Haber Editörü
02 Şubat 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme
Toplam: 331 (Bu ay: 0)
Gönderileri İşlemcilerde olduğu gibi GPU’lar da VRAM’le aralarında önbellekten faydalanıyor. AMD ve Nvidia’da farklı boyutlarda bulunan önbelleklerin tasarımı da bir o kadar önemli. Öyle ki artan çeşitli uygulamalardaki artan gereksinimler dolayısıyla performansın olumsuz etkilenmemesi için firmalar önbellek tasarımlarını bir yandan geliştirirken diğer taraftan daha geniş önbellekler konumlandırıyor. Örneğin Nvidia’nın A100 GPU’sunda L2 seviyesinde 40 MB önbellek bulunuyor ki bu rakam V100’dekinin 7 katı.Son yapılan testin konukları RDNA 2 ve Ampere mimarileri olmuş. GPU’ların önbelleklerine erişirken yaşadığı gecikmeyi ölçen ekip dikkat çeken sonuçlar ortaya koymuş.  OpenCL tabanlı basit işaretçi takibi testini kullanan test ekibinin gözlemlerine göre Nvidia’nın Ampere GPU’sunda L1’den L2’ye düşen verilere erişimde fazladan 116 ns’lik gecikme ekleniyor.GA102’nin devasa yapısının L2 önbelleği için büyük bir sorun olduğu düşünülürken AMD kanadında bu rakam 66 ns olarak ölçülmüş. Nvidia’nın Ampere’de 2 aşamalı önbelleğe yer vermesi nedeniyle 4 MB’ın aşılması neticesinde VRAM’lere düşülmüş ki burada 268 ns’lik gecikmeye ulaşılmış.

Diğer tarafta AMD’nin son aşaması Infinity Cache (L2) olarak bilinen 3 aşamalı önbellek yapısı L1’de daha düşük gecikme sunmasının yanı sıra L2’ye geçildiğinde de başlangıçta yalnızca 20 ns gecikmeye neden olmuş.  Ayrıca Ampere’nin gerekli verileri VRAM’de aradığı dönemde RDNA 2 mimarili GPU’nun Infinity Cache içerisindeki verilere düşük gecikmeyle erişmeye devam etmesi dikkat çekiyor. Her iki yonganın VRAM’lere erişirken beklediği süre ise eşit olarak ölçülmüş. Yüksek önbelleğin AMD'nin düşük çözünürlüklerdeki başarısında katkısı olduğu söylenebilir. Diğer taraftan önceki nesillere bakıldığında AMD'nin geldiği yol ortaya çıkıyor.Ayrıca Bkz.RTX 3080 Ti’lar yola çıktıNvidia tarafında ise Maxwell ve Pascal çoğunlukla benzer olmasına karşın teste tabi tutulan 980 Ti'ın GPU boyutları nedeniyle geriye düştüğü düşünülüyor. Turing-Ampere kıyaslamasında ise benzer sonuçlar alınmış.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
RDNA 2 ve Ampere mimarilerinin önbellek gecikmeleri kıyaslandı
RDNA 2 ve Ampere mimarilerinin önbellek gecikmeleri kıyaslandı
RDNA 2 ve Ampere mimarilerinin önbellek gecikmeleri kıyaslandı
Kaynak:https://www.techpowerup.com/281178/gpu-memory-latency-tested-on-amds-rdna-2-and-nvidias-ampere-architecture
Kaynak:https://chipsandcheese.com/2021/04/16/measuring-gpu-memory-latency/Ryzen 5000 ailesiyle en hızlı oyun işlemcilerini sunan AMD güncel çekirdeklerini farklı platformlarda da sunmaya başladı.10 saniyeden kısa süren Cinebench R23 testiDüzenlenen test etkinliğinde 2 adet EPYC 7763 işlemcisi AMD’nin referans anakartı üzerinde ter döktü. Sunucu sınıfı soğutucularla serinletilen yongalar Cinebench R23’ü 10 saniyenin altında tamamlayarak adeta yazılımla dalga geçmiş. 113631 puan alan EPYC işlemciler bu haliyle ileri seviye hız aşırtma uygulanan Ryzen Threadripper 3990X’in 105170 puanlık skorunu bir hayli geride bırakmış.Ayrıca Bkz.Van Gogh APU’ları RDNA2 ve Zen 2’yi düşük güç tüketimli dizüstülere getirecekTestin daha ilginç kısmı ise Intel’in 2 Xeon Platinum 8380 işlemcisinim biraz daha pahalı olmasına karşın AMD’nin %52’lik üstünlük kurması olarak öne çıkıyor.


