Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Prescott (p5)= 103 watt = ısı = ses = rahatsızlık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
7
Cevap
0
Favori
199
Tıklama
Tüm Forumlar >> Overclock, Soğutma ve Modifikasyon >> Overclock, Soğutma ve Pc Modifikasyon >> Prescott (p5)= 103 watt = ısı = ses = rahatsızlık
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    6336 Mesaj
    <font color='red'>Intel'in yeni nesil işlemcisi olacak olan Prescott, 90 nm'lik fabrikasyon teknolojisi ile üretilecek. Bunun anlamı daha yüksek hızlara çıkmak. Fakat burada Intel'in başını ağrıtan önemli bir sorun var. İşlemcinin yaydığı ısı ve işlemciden uzaklaştırılması gereken ısı miktarı.</font id='red'>
    <b>

<font color='green'>Intel'in bir süre sonra piyasaya süreceği kod adlı yeni nesil P4'ler 3.4 GHz hızından başlayacak. Bu işlemcinin yayacağı ısı miktarı ise 103W</b>. Şu anki Pentium4 3.2 GHz işlemcinin 80-85W civarında ısı yaydığını ve bu işlemcilerle gelen referans Pentium4 işlemci fanlarının çok sesli olduğunu göz önüne alırsak, <b>103W ısı yayan bir işlemciyi soğutmak pek de sessiz sedasız bir iş olmayacak. Hepimizin ses konusunda şikayetçi olduğu günümüzde, bu çok önemli bir konu ve ses sorunu upgrade yapmamak için geçerli bir neden.</font id='green'>
    <font color='red'></b>
    <b>
    3.4 GHz hızındaki bir işlemcinin 103W ısı yaydığı hesaplanırsa, 3.6 - 3.8 GHz civarında bu yayılan ısı miktarının 150W seivyesine çıkacağını düşünmek mümkün.</b> Bunlar kabul edilebilir değerler değiller. Üstelik bu değerler Intel'in dökümanlarına göre de pek yanlış değil.</font id='red'>

<font color='red'>
    Yayılan ısı miktarlarının yüksek olması, anakart üzerindeki voltaj regülasyon modüllerinin değişmesini de gerektirecek. Sırf bu yüzden, Prescott işlemcilerin hız bakımından çok fazla yukarı çıkamayacağını, performans isteyen kişilere Intel'in yüksek L2 tampon belleğe sahip Prescott'ları üreteceğini kestirmek mümkün. Zaten böyle de olacak.</font id='red'>
    <font color='beige'><font size='1'>
    yazı pc labstan edittir hı kaynak sağlam yani</font id='size1'></font id='beige'>

|
    |

• Yarbay
    4424 Mesaj
    Nekadar watt okadar güç demek[bandt]ve tabiki ısı[bwlng]

Sanırım soğutma sistemlerinde bundan sonra köklü bir değişiklik yapacaklar işlemci üreticileri.
    |
    |
  • Teğmen
    145 Mesaj
    Ben diyorum ki en fazla 2 yıl sonra kasaları başka bir odaya koymaya başalayacağız. Orada bağırsın dursun...

Hatırlarsanız Mainframe sşstemler vardı. Client'lar bir monitör ve bir kalvye ile sisteme bağlanırdı. Olay bu...
    |
    |
  • Soğutma Uzmanı
    4041 Mesaj
    kasaları değil de yakında bizi biyere koyacaklar bağırıp duracağız :)
    overclock overclockkkkkk
    |
    |
  • Haber Editörü
    1298 Mesaj
    hahaha arbiter sabahin korunde guldurdun beni allahta seni guldursun hehahhahaheheh uff koptum[frndsp]
    |
    |
  • Binbaşı
    1408 Mesaj
    :)
    |
    |
  • Binbaşı
    1278 Mesaj
    Gelecekte Su soğutma yayılacak yada peltier kullanan HSF ler artık standart olacak yoksa bu ısılarda normal bir soğutucu ancak board ın NB ini soğutur.100watt ampulün yaydığı ısıyı düşünün ona göre bir kıyas yapın nasıl soğutulacak bu işlemci diye..
    |
    |
  • Yüzbaşı
    837 Mesaj
    intel ısı sorunlarını çözmeden prescott u piyasaya sürerse çok büyük hata yapmış olur.

zaten bu ayın 23 ünde athlon 64 ler çıkıca akılları başlarına gelecek.
    |
    |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
SEO
üniversite
son dakika
Masal
google reklamları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,343
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.