Teğmen
28 Haziran 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 37 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Herkese merhabalar, ben yeni bir SSD aldım inşallah geldiği zaman HDD'den SSD'ye klonlama yaparak bilgisayarımı aynen formatlamadan kullanmayı düşünüyorum ancak 2 ay boyunca. İki ay sonra sıfırdan format atmayı düşünüyorum sorum şu ki bilgisayarımı alalı 1.5 sene oldu ve hiç format atmadım. Sıfır ve orjinal windowsu ile geldi ve şuanki Windows'un product key'ini (OEM) bir uygulama yardımıyla kopyaladım. Sıfırdan bir Windows kurulumu yapsam USB'den onun aktivasyon koduna şuanki keyimi yazsam Windowsum şuanki ile aynı olur mu? (Aynı bilgisayar için, farklı bilgisayara aktarım yapmayacağım sadece HDD'den SSD'ye olacak.)

Merhabalar, ben HDD'den SSD'ye geçiş yapacağım ve HDD'mi Windowsuyla beraber hiçbir format gereksinimi duymadan (şuanki windowsum önemli) SSD'ye aynen klonlamak istiyorum. İnternette baktığım örneklerde hep Sata'yı USB'ye dönüştüren aparatlar ile SSD'yi bilgisayara bağlayıp HDD klonlaması yapılmış ancak bu aparatı almak istemiyorum. HDD Caddy denilen laptobun DVD yerine HDD takılabilen bir aparat aldım ve halihazırda dolu olan Windows'lu HDD'yi buraya (veya SSD'yi) takıp ekstra bir kabloya veya aparata ihtiyaç olmadan direk bilgisayar içindeyken bunları klonlayabilir miyim? Ardından SSD'yi birincil olarak seçip Windows'umu artık onda kullanmak istiyorum, diğer HDD'yi de boşaltmak. Yani yeni aldığım SSD'yi mevcut HDD slotunun yerine takıp, HDD'yi de DVD Sata kısmına takıp bilgisayarı HDD ile açıp, önce klonlama yapıp, klonlamanın ardından normal HDD slotunda durmakta olan SSD'yi birincil olarak ayarlayıp kullanmak istiyorum. Mümkün mü?

Merhabalar herkese, ben HDD'den SSD'ye geçiş yapacağım ve Laptobumun şuanda HDD takılı olan slotuna SSD'yi takıp, HDD'yi de DVD slotuna takmayı düşünüyorum. Ancak hiçbir verim kaybolmadan tüm Windowsu ve içindekileri de aynen SSD'ye aktarıp bilgisayarımın ana diskinin SSD olmasını istiyorum. Sorum şu ki SSD'yi HDD'nin yerine taktığımda HDD'yi de DVD'nni yerine taktığımda bilgisayarı ilk açtığımda HDD'nin soketinin yerinde SSD olduğu için SSD üzerinden mi açılır, yoksa DVD slotu yerine bağlamış olduğum ve içinde Windows kurulu olan HDD'yi mi açar? Bu konuda hangi adımları takip etmeliyim, verilerimi aynen nasıl SSD'ye geçirip Windowsu SSD üzerinden çalıştırabilirim? Windows lisansım veya programlarımın verileri bozulmadan SSD'ye nasıl aktarıp ana sürücüm haline getirebilirim?


Lenovo İdepad 330 - 15IKB

Aldığım SSD --> Samsung Evo 870 500GB SATA3

Herkese merhabalar, ben yaklaşık 1 buçuk sene önce Lenovo Idepad 330 model bir Laptop aldım. Bu Laptobumun garantisi hala devam etmekte (4 ay kalmış). Şahsen HDD bazında yaşadığım yavaşlıklardan dolayı şikayetçiyim ve SSD'ye geçiş sağlamak istiyorum. Özellikle bir şeyleri kaydederken açarken bilgisayarda aşırı derece yavaşlama oluyor ve programları geç açıyor, yazma okuma hızı da oldukça yetersiz.

Soruma gelecek olursak;

Şahsen bir Samsung Evo model 500GB SSD almayı düşünüyorum ancak SATA - SATA3 - M.2 SATA - M.2 gibi seçenekler hakkında pek bir bilgim yok. Bu elimdeki bilgisayara göre hangi model SSD'yi almalıyım, SATA - SATA3 mü yani ne olmalı ve kalınlığı boyutu kaç inç kaç milimetre olmalı uyumlu olması için?

Laptobumun model numarası Lenovo İdepad 330-15IKB ve şuanki mevcut Hard diskimin modeli TOSHIBA MQ04ABF100

Arkadaşlar sizce 2400-2500 lira maaş ile İzmir'de 850 lira kirası olan 1+1 bir evde tek başıma çalışarak normal bir seviyede yaşayabilir miyim? Sizce masraflarım ne kadar olur?

(Not: Sevgilim ile farklı şehirlerdeyiz okul bitince İzmir'e gidip onun olduğu şehirde yaşamayı planlıyorum. Orada bir miktar adam akıllı bölümümle alakalı normal bir iş bulana kadar asgeri ücretle herhangi bir yerde çalışmayı düşünüyorum. Sonrasında da evlenip maaşlar birleşecek zaten.)

