Yüzbaşı
25 Eylül 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 123 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Öncelikle bu satırları TurkNet genel merkezinde iki kez gitmiş, forumda TurkNet'e yapılan haksız eleştirilere cevap vermiş birisi olarak yazdığımı belirtmek istiyorum.


Aylar önce arkadaşıma tavsiyemle o veya bu şekilde TurkNet bağlatmayı başarabilmiştik. Arkadaşımla yazılımcıyız, yani hayatımız internet. Santrala uzak olduğundan VAE ile 7-9 mbps alabildik. Neyse yapılacak bir şey yok derken hiçbir şey sorulmaksızın YAPA'ya alındık. Yapa hızımız 6-7 mbps. Uzatmamak için kısa geçiyorum, YAPA'da da kopma sorunlarıyla boğuştuk. Ara sıra koparak can sıkıyordu ama neyse ya uğraşmayalım dedik ama artık buraya kadar... Olay örgüsü burada başlıyor.26.11.2020 DSL ışığımız söndü. Hemen destek talebi yaşayıp neden kopma ve bu sorunların olduğu soruldu. Otomatik TT'ye iş emri açıldı.

27.11.2020 Ertesi gün zorlamamız sonucu bir insan cevabı alabildik. Cevap çalışmamız sürüyor.

28.11.2020 Sorunu genel arızaya bağlayan sistem mesajı alındı. Sabah TurkNet tekrar TT'ye iş emri açtı. Öğlen 2 mbps olacak şekilde internet geldi.


Burada daha önce TurkNet'e on küsür insan geçirmiş ve sorunlarıyla teker teker şahsen uğraşmış biri olarak tecrübelerimle sorunun TT'nin fiberleşme çalışması sonucu YAPA kablolarının dolaştırılması olduğunu anladım. Mesafe uzayınca internet felaket hale geldi. Hız 2 mbps'ye düştü. Hemen port sorguladık şansıma VDSL port olduğunu fark ettik. VDSL port talebimizi ilettik. İşlemlere başladık dendi.


30.12.2020 Geçişimizin başladığı söylendi. İki gündür ne yapıyordunuz acaba?

02.12.2020 Israrımız sonucu geçişin ortalama 7 gün süreceği söylendi.

07.12.2020 Yine her gün yazarak halen TT onayı beklendiğini öğrendik.

12.12.2020 Aradaki 5 gün boyunca mesajlara hiçbir yanıt verilmedi. İç tesisat için ekip yolladık dendi. Ekiplerin randevu için aramasını bekledik.


Bu arada buralardan cevap verilmeyince twitter'dan yazan arkadaşım sessize alındı. OIM'de yazma limiti kondu. Yani OIM'e yazması engellendi. Yeni Twitter hesaplarıyla yazıldı aynı işlem onlara da uygulandı.


15.12.2020 Gelen ekip TT tarafında sorun olduğundan DSL sinyali gelmiyor dedi. TT'ye iş emri yollandı.

16.12.2020 TT sorun bizde değil diye sistem mesajı yolladı.Sorun ne TT de ne TurkNet'te sorun her faturasını zamanında ödeyip engellenen bizde! Hiç bir küfürümüz yokken hemde! Parasını verdiğimiz müşteri hizmetlerine yazamıyoruz. Üstelik iş gereği 300 liralık mobil veri harcandı.


18:12.2020 Son üç günde 3 kere TT'ye iş emri gitti ve TT sorun Turknet kaynaklıdır diye cevap verdi.Destek Numarası : 38783998

Müşteri No : 1581470


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/23/3c/f6/233cf6b8a0e445661e17224624594be5.png&t=0&width=480&text=1


Genel müdürünüze kadar şu MH'nizi düzeltin diye insan gibi anlattık. DNS sorunu, 3 ayda bir genel arıza, VoWifi sorunu, müşteri hizmetlerinin telefonla aramadan bile yavaş çalışması. Yeni nesil mh eski nesil çağrı merkezinden bile kötü çalışıyorsa siz bu işi beceremiyorsunuz demektir. (Çağrı merkezini desteklemiyorum sadece siz ondan da betersiniz)


Burada sövmüyorum çünkü biliyorum ki suç burayı okuyan çalışan arkadaşların değil. Suç bu saçma sistemi yeni nesil diye yutturmaya çalışan yöneticilerde.

