E

Onbaşı
10 Mayıs 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 0 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Microsoft, Intel ve AMD'ye çok büyük bir darbe geliyor. E3 fuarında IBM, Sony ve Toshiba 3.5 senedir üzerinde çalıştıkları son teknoloji cell kod adlı tahmini hızı 1 teraflopluk (pentium 4 ün 100 katı hızında) işlemciyi bu sene sonunda üretmeye başlayacaklarını ve bunu ilk olarak kendi geliştirdikleri bir iş istasyonuyla (workstation) piyasaya süreceklerini bildirdiler.

"Tek çipte süperbilgisayar" olarak nitelendirilen bir veya birkaç cell çipiyle çalışacak bu yeni bilgisayar tüm dengeleri değiştirecek. Şu anda lale devrini yaşayan Intel'in server işlemcileri büyük yara alacak, intelin en güçlü server işlemcisi itanium 2 bile cell karşısında çocuk oyuncağı kalıyor, itanium 2 ortalama 10 gflop, tek bir cell işlemcisi en az 1024 Gflop, hatta masaüstüne bile yayılabilir. Zaten cell'in cep telefonuna kadar pek çok alanda kullanılacağı söyleniyor.

Cell işlemcisi aynı zamanda 2006'da çıkacağı kesinlik kazanmaya başlayan playstation 3 lerde de kullanılacak. Tabi bundan da microsoft xbox-2 çok büyük zarar görecek. Microsoft x-box 2 de 3 tane özel yapım powerpc ve yeni nesil ati grafik işlemcisi kullanmayı planlıyordu ama bu bile 1 tek cell işlemcisinin çok çok gerisinde.

Microsoftun bir diğer kaybı da ilk piyasaya çıkıcak bu iş istasyonlarının özellikle film yapımı ve oyun yapımı gibi dijital içerik oluşturma alanlarına hitap etmesi. Bu yeni makinenin bu piyasayı ele geçirmesiyle bu alanda hakim olan windows işletim sistemi ve windows yazılımlarına büyük darbe geliyor. Çünkü bu yeni makinada windows kullanılmayacak, sony ve ibmin kendi geliştirdikleri bir işletim sistemi ve araçlar kullanılacak.

Cell işlemcisinde self healing adı verilen ciddi dahi olsa işlemcide meydana gelecek bir kısım arızalı kendi kendine düzeltebilme özelliği var. Cell'in paralel çalışabilme yeteneği var, ağ üzerinde birden fazla cell işlemcisi beraber çalışabiliyor. 1 milyara yakın transistör içeriyor, 0.65 nanometre,... bildiğim kadarıyle dünya üzerinde şu anda bu kadar güçlü bir silikon işlemci yok.

Yeni çip neredeyse 7 milyon dolarlık cray isimli süperbilgisayarla aynı hızda, IBM'in deep blue süperbilgisayarından daha hızlı. IBM'in Power ve PowerPC işlemcilirinden, Sony'nin de MIPS işlemcilerinden elde ettileri tecrübeyi son teknolojiyle birleştirerek 3.5 sene önce 400 milyon dolarla projeye başladılar. Bu zaman zarfında IBM'in de Sony'nin de ayrı ayrı milyar doları aşaran harcamaları oldu. Sonradan Sony bu çipi üretebilmek için 1 milyar dolar ile son teknoloji bir fabrika kurmaya başladı, fabrika gelecek sene tam performans çalışmaya başlayacağından sanırım ilk prototipleri IBM üretecek.

http://www.gamesindustry.biz/content_page.php?section_name=dev&aid=3451
http://www.reed-electronics.com/electronicnews/article/CA416865?spacedesc=news
http://www.geek.com/news/geeknews/2004May/bch20040512025124.htm
http://techzone.pcvsconsole.com/news.php?tzd=2488
http://www.extremetech.com/article2/0,1558,1591521,00.asp
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 15 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 15 yıl
Mesaj Sayısı: 37
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 41
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 561 (Bu ay: 2)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.