H

Yüzbaşı
29 Ocak 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme
Toplam: 197 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Laptop için 240 GB SSD alacağım.
Fakat bir türlü karar veremedim.
Kingston, Sandisk, Toshiba, WD, Adata
Hangisine baksam sorunlu yazıyor bir yerlerde
Samsung pahalı olduğu için onu eledim direk.
Sizin tavsiyeniz ne olur?
Bir arkadaşımın Vdsl altyapısında mesafeden dolayı aldığı hız 16 mbps. İnternet için Netspeed mi önerirsiniz Gıbırnet mi?
Merhaba. Öncelikle şunu söyleyeyim birazdan bu konu hakkında yazacaklarımı, bir tüketici hakları uzmanı olarak uzun araştırmalarım sonucu ve aylardır bu konu ile yakından ilgilendiğim için yazıyorum.

📌Son zamanlarda herkesin dilinden düşmeyen bir cümle var; "12 ay üzerindeki taahhütleri hiçbir cayma bedeli ödemeden sonlandırabiliriz" cümlesi. Hatta bu konuyu oradan buradan duyduğu yarım yamalak bilgilerle yanlış öğrenip 12 ay üzeri taahhüt yapmak yasak diyenler bile çıkıyor. Fakat işin özü şu ki, bu maddeye güvenerek yola çıkan en fazla 2-3 kişi dışındaki herkes cayma bedelini ödediği gibi icra veya mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalıyor.

📌Bahsedilen madde tüketici kanununun 56. maddesinin 4. fıkrası. Bu madde bize süresi bir yıldan uzun veya belirsiz süreli abonelik sözleşmelerinin hiçbir ceza bedeli ödemeden sonlandırılabileceğini söylüyor.

📌Bu maddeyi hepimize duyuran kişi ise benim de bizzat içinde bulunduğum derneğin Onursal başkanı Aydın Ağaoğlu. Tüketicinin Aydın abisi.
Hatta kendisinin bu forumda Mesut çevik Bey ile röportajı da var bu konu hakkında.
Öncelikle Aydın Bey'in bahsettiği olay yanlış değil. Doğru. Fakat ne yazık ki Türkiye'deki hakem heyetlerinin çok büyük çoğunluğu bu maddeyi kabul etmiyor. Hakem heyetlerine göre bu madde taahhütlü olmayan abonelikler için geçerli. Heyetler kararını verirken büyük çoğunlukla kanunun taahhütlü aboneliklerde cayma ile ilgili kısmından bahseden maddeyi baz alıyor. Ve bu durumda tüketici icra masraflarını dahi ödemek zorunda kalıyor.

📌Tüketici lehine karar veren hakem heyetleri de var elbette. Fakat bu defa firma karara itiraz ederek olayı tüketici mahkemesine taşıyor. Bu davaların bazıları Tüketici mahkemesi tarafından reddedilerek sonuçlandırıldı. Bazıları ise hala karara çıkmış değil.
Bu konu hakkında gerek bu forumda gerek diğer platformlarda bu görüşü savunan arkadaşlara ısrarla şu an bu maddeye güvenmemeleri konusunda tavsiyede bulunuyorum. Hatta bazılarıyla bu konu hakkında uzun tartışmalar yaşıyoruz. Fakat ne yazık ki şu ana kadar hiçbir mahkemeden tüketici lehine emsal bir karar çıkmadı.

📌Aydın Bey ve bizler bu konunun tüketiciyi mağdur etmemesi için elimizden geleni yapıyoruz fakat benim şahsi tavsiyem şu an bu maddeye güvenerek aboneliğin iptal edilmemesi yönünde.
📌Bu konu hakkında hakem heyetlerinin reddettiği kararları ve en sonda Tüketici mahkemesi tarafından reddedilen bir kararı da paylaşıyorum. Yeni kararlar eklendiğinde yine buradan paylaşmaya devam edeceğim.
🔘TV, Telefon ve İnternet Abonelik iptal işlemleri artık E-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Fakat bu işlem 200 binin üzerinde abonesi olan firmaları kapsıyor


🔘Fesih işlemini gerçekleştirebilmek için ek güvenlik önlemi olarak;
📍 E-imza
📍 Mobil İmza
📍 T.C. Kimlik Kartı ile Giriş
📍 İnternet Bankacılığı aracılığıyla giriş
yöntemlerinden birinin kullanılması gerekiyor.

🔘Fesih işlemi için gerekli bağlantı adresi:https://www.turkiye.gov.tr/btk-abonelik-fesih-basvurusu
Eşim için 2000 TL altı eliptik bisiklet alacağım. Voit V-Fit ile Dynamic e16 arasında kaldım.
Ya da önereceğiniz başka bir marka model var mı. Kimisi ses yapıyor diyorlar kimisi sağlam değil diyorlar. Karar veremedim..
Eşim için 2000 TL altı eliptik bisiklet alacağım. Voit V-Fit ile Dynamic e16 arasında kaldım.
Ya da önereceğiniz başka bir marka model var mı. Kimisi ses yapıyor diyorlar kimisi sağlam değil diyorlar. Karar veremedim..
🌀İNTERNET ABONELİK İPTALLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME🌀
🔻Öncelikle mevcut aboneliği iptal ettikten sonra farklı bir firmadan yeni abonelik alacaksanız, eski firmayı iptal ettirmekle uğraşmayın. Tıpkı numara taşıma olayı gibi, yeni abonelik alacağınız firmaya geçiş(churn) yapmak istediğinizi söyleyin. Churn evrağını imzalayın ve tüm işlemleri onlar sizin yerinize halletsin. Bu sayede;
✅Hem eski firmayı iptal ettirmekle uğraşmazsınız
✅Hem yeni firmaya kurulum ücreti ödemezsiniz
✅Hem de hiç internet kesintisi yaşamadan geçişiniz tamamlanır.