Asus dizüstümüz garanti süresi boyunca iki kez önce menteşe vidaları olmak üzere muhtelif yerlerinden vida attı. İlkinde vida atmaktan kaynaklı alt kasa zarar gördü, değiştirildi. İkincisinde olayı bildiğimizden vida atmaya başlamışken hemen garantiye götürdüm. Israrla menteşe sisteminde bir sorun olduğunu söyleyip değişim istememe rağmen müşteri memnuniyeti için eksik vidaları taktıklarını servis raporuna yazıp, bilgisayarı geri verdiler.

Teknik servisden görevli teknikeri çağırttım, sorunun vida takmakla düzelseydi, benim de bilgisayar teknikeri olduğumu vidaları değişiminin pekala kendimde halledebileceğimi söylememe rağmen; "sorun olursa buradayız, bilgisayarın ekranını yandan değil tam ortadan açın. Kullanım klavuzunda öyle yazıyor" dedi. :D

Bilgisayarını nasıl açacağım konusunda akıl alınca sinirlenip, nerede yazıyorsa göstermelerini istedim. Gösteremediler. Garantinin son günü olduğunu yine bu sorun gerçekleşiceğini söyleyip bilgisayarı alıp çıktım.

Bilin bakalım sonra ne oldu ? Evet, aynı sorun garanti bittikten sonra yine oldu. Tabi ben aa pardon biz sizi dinlememişiz deyip bedava yapmayacaklarını bildiğiminden gidip eksik vidalarımı almaya baktım. Çevremdeki bilgisayarcılarda bulamayınca servise (SMSinfocomm) ücreti karşılığında almak için gittim. Bana müşteriye yedek parça satmadıklarını, bilgisayarı getirip 108 lira servis ücreti ödemem gerektiğini söylediler. Bende 6502 sayılı kanuna ve satış sonrası hizmetler yönetmeliğine göre bana yedek parça satmamak gibi bir ihtimallerinin olmadığını söyledim.Danışmadaki arkadaş atarlanıp satmıyoruz diye diretti. Bende tutunak tutalım o zaman deyince tutanak falan yok gibi söylemlerde bulundu. Hemen Asus Türkiye'yi arayıp konu hakkında şikayetçi oldum. Bir haftadır yanıt yok.
Teknobiyotikten topladığım sistemde ASRock X570 Phantom Gaming 4 anakartını kullanıyorum. Öncelikle sitede bulununan versiyon 3.0 BIOS'a güncelledim ancak sorunlar hala devam ediyor.

Sistemim;
-AMD Ryzen 5 3600X.
-ASRock X570 Phantom Gaming 4.
-Adata XPG Spectrix S40G RGB 1TB.
-Galax RTX2060 6 GB (1-Click OC) 192Bit GDDR6.
-Aerocool 500W 80+ aktif PFC RGB LED güç kaynağı ae-cylnP500.

Sorunlar;

-BIOS'da Fast Boot'u etkinleştirseniz, CMOS'u sıfırlamadan tekrar BIOS'a giremiyorsunuz. Firmayı aradım. Klasik tuşları söylediler ama çözüm olmayınca sözde müşteri hizmetleri olan, aradığımda çalmayan bir numarayı verdiler.

-Fast Boot'a alırsanız, anakartın üzerindeki gigabit lan port kafasına göre çalışıyor. Aygıt yöneticisinde göremeyince CMOS'u sıfırlayıp, fastboot açmadan denedim, sorunsuz çalışıyor ama nasıl bir bug oluşuyor, anlamadım. İkisi de alakasız şeyler. ASRock'un forumunda aynı sorundan pek çok konu açılmış. Çözenlerde(!) Benim gibi CMOS sıfırlamış. Bugün fast boot açık olmasada birden bire port kendini kapattı. Bilgisayarın güç kablosunu çekip, 10 saniye açma tuşuna bastım. Sonra tekrar güç kablosunu takıp yeniden başlattım, düzeldi.

