Şimdi Ara

PREMİUM SERTİFİKALI 4K+3D+HDR DESTEKLİ HDMI KABLO (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
1
Favori
6.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Değerli forum üyeleri bu konuda bile sorun çıkaracak birşey buldular ya bravo
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykutx

quote:

Orijinalden alıntı: enerji78

quote:

Orijinalden alıntı: bowers wilkins

yaw bu forumda ne takıldı şu hdmi kablo mevzusu milyon tane yabancı review yapıldı 50 dolarlık kablo ile 500 dolarlık hdmi kablo aynı kalite verdi arkadaşlar anlayın artık hdmi dijital veri aktarımıdır analog gibi mvoltlar geçiş yapmaz görüntü ya vardır ya yoktur ya geçer ya geçmez kalitesiz kabloda veriler ben az geçeyim kaliteli kabloda da çok geçeyim demez senelerce teknoloji mağazasında çalıştım elimizin altında 10 tl lik kabloda vardı 500 tl lik kabloda ve ben bu kabloları 10 çeşit tv de denedim hatta aynı tv yi yanyana koyup 4 kişi kıyas bile yaptık sonuç yine aynı görüntüde fark yok şunu anlayın artık kim derseki fark vardır inanmayın külliyen yalandır.Bana dersenki hoparlör kablosunda fark varmı fark olur analog rca sinyal kablosunda varmıdır vardır ama dijitalde olmaz olamaz anlayın artık

Tüm veri tam olarak kablodan geçiyorsa görüntü var geçmiyorsa görüntü yok demişsiniz.
    Peki o zaman error correction diye bir durum neden var? Bunun etkisi nasıl oluyor? Buna bir açıklık getirebilir misiniz?

Bu daha çok hdmi bağlantıda görülen ''handshake'' sorunu ile ilgili bir durum.
    hdmi handshake issue diye aratırsanız bilgi alabilirsiniz.

Handshake ayrı birşey error correction ayrı birşey.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

yaw bu forumda ne takıldı şu hdmi kablo mevzusu milyon tane yabancı review yapıldı 50 dolarlık kablo ile 500 dolarlık hdmi kablo aynı kalite verdi arkadaşlar anlayın artık hdmi dijital veri aktarımıdır analog gibi mvoltlar geçiş yapmaz görüntü ya vardır ya yoktur ya geçer ya geçmez kalitesiz kabloda veriler ben az geçeyim kaliteli kabloda da çok geçeyim demez senelerce teknoloji mağazasında çalıştım elimizin altında 10 tl lik kabloda vardı 500 tl lik kabloda ve ben bu kabloları 10 çeşit tv de denedim hatta aynı tv yi yanyana koyup 4 kişi kıyas bile yaptık sonuç yine aynı görüntüde fark yok şunu anlayın artık kim derseki fark vardır inanmayın külliyen yalandır.Bana dersenki hoparlör kablosunda fark varmı fark olur analog rca sinyal kablosunda varmıdır vardır ama dijitalde olmaz olamaz anlayın artık

Tüm veri tam olarak kablodan geçiyorsa görüntü var geçmiyorsa görüntü yok demişsiniz.
    Peki o zaman error correction diye bir durum neden var? Bunun etkisi nasıl oluyor? Buna bir açıklık getirebilir misiniz?

Sevgili Enerji78,

Maalesef yorumlar gani, bilgi sifir. Neden bu hale geldi bu forum anlamak zor değil. Bir yerden bir bilgi duyan burada uzman kesiliyor. Sorumlu davranip Bu bilgiyi bir kaç kaynaktan kontrol etmeyi geçtim ilk edindiği yeri bile dogrulamiyor. Itiraz gelince insan bari araştırır okur değil mi, o da yok. E bu durumda tartışmanın bir manası da yok. Handshake ne alaka error correction ne alaka...

• quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

quote:

quote:

quote:

quote:

Sevgili Enerji78,

Maalesef yorumlar gani, bilgi sifir. Neden bu hale geldi bu forum anlamak zor değil. Bir yerden bir bilgi duyan burada uzman kesiliyor. Sorumlu davranip Bu bilgiyi bir kaç kaynaktan kontrol etmeyi geçtim ilk edindiği yeri bile dogrulamiyor. Itiraz gelince insan bari araştırır okur değil mi, o da yok. E bu durumda tartışmanın bir manası da yok. Handshake ne alaka error correction ne alaka...

Maalesef kdundar Bey. Eskiden sizin gibi bilgi birikimi çok olan forumdaslarin katılımı ile çok güzel tartışmalar oluyordu. Hem biz öğreniyorduk hem de bildiklerimizi paylaşıyorduk. Artik arastirilmadan yanlis veya eksik bilgiler havada ucusuyor. Ayrica artık tartismayi bırakın insanların birbirine tahammülü bile kalmadı. O yüzden artık foruma çok fazla yazmiyorum.

• enerji78 kullanıcısına yanıt
    Madem siz ve Kdundar Bey biliyorsunuz neden bizi aydınlatmıyorsunuz?

Örneğin ben HDMI iletiminde hata düzeltimi (error correction) olmaz, veri gerçek zamanlı iletilir diye biliyorum. Hata düzeltiminin CD player gibi optik okuyucular ile okunan verinin bir tampon belleğe (buffer) atıldıktan sonra yapıldığını biliyorum.

Acaba yanlış mı biliyorum?
  • Kablo kısa olacaksa ekonomik çözümler mevcut. Şahsen kullandığım Monoprice Certified Premium High Speed HDMI Cable var. Maksimum ~7,5 metre(25 feet) versiyonu var. Zaten bu metrajdan uzun Premium Certified kablo da yok sanırım.

MONOPRICE Certified Premium High Speed HDMI Cable, HDR

PREMİUM SERTİFİKALI 4K+3D+HDR DESTEKLİ HDMI KABLO
    Bu logoyu görmek gerekiyor kutuda. 1-2 metrelik uzunluk varsa buna da gerek kalmayabilir.

4K-60hz-4:4:4 renk aralığın destekleyen 18gbps veri taşıyabilecek kablolar için konuşuyorum tabi ki. Yoksa 4K-24 hz görüntüyü normal düzgün kablolarında çoğu sağlayacaktır.

İş 10 metrenin üstüne gelince ise iş değişiyor. Bakır kabloların neredeyse tamamı yetersiz kalacaktır. Burada ise devreye Hibrid yapılı fiber optik kablolar giriyor. 10-15 metrelik mesafe varsa önereceğim ürünler;

SlimRun AV HDR Cable for HDMI Enabled Devices, 4K@60Hz, YUV4:4:4, 50ft

Diğeri de

RUIPRO HDMI Fiber Cable 50 feet Light High Speed Support 18.2 Gbps 4K at 60Hz HDMI 2.0 Subsampling 4:4:4/4:2:2/4:2:0 Slim and Flexible With Optic Technology 15m

RUIPRO olan kablonun 30 metrelik versiyonunu projeksiyon cihazımda kullanıyorum. 4K-60hz-4:4:4 ve HDR sorunsuz ve hiç kesintisiz çalışıyor.

4K ile işiniz yoksa şahsen bunlara çok takılmanıza da gerek yok. Herhangi düz bir kablo ile işinizi görebilirsiniz. Görüntüde gidip gelme, karlanma, pikselleşme gibi şeyler yoksa alınabilecek görüntü odur zaten.

