Yüzbaşı
15 Aralık 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 44 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar,

Superonline'a binamıza fiber çekilmesi için bina yönetiminden yönetim kurulu defterini doldurup kaşe ve imzalatıp başvuralı yaklaşık 4 ay oluyor. Bireyseli de geçtim ev için değil, ofis için kurumsal başvuru yapacağım başvuru için aradığımda belediyeden kazı izni bekliyoruz diye fiks cevap geliyor (ki doğru olmadığına eminim topu belediyeye atıp işi takip etmiyorlar) bunun için süreci hızlatmanın bir yolu var mıdır? Belediyede kazı işlerine nere bakıyor ama bulup ilgili bölüm ile görüşmeye gidebilirim veya başka bir yol var mıdır şu aşamada aklıma gelmiyor malesef.

Ek olarak Vodafone kurumsala başvurdum, binada fiber yok biliyorum ama hani çekilirse diye, telekomun fiber altyapısını kullanıyoruz dediler ve adil kotasız sadece 16 megabit bant genişliği sağlayabiliyorlar (adil kotalı ise max. 64 megabit) teşekkür ederim dedim
Merhabalar,

Bu aralar arabamızı satmayı düşünüyoruz bugün de babamla konuşurken 2.ci el arabalarda arabanın üzerindeki lastiğin durumu önemli midir değil midir sorusunda geldik çakıştık birbirimizle. Ben alınacak arabanın üzerindeki lastiğin durumunun önemli olduğunu savunurken o benim için önemli değil dedi. Sonuçta ben sadece gördüğüm ve okuduğum bilgiler doğrultusunda hareket ediyorum (yani benim gözlemlediğim bence insanlar da dikkat ediyor) ama tabiki o benden daha tecrübeli bir insan ben daha önce kaç kez araba aldım sattım hiç birinde dikkat etmedim diyor (araba aldım sattım derken galeri değil bireysel kendi ailemize alınan ve satılan araçlardan bahsediyorum).

Tabi ki eğer lastik yeniyse veya eskiyse bu arabanın fiyatına etki eder ama sizden ricam sizlerin bu konu hakkında görüşleriniz ve yorumlarınız nelerdir?

Anket olarak yapmak istememin sebebi ise bi istatistik çıkarmaya çalışmam, (adminler anket açtıktan sonra) oylarsanız sevinirim.

Soru: 2.ci el araba alırken arabanın lastiklerinin durumu sizin için önemli midir?
-Evet
-Hayır

Not: Anket nasıl yapılıyor bulamadım ama modlardan eğer birisi yapabilirse sevinirim.
Günaydın herkese,

Pazar sabah sabah moral bozmamak lazım tabi ama malesef böyle denyolar mevcut olduğu sürece yapabileceğimiz bir şey yok. (Büyük ihtimalle) Dün akşam denyonun birisi arabamıza sol arkadan çarpmış ve kaçmış. Buraya kadar herşey normal, ama bu denyo (ki büyük ihtimalle alkollü olduğunu düşünüyorum ben çünkü apartmanımızın yan tarafında içki içilen bar tarzı mekanlar mevcut) çarptıktan sonra büyük ihtimalle o panik ile kaçtığı için far parçalarını toplamamış ve ben sabah arabaya indiğimde bu çarpan kişiliğin far parçalarını topladım ve elimden geldiği kadar birleştirmeye çalıştım. (Bizim aracın farlarına zarar gelmemiş ama sol arka kapının arka kısmı, tekerleğin üst tarafı yani, olduğu gibi göçmüş) Sizlerden ricam bu çektiğim resimdeki far parçaları hangi arabaya aittir bilen var mıdır?

