Yüzbaşı
10 Aralık 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 235 (Bu ay: 8)
Gönderileri

Merhabalar arkadaşlar,

Tam 2 aydır bir fiil toplayacağım bilgisayarım üzerine uğraşıyordum. Yani her şeyi sıfırdan aldım. Masasından koltuguna kadar. 1 TB Samsung QVO hariç.( 2. el ama neredeyse sıfır.) Ne alsam, neyi alsam vs derken son haline getirdim. (aslında gelmedi yine değişiklik yaptım.) Bazı parçaları yurt dışından bazılarını ise Türkiye'den aldım. Toplam fiyat konusunda tam olarak bir fikrim yok çünkü yurt dışı kur vs derken karıştı ben de hesaplamadım açıkçası.

Bileşenlere gelirsek,

AMD Ryzen 5 5600X işlemci.

MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi anakart.

MSI RTX 3070 Suprim ekran kartı.

Corsair dominator Platinum RGB 32 GB 3000 MHz CL15 RAM.

Corsair HX850I Platinum PSU.

Corsair iCUE H150I Elite capellix 360mm sıvı soğutma.

Cooler Master TD500 kasa.

Samsung 980 Pro 1 TB SSD.

Samsung 860 QVO 1 TB SSD.

Xiaomi 34" 3440x1440p 144 Hz ultrawide kavisli monitör.

Corsair MM300 xxl klawye ve mouse pad.

Radragon K586-PRO brahma mekanik klawye.

Redragon lamia 2 H320 RGB 7.1 USB kulaklık.

Redragon M910 Ranger mouse.

Rampage KL-R40 throne oyuncu koltuğu.

Masayı sanayi de kestirdim Mdf'den. Ayaklar da Ikea'dan aldım 5 adet.

Değişiklik yaptım kısmına gelirsek eğer, kasayı ve hazır sıvı soğutmayı satıyorum. Bu kasa yerine Phanteks P500A mesh drgb kasa geliyor. Hazır sıvı soğutma yerine de Corsair Custom sıvı soğutma geliyor. Daha önceden Custom tecrübem var.

Bu parçalarda geldikten sonra kuruluma geçeceğim. Muhtemelen haftaya olur. Detaylı inceleme ve kurulum konusu gelecek.

Şu anki ürünlerin fotoğrafı,

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/11/84/e5/1184e57b1f61e31c707ce44f6371c128.jpeg&t=0&width=480&text=1

Bu arada ses sistemine değinmedim. 2014 veya 2015'de aldığım Samsung soundbar. Toplam 320 Watt güç çıkışı var.

Görüşmek üzere.

Arkadaşlar kolay gelsin,

Topladığım sistemime dayanamayıp custom sıvı soğutma yapmaya karar verdim.

Normalde Cooler Master TD500 almıştım. Henüz sistem kurup çalıştırmadım. 360mm radyator kulanacagım 30mm ve kasanın üst kısmına koyacagım.

Ön tarafa koymak ıstemıyorum. İlk etap sadece CPU yapacağım sogutmayı. Bu yüzden ekran kartına saglıklı sekılde hava gelsın ıstıyorum.

TD500 ün üst boşluğu ne kadar yeterlı bılmıyorum. Radyator ve fan ıkısı 55mm bır yukseklık olacak. Kullanacagım ramler de corsair dominator platınum yuksek profıl.

Ramlere denk gelır mı bılmıyorum. Ramlere denk gelmemesı ıcın radyatoru olabıldıgınce kenara olacak sekılde delıklerı ayarlamıs Cooler Master ama kurtarır mı bılmıyorum. Ben de sistemi kurmadığım ve şuan elımın altında olmadıgı ıcın ölçemıyorum da. Malzemeler diğer ev de.

Kasayı değiştirmek istiyorum aklımda 2 seçenek var.

1. Phanteks p1500a Mesh
  2. Corsair 5000d Airflow

Her ikisine de fan almam gerekecek extradan 4 adet. 3 ön ve 1 arka RGB. Maliyet dert değil. Fakat TD500 kurtaracaksada boşuna para vermeyede gerek yok. Bilgisi olan var mı? Yada TD500 Customda iyi olmaz ise onu direk hiç kullanmadan satıp bu iki seçenekten birini alacağım.

