Çavuş
14 Ekim 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 63 (Bu ay: 0)
Gönderileri
arkadaşlar webdenal.com isimli alışveriş sitesinden bilgisayar parçaları almak istiyorum sikayetim var sitesinde ürünlerin bozuk geldigi bozuk ürün değişiminde ve para iadesi konusunda oldukça sorunlar yaşanlar var kargo sorunuda eklenebilir.amacım önceden bu siteden bilgisayar parçası almış arkadaşlar aldıgı parçalarda sorunlar oldumu önceki söylemimde kullandıgım sorunlarda dahil daha değişik durumlarla karşılasanlar varmı sitede yaptıgınız alışverişlerde diliniz yandımı

olumlu ve olumsuz yaşanılanlar hakkında malumatlarınızı paylaşmanızı istiyorum

iyi forumlar
smart disk 1.5 tb haricimi kutusundan çıkardım içinden samsung 3.5 için 32 mb ön bellekli 5400 rpm hızında hdd çıktı sata 2 giriş neyse bağladım sisteme elimdeki ali hazırda beklemekte olan

1tb wd caviar black 64 önbellekli 7200 rmp hıza sahip sata 3 diskime sistemi kurdum

kurulum bittikten sonra bütün sürücüleri yükledim gerekli paket yazılımlarıda aynı şekilde yükledim

bir baktım flash belleklerdeki gibi yeni donanım tanındı uyarısının peşine sagalt köşedeki küçük simgelerde usb giriş sekli ve taktıgım sata 2 diski usb olarak görüyor çıkarma işlemi yapsam disk sistem dışında kalacak ol görüp neden anakarta baglı sabit disk vaziyeti alan hdd böyle görünür bulamadım aklımdaki küçük kısım ise harici olarak kullanılmasını saglayan bir yazılımın içerisinde mevcudiyetini koruması olarak yer etti sizce önceden harici simdi ise anakart sata2 girişine baglı bu hdd böyle davranmasının sebebi nedir ve nasıl düzeltilip tamamiyle sabit hdd konumu aldırabilirim

teşekkürler
merhaba arkadaşlar bir kaç siteye göz attım yalnız bilgilerin kişilerde farklı oldugu izlenimi dogrultusunda en saglıklı yöntemin bu çatı altında kullanıcı yorumları eşiğinde çıkacagı fikriyatı ile hareketle bu konuya birazda bilgiye açlığın yanına serpiştirilmiş merakla dalıyorum :D

şimdi gelelim asıl konumuza

a) 1.65 v ile 1.5 v ram voltajlarına sahip ramler arasındaki bilindik güç tüketimi masalı dışındaki farkları nelerdir ? artıları ve eksileri ?

b) ram mimarileri farklımı ?

c) diğeri ise ram voltajı arttıkça işlemcinin ömründen gider mi ?( bu soruyu başka bir forumdaki arkadasın söylemi üzerine ihtiyacen sormak durumunda kaldım elemana göre ram voltajı arttıkça işlemcinin ömrü azalıyormuş;miyadı dolmaya yakın 1.65 kullamalıymışsız bende tam 4x4gb 1.65 var ne halt edeceğim arkadaş )

d) 1.65 v ile 1.5 v voltaja sahip iki ayrı rami birlikte aynı sistem çatısı altında kullanabilir miyiz? (aynı mhz ve aynı gecikme değerlerine sahip)

e) 1.65 v değeriine sahip ramlerin hız ve geçikme değerlerini değiştirmeden 1.5 v çekip ramlerde veya herhangi bir donanımda bozulma yaşamadan kullanabilir miyiz?

f) ya da 1.65 v ramleri voltaj değerini 1.5 çekip mhz yükseltebilir miyiz?

e) ve f) sorularındaki olayların mümkünatı varsa yapılınca xmp voltaj kontrol özelliği olan ramlerde sorun teşkil edermi işlemler gerçeklesince bu özellik devre dışı mı kalır ?

birde ram kapasitesi yani gb artıkça yukarıdaki işlemlerin yapılmasına ne derece etkisi olur?

aklıma gelen soruları yazmış bulunmaktayım internette bu konuyla ilgili kaynak olmaması bir yandan belli belirsiz sahsi yorumlar kişiyi ister istemez yapacagı çalışmalar üzerinde etkisiz kılıyor keza tecrübe olayını yaşadıklarıda doğrumudur ayrı mevzu işin aslı hem konu üzerine bir kaynak teşkil hemde müşkilatıma bir merhem olması ile bilgisi ve tecrübesini esirgemeyen arkadaşlarımıza

teşekküler
merhaba bugün 13:00 itibari ile harici diskimi biçimlendireyip deyip piriform defragler programı ile başlatım yalnız hala birleştirme işlemi devam ediyor şuan %85 de bir sorun olabilirmi diyerek danışmak istedim

smartdisk 1.5 tb 32 önbellek 5400 rpm haricim neredeyse tamamiyle doluydu

anormallik varmıdır yoksa içi dolu yüksek alana sahip hddler için normal bir durummudur

Teşekkürler
merhaba arkadaslar elimde smartdisk gs3381 1,5 tb lık 32 mb önbellekli 5400 rmp hızına sahip bir hdd var bunu kutusundan ayırıp dahili olarak kullanmak istiyorum yalnız sistemimdeki wd 1 tb caviar black serisi 64 mb önbellekli 7200 rmp dönüş hızına sahip hdd ile donanımsal sorunlar yasarmıyım veri aktarımı vesairede zararları neler olur konu hakkında tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum

şimdiden teşekkürler
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 94
İkinci El Bölümü Mesajları: 26
Konularının görüntülenme sayısı: 3.455 (Bu ay: 0)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.