D

Teğmen
26 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 2 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba,

Asus m50 marka laptop'um var. Bir gün bilgisayarı açtığımda fanın çok ses çıkardığını farkettim ve hiç kesilmeden devam ettiğini gördüm. Durup dururken karşılaştığım bu sorun o gün bu gündür devam ediyor. Şuanda işlemci sıcaklığım 39 derece, ekran kartı 51 derece yani ikiside gayet soğuk fakat fanım 5100rpm de çalışıyor ve hiç durmadan bu şekilde çalışıyor. Ses çok rahatsız edici.

Fanı çıkartıp temizledim, termal macunları yeniledim ki zaten işlemcim ısınmıyor yani ısı problemim yok ama yinede bir çıkartıp takmak istedim.

Isı sensörlerinde de hata yok çünkü üflediği hava oldukça soğuk, ısındığı zamanlarda nasıl hava üflediğini çok iyi biliyordum.

Yani bir şekilde fan ısı sensörlerinden bağımsız çalışıyor. Bunun üzerine farklı bir laptop'tan çıkarttığım işlemci fanını bilgisayarıma takıp denedim, o fanın da sürekli 4100-4200 rpm'lerde çalıştığını gördüm ki sanırım fanın çıkabildiği maximum hız bu kadar. Ama o da 4000'in altına hiç düşmedi.

Bunların sonucunda belki yazılımsal olarak hallederim diye düşünerek önce bios'a girdim. O kadar berbat bir bios ki 3-4 tane değiştirilebilir alan var, eski bioslar gibi değil. Fan ile ilgili hiç bir şey yok. Varsa yoksa boot, sata mode falan başka neredeyse hiç bir şey yok. Bunun üzerine bios'u son sürümüne güncelledim, onda da değişen bir şey yoktu...

Son olarak windows üzerinden programlar denemeye başladım ama neredeyse 15 tane denedim hiç birinin fan kontrolü etki etmedi. Sadece değerleri gösteriyorlar.

Bu arada şöyle bir bilgi de vereyim, bozuk değilken bilgisayar açılınca(ilk açılış) 1 saniye kadar hızlı çalışıp sonra rolantiye geçerdi, sonra ısınınca yavaş yavaş hızlanırdı. Bu bilgiyi de durumun windows ile ilgili olmadığını belirlediğim için söyledim.

Sonuç olarak ne yaptıysam başarılı olamadım. Yurt dışındaki 1000lerce site de dahil benim durumuma birebir benzer çözümler bulamadım.

Bu nedenle değerli fikirlerinize çok ihtiyacım var. Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim...
http://img227.imageshack.us/img227/4558/aaavs.png

Sizce sonuçlar normal midir?
Cpu usage bana biraz fazla gibi geldi.
Yorumlarınızı bekliyorum...
Merhaba,

Bir müşterimin bilgisayarında xp de takılmalar oluyordu. Bazen aşırı yavaş bazen hızlıydı. Mouse takılarak hareket ediyordu. İlk aklıma gelen sıcaklık la ilgili bir sorun olmasıydı ancak tüm sıcaklık değerleri normal gözüküyor. Yazılımsal birşey gibi de durmuyor, virus yok, bilgisayar yeni kurulmuş ztn vs. Bunun üzerine bende mevcut harddisk i çıkartıp başka bir harddisk takarak xp kurulumu yaptım. Yani sorun donanımsal mı yazılımsal mı anlamak için... Şuanda bir takılma olmuyor yeni harddisk te ancak benim sorunum değişti.

Şuanda eski harddisk i taktığımda windows yükleme ekranında kilitlenip kalıyor. Benim merak ettiğim bir bilgisayara format atınca ve kurulum yapınca acaba ram e de veri mi yazıyor. Aksi takdirde nereden anlayacak başka harddisk takılıp yeni yükleme yapılmış diye..

Umarım anlatabilmişimdir, o harddisk tede önemli veriler var ve yeni kurulum yapamam çünkü birsürü program var mesela novel in windows versiyonu kurulu, bunları tekrar kurmam demek çok uzun sürebilir, ondan öte beceremeyebilirim.

Bu konuda acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,

Bir yakınıma acer as7720g-602625mi model laptop aldık. Kullanmaya başladıktan yaklaşık 2-3 ay içerisinde laptop aşırı ısınmadan kaynaklı kapanmaya başladı. Bunun üzerine ben yazılımsal olma ihtimali ni düşünüp yeniden yükleme yapıcaktım ancak artık kurulum ekranına bile gelemeden ısınıp kapanıyor.

Garanti kapsamında tamire göndereceğim ancak önce içerisindeki bilgileri kurtarmam gerekiyor, bunun için bootable bir kaspersky cdsi ile bilgisayarı açıp yedek almaya çalıştım. Bahsettiğim kaspersky cd sinin içindeki a43 file managment adlı bir programı ile harddisk e ulaşılabiliyor ancak harddisk de c yi ve d yi göremiyorum. Ufak bir ihtimal de olsa harddisk in bozulma olasılığını düşündüm ancak bu biraz mantıksız geliyor.