Aynı sorunu ASRock resmi forumunda başka kullanıcılarda raporlamış ;

Kullanıcı sorunu yeni bir anakarta geçerek çözdüğünü söylemiş.http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=13781&title=x570-pg4-lan-problem

Sorunu yaşayan birkaç kullanıcı tartışıp, sorunun anakartın Windows'a lan donanımını tanıtamaması olduğunu karar verip, BIOS'un 1.30 sürümünde elle driverı yüklemişler, sorun çözülmüş ama aynı yöntem sürüm 3.0 BIOS'ta işe yaramıyor. İlla fastboot devre dışı kalacak.
http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=12050&title=x570-gaming-phantom-4-no-ethernet-detected-win-10


Bugün bu bilgilerle mail attım, global foruma sorunları yazdım. Henüz bir dönüş yok.
TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler, Covid-19 nedeniyle uzaktan çalışma modeline geçtiklerini Twitter üzerinden duyurdu. Anlamı zorunlu olmayan herkes evden çalışacak. Aynı şeyi @millenicom ve @Alper Karaer - Millenicom'dan da bekliyoruz.

Arkadaşlar yarın matlab sınavım var. Hoca önceden çalışmamız için sorular verdi ancak şu 3 soruyu bir türlü çözemiyorum. Çözümleri gösterirseniz sevinirim.

Merhaba forumdaşlarım,

05.04.2019 Cuma günü Türknet genel merkezine DH Buluşması kapsamında giden kullanıcılardan biriyim.


Öncelikle bizi çok güzel ağırlamalarından dolayı Enes beye (@TurkNetDestek) ve Türknetteki diğer çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. 3 saat boyunca neredeyse her ekibin başından birisiyle görüştük. Evet, arkadaşlar niye bizi aramıyorlar diye küfrettiğiniz kişilerle de görüştük, lütfen adamlara boşuna küfretmeyin, çok kibar adamlar tanışsanız seversiniz. Yazının ilerleyen kısımlarında neden böyle düşündüğümü anlayacaksınız. Bu yazı benimle birlikte etkinliğe katılan @ssendogan değerli katkıları ile hazırlanmıştır. Konuşulan konularda eklemeyi unuttuğumuz kısımlar olursa gelen arkadaşlar pm veya yorum olarak bana bildirirse eklerim. Dinlene dinlene yazdım, beğenirseniz uplayında herkes faydalansın.


 • Bireysel kullanıcılara Türknet fiber mi geliyor?

  Güncelleme 19.02.2020 : Bu konuda bir senedir hiç bir gelişmenin olmaması nedeniyle gelmiyor diye kabul ediyorum.

 • Müşteri hizmetleri sorunları konusu...

