Yarbay
24 Ocak 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 72 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar.
Toyota Corolla Hibrit almayı düşünüyorum. Ondan dolayı özellikle Toyota kullanıcıları olmak üzere hibrit kullanıcılarına veya bununla ilgili tecrübesi olanlara sormak istedim. Bildiğiniz üzere Toyota'nın Auris gibi hibrit modelleri 2012 yılından beridir ülkemizde satılıyor. Ondan önce de Prius satışı başlamıştı. Bu sürede hiç bataryası ömrü tükenip, batarya değişimi yapan var mı? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Herkese merhabalar.
Canon L3151 ve L3060 modellerini incelediğimde ikisi de aynı teknik özelliklere sahip. Tasarım hariç gördüğüm en büyük fark birinde T103 diğerinde T664 mürekkep kullanılması. Araştırdım ama bir bilgiye ulaşamadım. Bu mürekkepler arasında kalite farkı var mıdır?
Merhabalar.
İş yerimdeki bilgisayar için 390 watt'dan güçlü olmayan sessiz bir PSU arıyorum. Bilgisayarda harici ekran kartı yok ve işlemcisi i5 3470. Bu sebeple 200 watt psu bile yeter.390 watt'dan zayıf olmasını isteme sebebim 650VA'lık UPS'e bağlayacak olmam.
Bazı seçenekler şunlar:
En ucuzu bu. Yorumlarda sessi olduğu söylenmiş ama kalitesini bilemiyorum:
TX PowerMAX 350W:https://www.hepsiburada.com/tx-powermax-350w-2xsata-2xide-8pin-cpu-bilgisayar-power-supply-txpsu350s1-p-BD304779
Bunu pek bilmiyorum. Stokta olmayabilir de. Tek burada satılıyor:
Zalman ZM300-LE 300W:https://www.toptanbilgisayar.net/urun/zalman-zm300-le-300w-120cm-fan-power-supply
Markası bilindik olduğu için güvendiğim bir psu ama sesli çalıştığını söyleyenler var:
FSP FSP350-60HCN 350W:https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-fsp-fsp350-60hcn-350w-fiyati,1081318.html
Bu da Corsair'in ürünü ve Türkiye'de sadece Nanokatalog'da var.
Corsair VS350 350 W:https://www.nanokatalog.com/urun/corsair-vs350-guc-kaynagi-unitesi-350-w-atx-siyah-cp-9020095-eu

400W PSU taktığımda UPS yeterli gelmeyebilir diye 400 watt seviyesine çıkmadım. Şu an Frisby'in 650 watt güç kaynağı var ama hem çok gürültülü hem de elektrik kesilince bilgisayar kapanıyor. Bu sorun kesinlikle PSU yüzünden çünkü başka bilgisayarlarda olmuyor. 350 watt civarı eski bir güç kaynağıyla deneyince de bilgisayar kapanmıyor.
Siz bunlardan birini kullandınız mı? Ses seviyeleri ve kaliteleri hakkında bilginiz var mı? Bunlardan ya da bunlar dışından ne önerirsiniz?
Merhabalar.
İş yerimdeki bilgisayar için 390 watt'dan güçlü olmayan sessiz bir PSU arıyorum. Bilgisayarda harici ekran kartı yok ve işlemcisi i5 3470. Bu sebeple 200 watt psu bile yeter.390 watt'dan zayıf olmasını isteme sebebim 650VA'lık UPS'e bağlayacak olmam.
Bazı seçenekler şunlar:
En ucuzu bu. Yorumlarda sessi olduğu söylenmiş ama kalitesini bilemiyorum:
TX PowerMAX 350W:https://www.hepsiburada.com/tx-powermax-350w-2xsata-2xide-8pin-cpu-bilgisayar-power-supply-txpsu350s1-p-BD304779
Bunu pek bilmiyorum. Stokta olmayabilir de. Tek burada satılıyor:
Zalman ZM300-LE 300W:https://www.toptanbilgisayar.net/urun/zalman-zm300-le-300w-120cm-fan-power-supply
Markası bilindik olduğu için güvendiğim bir psu ama sesli çalıştığını söyleyenler var:
FSP FSP350-60HCN 350W:https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-fsp-fsp350-60hcn-350w-fiyati,1081318.html
Bu da Corsair'in ürünü ve Türkiye'de sadece Nanokatalog'da var.
Corsair VS350 350 W:https://www.nanokatalog.com/urun/corsair-vs350-guc-kaynagi-unitesi-350-w-atx-siyah-cp-9020095-eu