Mesaj atacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar arkadaşlar.

Bilgisayar topluyorum ana bilesenlerim tamam fakat kasa noktasında kararsızım. Bu yüzden önerilerinizi almak istedim.

Aklımda iki seçenek var,

1.

Deep Cool MATREXX 55 MESH Temperli Cam USB 3.0 E-ATX Middle Tower Gaming (Oyuncu) Kasa - incehesap.com

Deep Cool MATREXX 55 MESH Temperli Cam USB 3.0 E-ATX Middle Tower Gaming (Oyuncu) Kasa fiyatını ve özelliklerini görmek için hemen incehesap.com'u tıkla

www.incehesap.com

Bu kasayı alıp ön kısma 3 adet Arctic bionic F140 takmak. Hem CFM değerleri oldukça yüksek hem de 140 mm olmasından kaynaklı sessiz olacak.

Arctic BioniX F140 PWM PST 14cm Kırmızı/Siyah Gaming Kasa Fanı (AR-ACFAN00095A) | Teknobiyotik

En özel fiyatlı gaming bilgisayarlar, kampanyalı ürünler, bilgisayar toplama, ekran kartı, RAM, SSD ve tüm bilgisayar bileşenlerinin en doğru adresi...

www.teknobiyotik.com

2.

Hali hazir da içinde 4 tane ARGB fan olan Cooler Master TD500 gibi ön paneli mesh olan bir kasa mı?

Seçenek çok burada. Phanteks var, MSI var geneli de 800 ile 1000 TL arası.

1. seçenek te 1 adet egzoz fan da aldıktan sonra aşağı yukarı ayni fiyatlara gelecekler. 1. seçeneğin hava akışı olabilecek en üst seviye olacak. Ama görsellikten yana zayıf kalacak.

2. seçenek hava akışı bakımından kötü olmayacak fakat 1. seçenek kadar olmayacak. Ama görsellik olacak.

Hava performansında Arctic fan 104 CFM diğer üzerinde hazır gelen ARGB fanlarin CFM değerleri ise 50 ile 60 CFM arası. Yari yariya bir performans farkı var. Oluşacak ses de cabası.

Sizce bu durumda görsellik mi yoksa performans ve sessizlik mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Başlıkta yazdığım üzere i5 2500K CPU'ya sahibim. Şu an CPU'da 150 TL'ye aldığım kule tipi soğutucu var. 6 adet 6 mm bakır çubuk mevcut. Direk bakır yüzey CPU'ya temas ediyor. 12 CM fan destekli.
Ürün linki;https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/ultra-sogutma-6-bakir-kanalli-kirmizi-ramtech-t6-cooler-fan-P236223292

Ben macun olarak Arctic MX4 kullanıyorum ve fan olarak da yine Arctic Bionix P12 fanları kullanıyorum. PUSH-PULL olarak.

Fan linki;https://www.arctic.ac/eu_en/bionix-p120.html

CPU'nun sıcaklık durumları boşta 40 derece, oyunlar da genel olarak 50 ile 60 derece arası değişkenlik gösteriyor. 60 derece üzerine çıkmadı hiç. Fakat Prime95 ile stress testine girdiğin de 20 dakika sonunda 80 dereceye ulaştı. 80 dereceyi de geçmedi.
Sizce sıcaklık değerleri kabul edilebilir seviyede mi? Yoksa değiştirmeli mi?
Not: CPU 1.32 voltaj ile 4.5 GHz OC li durum da.

Aklımda 120 mm radyatör olan sıvı soğutma var. Daha fazlası mümkün değil. Çünkü kasamın daha fazlasına desteği yok. Kasam Zalman S2. Serin fakat dar bir kasa. 240 mm bir radyatör de sığabilir de sığmayabilir de emin değilim biraz zorlama olur gibi. Sığmayabilir de. Zaten kasa açıklamalarında sadece 120 mm desteği olduğu yazıyor.
Başka kaliteli kule tipi soğutucu baksam bile 156 mm yüksekliğe kadar destekliyor. Yan cam da açık kullanmak istemiyorum.

