C

Teğmen
13 Kasım 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 24 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar,

Durum biraz acil hemen bilgi almam gerekiyor. Kredi kartı kullanmıyorum. İstanbul Kabataş iskelesinden Bursa Mudanya Budo hattına gidiş için İstanbuldan bilet alabileceğim yerler nerelerdir?

Hattı kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Not:Kabataş iskelesinde satış yeri görememiştim.
Merhaba arkadaşlar,

Başlıktan da anlaşılacağı gibi karnıbahar kızartmasını çok seviyoruz. Ben ve bir arkadaşım şöyle gidip doyasıya yiyebileceğimiz bir yer arıyoruz..

İstanbul'da temiz ve güzel yapan bildiğiniz lokanta var mı? Şişli civarlarındayım, bir yandan da öğrenciyiz tabi, bunu da göz önünde bulundurmak lazım..
Otomobille ilgili güzel bir blog sitesi paylaşmak istedim arkadaşlar. Haberler çabuk ekleniyor resimler bol ve anlatım sade.

Belki ilginizi çeker hoşunuza gider diye paylaşayım dedim.

Blogun sahibi yakın arkadaşım olur.

http://hasancinel.wordpress.com/
Herkese iyi akşamlar,

Birkaç gündür süren gece-gündüz araştırmalarım sonucu PIC programlama hakkında biraz bilgi edindim.Yazı boş geçirmemek adına, hem hobi amaçlı, hem de bölümümle(makine mühendisliği) ilgili olması sebebiyle bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Belki ileride PLC devrelerine de geçiş yapabilirim. Şimdi birkaç sorum olacak, bilgi yanlışım olabilir, araştırmalarımın hepsi internet kaynaklı yani bu yönde bir eğitimim yok. O yüzden yanlışlarımı da düzeltirseniz sevinirim

1-Öncelikle elektrik-elektronik bilgim üniversite-1 de gördüğüm fizik-2yle ve küçükken pillere bağladığım ampüllerle sınırlı. Eğer bu PIC devreleriyle uğraşma işine girersem, devre tasarımı hakkında ne kadar bilgim olmalıdır? İnternetten-kitaplardan edineceğim bilgi bana yeterli gelir mi? Yoksa eğitim şart mı? (1. seçenek geçerliyse basit bir yol haritası izebilirseniz sevinirim) Örneğin oluşturacağım bir PLC devresinde sensörden alınacak bilginin nereye, güç kablosunun nereye bağlanacağı ile ilgili bilgi edinmek için devre tasarımı dersi almalı mıyım?

2-PIC programlama için seri COM port gerektiğini öğrendim. Aşırı güç çekmesinden dolayı laptoplarda bulunmadığı ve dönüştürücülerin(USB) de işe yaramadığı yönünde yazılar okudum. PIC devresine laptoptan yazılım yüklemenin bir yolu yok mu? Sonuçta üniversite öğrencisiyiz, yurtta kalıyoruz, masaüstü bilgisayar gibi bir seçeneğimiz yok.

3-PIC programlamada kullanılan diller nelerdir? Öğrenilmesi çok zor mudur? Programlamaya tamamen fransız değilim. En azından bir Matlab kullanmışlığımız var.

4-PLC ile PIC devreleri arasındaki tek fark çalışma koşullarının farklılığı ve maliyet mi?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Cevaplar için şimdiden teşekkürler..
Mecidiyeköy-Beşiktaş civarlarında şöyle uygun fiyatlı bildiğiniz bir yer var mıdır?

Önceden verildiyse özür diliyorum ve yorumlarınıza bırakıyorum
İyi akşamlar arkadaşlar,

HP G62 B10-ST marka dizüstü bilgisayar kullanıyorum.

Bilgisayarın özellikleri kısaca; i5-460m işlemci, 4GB 1066 Mhz RAM, HD 5470 64 bit ekran kartı, 500GB 5400rpm harddisk.

Şimdi benim sormak istediğim soru şu;

Kullandığım uygulamalar nedeniyle ekran kartım yetersiz kalıyor. İnternetten duyduklarıma göre aynı ekran kartı ailesinden olan HD5650 ya da HD5730 ile değiştirerek upgrade yapma imkanım var mı?

İnternetten araştırdığı kadarıyla HD5470 13-15 W arası güç çekmekte. HD5650 için 15-19W HD5730 için ise 26 W güç gerekli. Eğer böyle bir upgrade yapmaya kalkarsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım? Watt sorunu, boyut sorunu, tanımamma sorunu gibi problemler aşılabilir mi? Özellikle Watt ve ekran kartı boyutunu merak ediyorum.

Son olarak yine internetten duyduğum kadarıyla laptoplara harici cihazlar takılarak ekran kartı eklenebiliyormuş. İsim olarak tam hatırlamasam da bir cihaz+yeni bir ekran kartıyla, güç kaynağı yettiği müddetçe kullanabiliyorsunuz. Bununla ilgili bilgisi olan var mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler..
Modifiyeli Araç Paylaşımları
*Çıkamayacağını bile bile makasa giriyorsan
*5Bin devirde bile ayağını hala gazdan çekmiyorsan
*Bulduğun her düzlükte hız yapıyorsan
*Trafik ışıklarında bile durmuyorsan
*Emniyet yolunda bile gazlıyorsan
*Her Allah'ın gününü arabanla geçiriyorsan
*Sen Ya Şahin'ci veya Doğan'cısın .. !

Paylaşımın altına yazmam gerekeni de yazdım. Sosyal medyadaki bu tarz grupların yasaklanmasının gerektiğini düşünüyorum. Bunu 14-15 yaşındaki kuzenim de okuyup özeniyor.

Grupta resmen suça teşvik var

Edit:Sanıırım sinirden eksik yazmışım:D Bu paylaşım Facebookta Modifiyeli Araç Paylaşımları grubunda yaplmıştır..
31.210.77.148:27015

Kimse yok oynamak isteyenleri bekliyorum
Aslında tam olarak yeri değil ama otomobille ilgili olduğu için paylaşayım dedim. Özellikle makine mühendisi üstadlardan yorumlarınızı bekliyorum

Çizimler SolidWorks'ta yapılmıştır.

Plaka yokmuş gibi davranın lütfen

Edit:Resimleri halledebildim sonunda

Hakkında
Forum İmzası:
Dünyanın en zor savaşı nedir?

" Seni diğerlerinden farksız kılmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada kendin olarak kalabilmek dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş başladı mı artık hiç bitmez..."(E.E.Cummings)
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Hyundai
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 335
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 6.999 (Bu ay: 90)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 5 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.