Merhabalar,

Gerçekten bilmediğim için sorma ihtiyacı hissettim. Superonlineda gerçek limitsiz tarif var mı acaba? (adil kullanım olmayan yani)
Merhaba arkadaşlar kendi çapımda birkaç fotoraf koyup kutuyu ve içeriğini göstereyim istedim aynı zamanda bir de sorum var, belki bilenler vardır bu monitör factory calibrated geliyor ama ayrıca custom calibrate etmek istiyorum güzel bi spec önerebilecek olan veya daha önceden yapan var mı? (site linki de olur)

Monitörün teknik özelliklerini vereyim; (Dellin kendi sitesinden)

EKRAN
Panel Boyutu: 75,6 cm / 30 İnç (76 cm) (30 inç geniş izleme açısı boyutu)
En/Boy Oranı: Geniş ekran (16:10)
Panel Türü: IPS (Düzlem İçi Geçiş) / (Usa sitesinden: Anti glare with hard coat 3H)
Optimum Çözünürlük: 60 Hz'te 2560 x 1600
Kontrast Oranı: 1000:1 (tipik); Dinamik Kontrast Oranı: 100.000:1 (Maks.)
Parlaklık: 370 cd/m2 (tipik)
Tepki Süresi: 7 ms (griden griye)
İzleme Açısı: (178° dikey / 178° yatay)
Renk Desteği: 1,07 milyar renk
Piksel Aralığı: 0,2505 mm
Ekran Türü: Geniş Ekran Düz Panel Monitör

BAĞLANTI ÖZELLİĞİ
2 adet Yüksek Tanımlı Multimedya Arabirimi (HDMI), HDCP ile 2 adet Dijital Görsel Arabirim konnektörü (DVI-D), 1 adet DisplayPort (DP), 1 adet Video Grafik Dizisi (VGA)
Bileşen Konnektörleri
1 adet USB 2.0 yukarı akım bağlantı noktası, 4 adet USB 2.0 aşağı akım bağlantı noktası, 7'si 1 Arada Ortam okuyucu
Dell Soundbar için DC güç konnektörü

STAND
Yüksekliği Ayarlanabilir stand, eğme, döndürme ve yerleşik kablo yönetimi

YERLEŞİK AYGITLAR
Ortam Kartı Okuyucu ve USB 2.0 Yüksek Hızlı Hub (1 adet USB yukarı akım bağlantı noktası ve 4 adet USB aşağı akım bağlantı noktası ile)

BOYUT VE AĞIRLIK
Stand ile Boyutlar (Y x G x D) : 481.3 mm (compressed) ~ 571.3 mm (extended) x 694.5 mm x 211.3mm / 18.95 inches (compressed) ~ 22.50 inches (extended) x 27.34 inches x 8.32 inches
Standsız Boyutlar (Y x G x D) : 453.3 mm x 694.5 mm x 94.4 mm / 7.85 inches x 27.34 inches 3.72 inches
Ağırlık (yalnızca panel - VESA montajı için) 9,3 kg (20,40 lb)
Ağırlık (ambalajlı) 14,46 kg (31,88 lb) (kutunun üstünde 15.1kg yazıyordu )

ELEKTRİK
Gerekli Voltaj: 100 - 240 VAC / 50 veya 60 Hz + 3 Hz / 2,5 A (Maks.)
Güç Tüketimi (Çalışır Durumda): 110 W (tipik) / 250 W (maksimum)**
(** Maksimum parlaklık, Dell Soundbar ve USB etkin durumdayken maksimum güç tüketimi.)
Güç Tüketimi Hazırda Bekleme / Uyku Modu: 2 W'tan az

Resimlere geçeyim; (bazı resimlerde boyutu ölçeklendirmek için 5tl kullandım)

-

-

-
Kutunun alt kısmında 4 adet plastik kilit var monitör ağır olduğu için alttaki kısım kalıyor kutuyu direk çıkartıyoruz

-
T240 çıkınca yerine oturmadı tabi yandakiler biraz dışarı taşmak durumunda kaldı (kullandığım masanın genişliği 137cm)

-
Kutu içeriği: DisplayPort kablosu, güç kablosu, Vga kablosu, monitör üzerindeki usbler ve kart okuyucu için usb kablosu, fabrika kalibrasyon raporu, kurulum cdsi ve klavuzları (ayrıca monitör üstüne direk takılı dual link dvi kablosu mevcut)

