Çavuş
25 Aralık 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 20 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar...

Anakart: Biostar TA780GE ver. 6.x
İşlemci: AMD Athlon 7750 Dual Core
İşlemci Fan:COOLINK Corator DS v2
PSU: Pure 625

Şeklinde bir sistemim var.

Bunu o/c yapmak istiyorum. Gerçi birazda oynadım ama işlemci 3150 mhz yi geçince çakılıyor.
Çarpan orjinal değer 13,5
CPU frekansı orjinal değer: 200
ram 4 adet ddr2 800mhz

Önce ramleri 400mhz yaptım ve CPU frekansı ve çarpanla ayrı ayrı oynamaya başladım. 3000 den sonra voltaj istedi. +0,2volt verdim ve 1,512v yaptım. Ama ne yaptıysam yapayım 3150 den sonra açamadım pc yi bazen açtım ama hemen klitlendi.

Şuanda CPU frekansı = 225 çarpan = 14 ram = ddr2 800 seçili birşekilde çalışıyor. Makinede ubuntu kurulu olduğundan sadece stress testi yapabiliyorum. CPU %100 de 1 bucuk saaat çalışma sonucunda CPU sıcaklığı max. 47 derece oldu. Dolayısıyla sıcaklık sorunum yok.

Sizce neyi yanlış yapıyorum?
Bir başka mesajda HT değeri diye bişey okudum. O nedir? o/c de ne işe yarar?O
Merhabalar...

AMD Athlon 7750 Dual Core Black Edition işlemcim için o/c soğutucu tavsiyelerinizi alabilirmiyim?
Merhabalar...
Biostar TA780GE Ver. 6.x anakart üzerinde DDR3 ram kullanmak mümkünmüdür?

Kartın ram açıklamalarında DDR2 desteklediği yazsada AM3 sokete destek veriyor. AM3 soketler içinse DDR3 ram kullanılıyor. Acaba yanlışmı düşünüyorum?
Merhabalar

Anakart: Biostar TA780GE ver. 6.x
İşlemci Fan:XIGMATEK HDT-D1284 INTEL LGA775 & AMD AM2/754/939/940 İŞLEMCİ SOĞUTUCU
PSU: Pure 625

Dün gece pc ye manuel olarak o/c yapayım dedim. Daha önce ana kart üzerinden otomatik olanından yapıyordum. Ana kartımda 3 seçenek var. V6-V8 ve V12.
V6 --> Stabil --> Sıcaklık 28-30c
V8 --> Çok nadir donmalar yapıyor --> Sıcaklık 35-36c
V12 --> Açılmıyor

Gelelim manuel yaptıklarıma. Öncelikli olarak forumda iyi bir araştırma Sonra;
CPU frekansının default degeri olan 200 den artırmaya başladım (Default çarpan 13,5). 230 değerine kadar sorunsuz açıldı. Ama 230 degerinde bazen açılmada takıldı. Değer 230 iken cpu ya +0,1v verdim ( 1,312+0,1=1,412v). Pc gene sorunsuz açılmaya başladı. Arada bir kaç kez CPU frekansını düşürerek çarpan değerini arttırdım ama o zaman daha sıkıntılı oldu. Bu arada DDR2 800mhz olan ramlerimi 400mhz gösterdim. Cpu limitlerimi görebilmek için.
CPU frekansı = 225 --> 0,1v( 1,412v ) --> çarpan 13,5 de pc ye bir test yaptım ki sıcaklık sonucu vahim oldu. +90 derecede reset atmak zorunda kaldım. Biostan baktığımda sıcaklık değerini 110c gibi gördüm. Pc yi kapatıp 5 dk bekledim ve bi daha açtım sorun oluşmadı

1) Sorun yanlış o/c değerlerimidir?
2) Soğutucum o/c için uygun mu değildir?
3) Acaba başka bir sorun mu vardır? ( Montaj, macun v.s )

Not: İşletim sistemi Ubuntu 10,10
Merhabalar...

Kendime bir kasa yapmaya karar verdim. Malzeme olarak pleksi düşünmekteyim. Ama merak ettiğim birkaç konu konusunda yardıma ihtiyacım var.

1) 450mm D x 600mm Y x 240mm G ebatları nasıl?

2) Pleksi sogutma için iyimidir? Yoksa başka bir maddemi tercih etmeliyim.

3) Üst 2x120mm eksoz, arka 1x120mm eksoz, ön 2x120mm ve yan 2x120mm yada 140mm fan nasıl?

4) Ana kartı direkt pleskiyemi montajlamalıyım yoksa metal aynaya mı?

5) Kasayı tek katlımı düşünmeliyim yoksa PSU, HDD ve ana kart için 3 kat şeklinde mi düşünmeliyim?

6) Kaç mm pleksi kullanma iyi olur? 8mm yeterli gelir mi?

7) HDD ve DVD sürücü için pleksi mi yoksa metal kasamı mullanmalıyım?

8) Pleksi kasada saç kasalara göre ses olayı nasıldır?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Fikirlerinizi bekliyorum.
Merhabalar...
Sistem bilgilerim aşağıdadır. Bu sisteme göre bana önerebileceğiniz güç kaynakları nelerdir?
Lütfen tavsiyelerinizde fiyat faktörünü en önde tutunuz.

Anakart: Biostar TA780GE Ver. 6.x
Ram: 3*2gb Toplam: 6 gb DDR2
HDD: 3 adet sata
Optik: 1 adet DVD rw
Ekran kartı : ATI Radeon™ HD3200 Graphics, On Board Graphic Max. Memory Share Up to 512 MB
İşlemci soğutucu: XIGMATEK HDT-D1284 INTEL LGA775 & AMD AM2/754/939/940 İŞLEMCİ SOĞUTUCU
Fan: 3 adet XILENCE ÇİFT FANLI HDD SOĞUTUCU
1 adet XILENCE 120MM PWM KASA FANI
2 adet XILENCE 80MM KASA FANI
ilave olarak 1 adet Fan Kontrolcü bulunmaktadır.
Sistem 7*24 açık kalıyor. Ortalama Cpu yükü %50ler seviyesinde olacaktır diye düşünmekteyim.

Not: Monitörü değiştirmeyi düşündüğümden belki ekran kartıda alabilirim.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 6 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 59
İkinci El Bölümü Mesajları: 12
Konularının görüntülenme sayısı: 7.401 (Bu ay: 88)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Overclock, Soğutma ve Modifikasyon
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.