Bütçe olarak Max 300 TL'den fazlasını vermek istemiyorum işin açığı. O yüzden alacağım soğutucular 2. El olacak. birkaç tane buldum. Ama gerçekten gerekli mi değil mi emin olamadığım için sormak istedim.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Önerilerinizi bekliyorum.
Merhaba arkadaşlar,

Gigabyte EP45C DS3R ve Q9400 işlemcim bulunmakta.

3 gün önce bir geziye gittim. Giderken bilgisayarımı kimse kullanmayacağı için de PSU güç anahtarını 0 yaparak gittim.
Bugün PC açmaya çalıştığımda daha PSU nun anahtarını 1 yapar yapmaz kendiliğinden çalıştı. Ben açma tuşuna basmadan. Fakat hiç bir şekilde görüntü gelmiyor. RAM leri, ekran kartını, PSU hepsini denedim. Hatta G41 anakartım da var ona taktım tüm bileşenleri. İşlemci hariç. O normal şekilde sorunsuz çalıştı. Sorun yüksek ihtimal anakartta.

Anakartta CMOS clear yapmadan kesinlikle görüntü gelmiyor. CMOS yaptıktan sonra ekran geliyor ve bios girebiliyorum. Bios girdikten sonra normale çevirip restartlayınca yine açılmıyor. Sadece CMOS yaptıktan sonra direk boot seçersem açılıyor.

BIOS güncelledim. Sorun yine aynı. Velhasıl CMOS clear yapmadan pc açılmıyor. Açıldıktan sonra sıcaklıklarda vs hiç bir sorun yok. Normal açılıyor. Oyun vs oynayabiliyorum. Fakat başlattan kapat dediğimde de kapanmıyor. Görüntü vs gidiyor fakat Anakart çalışmaya devam ediyor.

Bu durumda Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? Bu arada işlemci kaynaklı olamaz sanırım. Bu anakartta farklı işlemci denemedim ama. Önerebileceğiniz başka şeyler var ise deneyeceğim. İlk BIOS versiyonuna mı dönsem ne yapsam.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar arkadaşlar.

Başlıkta da belirttiğim gibi ilk etapda 4500 TL'lik bir sistem toplamayı düşünüyorum.
Fiyatın içine monitör de dahil olacak şekilde verebilirseniz sevinirim. Kendi SSD ve HDD'im mevcut olduğu için onları eklemeyin.

Yaklaşık 1.5 sene öncesine kadar fazlasıyla içli dışlıydım. Fakat sonra bir anda oyun bırakmaya karar verince herşeyi satmıştım. (Fakat daha fazla dayanamadım oyunlar konusunda. :D) Bu sebepten dolayı yeni işlemci ve ekran kartları konusunda çok bir bilgim yok diyebilrim.

Sistemin öncelikli amacı oyun olacak. Tabi uzun vade de bir şey olsun istiyorum. Yani anakart ve işlemcı kısmında. Ekran kartında öyle bir durum olmuyor ne yazik ki. İşlemci kısmında stok soğutuculu bir işlemci olursa daha iyi olur. Çünkü 4500 TL'yi en iyi şekilde değerlendirerek sonrasında güncellemeler yapacağım.

Şimdiden vereceğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim.
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1 ay kadar sonra yeni sistem toplayacağım. Alacağım parçalar aşağıda. Düşüncelerinizi önerilerinizi söylerseniz sevinirim.

CPU: i7 6700K

Anakart : Gigabyte z170x Gaming 7

Ram: Corsair dominator platinum 2x8 2400 mhz cl10

PSU: Evga 850 P2

SSD: samsung 950 pro 256gb

GPU: GTX 1070

Diğar parçalar şu an mevcut. Kasa, soğutucu, monitor vs. Yukarıda yazdığım parçalar için ortalama 4000-4500 TL bütçem var. Güç kaynağı şu an çok ama ilerde sli yapacağım için şimdiden alıyorum. Ram güç kaynağı ve ekran kartı Amazon'dan alınacak.

Şimdi sorum şu. Bazı parçalardan kısıp ram düşük profil bir ram alıp ssd eski Samsung 840 pro 256 gb kullanmaya devam edip ve elimdeki h115i satıp Custom sıvı soğutma yapmak mantıklı mı?

