışı ayağının ömrünü doldurmasıyla birlikte şebeke içerisindeki yönlendirici ve routinglerde cihaz değişikliği yapılıyor. Ve bu trafiği aksatmamak için olabildiğince kısıtlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Örneğin 10 Gbps geçen bir router'i diğer router'e aktardıkları için ping ve hız düşüşü oluyor.

Neden özellikle akşam saatleri? gibi bir sorunuz olabilir. Akşamları trafik gündüze göre genelde %25-30 oranında artıyor. Darboğaz yaşanmaması sebebiyle QoS kullanılarak kurumsal aboneler önceleklendiriliyor.

Çalışmanın 2 ay içerisinde tamamen bitmesi bekleniyor. Yani ekstra bir kısıtlama olmadığı sürece sorun büyük ölçüde ortadan kalacak. Ülke içindeki şebekede de yenileme çalışması olacak ancak ülke içinde yeterli hat olduğu için ciddi bir problem beklenmiyor.
Baktım henüz konusu açılmamış, Türk Telekom'da herkes bu konuyu konuşunca buraya konuyu ben açayım dedim. Buna göre artık herkes 3 Mbps'e talim olmayacak, hızlar yarı yarıya yada %60 oranına kadar düşürülecek. Gece 2 ve 8 arası AKK'siz olacak, gündüz kota aşılsa dahil. Kullanıcıların kullanım alışkanlıklarıyla ilgili ISS'ler BTK'ya 2017 sonunda bir rapor oluşturacak. Ve 2019 yılında Adil Kullanım Kotası kalkacak deniyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.https://www.btk.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fKurul+Karar%C4%B1%2f(518)_(10)+Adil+Kullan%C4%B1m+Noktas%C4%B1.pdf
Yaklaşık 2 hafta önce eski tip saha dolabımız emekli olunca Türk Telekom yeni fiber altyapı getirme kararı almış. Son birkaç gündür gerçekten şaşırtıcı bir şekilde çok hummalı bir çalışma yaptılar. Ancak bugün itibariyle durdu. Kabloların geçeceği tüneller kapanmış, rögarlara lağım karıştığı vb. sebeplerle. Ne olacak dedim? Belediyeye bildireceğiz onlar düzelttikten sonra gelip hat çekebiliriz bu haliyle yaklaşık 300 metrelik bir kısımda tüneller çökmüş ya da çamurdan kapanmış o yüzden yapamıyorlarmış.

Mahallecek altyapımızın kötü olduğunu zaten biliyorduk. Belediye ne zaman düzeltir? Bu süre zarfında Türk Telekom altyapıyı yenilemekten vazgeçebilir mi? Benim işlemleri hızlandırmak için yapabileceğim bişey var mı?

Şu anda saha dolabımız zaten emekli olduğundan direk santralden hizmet alıyoruz tabii buna hizmet denebilirse 1 Mbps internet veriyorlar.
Türk Telekom'un bizim mahallede ki baz istasyonu. Bunda 4G var mı bilenler söyleyebilir mi? Ayrıca 2 km ilerde birde Turkcell'in baz istasyonu var, onunda resmini çekeceğim.

