Şimdi Ara

Prey (2017) [PC ANA KONU] (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
362
Cevap
3
Favori
16.315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Prey biraz önce çıkışından bu yana geçen sürede ilk yamasını aldı,510 mb boyutundaki güncelleme ile büyük ihtimalle beta yamayı official olarak sundular.
  • Oyunu bitirdikten sonra Steam'de değerlendirmesini yaptım,oyun hakkında aklında soru işareti olanlar için burada da paylaşmak istedim,umarım yardımcı olur.

Prey E3’de duyurulduğundan beri takipte olduğum ve ön sipariş ile satın aldığım bir oyun. Oyunu Arkane geliştirdiğinden dolayı beklentim yüksekti çünkü bugüne kadar Arkane’nin kötü oyun yaptığını görmedim. Çıktığı andan itibaren oynamaya başladığım Prey’i 46 saat sonrasında %100 olarak bitirmiş bulunuyorum. Prey hakkında emin olduğum bir şey var o da önümüzdeki yıllarda bu mükemmel oyun klasik olarak anılacak. Arkane hikâye, atmosfer, grafikler, sesler, karakterler ve oynanış anlamında kısacası her konu da çok başarılı bir oyun geliştirmiş ve benim için Prey çoktan senenin en iyi oyunları arasına girdi.

Prey’in hikayesi son yıllarda gördüğüm en ilginç hikayelerden bir tanesi.Oyun 2035’de başlıyor fakat oyunun geçtiği yer olan Talos 1 istasyonun hikayesi çok eskiye dayanıyor,Prey’in dünyasında yaşanan tarihi olaylar bizim zamanımızda gerçekleşenlere kıyasla çok farklı gelişiyor.J.F.Kennedy A.B.D’nin suikasta uğrayan devlet başkanı Prey’in dünyasında ölmüyor ve Amerika’nın yatırımlarının uzaya yönelmesini sağlıyor, bir süre sonra Amerika,Sovyetlerle beraber Kletka isimli ilk uzay istasyonunu paylaşmaya başlıyor ve burada uzay hakkında araştırmalar yapıyorlar. Tarih 1964’ü gösterdiğinde Sovyetler Birliği dağılıyor ve Kletka tamamen Amerika’nın kontrolüne geçiyor, çalışmalar devam ederken uzaylılarla ilk temas 1965’de gerçekleşiyor ve insanoğlu Typhon ırkı ile tanışıyor tabii bu hoş bir tanışma olmuyor sonrasında Amerika Kletka’da Typhon ırkı üzerinde deneyler ve hakkında araştırmalar yapmaya başlıyor ve bu çalışmalar 1980’e kadar sürüyor, tarih 1980 gösterdiğinde Kletka’da Typhonlar kontrolden çıkıyor ve Amerika istasyonun kontrolünü kaybediyor,bu olay üstüne R.Reagon uzaya yönelik yapılan yatırımları kesip,uzay sektörünü özel şirketlerin inisiyatifine bırakıyor ve Kletka istasyonu 35 yıllık bir sessizliğe bürünüyor.Tarih 2025’i gösterdiğinde TranStar şirketi Kletka istasyonunu satın alıyor ve ismini Talos 1 olarak değiştiriyor,Typhon istilası sonrası yıkıntı haline gelmiş Kletka’nın Talos 1’e evrilmesi 2030’a kadar sürüyor.TranStar 2030 yılında çalışanlarını Talos 1’e gönderip teknoloji alanı, uzay alanı ve Typhon ırkı üzerine çalışmalar yapmaya başlıyor,TranStar bu 3 alanda çalışmalarına devam ederken bir yandan da şirketin en önemli buluşu olan Neuromod’u geliştirmeyi sürdürüyor.Bu buluş yani Neuromod,kendisini kullanan kişilere çeşitli yetenekler bahşediyor mesela müzik hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine bile anında piyano çalma yeteneğini veriyor yani kullananları bir nevi geliştiriyor fakat Neuromod’un çok büyük bir eksisi var o da kullanan kişi Neuromod’u çıkardığında,Neuromod’u taktığından bu yana yaşadığı her şeyi unutması ve hafızasında boşluklar oluşması.Neuromod ve uzay alanındaki çalışmalar 2032’ye kadar her geçen gün daha da hızlanarak ilerliyor ve tarih 2032’yi gösterdiğinde ana karakterimiz olan TranStar şirketi başkan yardımcısı Morgan Yu,abisi Alex Yu’ya olağandışı ve çok tehlikeli bir fikirle geliyor,bu fikir Typhon özelliklerini Neuromod’a adapte edip,insanları çok güçlü ve ölümsüz yapmak dahası Morgan sadece fikrini belirtmekle de kalmıyor,bu işlemin kendisi üzerinde denenmesini istiyor ve bir nevi kendini bir deneğe çeviriyor,bu deney oyunun başlangıç tarihi olan 2035’e kadar sürüyor ve 2035’de 2.bir Typhon saldırısı yaşanıyor,bu saldırı deneyin yarım kalmasına sebep oluyor.Oyun ise tam olarak bu saldırıdan sonra başlıyor 3 yıllık bir deney süreci sonrası hiçbir şeyi hatırlamayan Morgan kendini bir anda acil durum halinde olan Talos 1’de buluyor.Bu noktadan sonra oyunda aldığınız kararlar ve karakterinizi nasıl geliştirdiğiniz oyunun sonuna etki etmekte bu yüzden oyunu oynarken kararlarınızı iki kere düşünerek almalısınız.