🔻Eğer aboneliği tamamen iptal edeceksiniz müşteri hizmetlerini arayarak iptalini istemek size sadece zaman kaybettirir. Zaten şu anda çoğu firma iptal ettirmemek için oyalama taktiğini kullanıyor. Bunun için yapmanız gereken firmanın bayisi varsa bayiye, bayisi yoksa firma internet sitesinde belirtilen faks numarasına iptal dilekçenizi ve kimlik fotokopinizi faks çekmek. Faksı çektikten sonra da mutlaka faks teyit belgesini alın ve saklayın. İşletmeci firma 24 saat içinde faturalandırmayı durdurmak ve 7 gün içinde abonelik iptalini sağlamak zorundadır.
Eğer buna aykırı davranılırsa elinizdeki faks teyit belgesini de ekleyerekhttps://tuketicisikayet.btk.gov.tr adresine e-devlet şifrenizle girerek şikayet kaydı oluşturun.

🔻Son olarak çok yakın zamanda abonelik fesih işlemleri E-devlet sistemi üzerinden de yapılabilecektir.
Arkadaşlar merhaba. Eşim için Yürüyüş bandı alacağız. Bu konulardan hiç anlamıyoruz. 2500-3000 TL civarı ne tavsiye edersiniz
Beyler. Şu an Huawei P20 Lite kullanıyorum.
bir kaç aya hakem heyetinden 2000 ₺ücret iadesi kararım çıkacak. Üstüne 500 ₺ daha ekleyerek alabileceğim telefon önerisi istiyorum.
-Önceliğim boyutu ne kadar küçük olursa o kadar iyi benim için.
-Bir de PUBG'da sıkıntı yaratmasın.
Huawei, Xiomi ve Samsung olabilir.
Huawei nin telefonlarında Google desteğinin olmaması ve Xiomi modellerinde de kronik sorunlar olması düşündürüyor beni.
Öneriniz nedir?
Hayat sigortası ve bankadan bankaya çeşitli isimlerle anılan eft/havale paketleri asla zorunlu değildir. Fakat bankalar bize zorunluymuşçasına dayatmaktadır. Bu sigortanın 14 günlük(sigorta poliçesinde cayma hakkına dair bilgilendirme yapılmamışsa bu süre bir aya kadar uzar)
iptal süresini geçirmeden aşağıdaki örnek dilekçeyi bankanın internet sitesindeki bize ulaşın kısmından yazılı olarak iletin ve yazılı cevap isteyin. Gelen yazılı cevap sizin için 14 günlük cayma hakkınızı süresinde kullanmak istediğinize dair delil niteliği taşıyacaktır.
Akbank ve TEB bu konuda sorun çıkarmıyor ve sigorta iptal ederek ücretiniz ödüyor. Fakat diğer bankalar kanunu çiğneyerek, çeşitli bahanelerle talebinizi reddediyor.
Gelen cevap olumsuz olursa cevap çıktısı ve ücretin kesildiğini gösteren banka dekontuyla birlikte; e devlet üzerinden Bankalar birliği bireysel hakem heyetine başvurun ( Özellikle belirtiyorum BDDK veya tüketici hakem heyetine başvurmayın. E-Devlet üzerinden Bankalar Birliği Bireysel Hakem Heyetine başvuracaksınız. E-Devletteki arama kutucuğuna yazdığınızda ilgili kısım çıkar.fakat mobil uygulamada bu menüyü bulamazsınız)
ÖRNEK DİLEKÇE:
Bankanızdan …………… tarihinde çekmiş olduğum …….. TL tutarlı krediye zorunlu olarak …… tutarında hayat sigortası yapılmıştır. Fakat kanun ve yönetmeliklerde böyle bir zorunluluk bulunmamasına rağmen bankanız tarafından hayat sigortası zorunlu tutulmuştur.
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun “Sözleşmeden Cayma” başlıklı 1489. maddesinde “Sigorta ettiren, sigortacının kendisine cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren onbeş gün içinde sözleşmeden cayabilir. Bilgilendirmenin yapıldığı sigortacı tarafından ispatlanır. Bilgilendirme yapılmamışsa cayma hakkı ilk primin ödenmesinden bir ay sonra sona erer.” Hükmü yer almaktadır

Ayrıca, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Satıştan Kaçınma” başlıklı 6. maddesinin 3. fıkrası “(3) Ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz” ibaresi yer almaktadır. Bu sebeple hukuksuz olarak yapılan hayat sigortasının cayma süresi içinde iptal edilerek ücretin vadesiz hesabıma yatırılmasını, aksi halde konuyu Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Hakem heyetine ileteceğimi bildirir iyi çalışmalar dilerim.
Hakkında
Konum: Sinop
Meslek: İnşaat Mühendisi
İlgi Alanları: Tüketici Hakları ( Mobil Operatörler, İss, Banka, Tüketici Hakem Heyeti)
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
HP
Mobil cihaz
İphone 6s
Mobil cihaz
Huawei P20 Lite
Operatör
Turkcell
ISS
Türknet
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 621
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 862
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 1.289 (Bu ay: 911)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 472 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.