Daha önceden custom tecrübem var. Tabi GPU yu eklemek nasip olmamıştı sadece CPU yapabilmiştim. Sadece işlemci için yapmam artık fakat GTX 1070 de ekleyerek bir custom yapmak mantıklı olur mu? Tabi butçeyi 500 TL daha kadar arttırmam gerekecek GPU bloğu için.

Farklı alternatiflerde sunabilirsiniz. Yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Herkese şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar arkadaşlar,

Sistemim şu şekilde:

İşlemci: i7 5820k

Anakart: MSİ X99S Gaming 7

RAM: Corsair DDR4 4x4 16GB 3000 MHZ CL15

Yaklaşık 2 hafta kadar önce bilgisayara format attım. Driverleri indirirken yeni bir BİOS sürümü olduğunu gördüm. Daha önce nasıl güncellediysem yine aynı şekilde güncelledim. Daha doğrusu güncelleyemedim. :)

Güncelleme başlıyor dedi bilgisayar restart attı ve öylece kaldı. Görüntü gelmiyor.

Anakartı servise gönderdim bios update edilerek test edilmiş. Geri geldi. Anakart servisteyken yeni bir anakart getirttim ve taktım yine aynı sorun oldu. RAM'lere baktım tek slot bilgisayar çalıştı. 2 slotta da çalıştı. 3 slot RAM takılıykende çalıştı. Ama ne zaman 4. slot RAM taksam bilgisayar açılmadı. RAM'leri farklı farklı kombinasyonlar da taktım 3 slota kadar sorun yok. Ben de işlemcinin RAM kontrolcüsün de sorun olduğunu düşünüp işlemciyi garantiye gönderdim. İşlemcinin yenisi geldi direk.

Bugün sistemi tekrar topladım ve çalıştırmak istediğim de sonuç yine aynı oldu. Quad channel olarak yine çalışmadı. Şu an 3 slot RAM takılı şekilde sorunsuz çalışıyor bilgisayar.

Tek slot RAM tüm slotlara tek tek takıp görüntü almak istedim fakat söyle bir şey oldu. 1-3-5-7. slotlarda tek RAM takılı iken bilgisayar açılıyor. Fakat 2-4-6-8. slotlara takınca çalışmıyor.

Bu durum da arızanın nerde olduğu çözemedim. RAM'lerin quad channel engel olma ihtimali var mı?

Yardımcı olacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar arkadaşlar,

Sonunda finalize ettiğim kasamın detaylı bir incelemesini sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle sistemi bu hale getirmem yaklaşık 5 ayımı aldı. Başlangıçta bu şekilde değildi. Daha düşük bileşenler vardı. Zamanla bütçe oluştukça bu hale getirdim.

Öncelikle sistemim şu şekilde;

İşlemci: İ7 5820k

Anakart: Msi X99s Gaming 7

RAM: Corsair vengeance 16GB (4x4) 2400MHZ

Güç kaynağı: Corsair AX860i

Ekran kartı: Msi GTX 970 4G 2x SLİ

Soğutucu: Corsair H110

Kasa: Corsair Graphite 760T

Fan kontrolcü: Lamptron FC5 V2

Kasaya extra olarak alta 1 adet Corsair AF120 kırmızı ledli fan taktım.

Kasanın genel görüntüleriyle başlayalım;

Buraya bir not düşmek istiyorum. Ledleri ve Sleeved kablo uzatmaları nerden aldığımı merak eden arkadaşlar için.

www.modifiyemalzemecisi.com sitesinden temin ettim.

Artık testlere geçelim.

Öncelikle sistem boştayken çektiği voltajı Corsair Link programı ile takip ettim. O da şu şekilde:

Güç tüketimi sol da yazdığı gibi 117.7 watt onun üstündeki 131.8 watt ise sanırım prizden çektiği güç miktarı. Grafiğe aldanmayın orada zaman içerisindeki tüketimleri gösteriyor orada yani farklı işlemler yaparken.

İşlemcinin OC edildikten sonraki değerler şu şekilde:

İşlemci 4.0 GHZ ve 1.1v OC edilmiş durum da Prime95 testi.

Burada işlemcinin sıcaklık değerlerini ve çektiği voltajı görebilirsiniz.

Sonrasın da 4.5 GHZ 1.31v OC ederek test yaptım.