400W PSU taktığımda UPS yeterli gelmeyebilir diye 400 watt seviyesine çıkmadım. Şu an Frisby'in 650 watt güç kaynağı var ama hem çok gürültülü hem de elektrik kesilince bilgisayar kapanıyor. Bu sorun kesinlikle PSU yüzünden çünkü başka bilgisayarlarda olmuyor. 350 watt civarı eski bir güç kaynağıyla deneyince de bilgisayar kapanmıyor.
Siz yukarıdaki ürünlerden birini kullandınız mı? Ses seviyeleri ve kaliteleri hakkında bilginiz var mı? Bunlardan ya da bunlar dışındakilerden ne önerirsiniz?
Herkese merhabalar.
İzlediğim Battlefield 5 videolarında uçak ile bombalama yaparken alçak geçiş sırasında rastgele bomba bırakıyorlar gördüğüm kadarıyla. Battlefield 1'de bombalama sırasında bir nişangah açılıyordu ve ona göre bomba atıyorduk. Battlefield 5'de ya tutarsa diye atacak mıyız?
Eğer öyleyse uçak iyice kırpılmış bence. Zaten Battlefield 1'de de uçağın bombalama gücünü düşürdüler. İsabetli atış yapmama rağmen bombalar eskisi kadar zarar vermiyor artık. Battlefield 3 ve 4'de de uçaklar tanklara ve özellikle de uçaksavara karşı çok etkisizdi. İki tane güdümlü füzeyi zar zor uçaksavara kilitleyip atıyordum (bu zordur çünkü ilk atılan füze hedefe ulaşmadan ikinci kilitlenip atılamaz.) ama uçaksavar bana mısın demiyordu.
Bir de bir yere V1 roketi atmak mümkün mü yoksa roketler ara ara kafasına göre mi düşüyor? Bana roketler atılabiliyor veya kontrol edilebiliyor gibi geldi çünkü roketin düştüğü yeri izleyen askere roket düştükten sonra birkaç tane kill verdi videonun birinde.
Bu konularda bilgi ve düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. Herkese iyi bayramlar.
Herkese merhabalar.
LG G2 cep telefonumun birkaç yıl önce ekranını değiştirmiştim. Bir yıldır falan ekranda bir sorun var. Ekranın yan taraflarında beyaz lekeler (leke tabiri doğru mu bilmiyorum) oluştu. Resimde özellikle oklarla gösterdiğim yerlerde bu durum net görülüyor. Ekran üzerinde tamperli cam mevcut ama sorun kesinlikle ondan değil. Camı çıkarınca da aynen böyle. Ekran ile dokunmatiği birbirine yapıştıran yapışkandan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizce ekran değiştirmeden bu durumu çözmenin bir yolu var mıdır?
Forumdaki reklam sistemi iyice cana tak eder hale gelmiş.
Tamam bir konuya girerken reklam gösterip, "Reklamı geç" butonu koydunuz.
Çok sinir bozucu olsa da ona da tamam: Bir konudan geri tuşuyla kategoriye geri dönerken reklam koydunuz.
Ama şu kategori içindeki konuların bulunduğu sayfaları kaydırılabilir şekilde yapıp diğer sayfaya kaydırarak geçerken bari reklam göstermeyin be. Bir konu başlığı içindeki sayfalarda da aynı şeyi yapıyorsunuz. Bari eski sistemdeki gibi kaydırarak değil de tıklayarak sayfaları geçelim ki bir reklamla karşılaşacağımız ve hemen hedefe gidemeyeceğimiz gerçeğine hazır olalım. Sayfayı kaydırırken reklam görmek sinirimi bozuyor.
Foruma uzun süredir pek girmiyorum ve bundan sonra da muhtemelen pek girmeyeceğim ama eğer sık girmeye başlarsam hiçbir sitede reklam engelleyici kullanmadığım halde reklam engelleyici kullanmaya başladığım ilk site Donanımhaber olacak...
Soldaki emojiler de düzgün çalışmıyor. Ban emojisi koyduğum halde başka emoji geldi kaç kez.
Şimdi çok basit bir soru soracağım düz dünya fikrini savunanlara. Bakalım cevap gelecek mi?

