Şimdi Ara

Powercom ups patladı!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 saat önce İstanbul'da hava yağmurluydu şimşekler çakıyordu birden elektrik gidip geldi o anda UPS'den çıt sesi geldi bilgisayar kapandı. Dedim herhalde yüksek voltaj koruması olduğu için kendini kapattı. 5-10dk sonra yeniden açmak için ups'nin düğmesine basılı tutarken çat-çut poff diye ses geldi çok fazla duman çıktı. Koku 1 dakika içinde tüm evi sardı. Prizden fişini çektik sonra arkasına takılı olanları çıkardık, ups'i dışarı çöpe attık. Garantiye göndermeyeceğim kapıdan içeri powercom ürünü de sokmam bir daha. Allah korudu.
    UPS'ye güvenip şimşek çakarken bilgisayarı kullanmaya devam ediyordum ama doğru değilmiş demek ki, asıl ups zarar riskini arttırıyor. Şehrin merkezinde yaşamama rağmen böyle bir şey oldu kaç kilometre uzağa çakan şimşek yaptı bunu.

• belki 10 senedir kullanıyorum çok memnunum şans meselesi diye düşünüyorum
  • Ups'e bağlı cihazlarınızda bir sorun oluştu mu?

Anladığım kadarıyla oluşmadı. O zaman ups görevini başarıyla yerine getirmiş ve cihazlarınızı korumuştur. Her ups'in belirli bir anti surge limiti vardır, belli seviyeye kadar olan yüksek akımda devreyi keser, daha üst akımda içindeki sigortayı attırıp devreyi keser, çok daha üst bir akımda ise akımı üstünde tutarak arızalanabilir, sonuç olarak devreyi kesmiş ve o akımın elektronik cihazlara ulaşmasını engellemiştir.

Bu tür durumlarda mucize beklememek gerekir, gidin özür dileyin bence ups den. Bizim bir arkadaşın aldığı ne idiü belirsiz markalı ups voltaj dalgalanmasında ups e bağlı tüm cihazları yakmıştı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Ups'e bağlı cihazlarınızda bir sorun oluştu mu?

Anladığım kadarıyla oluşmadı. O zaman ups görevini başarıyla yerine getirmiş ve cihazlarınızı korumuştur. Her ups'in belirli bir anti surge limiti vardır, belli seviyeye kadar olan yüksek akımda devreyi keser, daha üst akımda içindeki sigortayı attırıp devreyi keser, çok daha üst bir akımda ise akımı üstünde tutarak arızalanabilir, sonuç olarak devreyi kesmiş ve o akımın elektronik cihazlara ulaşmasını engellemiştir.

Bu tür durumlarda mucize beklememek gerekir, gidin özür dileyin bence ups den. Bizim bir arkadaşın aldığı ne idiü belirsiz markalı ups voltaj dalgalanmasında ups e bağlı tüm cihazları yakmıştı.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Kullandığım ilk ups değil diğer bilgisayarımda fsp marka ups kullanıyorum daha önce elektrik kesintilerinde vs. bu tarz bir durum yaşamadım. Kullandığım güç kaynağında zaten OVP koruması var. Anakartta da bildiğim kadarıyla anti surge özelliği var. Daha önce yine bu patlayan ups'yi kapatırken dışarı kıvılcım atmıştı. Diğer kullandığım fsp'de benzer bir durum başıma gelmedi. Powercom'um köklü bir marka olduğunu biliyorum daha önce teknoseyir'de eski modelinin incelemesini de izlemiştim. Açıkçası böyle olacağını hiç düşünmedim.

• babam 12 14 yık önce ilk bilgisayarına aldığı powercom ups halen sorunsuz kulanmaktayı sadece 4 5 kez aki değiştirildi halen canavar gibi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.