Test sırasın da sistemin toplam da çektiği güç tüketimini de ekledim. Ayrıca Prime95 testleri 4.0 ve 4.5 GHZ ikisinde de yarım saat teste tabi tutuldu.

İşlemcinin durumu bu şekilde.

Ben genelde işlemciyi 4.0 GHZ de kullanıyorum ama şöyle bir durum da var. İşlemciyi 4.0 veya 4.5 GHZ OC ettiğimde oyunlarda hiç bir fark oluşmuyor. O yüzden işlemcinin ömrünü azaltmamak adına son zamanlar da stok durumda kullanıyorum. Yani 3.3 GHZ 3.6 turbo boost ile.

Sıra gelelim zurnanın zırt dediği yere. Oyun performanslarına. :) Herkesin en çok merak ettiği konu.

Başlangıçta hemen şunu belirtmek isterim oyunların hepsi 355.82 sürücüsü ile yapıldı.

Shadow Of Mordor ile başlıyoruz. :)

Oyun içi videosuna gerek görmedim onun yerine benchmark videosu çektim.

1080p benchmark videosu:

1620p benchmark videosu:

4k oyun içi resimler de olsun dedim ve 4k çözünürlükte oyun içinden 1-2 tane resim.

Shadow Of Mordor oyunun da tüm testlerde ayarlar ultrada yapıldı. 4k dahil.

Tomb Raider:

Yine 4k oyun içi resimlerimiz:

Lara'cığımıza yakından bakalım. :)

Bir de 4k benchmark sonuçlarına bakalım.

Ayarlar ultra sadece msaa kapalı.

Crysis 3 oyun içi videosu:

Yine Crysis 3 4k oyun içi resimleri:

BioShock İnfinite benchmark videosu:

Battlefield 4 oyun içi videosu:

Battlefield 4 4k oyun içi resimleri:

Metro Last Light Redux benchmark videosu:

1080p benchmark oyun ayarları ve sonuçları:

Metro Last Light Redux 4k benchmarkdan resimler:

Bechmark oyun ayarları ve sonuçları:

Son olarak GTA 5 oyun içi videosu:

Ama öncesinde bir not düşmek istiyorum. GTA 5 son güncellemeden sonra ben de performansı düştü. Tek kartken bile önceki değerleri alamaz oldum. Belkide Windows 10 dan kaynaklıdır bilemedim.

GTA 5 4k oyun içi resimleri:

GTA 5 de 4k çözünürlükte ayarları high çekmek zorunda kaldım yoksa FPS yerlerde sürünüyordu. :)

Oyun videoları ve testleri bu şekilde. Tüm oyunlara 4k testi yapmadım. Gerek görmedim açıkcası. En çok merak edilen oyunlar için yaptım sadece.

Ayrıca Witcher 3 oyununu aldım fakat daha kurmadığım için test yapamadım. Onun da en yakın zaman da testini yayınlayacağım.

Ayrıca Uniqine Heaven Becnhmark 4.0 sonuçları şu şekilde:

Son olarak Shadow Of Mordor oyunun da 4k çözünürlükteyken sistemin toplamda çektiği güc şu şekilde:

Burada soldaki verileri değil grafikteki verileri baz alacağız. Çünkü ben oyunu alta aldığım anda güç düşüyor. En son grafikte en yüksek çektiği gücü baz alacağız.

Genel olarak bakarsak SLİ den fazlasıyla memnun kaldım. Beklediğim performans artışını yakaladım diyebilirim. Yani pişman olmadım.

Tek kart çift kart karşılaştırması yapamadım çünkü çok fazla zaman gerekiyor. Bu aralar işimden dolayı yoğun olduğum için işten geç çıkıyorum çok vaktim olmuyor. Ancak bu kadarını yapabildim. Ayrıca daha fazla video çekmek isterdim. 4k testlerini direk video olarak çekmek isterdim fakat video sayısı çok artıyor ve malum TTNET çok hızlı 1 GB bir videoyu 4-5 saatte Youtube'ye yükleyebiliyorum ancak. :)

Ayrıca çok fazla benchmark programlarını kullanmak istemedim, çünkü herkesin asıl merak ettiği direk olarak oyun performansları.