Kaynak:
https://www.guru3d.com/news-story/amd-epyc-7763-cpus-break-cinebench-world-record-and-crush-intel-xeon-in-performance.htmlMicrosoft Chromium tabanlı hale getirdiği Edge tarayıcıyı Chrome’un daha önüne taşımaya kararlı. Yeni özellik performansa yönelik.Performans moduEdge Canary sürümünde ortaya çıkan performans modu tarayıcıyı işlemci, bellek ve batarya durumuna göre daha seri hale getiriyor. Kullanım senaryosuna göre etkisi değişebilen performans modu açıldığında sekmeler de uykuya geçmiyor. Kullanıcılara yavaş yavaş dağıtılmaya başlanan özellik -enable-features=msPerformanceModeTogle komutuyla açılabiliyor.

Ayrıca Bkz.Google Chrome’da kapatılan sekmeleri yeniden açmak kolaylaşacakSon olarak bazı kullanıcılara sunulan PDF düzenleme özelliği oldukça kullanışlı olabilir. PDF dosyalarının üzerinde çizim yapılmasına ek olarak artık metin eklenebilmesine imkan tanıyan son Edge Canary sürümü dolu dolu geliyor. 
Kaynak:https://mspoweruser.com/the-microsoft-edge-browser-now-offers-a-performance-mode/Ortaya çıkan son görseller ASUS’un madencilerin kripto para kazarken ARGB aydınlatmanın tadını çıkaracağı kartına ait. Nvidia’nın ilk madencilere özel kart duyurusunun ardından bu kartlar yönelik beklentiler görüntü çıkışına yer verilmemesi ve maliyet odaklı soğutucu tasarımlarıydı. Görünüşe göre kullanıcılar olarak bir hayli yanılmışız.ASUS CMP30HX-6GASUS’un ortaya çıkan CMP 30HX kartı basitçe GTX 1660 Super Dual Evo’yu temel alıyor. GPU tarafında da GTX 1660 ile aynı yongayı paylaşan CMP 30HX modeli asıl modele oldukça benziyor.Kart 8-pinlik PCIe güç konnektörü üzerinden beslenirken 24.2 cm uzunluğa sahip. 1530-1785 MHz çalışma aralığında görev yapacak GPU’ya eşlik eden VRAM ünitesi ise 6 GB kapasiteli 14 Gbps’lik GDDR6 birimleri. Görüntü çıkışına yer verilmeyen modelde oyunculara özel agresif tasarımdan ödün verilmemesinin yanı sıra 2.7 slotluk hacimli soğutucu bloğuna yer verilmesi beklentilerin üzerinde.Ayrıca Bkz.RTX 3080 Ti’lar yola çıktıKartın asıl şaşırtan detayı ise ARGB aydınlatması. ARGB şeritle görsel açıdan zenginleştirilen modelin yazılım tarafında ARGB yazılımıyla kontrol edilip edilmeyeceği ise bilinmiyor.Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
ASUS’un madenci kartı ARGB aydınlatma ile geliyor
ASUS’un madenci kartı ARGB aydınlatma ile geliyor
ASUS’un madenci kartı ARGB aydınlatma ile geliyor
ASUS’un madenci kartı ARGB aydınlatma ile geliyor
Kaynak:https://videocardz.com/newz/asus-cmp-30hx-mining-card-features-argb-lightingPandeminin etkisiyle bir çok donanımda talep patlaması yaşanıyor. Stok sıkıntısı listesine gün geçtikçe daha da şaşırtıcı donanımlar ekleniyor. Bittorent’ın kurucusu Bram Cohen’in geliştirdiği Chia, Bitcoin’in emek ispatı modelinin aksine alan ve zaman ispatı modelini temel alıyor.Chia ile SSD ve HDD'ler de tehdit altındaChia coin’in çıkışında hali hazırda Bitcoin ve Ethereum kazılması için harcanan enerjinin korkutucu boyutlara ulaşması temel rol oynamış. Çevre dostu ve daha düşük maliyetle kazılmaya elverişli Chia HDD ve SSD’lerle kazılıyor.Fiyat artışı bekleniyorBununla birlikte yeni kripto paranın olumsuzluklarını yine kullanıcılar çekecek. Öyle ki Çin’deki son raporlara göre madenciler piyasadaki 8 ve 16 TB kapasiteli HDD’leri silip süpürmeye başlamış bile. Bunun önümüzdeki dönemde 26-76 USD aralığında fiyat artışıyla sonuçlanması bekleniyor. Diğer taraftan madencilerin son kullanıcı SSD’leri yerine HDD’lere hücumunda devamlı okuma/yazma operasyonlarına dayanım temel rol oynuyor.Bu her ne kadar son kullanıcılara yönelik katı hal sürücülerinden ziyade veri merkezleri için geliştirilen daha dayanıklı SSD’ler için tehdit oluştursa da madenciler rafta ne varsa almaya yeminli görünüyor. Çin’deki büyük SSD üreticilerinden Jiahe Jinwei’ni açıklamasına göre firmanın yüksek performanslı Gloway ve Asgard SSD ailelerinin 1/2 TB kapasiteli üyelerinin stokları tükenmiş. Firma önümüzdeki dönemde SSD’lerin doğru ellere ulaşması için toplu alımlara karşı önlemler alacağını açıklamış. Çevre dostu yüzüyle masum görünen yeni kripto para biriminin Chia’nın önümüzdeki dönemdeki başarısı kullanıcılar için HDD ve SSD fiyatlarında yükselişin yanı sıra stok sıkıntısı manasına da gelebilir.Ayrıca Bkz.Intel Rocket Lake fiyatları şimdiden düşmeye başladıOlumlu düşünmek gerekirse elimizde madencilere karşı doğuştan dirençli bileşenlerimiz var. Kasa, PSU, kasa fanı, işlemci soğutucusu, monitör ve speaker bunlara örnek verilebilir.