Prey sesleri, grafikleri ve yapay zekâsı ile oyuncuya çok başarılı bir atmosfer sunmayı başarıyor, uzayda geçen oyunda yalnızlık hissini her an hissediyorsunuz. Talos 1 büyük bir istasyon ve çok iyi bir şekilde tasarlanmış, istasyonun her bölümünün kendine has bir havası var.Typhon saldırısı sonrası çok tehlikeli hale gelen istasyonda, mürettebat sayısında ciddi bir düşüş yaşanıyor ve hayatta kalanlar kapana kısılıyor çünkü kaçış podları çalışmıyor ve istasyonu terk etmenin podlar dışında herhangi bir yolu yok.İnsanlar hayatta kalmaya çalışırken,Typhonlar istasyona her geçen dakika daha hızlı bir şekilde yayılıyorlar ve istasyona Coral isimli ağlarını yayıyorlar.Bu atmosferde bizde istasyonda yolumuzu bir şekilde bulmaya çalışıyoruz, yolumuzu ararken yeri geliyor bardak şekline bürünen bir mimic bir anda üstümüze çullanıyor geriliyoruz, yeri geliyor istasyon dışına, uzaya çıkıyoruz başımız dönüyor ve yeri geliyor biz bir bardak olup Typhonlar arasından geçiyoruz. Kısacası Arkane, uzaydaki yalnızlık ve çaresizlik hissini, kocaman bir uzay istasyonunda, gerilim dolu bir atmosferle oyunculara sunmayı çok iyi bir şekilde başarmış.

Prey oynanış bakımından birçok oyuna benzese de bu oynayanı hiç rahatsız etmiyor çünkü esinlendiği oyunlar da en az Prey kadar iyi olan oyunlar ve Prey bu oyunların dinamiklerini alıp üzerine koyarak oyunculara çok iyi bir oynanış deneyimi sunuyor.Oyunun beğendiğim ve yaratıcı bulduğum noktalarından bir tanesi olan Crafting sistemini sizlere kısaca anlatmak isterim.Prey uzun bir oyun ve bu uzun oynanış ’da mühimmata, sağlık malzemelerine, silahlara ve daha fazlasına ihtiyacınız olacak fakat Prey oyunculara bunları direk vermiyor bunun yerine etrafa geri dönüştürebileceğiniz çeşitli çer çöpler bırakıp onları toplamanızı sonrasında geri dönüşümde materyale çevirip, bu materyaller ile Fabricator isimli cihazda bahsettiğim eşyaları oluşturmanızı bekliyor yani oldukça ilginç ve yaratıcı bir Crafting sistemi var.Oyunun beğendiğim bir başka noktası ise karakter gelişimi, karakter gelişimi anlamında oyun oyuncuya birçok seçenek sunmakta.Oyunda karakterimizi iki farklı şekilde geliştirebiliyoruz. Birincisi karakterimizin gelişim ağacı,bu ağaç üzerinden topladığımız Neuromodlar sayesinde çeşitli insan ve Typhon yetenekleri kazanabiliyoruz, insan özellikleri edinmenin oyuna herhangi bir etkisi olmuyor ama Typhon yetenekleri için bu geçerli değil eğer Typhon yeteneklerine fazla yüklenirseniz bir süre sonra vücudunuz çok fazla uzaylı materyali içermeye başlıyor ve oyun sizi insan olarak değil Typhon olarak görmeye başlıyor,oyunun başında Typhon özelliklerine sahip değilken size saldırmayan taretler durumunuzdaki değişim sonrası size düşman oluyor ve sizi bir uzaylı olarak tanımlayıp gördüğü yerde size saldırıyor. İkinci yöntem ise karakterimizin özel süitine çipler takmaktan geçiyor, takabildiğimiz çip sayısını ise karakterimizin süitini geliştirerek artırabiliyoruz, bu çipler edindiğimiz yeteneklerimiz kadar etkili olmuyorlar ama zaman zaman işimize yarayabiliyorlar.Bunların dışında Prey’de etrafı araştırmak çok önemli,oyunda 50’den fazla yan görev bulunmakta ve bunların çoğu etrafı araştırarak, mailleri okuyarak ve çeşitli ses kayıtlarını dinleyerek başlatılabiliyor ve bu görevler hem hikayeye katkı da bulunuyor hem de oyunun süresini bir hayli uzatıyor.