Karşılastırma olarak eğer isterseniz tekli kart incelemem de mevcut burada. Buradan bakarak tek kart ile çift kart arasındaki farkları az çok görebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_107372053/f_//tm.htm#107489741

Not olarak 4k testlerinin hepsi DSR ile yapıldı.

Testlerde kartlara OC de yaptım. Değerleri şu şekilde:

Bu konuda da şunu belirtmek isterim. SLİ düzeneğindeki kartları OC ederken tek kartı ettiğiniz gibi edemiyorsunuz. Ben tek kartı daha fazla OC ediyordum. Tek karta uyguladığım değerleri çift karta uyguladığım da oyunlardan atma gibi sorunlar oluştu. Bu yüzden değerleri biraz düşürmek zorunda kaldım.

Bir başka değinmek istediğim konu kartların çalışma sıcaklıkları. Üstteki kart videolar da ve resimlerde göreceğiniz üzere daha sıcak çalışıyor. Bunun sebebi alttaki kart alttaki fanın üflediği taze havayı direk olarak karta üflüyor. Üstteki kart ise alttaki kartın sıcaklığından oluşan sıcak havayı çekmek zorunda kalıyor. Bu yüzden 5 ile 10 derece arası daha sıcak çalışıyor.

Bir diğer konu 2. kartın montajından sonra kurlumu ve SLİ etkinleştirmek.

Ben mevcut driver ile kartı takıp direk çalıştırmaya çalıştım fakat, Windows boot olduktan sonra şifre ekranına gelen kısımda siyah ekran olarak kalıyordu. Bunu da şu şekilde çözdüm. 2. kart söküp tüm Nvidia driverlerini sildim ve biosu resetledim. Ardına 2. kartı takarak Windows başlattım ve sorunsuz görüntü geldi.

Windows açıldıktan sonra Nvidia sitesinden en son driveri indirerek kurulum yaptım.

Sonrasında Nvidia denetim masasından SLİ ve 3D konfigirasyonları kısmından SLİ etkinleştirdim.

SLİ yapmak isteyenlerin aklın da bulunsun bu. :)

Evet arkadaşlar benim değinmek istediğim konular bu kadar. Aklınıza takılan sormak istediğiniz veya benim gözümden kaçan konular olursa lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

Bütün açıklamalar ve testler boyunca herhangi bir sürç-i lisan eyledim isem kusuruma bakmayın.

Herkese şimdiden teşekkür ederim. :)

Not: Konu alıntıdır. Fakat konu yine bana aittir.

Sistemimi bu hale getirmemde ki payı ufak yada büyük, emeği geçen, düşüncelerini fikirlerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim.
Merhabalar arkadaşlar,

Bugün size yeni aldığım işlemci soğutucumun ve tamamladığım sistemimin incelemesini yapacağım.

Sistemimi ilk topladığımda bütçe kısıtlı olduğu için bileşenleri tam olarak istediğim şekilde alamamıştım. Bütçe düzeldikten sonra artık eksikliklerimi ve aklımda olan bileşenleri almaya karar verdim.

Öncelikle Corsair H110'u N11 sitesinden 460 TL kargo dahil 9 taksit olarak temin ettim.

Kargo 2 gün içerisinde elime ulaştı.

Corsair 760T kasayı yine N11 sitesinden 610 TL kargo dahil 9 taksit olarak temin ettim.

Corsair AX860i ise 500 TL 9 taksit kargo dahil olarak Supervisor_ (Yunus abimden) temin ettim ona çok teşekkür ediyorum.

Konuya dönecek olursak H100'un incelemesi ile başlayacağım.

Gelen paketimiz ve kutu açılımı.

Kutu içeriği.

Soğutucumuza işlenmiş olarak gelen macun.

Artık eski soğutucumuz olan H75 söküp yeni soğutucumuzu montaja geçebiliriz.

Macunu üzerindeki i7 5820K işlemcimiz

Anakarttaki İşlemci yuvamıza yakından bakalım. :)

Sonrasında işlemcimizdeki macunu temizledikten sonra tekrar yerine koyuyoruz.

Artık H110 montajına geçebiliriz.