Kaynak:https://wccftech.com/hard-drive-and-ssd-shortages-may-occur-in-the-near-future-if-new-cryptocurrency-succeeds/Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan AMD’nin yol haritası önümüzdeki dönemde sunulacak yeni APU’ların anahtar özelliklerini açığa çıkarmıştı. Van Gogh’a dair yeni detaylar var.Van GoghMoore’s Law is Dead’in son paylaşımına göre Van Gogh PC kanadında sunulması beklenen konfigürasyonun dışında bir yapıyla karşımıza çıkacak.Güncel konsollarda da olduğu gibi Zen 2 mimarili çekirdeklerle RDNA 2 mimarili iGPU’nun aynı çatı altında buluşacağı APU’lar 4 çekirdekli 1 adet CCX’ten oluşacak  ve TSMC’nin 7 nm sürecinden geçecek. Yonganın I/O biriminin de CPU-GPU ikilisiyle aynı pakete taşınacak olması monolitik tasarımla sonuçlanacak.  Ayrıca Renoir APU’larına benzer şekilde önbellek tarafında gidilecek kırpmalar sayesinde maliyet düşürülürken daha kompakt bir yapıya ulaşılmış olunacak. 8 CU’dan oluşacak RDNA 2 mimarili entegre grafik birimi sayesinde grafik kanadında Cezanne’den daha performanslı olması beklenen APU’lar genel sistem performansı başlığında düşük güç tüketimi ve Zen 2 çekirdekleri nedeniyle geriye düşeceğini söyleyebiliriz.Ayrıca Bkz.İş istasyonlarına yönelik Alder Lake-S işlemcilerinin çıkış dönemi ortaya çıktıSon olarak Tiger Lake-U işlemcilerinin soketinden daha kompakt yapısıyla öne çıkan FP3 sokete oturacak Van Gogh çözümleri 7.5-15 wattlık TDP bütçesi dahilinde görev yapacak. Bellek tarafında ise RDNA 2 mimarili kartlardaki Infinity Cache’in yer almasının beklenmediği modeller LPDDR5 belleklerle çalışacak.    
Kaynak:https://wccftech.com/amd-van-gogh-apus-bring-power-of-rdna-2-in-ultra-low-power-ryzen-notebooks/Yeni mimariye geçilmesine rağmen çekirdek sayısındaki düşüşle birlikte anlamlı iyileşme sağlayamayan üst seviye Rocket Lake yongaları incelemelerde topa tutulmuştu.Rocket Lake ucuzlamaya başladı bileGörünüşe göre Intel inceleme ekiplerinin ve kullanıcıların şikayetlerine kulak vermiş. Amazon US’de Core i7-11700K hali hazırda 404 dolara düşmüş durumda. Bu fiyat yonganın 1000 adet fiyatı olan 399 dolara bir hayli yakın. Core i7-11700’de ise 339.99 dolarlık etiketiyle 323.99 USD’lik tray fiyatına yaklaşmış. Core i5-11600K ise 262 dolarlık tray fiyat etiketine oldukça yakın bir rakamdan 264.99 dolardan edinilebiliyor.Core i5-11500 gibi hız aşırtma kilitli orta segment çözümlerde ise fiyatlar tray rakamlarının 10-15 dolar üzerinde seyrediyor. Fiyatlardaki düşük perakende satıcılarının uyguladığı yeni ürün vergisinden yavaş yavaş geri adım atması şeklinde de yorumlanabileceği gibi sürenin bir hayli kısa olması başarısız çıkışa bağlamak daha doğru.Ayrıca Bkz.Intel’in CEO’su Nvidia’nın işlemci hamlesini değerlendirdiIntel fiyat hamlesiyle kendi işlemcilerini toza boğmasına karşın raflarda MSRP fiyatının çok üzerinde etiketlerle yerini alan Ryzen 5000 işlemcilerine karşı kendi tesislerine sahip olma avantajını kullanacak.