• charnel kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için teşekkürler.
    Evet konu özellikle 4k ve hdr için açıldı.
    bu bahsettiğiniz kablolar türkiyede satılıyormu.
    Yakında projeksiyon için ihtiyacım olacak sanıyorum.
  • Türkiye'de bulma şansı pek yok bu markaları. Fiber kabloyu hiç yok muhtemelen. Ama 8-10 metreyi geçmeyen mesafeler için premium sertifikalı ürünler bulunabiliyor yine.
  • bende avr tv arasına hepsiburada dan paggue aldım..medya oynatıcı avr arasına hama 122104 aldım vatandan..
    özellik olarak aynı kablo.ama paggue prem sertifikalı ve daha kaliteli..hama ise bu kabloya kendi sitesinde 3 yıldız vermiş 5 yıl ömür, 5 yıldızlı ürünleri ise 10 yıl ömürlü..şimdi adam size şunu alırsan 5, bunu alırsan 10 yıl sonra değiştir derken bazı arkadaşlar 10 tl lik kabloda işimi görüyor diyorsa buyursun kullansınlar..
    adamlar 24k altın kaplama yapıyor küflenmesin diye yoksa bakır altından daha iletken ama yeşerip küflenir, 2 sene sonra soyun eliniz yapış yapış olur..kısaca fiziksel değişime uğrar. aşırı nemli yerde metal uçta da bozulma riski vardır. sonuçta tv niz 24 saat çalışıp nemi önleyecek ısı üretmiyor.
    ofc, oksijenden arınmış bakır kullanıyorlar kablolalarında küfü geciktirmek için. 10 tl lik kabloda evdeki duvarlardan geçen bakır kullanılmıştır..

kusura bakmayın ilk 1. sf okuyup bu yorumu yazdım.. herkes bütçesine göre alabildiği en iyisini almalı kısaca..150 bin lik arabaya binip sava veya petlas lastik kullanmak gibi..5000 tl tv ye vereceğiz, 3000 tl avr ye(amazondan 1750 ye aldım), 500 tl medya oynatıcıya sonra bunlara 10 tl lik kablo bağlayacağız..vallahi sizlere kolay gelsin.

amazon.de de çok iyi kablolar var..ama buraya gelişi ile buradan alınca ki maliyet aynı.
    türkiye de monster, hama, belkin, phlips terch edebilirsiniz.. hdr desteği için hdmi 2.0a ve 18 gbps özellikleri lazım. bazı kablolarda sadece 2.0 yazıyor, ama 18 gbps ise sanırım hdr desteğide vardır.

sınav_testmiş arkadaşın dediğine gelince de yeni teknolojiye aman hemen sahip olayım demenize gerek yok..ama adamlar yeni tv lere daha iyi görüntü gpu yerleştiriyorlar..kısaca ben 4k takılmayacağım fhd devam edeceğim dediğiniz zaman standart tv izleyici olmalısınız..ama 4k, iyi görüntü derseniz para harcamak lazım.veya ben 42 inçle devam edeyim dediniz doğrudur bu ebata 4k olmaz, gereksiz ama işte en dandik işlemci bu ekranda artık..pazar sizi sürüklüyor..nasıl olsa emekli olunca bu kadar iyi cihazlar alamayız..şimdi tadını çıkarın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mdmrx -- 7 Ocak 2018; 22:49:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: charnel

Kablo kısa olacaksa ekonomik çözümler mevcut. Şahsen kullandığım Monoprice Certified Premium High Speed HDMI Cable var. Maksimum ~7,5 metre(25 feet) versiyonu var. Zaten bu metrajdan uzun Premium Certified kablo da yok sanırım.

MONOPRICE Certified Premium High Speed HDMI Cable, HDR

Bu logoyu görmek gerekiyor kutuda. 1-2 metrelik uzunluk varsa buna da gerek kalmayabilir.

4K-60hz-4:4:4 renk aralığın destekleyen 18gbps veri taşıyabilecek kablolar için konuşuyorum tabi ki. Yoksa 4K-24 hz görüntüyü normal düzgün kablolarında çoğu sağlayacaktır.