Neyse asıl merak ettiğim konu şu, ben bu bilgisayarın harddisk ini söküp, bir taşınabilir diskin içine takıp bilgileri kurtarmayı düşünüyorum, eğer böyle yaparsam laptop un garantisi bozulurmu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..
Üstadlar,

Çalıştığım şirketteki bir bilgisayarı xp cdsi ile açıp format attım, formatı atıp kurulum dosyalarını yükledikten sonra yeniden başlatıp kurulum ekranı gelmesi gerekiyor. Tam burada mavi ekran a geçip video sürücüsü başlatılamadı diye bir hata mesajı veriyor(0x000000B4) diye bir mesaj. Sonra bu mesaj ekran da 1 dk kadar kalıp bilgisayar kapanıyor.

Bu sorun ne ile ilgili olabilir? Bana göre donanımsal bir sorun ama sizin fikirlerinizi almak istiyorum.

Saygılarımla
Merhabalar,

1000 -1200 tl arası bir sistem toplamak istiyorum. Forumu araştırdım ama herkesin istekleri farklı olduğu için istediğim yanıtı bulamadım hatta daha çok kafam karıştı.

Günümüz oyunlarını çalıştırabilecek(ortalama düzeyde) ve normal gündelik işlemlerin yapılacağı bir pc olacak.

Öncelikle işlemci tavsiyesi isteyeceğim. Yani amd mi olmalı, intel mi? Bir de modeli ne olmalı?(fiyat/performans açısından)

Ram olarak mutlaka ddr 3 ram mi almalıyım?

Birde ekran kartı tavsiyesi isteyeceğim..

Bu işlerden biraz anlıyordum fakat uzun zaman oldu bu yüzden piyasanın çok gerisinde kaldım. Bilgilerinizden yararlanmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar

Yeni bir multitap aldım. Yanında da kontorland in ucuz kollarından aldım. Kollar normal çalışıyordu, ps yi kapatıp daha sonra açıp oynamaya çalıştığımda kolların biri bozuldu. Durup dururken çalışan kol bir sonraki açılışta bozuldu. Neyse dedim olabilir. Başka kol aldım. Sora birkaç defa yeni kollarımla oynadım. Bir sorun yoktu. Aradan zaman geçti. Tekrar ps yi açtığım da kolların 2sinin daha çalışmadığını gördüm. Daha doğrusu taktığımda ps görmüyor. Durup dururken kollar neden arızalanır. Ayrıca içlerinden bir tanesinin usb girişi de var. Usb ile pc ye bağladığımda bir sorun yok, çalışıyor. Neden olabilir sizce?
Merhabalar

Bir reklam işi için kuvvetli bir sistem kurdum. 2gb ramı olan, dual core işlemcisi olan vs. vs. bir sistem. Bu sistem üzerinde sürekli video dönüyor. Ve günceleştirmeler, güvenlik duvarı vs. herşey kapalı. Sürücüleri dışında başka yüklü hiç birşey yok sadece uzak bağlantı kurmak için logmein programı ve radmin programı kurulu. Bunun dışında hiçbir program kurulu değil. Bu sistemim yaklaşık 7-8 aydır sorunsuz çalışıyordu fakat son zamanlarda yani yaklaşık 1-2 aydır sürekli kendiliğinden kapanıyor. Olay görüntüleyicisini inceledim fakat hiçbir hata kaydı bulamadım. Şuanda öyle bir duruma geldiki, açtıkan 40-45 dakika sonra kendiliğinden kapanıyor. Sizce bu sorunun kaynağı ne olabilir. Fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler...
Öncellikle şunu sölemeliyim ki Allah sizleri vistadan korusun.

Umarım doğru yere yazıyorumdur. Xp deki outlook express klasörlerimin yedeğini aldım. dbx uzantılı olan bu dosyaları yeni laptopuma aktarıcam. Yeni laptop da vista kurulu dolayısıyla da outlook yerine windows mail adında bir programa geçmişler. Hiç bir şekilde outlooktaki klasörlerimi bu windows mail e nasıl aktarabilirim. Uzun zamandır uğraşıyorum fikirlerinize çok ihtiyacım var. teşekkürler

Bu arada vistayı sevmemin iki önemli nedeni;
1-Çok yawaş(sistemim core2duo 2.0ghz işlemci, 2gb ram)
2-Yenileştirmeler güzel ama eski programlar için desteği yok.
Biraz araştırdım ama bulamadım konu açıldıysa özür dilerim.
Airties 211 modemim var ve birde ap301 access pointim war. Benim merak ettiğim bu ikisi arasında kablosuz bağlantı kurup access point üzerinden internete çıkabilirmiyim? Bir diğer sorum da modemler arasında kablosuz bağlantı kurabilirmiyim yani örnek olarak diyelim 5 tane modemim var bunları çizgi halinde 500mt alana koydum diyelim ki, bu modemleri birbirlerine kablosuz olarak bağlama imkanım varmı? yani sonuçta iki uçtaki modem birbirini görücek... şimdiden teşekkürler
Hakkında
Forum İmzası:
Asus N550JV-CN240H + Samsung Pro Sata 250 GB
Windows 8 + Mac Os X Mavericks
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 110
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 66.855 (Bu ay: 127)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.