Kaynak:https://www.techpowerup.com/281073/intel-11th-gen-rocket-lake-pricing-already-going-down-on-amazonRTX 30 ailesinin duyurulmasından bu yana söylentisi devam eden RTX 3080 Ti defalarca ertelenip iptal edilmesinin ardından bu sefer geliyor. Paylaşılan görüntülerde RTX 3080, RTX 3090, RX 580 ve hatta GT 710’un da yer aldığı modellerin ABD’ye doğru yola çıktığı görülüyor.GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X 12GB OCDaha dikkat çeken kısımsa kutuların üzerinde yer alan GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X 12GB OC ifadesi. Görsel kartların yolda olduğunu doğrulamakla birlikte Nvidia’nın RTX 3080 Ti’da 12 GB belleğe yer vereceğini doğruluyor.Ayrıca Bkz.Nvidia madenci kısıtlı yeni GPU’lar hazırlıyorÖnceleri 20 GB VRAM’le geleceği paylaşılan modelin GPU tarafında da bugüne kadar kırpmalara gidilmişti. En azından kartın daha da kırpılmadan raflarda yerini alacak olması güzel bir haber.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/msi-geforce-rtx-3080-ti-ventus-3x-12gb-spotted-during-transit Intel’in paylaşılan iş istasyonu segmenti yol haritası firmanın planlarına ışık tutuyor. Bununla birlikte tablonun eski olabileceği üzerinde duruluyor.Alder Lake-S'in çıkış penceresiSon paylaşılan tabloya göre iş istasyonlarına güç verecek Alder Lake-S işlemcileri bu yılın 3. çeyreğinde piyasaya sürülecek. Buna karşın tabloda Rocket Lake-S’in 2020 yılının başları için planlanmış olması görselin eski olabileceğini akla getiriyor.Diğer taraftan LGA 1700 soketiyle birlikte 20 PCIe kanalı ve 35-125 arası TDP değerleri Alder Lake-S'in satır başları olarak listelenmiş.Ayrıca Bkz.Intel’in CEO’su Nvidia’nın işlemci hamlesini değerlendirdiTabloya göre son kullanıcı odaklı Rocket Lake-S işlemcileri ise 8+8 konfigürasyonlu modelle birlikte yılın 3. çeyreğinde bizlerle olacak. Küçük çekirdeklerin bulunmayacağı 6+0 işlemci ise bir sonraki çeyreğin başlarına konumlandırılmış. Yol haritasının değişip değişmediğini zaman gösterecek.
Kaynak:https://videocardz.com/newz/intel-roadmap-with-alder-lake-s-workstation-cpus-planned-for-q3-2021-has-been-leakedTarayıcı pazarına hükmeden Chrome’a yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Canary sürümüne eklenen özellik kapatılan sekmeleri geri getirmeyi kolaylaştıracak.Klavye kısayolundan daha gelişmiş kısa yolHali hazırda son kapatılan sekmeler ctrl+shift+t kısayoluyla geri getirilebildiği gibi tarayıcı başlık çubuğuna sağ tıklanarak da bu işleve ulaşılabiliyor. Son Google Chrome Canary sürümü bu işlevi daha pratik ve işlevsel hale getirecek. Tarayıcı başlık çubuğuna eklenen aşağı yönlü üçgen simgesine tıklanarak istenen son kapatılan sekme geri getirilebiliyor.Ayrıca Bkz.Intel’in CEO’su Nvidia’nın işlemci hamlesini değerlendirdiKısayolun sağladığı pratikliğe ek olarak hangi sekmenin geri getirileceğinin seçilebilmesi Chrome’un kullanışlılığını arttıracak. Son olarak özelliğin Canary sürümünde olması nedeniyle önümüzdeki dönemde genel kullanıma açılacağını söyleyebiliriz.
Kaynak:https://mspoweruser.com/google-is-finally-making-it-easier-to-re-open-closed-tabs/
Hakkında
Konum: Kütahya, Merkez
Forum İmzası:
Xigmatek Asgard Pure Black Edition 600W//Amd FX 6100 @3.3 GHz//Gigabyte 990XA-UD3//Kingston Hyperx Blu 2X4GB 1600 MHz CL9 1.5V//WD Caviar Black 1 TB+Crucial MX 500 500 GB //ASUS Phoenix GTX 1050 Ti
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: dün
Mesaj Sayısı: 3.765
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.816
İkinci El Bölümü Mesajları: 8
Konularının görüntülenme sayısı: 192.259 (Bu ay: 72.995)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.109 (Bu hafta: 49)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.