  En büyük eleştiri aldıkları kısım kesinlikle. Hatta kendi aralarında 'allah belanızı versin' diye bir mim bile oluşturmuşlar. Aslında konuya arama merkezi (call center) ve gerçek müşteri hizmetleri arasındaki farkı anlayarak başlayalım. Arama merkezini aradığımızda karşımıza işi temel olarak arızamızın kaydını alan kişi yani çözümden daha çok anlık sinirlenip bağırma şansı bulduğumuz insanlar karşımıza çıkıyordu. Türknet AKK'yi diğer servis sağlayıcılardan önce kaldırınca, haliyle Türknet'e bir müşteri akını oluştu. Bu da müşteri sayısındaki dikey artış nedeniyle arama merkezlerinde uzun bekleyişler getirdi. Arada tek işi şikayetin kaydını almak olan bu yapıya Türknet 2 milyon ₺ ödemesine rağmen yanlış anlaşılmalar nedeniyle daha çok sorun ürettiğini fark etmişler. Onun yerine buradaki insanlar yerine sesli kayıt ve online işlemler üzerinden şikayetleri almaya başlamışlar. Pratikte bir fark yok ama kullanıcı psikolojik olarak arayıp bağıracak biri bulamadığından sanki fark edermiş gibi hissediyor. Yani sözüm ona müşteri hizmetleri yok değil, hatta burada çalışan sayısını da arttırmışlar. Sadece gereksiz mali külfet yaratan arama merkezi kaldırılmış. Siz bir kayıt bıraktığınızda sistme otamatik olarak testleri yapıyor, böylece hem siz hemde hatayla ilgilenen çalışan testin sonuçlanmasını beklemiyor. Herkesin Türknete geçiş hikayesini teker teker dinlediler, gruptaki en dertli kullanıcılar olarak ben ve @ssendogan yaşadığımız tüm olumsuzlukları acımazsızca söyledik. Çoğu sorunun TT tarafından yapılan yanlışlardan dolayı kaynakladığını @ssendogan arkadaşımızın yaşadığı sorun üzerinden açıkladılar. Aynı hata sonucunda yalın internetten Türknete geçen 3000 kullanıcı daha etkilenmiş. Ben şahsen hem kendilerine, hemde TT'ye baya giydirdim . Topu düşürdükleri, hatalı oldukları kısımları kabul ettiler. Şuan ki müşteri hizmetlerindeki sorunlarında farkındalar, müşteri hizmetleri deneyimini olumlu yönde attırmak içinde mali külfeti neredeyse 2 katı olacak bir ekiple anlaşmışlar. Bu ekip için forumda bir iş ilanı bile var.

 • Yeni müşteri hizmetleri sistemi nasıl olacak?

  Turkcell platinum hizmetini bilen bilir. Fazladan ücret ödeyerek kendinize özel müşteri hizmetleri personeline sahip oluyorsunuz. Yani tüm sorunlarınızı aynı kişi çözüyor böylece sorununuz daha kolay çözülüyor. Turkcell bunu 5 bin kullanıcı için 1 destek elemanı ayırarak yapıyor. Türknet'in şu anki destek ekibi her 3 bin kişiye bir destek elemanı atmaya izin veriyor. Turkcell platinum kullananların fazladan ücret ödeyip aldığı hizmetin daha iyisini bize varsayılan şekilde verecekler.

  Güncelleme 19.02.2020 : Bu tarihe kadar bu uygulamanın yapılmadığını görüyorum. Gelmeyecek olarak kabul ediyorum.

 • Neden izinsiz bir şekilden VAE'den YAPA'ya geçiriliyoruz?

  Güncelleme 19.02.2020 : Eski uygulamaya son verildi. Kayda değer hız düşmesi yaşarsanız tekrar VAE'ye geçirilme talep edebilirsiniz.


 • Sene başındaki hız düşüşleri ve yüksek pingler

  Forumda ve sosyal medyada sene başı gibi yüksek pingler ve hız düşmelerini daha çok görülür olmuştu. Bunun nedeni ise 2019'da BTK'nın kotaları kaldırma kararı ile telekomun yüksek fiyatlarından kaçan bir sürü kullanıcının Türknet gibi alternatif operatörlere akını. Türknet'deki yöneticiler bunu olacağını zaten önce tahmin ettiklerini ve bu nedenle buna göre cihaz siparişini verdiklerini ancak Trump'ın Çinle kavgası sonucunda Çindeki network üreticilerinin kullandığı ABD lisanslı broadcom chiplerinin temininde sorun çıktığından fabrikaların cihaz üretmediğini ve bunun sonunda siparişlerin geciktiğini söylediler. Türknetle birlikte diğer Türk telekom dahil tüm servis sağlayıcılarda aynı sorunlar vardı. Yani olayın arkaplanında devlerin kapışması varmış. Neyse ki cihazların gelmesi ile sene başında 130 gbps olan altyapıyı 170 gbps'e geçirmişler. Yakın zamanda yaptıkları bir sipariş sonucunda bu band genişliğini 300 gbps'e çıkartıcaklarını söylediler. Her 3 ayda bir altyapılarını sipariş ettikleri yeni cihazlarla güncellendirdiklerini ilettiler.