-
Monitörün görünür kısmının büyüklüğü

-
Kart okuyucu ve 2 adet usb girişi monitörün sol tarafında ayrıca ayak sabitken yaklaşık 30 derece sola ve sağa çevrilebiliyor

-
Sağ tarafta bir şey yok

-
Monitörün arka paneli, güç kablosu tarafından sırayla monitör için ayrıca satılan hoparlör için güç girişi, hdmidan aktarılan ses için ses çıkışları, dvi çıkışının hemen arkasında görünmeyen displayport çıkışı, 2 adet dvi çıkışı, vga çıkışı, 2 adet hdmi çıkışı, video komponent girişi, usb giriş ve çıkışları (çıkış görünmüyor son kablonun yanında)

-
Monitörün yüksekliği en yukardayken (yandaki monitör sabit ona göre yüksekliği tahmin edebilirsiniz)

-
Yükseklik en aşağıdayken

-
Yukarı doğru yaklaşık 30 derece çevirilebiliyor

-
Aşağı ise sadece 5 derece

-
Son olarak monitörü kurduktan sonra ayak kısmının resmini çekmeyi unuttum o da eksik olmasın diye netten bir resim ekliyorum

-
Karanlıkta diğer monitörlerle karşılaştırmak için bir resim (yandakiler Samsung 2333T PVA panel) (eski monitörüm Samsung T240 ile 2333T lerin çekildiği bir fotoğraf yok keşke olsa da koysaydım o zaman TN panel bariz bir şekilde griye kaçıyor ve fark edilir biçimde görülebiliyordu)

-
Bu ekleyeceğim 3 resim ise ips panelin hakikaten de yanlardan bakıldığında görüntü bozuluyor mu bozulmuyor mu diye testi
Not: Resimler aynı iso değeri (200), aynı odak (f 5), ve aynı exposure kullanılarak çekildi (1/25sn) tek değişen şey focal length (karşıdan 58mm, soldan 35mm, sağdan 40mm) Büyük ihtimalle görüntüdeki fark benim focal lengthleri aynı tutmamamdan kaynaklanıyordur ama gerçek gözle çok rahatsız etmiyordu. Kullandığım fotoğraf makinesi Nikon D90.
Karşıdan

Soldan

Sağdan

Monitörün açma kapama tuşu dışındaki tuşları dokunmatik ve elinizi yaklaştırdığınızda otomatik algılayıp ışıkları yanıyor çok güzel düşünülmüş ince bir detay bence.

Son olarak en başta da dediğim gibi monitörü daha kalibre etmedim ancak şuan default olarak güzel duruyor hatta parlaklık biraz gözümü yordu bile
Merhabalar herkese, full hd den daha yüksek çözünürlüklü monitör tavsiyesi verebilecek olan var mıdır? (ya da kullanan varsa bilgi paylaşırsa daha güzel olur)

Benim aklımda 2 model var Dell U2711 veya U3011, 3011e daha yakınım çünkü 16:10 2560x1600 daha geniş alan sunuyor onun dışında apple düşünmüyorum.

Alternatiflere açığım şimdiden teşekkürler
Merhaba

Konuyu tam olarak doğru yere açtım mı emin değilim ama sorunum ses ile ilgili olduğu için ve DH Garaj'ın altında ses ve görüntü sistemleri yazdığı için buraya açtım.

Sorunu şöyle kısaca açıklayayım:
2008 model ford mondeo titanium araca sahibim aracımın cd çalarında malesef 1-2 hafta öncesine kadar hiçbir problem yokken şu anda çaldığım cdlerde malesef stereo ses alamıyorum hatta mono ve sadece sağ öndeki hoparlörden ses geliyor. Orjinal cd de denedim kendi mp3lerimi track'e çevirip de denedim normal direk mp3 de çalmayı denedim 3ünde de sonuç aynı.
Radyo veya aux girişini kullanırken böyle bir sorun yok sadece cd çalarken var.