İş 10 metrenin üstüne gelince ise iş değişiyor. Bakır kabloların neredeyse tamamı yetersiz kalacaktır. Burada ise devreye Hibrid yapılı fiber optik kablolar giriyor. 10-15 metrelik mesafe varsa önereceğim ürünler;

SlimRun AV HDR Cable for HDMI Enabled Devices, 4K@60Hz, YUV4:4:4, 50ft

Diğeri de

RUIPRO HDMI Fiber Cable 50 feet Light High Speed Support 18.2 Gbps 4K at 60Hz HDMI 2.0 Subsampling 4:4:4/4:2:2/4:2:0 Slim and Flexible With Optic Technology 15m

RUIPRO olan kablonun 30 metrelik versiyonunu projeksiyon cihazımda kullanıyorum. 4K-60hz-4:4:4 ve HDR sorunsuz ve hiç kesintisiz çalışıyor.

4K ile işiniz yoksa şahsen bunlara çok takılmanıza da gerek yok. Herhangi düz bir kablo ile işinizi görebilirsiniz. Görüntüde gidip gelme, karlanma, pikselleşme gibi şeyler yoksa alınabilecek görüntü odur zaten.

Samet teşekkür ediyorum önerin için, sipariş verdim. 15m

• HDMI kablo da görüntü ya vardır ya yoktur yorumuna tecrübe olarak katılmıyorum.

Hdmi kablo konusunda Kurşun bir tablo yayınladı fakat çoğu kişinin gözünden kaçtı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YAZICIOĞLU -- 22 Ocak 2018; 0:45:50 >
  • dtcelik kullanıcısına yanıt
    Ok, süper evladiyelik kablo.

Kısa kablo da lazım olursa da Monoprice a bak derim. Çılgın paralar verme hiç.

Ya da hepsiburadadan yukarıda yazılan Paugge de olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: charnel

Ok, süper evladiyelik kablo.

Kısa kablo da lazım olursa da Monoprice a bak derim. Çılgın paralar verme hiç.

Ya da hepsiburadadan yukarıda yazılan Paugge de olabilir.

Samet şimdi sipariş vericem monopricedan; hazır almışken buradan hdmi splitter alayım mı?https://www.monoprice.com/product?c_id=101&cp_id=10113&cs_id=1011306&p_id=13705&seq=1&format=2

İşe yarar mı? bi ucunu avr ye bi ucunu tv ye bağlarım. Görüntü kalitesi düşer mi?

• dtcelik kullanıcısına yanıt
    Ne amaçla kullanacaksın ki? 4K dese de 4K-60hz geçirmez bu. HDR falan da geçirmez. Zaten mantık olarak bütün cihazlar AVR ye, AVRden de tek çıkışla projeksiyon veya TV yapıyor olacaksın. Farklı bir durum yoksa alma hiç boşuna
  • charnel kullanıcısına yanıt
    Kendi sitelerinde çok ucuz ama Türkiye'ye gönderim yokmuş. Amazondan sipariş verdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dtcelik -- 23 Ocak 2018; 17:58:14 >
  • hdmi 2.1 kablolar pıyasaya gırmıs ama bulamadım nerden bulurum.48gbps bantgenıslıgı olması gerekıyor.
    2.1 napacan 2.0 al demeyın 2.1 den baska alamam 4k + hdr + 120hz ıcın lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARTIME -- 14 Ekim 2018; 11:54:30 >
  • WARTIME kullanıcısına yanıt
    Sadece Apple'ın sattığı Belkin var piyasada diye biliyorum hocam;https://www.apple.com/tr/shop/product/HLL52ZM/A/belkin-ultra-high-speed-4k-hdmi-kablosu-2-m
  • 4.4.4 ile 4.2.0 arasındaki fark nedir ?
  • belkin kablo kesinlikle önermiyorum . az uğraşmadım zamanında .
  • yavuzazgin kullanıcısına yanıt
    Öner, önerme hocam; piyasada şu anda 48 gbps bant genişliği sağlayan başka kablo yok. Marka takıntım yok bu arada.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.