 • IPV6 ne zaman geliyor?

  IPv6 kullandığın modemden tutta yazılıma kadar hepsinin desteklemesi gereken bir teknoloji ancak buna rağmen dünyada ipv6 getiren ilk 10 servis sağlayıcıdan biri olmayı istediklerini söylediler. Kesin bir tarih veremiyorlar. Ar-ge de çalışılıyormuş. Bu arada ipv4 için ek ücretli verilen statik ip hizmeti ipv6 kullanabilen kullanıcılar için ipv6 statik ip ücretsiz verilecekmiş.

 • Türknet öncülerine özel Whatsapp destek hattı açıldığı iddiası.
  Evet bu doğru, hatta buluşmaya gitmeden önce bende bunu forumdaki bir konudan öğrenip iyice bilenmiştim, orada da bunu dile getirdim. Kendileri ise bu isteğin önce kullanıcıdan geldiğini, buna mütakip böyle bir çalışma yapıldığını söylediler. Hatta ilk 100 Türknet öncüsüne baktıklarında 7600 müşteri getirdiklerini görmüşler. Adamlar bayi gibi çalışmış, Türknette biz nasıl bunlara bir güzellik yapmayalım diyor. Ben şahsen hak verdim. Bende olsam aynı şeyi yapardım.

 • Telkoder ne oldu ?

  Bilmeyenler için telkoderin ne olduğunu anlatayım. Telkoder yani Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, TT'nin altyapı üstünlüğünü kırmak için diğer servis sağlayıcıların iş birliği yapmak amacıyla kurduğu dernektir. En azından kurulduğunda bu fikirle ortaya çıkılmıştı. Ne oldu diye sorduğumda pratikte bir şey olmadığını söylediler.

 • Fiyatlara ne kadar zam gelecek ?

  Fiyatlara zam geleceği kesin bir zaman veya bir rakam vermediler. Sadece her daim TTnetten ucuz olacaklarını söylediler.

  Güncelleme 19.02.2020 : Zam geldi 76 lira oldu.

 • Fazladan ve ilginç olarak...

  Türknet son 4 ayda kullanıcı sayısını %30 arttırmış. Bunda TT'nin çok sevdiği fiyat politikasının etkisi var tabi . Önceki ay bakır kabloların çalınması nedenli 1650 tane destek bildirimi açılmış. Bazılarında hırsızları gördüklerini yazmışlarKonuşmada sık sık DH'deki yazıları okuduklarında, mecra olarak kendilerinde DH'nin diğer mecralardan daha özel bir yeri olduğunu söylediler.

Konuşma sırasında gazetecilik deyimi ile off the record bilgilere de ulaştık ama bunları tabiki burada yazamıyoruz. Eğer sizde bu bilgileri edinmek isterseniz, sıradaki DH buluşmasını kaçırmayın.
Hakkında
Konum: İstanbul,Sancaktepe
Meslek: http://haydarsahin.com
İlgi Alanları: PHP,Laravel Framework, Teknoloji, Bilim, Kültür
Forum İmzası:
"Nasıl düşüneceğini bilmek, sadece ne düşüneceğini bilenlerin çok daha ötesinde olmanı sağlayacaktır."
-Neil deGrasse Tyson
Forum İkinci El İmzası:
"Nasıl düşüneceğini bilmek, sadece ne düşüneceğini bilenlerin çok daha ötesinde olmanı sağlayacaktır."
-Neil deGrasse Tyson
Sistem ve Tercihleri
ISS
TurkNet
Notebook
Dell
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 10 ay
Mesaj Sayısı: 318
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 336
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 92)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 114 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.