Sizin düz dünya haritanız tam olarak şu:

Gelelim soruya. Yukarıdaki linkte attığım haritada biri sarı, öbürü kırmızı iki çizgi var. Sarı çizgi Güney Kore Seul'den ABD Los Angeles'e. Kırmızı çizgi ise Avustralya Sydney'den Şili Santiago'ya. Burada neyi görüyoruz? Kırmızı çizgi sarı çizgiden en az 2,5 kat daha uzun. Yani bu düz dünyada Sydney-Santiago arası mesafe Seul-Los Angeles arası mesafeden en az 2,5 kat daha fazla.

Bakalım uçaklar bu iki güzergahı ne kadar sürede kat ediyormuş?

Seul-Los Angeles arası:https://goo.gl/X9gPV8

Görüldüğü üzere 11 saat 10 dakika sürüyormuş uçuş. Hakiki küre dünyada bu mesafe 9600 KM.

Sydney-Santiago arası:https://goo.gl/DmWCCH

Bunda da uçuş 12 saat 40 dakika sürüyormuş. Küre dünyada bu mesafe 11300 KM.

Görüldüğü gibi mesafeler ile uçuş süresi arasında bir orantı mevcut. Uçakların yaklaşık 900-1000 KM/s hızla uçtuğunu hesap edersek çok mantıklı.

Sizin düz dünyanızda ise Seul-Los Angeles arası 9600 KM olsaydı Sydney-Santiago arası 25000 KM gibi bir şey olurdu. Eğer uçak Seul-Los Angeles arası güzargahı 11 saatte alıyorsa sizin düz dünyanıza göre Sydney-Santiago arası 27-28 saat sürebilirdi yani bir günden fazla. Bu arada bildiğim kadarıyla dünya üzerinde 25000 KM menzilli bir yolcu uçağı da mevcut değil. Buna rağmen iki uçuş arasında 1.30 saat fark olabilmesi için uçuşun birini Boeing 777 ile yaparken diğer uçuşta Concorde falan kullanmanız lazım en azından.

Bu harita gerçek olmayabilir, dün dünya daha farklı olabilir diyeceksiniz belki. O zaman başka bir harita gösterin. Güney Amerika ile Avustralya'yı yakın çizseniz bu sefer bu ikisi Güney Afrika'dan uzağa kaçacak ve ben de bu sefer oradan bir uçuş bulup göstereceğim. Gerçi oradan şimdi bile uçuş bulsam yine farklı sonuç çıkmaz. Google Maps yalan söylüyor diyorsanız açın Flight Radar'ı; Sydney-Santiago ve Seul-Los Angeles uçuşu yapan uçakları sabaha kadar izleyin. Kaç saat sürüyormuş görün. Buna da inanmıyorsanız her iki konumda da bilet alın ve uçağa 5 tane saatle girip uçuşun ne kadar sürdüğünü hesaplayın.

Cevaplarınızı bekliyorum.

Böyle bir direkt uçuş olmadığını iddia eden arkadaşlar için birkaç bilet bakalım:

Bu tür biletleri şu linklerden bulabilirsiniz:

https://www.expedia.com.au/lp/flights/syd/scl/sydney-to-santiago

https://www.skyscanner.net/routes/scl/syd/santiago-arturo-merino-benitez-to-sydney-kingsford-smith.html
Merhaba arkadaşlar.