Bir kaç tane not düşeceğim. Soğutucuyu montajını yaparken öncelikle radyatörün montajını yaptım. Tabi burda bir hata yaptım. Fanları radyatöre montajlamadan radyatörün montajını yaptım. Böyle olunca fanları takmak imkansız oldu. Geride ki vidalar takamıyoruz anakart engel oluyor. Radyatörün 140mm genişliğinde olmasından kaynaklanıyor bu. Bu durumdan dolayı radyatörü tekrar söküp fanları taktım ve öyle montajı gerçekleştirdim.

Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim. :)

Ve sistemiziz çalışmaya hazır. :) Power tuşuna basıyoruz.

Aydınlık ortam da ve karanlık ortamdaki görünümü.

H110'un performansına değinecek olursak,

H75 ile sistem boştayken işlemci sıcaklığı 41 ile 44 derece arasında değişiyordu.

Yükte ise Shadow of mordor ve Battlefield 4 oyunların da 1 saat oyun sonunda işlemci sıcaklığı 50 derece üzerine rahatlıkla çıkıyordu. Tabi bu şuan ki hava sıcaklıklarıyla olan durum.

H110'da ise sistem boştayken 37 ile 40 derece arasın da seyrediyor. Bunun daha altına zaten düşemez çünkü oda sıcaklığı yüksek malum havalardan dolayı.

Oyunlara geçtiğim de ise işlemci sıcaklığını 46 dereceden yukarı görmedim hiç.

Not olarak düşeyim; H75 de Noctua'nın NT H1 macununu kullanmıştım. H110 da ise kendi üzerindeki macunu kullandım. Aslında onu silip NT H1 sürecektim ama kendi macununun performansını görmek istedim. Daha sonra NT H1 ile yine sıcaklık değerlerine bakacağım. :)

Bu arada işlemci tüm testlerde 1.1 voltaj ile 4.0 GHZ de çalışmaktaydı.

Sonuca gelirsek, genel olarak memnun kaldım H110 dan NT H1 sürdükten sonra belki 1-2 derece daha farkedecektir sıcaklık. Derseniz değermi aradaki 150 TL için. Kişiden kişiye değişir bir durum. Bana göre alınır ama başkasına göre gereksiz görülebilir.

Değiştirdiğim tüm parçalar için inceleme konusu açmak istemedim, genel olarak bahsetmek istedim sadece. Çünkü zaten yeteri kadar forum da inceleme konuları var değinilmeyen pek birşeyde kalmadığı için forum da gereksiz kalabalığa gerek yok diye düşündüm.

Fakat steğe bağlı olarak 760T için de inceleme konusu açabilirim.

Sistem incelemesine gelince değiştirdiğim parçalar şöyle;

Güç kaynağı CX750M den AX860İ geçtim,

Kasa 230T den 760T ye geçtim,

İşlemci soğutucusu H75 den H110 a geçtim.

Sistemim şuan için tamamlanmış bulunuyor. Artık 1 sene sonra belki 1 tane daha GTX 970 alıp SLİ yaparım veya Nvidia nın PASCAL mimarisinden bir karta geçiş yaparım.

Bu arada eski kasam da (230T) oyun oynarken ekran kartı 64 ile 70 derece arası bir sıcaklıklarda geziyordu.

760T de ise ekran kartı 59 ile 64 derece arasın da geziyor.

Yani kasanın da soğutmaya fazlasıyla etkisi oluyor.

Burada ekran kartı testlerimde mevcut. Tabi eski bileşenlerle yapmıştım testi.

http://forum.donanimhaber.com/m_107372053/f_//tm.htm#107496037

Unutmadan sistemimi bu hale getirene kadar bana yardımcı olan sabırla dinleyen, cevap veren abilerime ve arkadaşlarıma teşekkür ederim. :)

Şimdilik söylemek istediklerim bu kadar. Her hangi bir sürç i lisan eyledi isem kusuruma bakmayın. :)

Yorum yapacak arkadaşların hepsine şimdiden teşekkür ederim.[code][/code]

Konuyu yanlış yere açmıştım düzenledim.
Hakkında
Forum İkinci El İmzası:
[/link]
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 31 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 747
İkinci El Bölümü Mesajları: 114
Konularının görüntülenme sayısı: 20.912 (Bu ay: 1.276)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 168 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.