Bilgisayarımın ekranında kısa aralıklarla beyaz çizgi çıkıyor. Başka monitöre bağladım o ekranda çizgi çıkmıyor, büyük ihtimalle ekrandan kaynaklanıyor. Resim çekecektim ama tam o sırada yakalayamıyorum. Bir bilgisayarcıya gösterdim ekranın ömrü bitmiş değişecek dedi ama henüz bilgisayarı alalı 3 yıl oldu 3 yılda 7*24 açık bıraksam bile LCD'nin bitmesi mümkün değil gibime geliyor. Ne yapabilirim şu anda ekranı değiştirecek bütçem yok acaba bir ay idare eder mi? Flexi kablosunda filan sorun olabilir mi?
Arkadaşlar ablamın birkaç yıllık HP dizüstü bilgisayarı var. Anakartı arızalanmış ve garantisi bittiği için servise değil normal tamirciye vermişler, yeni anakart takılmış ama orjinal Windows 8 ürün anahtarı da BIOS'a gömülü olduğu için gitti. Bu ürün anahtarını tekrar bulma şansımız var mı? Varsa nereden bulabiliriz?
Daha önce de konular açtım. Birkaç yıl önce eve ilk internet bağlattığımda 20 Mbps hız alabiliyordum, lakin sonraları bu hız kademe kademe düştü. Mayıs ayında hattıma gelen hız 15 Mbps iken şimdi 10 Mbps. TTNet'e onlarca arıza kaydı, BTK şikayeti derken hiçbir şekilde sonuç alamadım. Tivibu HD kullandığım için 10 Mbps'den bana 2 - 3 Mbps kalıyor. Türk Telekom "hattın desteklediği hız verilir" deyip işin içinden çıkıyor. Ayrıca kapasite yetmediğinden olsa gerek akşam saatlerinde ve hafta sonları bazen hızım 9 Mbps'e düşüyor sonra tekrar yükseliyor. Hat değerlerim aşağıda;

ADSL Hat Durumu SHOWTIME.L0
ADSL Modu G992.5
Gönderme Hızı 956 kbps
İndirme Hızı 10591 kbps
İndirme Hızı Zayıflaması 30
Gönderme Hızı Zayıflaması 17
İndirme Hızı SNR Marjı 6.9
Gönderme Hızı SNR Marjı 8.8
Üretici ID'si TP-LINK
Yazılım Versiyonu 4925ca26
CRC hataları 654
Gönderme Hızı BER 0e-7
İndirme Hızı BER 0e-7
Gönderme Çıkış Gücü 12
İndirme Çıkış Gücü 18.5
Daha önce soruldu mu bilmiyorum. Benim masaüstü bilgisayarda Windows 10 10240 yapısı var. Insider programı devam edecek dediler ama şu anki sürümü kullananlar ne olacak diye söylemediler. İlk önce ücretsiz yükseltme olacak dediler ama sonra orjinal 7 ve 8 kullananlar yükselticek dediler. Kısacası durum iyice karışık bilgisi olan var mı?
Dün akşam bilgisayar aşırı ısındığı için içini açıp işlemci fanını temizlemek istedim. Biraz zor oldu ama sonunda açıp temizlemeyi başardım. Lakin taktıktan sonra hoparlör çalışmıyordu. Tekrar açtım hoparlörde görünen bişey yoktu. Kablosunu kontrol ettim lakin orada da bir sıkıntı yok ama yine de hoparlör çalışmıyor. Ses kartı gibi şeyler normal bir şekilde duruyor, kulaklık girişine hoparlör ya da kulaklık takınca ses çıkıyor ama dahiliden çıkmıyor. İnternette bulduğum birkaç şeyi yaptım, driver'ı yeniden yükledim yine olmadı.

Samsung NP350V5C SOFTR kullanıyorum. Garantisi bitti. Teknik servise versem ne kadara mal olur? Ya da harici hoparlör alıp onunla kullansam olur mu?
Trenle gidenler bilir, YHT çıktıktan sonra internetten bilet alırken bir Hesaplı, Standart ve Esnek vardı. Şimdi Hesaplı seçeneği kapanmış Standart ve Esnek var. Daha önce 2 kez 35 TL'ye İstanbul'dan Ankara'ya 1 kez de İstanbul'dan Konya'ya 42 TL'ye gitmiştim hem hızlı hem de otobüsten ucuzdu. Ama bu sefer ki yolculuğum daha uzun ilk önce Anklara'ya oradan da Denizli'ye gideceğim. Bilen var mı Hesaplı seçeneği bayram diye mi kaldırıldı?
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Mobil cihaz
iPhone
Operatör
Turkcell
ISS
TTNET
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 12 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 10 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 6.263
İkinci El Bölümü Mesajları: 3
Konularının görüntülenme sayısı: 72.282 (Bu ay: 1.018)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.707 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.