Arkadaşlar 19 yaşındayım elimdeki uzun süreli bir problemden dolayı hastaneye gitmek zorundayım 1 aydır iyileşme göstermiyor. Hastaneye randevu almadan gitmem gerek çünkü randevi vermiyor, sabah erken saatte kalkıp gitmem gerek. Ancak 20 yaş altına çıkma yasağı var, polis minibüsü durdursa kimlik falan toplasa ki bunu ara ara yapıyorlar bir problem olur mu?
Whatsapp'ta başka birinin mesajını başka birine ileteceğim (mesajı ilet kısmında) zaman sık görüşülenlerde 3-4 gündür görüşmediğim (ondan farklı kişilerle mesajlaştım arattım vs) ama sürekli o kişinin üstte gözükmesinin nedeni nedir? (Önemli dalgaya almayın) Nedenini merak ettim, profiline girilip bakılma ile alakası olabilir mi ben onunkine bakmadığım halde hep üste çıkıyor.
Öncelikle hepinize merhabalar. Ben 18 yaşındayım ve liseden yeni mezun oldum. Mezuna falan kalmadım direk istediğim bölüme üniye geçişimi yaptım. Yazın bol bol arkadaşlarımla takılıyordum, geziyordum. Her gün dışardaydım. Hepsi de yakın arkadaşlarım. Hepsiyle çok iyiydik, çok güzel günler geçirdik. Hepsini lisede tanıdım. İlişkimizi bitirmeye hiç niyetimiz yok, umarım üniversiteden sonra da devam edecek ama asıl sorun şurada. Üniversiteye geleli 1. ayım. Birinci ayım olmasına rağmen adam akıllı bir arkadaş grubuna dahil olamadım. Okulun ilk günlerinde okul açılmadan tanıştığım bir arkadaş grubu vardı ve onlarla iyiydik. Okul çıkışları gidip takılıyorduk falan filan. Sonradan bu arkadaşlar ben de dahil onlara hibçir kötülük yapmamamıza rağmen gayet normal olmamıza rağmen kendi aralarında gruplaştılar ve bizi buna dahil etmediler. Ardından açılan wp gruplarına girmek istedim ve beni aldılar. Benden sonra birkaç çocuğu daha aldılar. Bundan sonra bir anda gruptaki sohbetler kesildi. Duydum ki yine grup açmışlar :D Ben de dedim bunlarla takılmayayım. Bunlardan bize hayır geleceği yok. Yanımda takılan bir çocuk var. Sadece okul içinde görüşüyoruz ve evi çok uzak olduğu için dışarıya çıkamıyoruz. Onun yanında 2 tane daha çocuk var ve o çocuklara da ne zaman akşam buluşalım dışarıya çıkalım desem mutlaka bir işleri oluyor. Sinemaya gidelim şu filme desem o film için başkasına söz vermiş oluyorlar falan filan. Ya yurt arkadaşlarıyla takılıyorlar ya da başkalarıyla bilmediğim. Tek başıma kaldım. Sınıftaki herkes kendi grubunu bulmuş. Başkasının arasına katılayım desem herkes gruplaşmış nasıl katılınır ki? Hepsi kendi halinde 3er 4erli 5erli geziyorlar. Yurtta bir şeyler yapayım desem yurt arkadaşım bütün gün bilgisayar başından kalkmıyor. Aşağıda da benden 5-6 yaş büyük tayfa takılıyor. Yurdun eski babaları hepsi birbirini tanıyor kendi halinde sohbet ediyorlar. Dışarı çıkamıyorum, gezemiyorum eğlenemiyorum samimi insan bulamıyorum. Liseyi özledim çok özledim acı çekiiyorum. Eskisi gibi olamamaktan korkuyorum. Eski arkadaşlarımla tekrar görüşememekten. Hepsini çok özledim. Çıldırmak üzereyim okula git yurda dön dışında hiçbir şey yapmıyorum. Spora da ilgim yok. Bunaldım ağlamak istiyorum lütfen yardımcı olun. Kulüplere katıl desen kulüp etkinlikleri hep ders saatlerimle çakışıyor... Nolur yardım edin. (Aklımdakileri çok içten yazamadım yazmak istediklerim daha farklıydı ama bu kadarı kelimelere dökülebildi işte..)
Mouse'nin USB'sini laptop'A ilk aldığım zaman takmıştım. Laptop'u alalı 5 gün falan oldu. Yuvaya sokarken çok zor soktum, 2 USB yuvasına sahip ve ikisi de zar zor giriyor tüm USB'ler. Bir yuva soka çıkara kendine geldi şuan normal şekilde kullanıyorum anack o mouse'nin USB'sini taktığım yuvadan o USB'yi geri çıkaramıyorum. Laptop kopacak USB çıkmadı. O kadar çektim ki USB'nin içi çıktı resmen demiri içinde kaldı kalacak. Ne yapmalıyım?
Aynı anda hem ea'dan hem de sözelden tercih listemi oluşturabilir miyim? Mesela 1-5 arası en istedim ealar tutmazsa 5-10 arası en istedim sözelleri yazsam...
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 107
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 154
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 7.351 (Bu ay: 489)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.