Dizüstü bilgisayarımda çıktığı ilk zamanlardan beridir Windows 10 kullanıyorum. Bazı zamanlar da masaüstü bilgisayarımda kullandım. Ancek kesinlikle beklediğimi bulamadım.

- Arayüzü Windows 7'den bayağı kötü bence. Renkler falan çok itici. Siyah renk çok fazla. Hatta Winddws 8.1'den de kötü.

- Bariz şekilde yavaş açılıyor ve hızlı başlatma aktifse kesinlikle yavaş kapanıyor. Hatta bazen kapanmıyor, düğmeden kapatmak gerekiyor. Mekanik disk olsun veya SSD olsun Windows 7'den bariz yavaş. Performans artsın diye Aero gibi efektlerin olmamasına rağmen bu böyle.

- İlk açıldığında 5-10 dakika %100 disk kullanımı yapıyor. Bu sırada yazı yazarken bile imleç donuyor. Hatta sitelere girilmiyor.

- Otomatik güncellemeleri ayrı bir bela. Windows 7'de güncellemeler beni nadir rahatsız ederken Windows 10'da çok rahatsız etti. Güncelleme çekerken ağı sömürüyor. Yetmiyor yüklerken de diski sömürüyor. Windows 7'de güncelleme başlatır, aynı anda ben de işime bakardım. Bunda öyle bir şey yok. Sanki 1 saatte belli etmeden kurmak varken 5 dakikada kurunca başı göğe erecek. Resmen bilgisarımı benim yerime o kullanıyor, çok lazım olursa ben öyle kullanıyorum gibi durum var. Windows 7 asla benden izinsiz yeniden başlatma yapmamışken Win 10 çok yaptı. Neyse ki bu aralar bunu kesti. Hatta bir ara kurmak istediğim programa bile karışıp kurdurmadı virüs falançolmadığı halde.

- Bana Windows 10, Windows 7'de güzel olançne varsa çıkartılıp yerine pek de işe yaramayacak oyuncakların eklendiği bir işletim sistemi gibi geliyor.

- Kurulumda bile insanı bezdiriyor. Bir sürü şey soruyor, Microsoft'a şunu yollayım mı bunu göndereyim mi diye. Sürücüleri otomatik indirip kuruyor. Kurmadan sorsa iyi olurdu çünkü hep eski ekran kartı sürücülerini indiriyor.

Ben masaüstü bilgisayarımda bayağı önce Windows 7'ye geri dönmüştüm. Bu gidişle laptopda da geri döneceğim gibi. Windows 10 hakkında siz ne düşünüyorsunuz ve böyle sorunlar yaşadınız mı?
Merhaba arkadaşlar.

Canon SX 150 IS fotoğraf makinesi kullanıyorum. Makine 2 adet AA kalem pille çalışıyor ve ben şarjlı pil kullanıyorum. Ama maalesef elimdeki şarjlı pillerin gücü düştüğü için yeni şarj olduklarında bile makine kabul etmiyor. Bu sebeple aklıma bir şey geldi. 14500 diye geçen AA pil boyutunda lityum ion piller satılıyor. Ben bunlardan bir tane alıp, makinenin pil yuvasının birine koyup, diğer tarafına da devrenin tamamlanması için AA pil boyutunda bir iletken koyarak makineyi tek bir li-ion pille çalıştırmak istiyorum. Ama li-ion pillerden bir tanesi bile iki tane AA alkalin pilin seri bağlı halinden daha fazla voltaja sahip. Bu durumda 3 volt ile çalışan devreyi 4.2 ile 3.6 volt arasında gerilimle çalıştırmaya çalışmış oluyorum. Böyle yapmak makinenin arızalanmasına sebep olur mu? Bir de bozulma ihtimalini düşürmek için 4.2 volt gerilimi nasıl 3 volt’a çekebilirim?
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 8 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.568
İkinci El Bölümü Mesajları: 37
Konularının görüntülenme sayısı: 107.391 (Bu ay: 2.440)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.715 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.