Tavsiyeleriniz nedir ? Durduk yere kendiliğinden oldu bende anlayamadım yardım edebilirseniz teşekkür ederim.
Merhabalar aracım şehir dışından alındı biz adanada yaşadığımız için plaka buraya aldırıldı aracın eski plakasını hatırlayamadığım için merak ettim şuanki plaka ile aracın eski (eğer varsa) kayıtlarına da ulaşabiliyor muyuz? (eğer oluyorsa plakayı vereyim )

edit: konuyu doğru bölüme açtım mı emin olamadım değilse özür dilerim
Merhaba herkese, benim trafikte olan (hayali) bir olay ile ilgili merak ettiğim bir durum var. Olay şöyle;

1) Öncelikle 2 araba var, araba A ve B. A arabasındaki yolculardan arkada oturanlar emniyet kemeri takmamış durumdalar. Bir kaza anında dolayısıyla arkada oturan yolcular normalde olması gereken hasardan daha fazla hasar alır. Bu durumda A arabasındaki sürücü suçlu mudur? (kaza, B arabasındaki sürücünün hatası yüzünden oluyor varsayıyoruz)

(1'e devam olarak)
2) Eğer kaza ağır yaralanma ve/veya ölüm içeriyorsa aynı durumda sürücü ve öndeki yolcu emniyet kemeri yüzünden kurtulursa (tabi ki yardımcı olarcaktır ama airbaglerden bahsetmiyorum) ve arkadaki yolcular bu kadar şanslı olmaz ise suç yine A arabasındaki sürücü mü suçlu olur?

Ekstra olarak bir arkadaşım şöyle bir bilgi verdi doğru mu bilmiyorum ama:

Arabada, diğer yolcular da sürücünün sorumluluğundadır. Onlara gelecek herhangi bir zarardan sürücü sorumludur, o yüzden hiç bir suçu olmasa bile A arabasında sürücü suçlu sayılır.
Ayrıca örnek olarak da Bilkent Üniversitesindeki mayfest sonrası Eskişehir Yolunda üstü açık arabadan uçan kızı verdi. (Buraya dikkat çünkü kesinlikle sürücü alkollü müydü değil miydi ne yaptığının farkında mıydı çok mu hızlıydısına girmiyoruz çünkü olay bu değil)

Sizlerin bu bilgi hakkında doğru mudur / yanlış mıdır bir bilginiz var mı acaba?

Son olarak herkese güvenli sürüşler diliyorum, lütfen emniyet kemeri takmadan yola çıkmayın.

edit: imla hatası düzeltme
Merhabalar,

İlk defa araba alacağım bazı kriterlerim var ancak kararsız kaldım bir fikir verirseniz sevinirim

-bu tam olarak nasıl tabir ediliyor bilmiyorum ama şanzıman tipi olarak (KESİNLİKLE): ayak frenden kaldırıldığı zaman gitmeli (yani mesela arkadaşımda 308 auto6r var güya yarı otomatik ama gaza basmazsanız araba gitmiyor)
(ayrıca 4 ileri otomatikler tercihim değil hem az vites hemde oranları çok saçma oluyor bu yüzden yakıt tüketimi feci artıyor) (dsgleri bilmediğim için o konuda açıklama yaparsanız sevinirim en azından vw ve audi grubu araçlar hakkında fikrim olur çünkü golf ve a3 bu seviyede alınabilecek arabalar)
-fiyat aralığı 45-50
-donanımı mutlaka üst seviye olmalı
-sıfır araç büyük ihtimalle bu paraya olmaz o yüzden 2.ci el de olabilir
-dizel birincil tercih tabiki ama araç bulunmaması durumunda az yakan benzinli motor da olabilir
-çok beygirli öyle süper falan bir performansa ihtiyacım yok o konuda mütevaziyim
-tek kapı düşünmüyorum

çok şey istiyorum ama yine de bir fikir verirseniz sevinirim

bu arada aklımdaki araç yeni mondeo 2.0tdci titanium otomatik (aslında aklımdaki değil babam bunu düşünüyor )
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 466
İkinci El Bölümü Mesajları: 18
Konularının görüntülenme sayısı: 10.877 (Bu ay: 126)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 42 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.