Başta da belirtiğim gibi Prey oldukça kaliteli bir oyun ve harika bir hikayeye sahip.Arkane,Prey'in sıradışı hikayesini keyifli bir oynanış,harika bir atmosfer,ilginç karakterler ve güzel bir performans ile sunmayı başarmış.Benim için çoktan bu senenin en iyi oyunları arasına girdi hatta birkaç sene sonra bu oyunun Bioshock gibi bir klasik olarak anılacağını düşünüyorum bu yüzden oyun oynamayı seven herkese Prey’i tavsiye ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

Bu ne ya
    http://www.ign.com/games/prey-2017/pc-20054753

Bethesda paralarını vermemiş anlaşılan,küsmüşler.
  • quote:

Bu ne ya
    http://www.ign.com/games/prey-2017/pc-20054753

İnceleyen adamın save dosyası bozulmuşta ondan trip atmış .

Bu arada steam'de 180 bin satmış oyun . Fena rakam değil bence. Bu oyundan 3-4 milyon satmasını beklemek hayalcilik olur zaten. Toplamda 1-2 milyon bandını yakalar umarım, hakediyor çünkü.

• Bu oyun da Denuvo kullanıyor herhalde; hala kırılamadığına göre.
  • Oyun çatlamış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • R-10 kullanıcısına yanıt
    evet öyle bir muhabbet dönüyor az önce okudum
  • Malum yere dustu.Iniyor aksama deniyecegim.

• Ben de çalıştı sorunsuz. Oyun güzel başladı bakalım. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tfn123

Ben de çalıştı sorunsuz. Oyun güzel başladı bakalım. :)

BALDMAN sürümü mü
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Tfn123

Ben de çalıştı sorunsuz. Oyun güzel başladı bakalım. :)

BALDMAN sürümü mü

Aynen, V2 küreğini indirip, uygun olan dosyaya attığınızda çalıştırıyorsunuz. 1 saat oynadım bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Yani sorunsuz çalışıyor ben de.
  • Oyunu bitirdik ama oyunun fiyatı ve malum yerlere düşmemesi nedeniyle konuda çok fazla paylaşım yapılmamıştı artık böyle bir sorun kalmadığına göre bundan sonra şenlenir buralar

• Terminator T-800 kullanıcısına yanıt
    Bi' de Türkçe yama yapmaya başlarlarsa seyreyle sen şenliği.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Terminator T-800

Oyunu bitirdik ama oyunun fiyatı ve malum yerlere düşmemesi nedeniyle konuda çok fazla paylaşım yapılmamıştı artık böyle bir sorun kalmadığına göre bundan sonra şenlenir buralar

Fiyat aşırı yüksek geldiğinden kimse alamadı.En azından 60-80 tl arası bile olsa ben dahil baya kişi alırdı.

• Henüz başlardayım ama şimdilik oyun bir harika. :)
  • B1 den fazla ingilizce ister mi

• Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Tamamiyle anlamak için ister. Ama benim de düzeyim çok iyi değil, genel olarak neler oluyor neler bitiyor anlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayalperest44

Tamamiyle anlamak için ister. Ama benim de düzeyim çok iyi değil, genel olarak neler oluyor neler bitiyor anlıyorum.

Teşekkürler

• Prey ve dishonored çok sevdiğim seriler. Bu oyunların çok satmasını gerçekten isterim. Ülkenin hali ortada. Sen bu pazarda 200 tl bandında oyun satamazsın. 89 tl den sabitleyip satacaksın. Witcher 3 fiyatı ortada, Tomb Raider fiyatı ortada. Yapan yapıyor kısaca. Onun için bu fiyattaki oyunların kırılmasına sevsem bile üzülmüyorum.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.